Ako investovať keď nič nevieš

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Poslaťod Rokosák » Uto 04 09, 2019 11:32 pm

17. Nekupujem na dobu urcitu. Teda nie na rok a jeden den z danovych dovodov, do dochodku, do smrti, na duchod za 30 let, az budem mat miliardu, atd. Akciu drzim, pokial mi vyhovuje a pokial som nenasiel lepsie miesto pre investovanu sumu.
18. K dlhodobemu investovaniu sa drzim nasledovnej hierarchie zaujmov. Lepsie je investovat disponibilny prijem do hociakej akcie, dlhopisu ci terminovanemu uctu ako neinvestovat vobec. Nespolieham sa na schopnost vybrat spravnu investiciu. Bez stastia bude investicia nevyhodna, ale malo by z nej zostat viac ako z flase sampanskeho, vyletu na Madagaskar ci auta kupeneho za cielom ohurit susedov.

Zdoraznujem, ze vyseuvedenych 18 bodov (zatial) nie je zarucenych, neodporucam ich nikomu, netvrdim, ze su lepsie ako ine, ktorych su aspon tisice a tie moje podliehaju revizii z racionalnych, logickych, emocionalnych, iracionalnych a nezmyselnych dovodov a takisto bezdovodne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák

Poslaťod Rokosák » Pon 07 01, 2019 9:14 pm

Q2 2019 0.55% YTD 1.4% 99% Cash
Rokosák

Poslaťod Trumpeta1978 » Str 07 03, 2019 11:00 am

Rokosak
To je o prioritach. Niekoho tesi zberat peniaze na ucte resp v akciach a pre ineho ma vecsiu cenu dovolenka na Madagaskare ci nove auto- je to individualne. Ale idealom bude asi nejaka ta stredna cesta..
Trumpeta1978

Poslaťod jaroslav80 » Str 07 03, 2019 8:03 pm

Rokosák píše:... tie moje podliehaju revizii z racionalnych, logickych, emocionalnych, iracionalnych a nezmyselnych dovodov a takisto bezdovodne.

Podciarknuta cast bude zrejme v rozpore s vierou v Boziu prozretelnost.
Z mojho pohladu - niekedy ludia urcitu podmnozinu "iracionalnych a nezmyselnych dovodov" oznacuju slovom "bezdovodne".
jaroslav80

Poslaťod Rokosák » Ned 12 15, 2019 2:22 am

A teraz najdôležitejší bod:

17. Riziko obmedzujem na následky maximálnej či úplnej straty investície. Pri určitých transakciách ako v komoditách a šortovani akcií môžete stratiť viac ako bola pôvodná investícia. Ak maximálna strata ohrozí zasadne môj finančný stav, tak sa do investície nepúšťam.
Príklad: Chalanisko šortoval GBP. Po voľbách GBP vystrelilo hore a 20 ročný chalan sa obesil. Zajtra bude mat pohreb. Nie som si istý, ci rodičia, starí rodičia pripadne iné osoby nebudú za stratu zodpovední.
Rokosák

Poslaťod Trumpeta1978 » Ned 12 15, 2019 10:35 pm

Clovek by mal riskovat iba taku vysku majetku aku je ochotny stratit bez toho aby ho to psychicky poznacilo. Pre mna je trejding aj investovanie formou dlhodobeho cvicenia dusevnej a mentalnej rovnovahy. Ked zarabam,tak mam z toho pochopitelne prijemne pocity. Ked som v minuse a prerabam, tak si trenujem nezavislost od penazi, majetku-dusevnu stabilitu. Byt v strate vela, vela penazi, dokaze paradoxne generovat velmi hodnotne dusevne stavy, len si k tomu clovek musi vytvorit spravny vztah.
Budhisticky mnisi cele mesiace vytvaraju z jemneho farebneho piesku zlozite obrazce-mandaly, pritom su neustale ponoreni do modlitieb a meditacii. A nakoniec, po tej celej drine, to vsetko znicia. Je to predpokladam uzasne oslobodzujuce a pozdvihuje pozorujuceho niekam vyssie. Bude na konci z celej tej hry na trejdovanie a investovanie velky zisk? Super! Alebo iba velka strata? Este lepsie! To napatie ze vsetky konce su otvorene, je to co je na tom vzrusujuce a zabavne. Skutocny hrac je ten, ktory ked pride o vsetko, tak to zoberie bez emocii, pretoze vie do coho od zaciatku isiel, vie ze si zaplatil jazdu na rollercoasterovi a teraz nastal cas vystupit.
Trumpeta1978

Poslaťod Rokosák » Pon 02 03, 2020 7:36 pm

(Toto by mohla byt aj nova tema.)

Pasívna investícia nejestvuje

Každá investícia vyžaduje aktivitu v podobe jej počatia. Či sa zakladá na analýze, alebo iba odvahe, ci pokuse nezáleží. Takisto nezáleží na tom ci je transakcia založená na vlastných informáciách, alebo rade inej osoby ci organizácie. Takisto počiatočná investícia ma určitý ciel, určitú časovú platnosť, vrátane systému „kúpim a zabudnem“ teda plán.
Metoda kúpiť a zabudnúť, môže byt úspešná ci neúspešná, ale nie je to pasívnou investíciou. Je to stratégia lenivosti. Investícia za konkrétnym cieľom ako kúpa domu, ci dôchodok ma definovaný časový rozmer a investor rozhoduje prinajmenšom o termíne kúpy nehnuteľnosti ci vstupe do dôchodku. Nemeniť pôvodnú investíciu až po konečný termín je riskantne s malou pravdepodobnosťou úspechu a ešte menšou pravdepodobnosťou optimálneho výnosu. Predvídať stav za 10 ci 30 rokov je nemožne.
Zamieňať si lenivosť s pasivitou je veľmi riskantné. Priamym opakom pre dlhodobé investície je snaha o časovanie vstupov a výstupov. To je tiež neúčelné a v tom sa zhodujem s mytológiou finančného priemyslu. Mam však rozdielny názor na dokupovanie do straty, čo ako spomínam viackrát na tomto fóre je šialenstvom. Ja poklesy riešim predajom pri 20% poklese. Poklese proti poslednej najvyššej cene. Nie kúpnej cene.
Teraz skutočný príbeh, ktorý podporuje moju priam lásku ku zahrnutiu kontrolovaných strát počas investície. Príbeh sa odohráva v USA a čísla sú uvedene v Dolároch. Koncom 90tych rokov bola hlavná investičná téma technologické tituly. Fondy sústrediace sa na technológiu rástli bežne 80% ročne. Každý investor sa cítil úspešný a bohatý. Hrdina nášho príbehu dokonca pomýšľal prestať pracovať ako štyridsať ročný.
Dnes vieme ako to skončilo. Náš investor sledoval pokles trhu a účtu o sto tisíc. Potom dvesto, štyristo ci päťsto. Rozmýšľal čo robiť. Dúfal, že 80 percentne výnosy sa vrátia. Stále mal kladný vynos a okrem toho zarobil zhruba pol milióna na predaji domu. Nakoniec ho upokojila téza v tom čase rozširovaná investičnými poradcami, že ak nemáš kam peniaze dať, tak nerob nič. Milý investor sa nakoniec dopracoval ku poklesu (drawdown) zhruba jedného milióna keď konečne všetko predal.
Keby predal pri 20% strate bol by „ušetril“ 600 tisíc. Po určitom čase mohol tých šesťsto tisíc znovu investovať a pri priemernom výnose (jeho aj SP500) by mal dnes o dva -tri milióny viac. Našťastie to berie športovo a ako poučenie a pri ďalšom 20% páde bude predávať.
Prečo presne 20%? Pretože poklesy okolo 20% typicky pokračovali ďalej. Stávajú sa priemerne raz za 7 rokov. I keď raz v roku 1987 padli 22% za jeden deň. Odvtedy zaviedli burzy zatváranie obchodovania v prípade poklesov. 7 a 13 percent dočasne a pri 20% úplné zavretie obchodovania. Aspoň máš čas reagovať. V poslednom desaťročí nebol žiaden 20% pokles. Ak v tomto desaťročí nebude taký vysoký pokles, nemusíme reagovať. Ak áno, budeme pripravení reagovať ihneď.
Rokosák

Predchádzajúci

Späť na Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia