fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Zdaňovanie investícií a dividend
Používateľov profilový obrázok
peter977
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa peter977 »

jafr napísal:ahojte,
chcel by som sa vas spytat ci je jednoduchsie investovat ako fyzicka alebo pravnicka osoba.
Nateraz som zistil ze mi mozno usla platba odvodu z dividend, tak sa sam seba pytam ci nezalozit sro.
Peniaze z vynosu nepotrebujem - chcem ich opatovne investovat, ale nechcem riskovat problemy zo sledovanim danovych a inych zmien.
dakujem
Ak chceš investovať ako s.r.o. firemné peniaze, tak je to možné ale s licenciou od NBS na sprostredkovanie v oblasti investičných služieb na najvyššej úrovni (to znamená, že ako konateľ, prípadne jeden z konateľov musí mať vysokoškolské vzdelanie v ekonomickom obore)

Čakaj, že budeš v hľadáčiku daňovákov a budeš mať častejšie návštevy z ich strany.

Ak to chceš robiť úplne clear ako firma, tak potom licencia obchodníka s cennými papiermi, ale to pochybujem že získaš (okrem toho tam treba aj finančnú rezervu firmy a to dosť výraznu na SR pomery)

Ako FO to máš najjednoduchšie, stačí Ti šikovaná účtovníčka a môžeš si v kľudne obchodovať
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;

JUGGLER
Príspevky: 9950
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter977 napísal: Ak chceš investovať ako s.r.o. firemné peniaze, tak je to možné ale s licenciou od NBS
Nie je to celkom tak. Ak firma obchoduje len na vlastný účet a predmetom podnikania nie sú investičné služby poskytované verejnosti, tak licenciu nepotrebuje.

Pri sro, ktorá už v niečom podniká, nie je problém aby firma investovala a spravovala svoje peniaze na vlastný účet.

Pri zakladaní samostatnej sro len za účelom toho, aby firma spravovala svoje peniaze, tam už môže byť problém s predmetom podnikania. Ale počul som, že v niektorých prípadoch nebol problém a ako predmet podnikania bola schválená investičná (obchodnícka) činnosť na vlastný účet.

Licencia sa vyžaduje len na služby poskytované verejnosti.

Osobne si myslím, že problém s predmetom podnikania nie je až taký dôležitý ako s uznaním nákladov pri činnosti takej firmy, ktorá len obchoduje na vlastný účet. Takže problémy by mohli nastať pri daňovej kontrole.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

jogo
Príspevky: 4714
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jogo »

Investovanie právnickou osobou – podnikateľským subjektom

Príklad č. 3:

Spoločnosť Alfa, s.r.o. obstarala postupne počas troch rokov podielové listy:

- v roku 2008 podielové listy v hodnote 2 000 eur,

- v roku 2009 podielové listy v hodnote 3 500 eur a

- v roku 2010 podielové listy v hodnote 5 000 eur.

Celková hodnota nadobudnutých podielových listov bola 10 500 eur.

V roku 2012 došlo k vráteniu podielových listov.

Podielové listy z roku 2008 boli ziskové. Zisk predstavoval 500 eur, vyplácajúca spoločnosť zrazila zrážkovú daň vo výške 19 %, t.j. 95 eur, o čom spoločnosť Alfa informovala a súčasne jej poukázala sumu 2 405eur.

Aj podielové listy obstarané v roku 2009 boli ziskové. Zisk predstavoval sumu 620 eur. Vyplácajúca spoločnosť zrazila daň vo výške 117,80 eur a spoločnosti Alfa poukázala sumu 4 002,20 eur.

Podielové listy obstarané v roku 2010 boli stratové. Z investovaných 5 000 eur sa spoločnosti Alfa vrátilo iba 3 000 eur.

Celkové výnosy z vrátenia podielových listov v roku 2012 predstavovali sumu 9 620 eur, z ktorých bola spolu zrazená daň vo výške 212,80 eur.

Daňovník za rok 2012 vykáže vo svojom daňovom priznaní daňovú stratu vo výške 10000 eur, v roku 2012 mu nevznikla povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov právnických osôb.

Pri zdaňovaní uvedených transakcií sa uplatnia nasledujúce ustanovenia zákona o dani z príjmov:

- § 19 ods. 2 písm. f) – do daňových nákladov je možné zahrnúť úhrn obstarávacích cien cenných papierov do výšky príjmov z ich predaja;

- § 43 ods. 6 a 7 – zrazenú daň je možné považovať za preddavok, pričom ak výška zrazenej dane prevyšuje výšku dane vypočítanú v daňovom priznaní, daňovník má nárok na vrátenie daňového preplatku.

Daňovník podáva daňové priznanie za rok 2012. Porovnaním úhrnu obstarávacích cien podielových listov a výnosov plynúcich z ich vrátenia v roku 2012 zistí, že výnosy boli nižšie oproti obstarávacím cenám o 880 eur. Keďže daňovým výdavkom môže byť iba obstarávacia cena do výšky príjmov, suma 880 eur je pripočítateľnou položkou k základu dane. Pripočítaním tejto sumy a ďalšími úpravami základu dane, v súlade so zákonom o dani z príjmov, vykáže spoločnosť Alfa celkovo za spoločnosť daňovú stratu vo výške 10 000 eur.

Nakoľko spoločnosti nevznikla v roku 2012 povinnosť platiť preddavky na daň, ale zistí, že jej bola zrazená daň z vyplatenia ziskových podielových listov, využije zákonnú možnosť považovať zrazenú daň za preddavky na daň. Tieto uvedie vo svojom daňovom priznaní a požiada o vrátenie daňového preplatku vo výške 212,80 eur.
Tomuto prikladu nejak nerozumiem. Nedal by sa aj uctovny priklad s pravnickou osobou popisat ako predosle dva,tzn. nakup akcii v 2009 roku za 5000 Euro a nasledny predaj roku 2012 za 5730 Euro.
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.

vcmorejova
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 10, 2012 10:13 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa vcmorejova »

Pokúsim sa Vám príklad ešte vysvetliť: Vrátenie podielových listov, v prípade, ak boli ziskové, sa zdaňuje zrážkovou daňou. Vo všeobecnosti platí, že zrážková daň sa považuje za vysporiadanú. Pri vrátení podielových listov platí výnimka, že daňovník sa môže rozhodnúť, že zrazenú daň bude považovať za preddavok na daň.
Zo zákona o dani z príjmov vyplýva, že za daňový náklad je možné považovať úhrn obstarávacích cien cenných papierov iba do výšky príjmov z ich predaja.
Spoločnosť má zaúčtované v majetku podielové listy v hodnote 10 500 eur. Predá ich (vráti), za cenu 9 620 eur. Rozdiel medzi nadobúdacou a predajnou cenou je 880 eur. Nakoľko náklady súvisiace s obstaraním predaných cenných papierov boli vyššie, ako výnosy z ich predaja, rozdiel - 880 eur bude pripočítateľnou položkou k základu dane, t.j. nedaňový náklad.
Pri vrátení podielových listov však boli posudzované osobitne podielové listy nadobudnuté v rôznych obdobiach. Podielové listy obstarané v rokoch 2008 a 2009 boli ziskové. Preto z nich bola zrazená daň vo výške 19 %, t.j. spolu 212,80 eur. Spoločnosť nedostala na účet celú predajnú cenu podielových listov, ale sumu zníženú o zrazenú daň.
Nakoľko spoločnosť vykazovala celkovo (za celú spoločnosť, za všetky jej činnosti) daňovú stratu, nevznikla jej žiadna daňová povinnosť. Preddavky na daň neplatila, takže z tohto titulu jej daňový preplatok nevznikol. Uvedomili si však, že daň zrazenú z vrátenia podielových listov je možné považovať za preddavok. Túto možnosť využili, uviedli si sumu 212,80 eur do daňového priznania ako preddavok a požiadali o vrátenie tohto preplatku.

jogo
Príspevky: 4714
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jogo »

Nemozme sa bavit o akciach? Predsa pri predaji akcii mi nikto nezraza ziadnu zrazkovu dan...
Ani presne nechapem, co myslite pod pojmom podielovy list. To je akoze podielovy list investicneho fondu a ten zraza dan pri spetnom odkupe podielov?
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.

mircof
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa mircof »

vcmorejova napísal:Pokúsim sa Vám príklad ešte vysvetliť: Vrátenie podielových listov, v prípade, ak boli ziskové, sa zdaňuje zrážkovou daňou. ....
Mali by sa zdaňovať zrážkovou daňou iba v prípade, ak má správcovská spoločnosť sídlo na území SR /napr. TAM, AM SLSP, .../. V prípade, že nie /napr. Pioneer Inv., KBC AM, .../ tak zrážkovú daň správcovská spoločnosť nevykonáva a daňovník je povinný tento výpočet a odvod dane zrealizovať sám.

kobolcs
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa kobolcs »

a ako je to pri tradingu resp. dividendovych akciach ?

S.r.o. - ma hlavnu cinnost z ktorej dosahuje skoro 0 HV
-ma financne investicie na vlstny ucet
trading FX u angl. dealare
moze z danoveho hladiska to uctove ako kurzove rozdiely, alebo to ma ist cez financne operacie ?
ako je to s uplatnenim vydavkov ako spravy, clenstva, newletters, data tie cez internet totiz nevystavuju faktury jednoducho to stiahnu cez kartu a hotovo, maximalne poslu emailom receipt.
-akcie s dividendama (High yield)
ako to bude od 2013 v pripade US akcii ? SK Dan 19% a SK ZP 14 z plnej sumy tzn z dividend 1000 eur zaplatim 190 eur dan a 140 eur zdr. poistenie ? Ak je to tak, kam utiect?

Mimochodom kde sa da zohnat v BA danovy poradca pre firmy a FO s investovanim cez akcie,trading, not.ulozka pri nehnutelnosti (z UK), ktory k tomu aj rozumie ?

vcmorejova
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 10, 2012 10:13 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa vcmorejova »

jogo napísal:Nemozme sa bavit o akciach? Predsa pri predaji akcii mi nikto nezraza ziadnu zrazkovu dan...
Ani presne nechapem, co myslite pod pojmom podielovy list. To je akoze podielovy list investicneho fondu a ten zraza dan pri spetnom odkupe podielov?
Áno, hovoríme o podielových fondoch
Príklad s podielovými listami bol zvolený z dôvodu možnosti odpočítania dane v prípade ich vrátenia. Pri akciách je vo všeobecnosti základom dane rozdiel medzi úhrnom predajných a obstarávacích cien za príslušné zdaňovacie obdobie, avšak iba do výšky výnosov z predaja. To znamená, že strata z predaja nie je daňová. Z tohto pravidla však existujú výnimky, preto je potrebné každú situáciu posúdiť individuálne.

vcmorejova
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 10, 2012 10:13 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa vcmorejova »

mircof napísal:Mali by sa zdaňovať zrážkovou daňou iba v prípade, ak má správcovská spoločnosť sídlo na území SR /napr. TAM, AM SLSP, .../. V prípade, že nie /napr. Pioneer Inv., KBC AM, .../ tak zrážkovú daň správcovská spoločnosť nevykonáva a daňovník je povinný tento výpočet a odvod dane zrealizovať sám.
Ano, boli riešené iba príjmy zo zdroja na území Slovenska.

vcmorejova
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 10, 2012 10:13 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa vcmorejova »

kobolcs:
Veľa otázok – vyžadovalo by si to dlhú odpoveď. Na niektoré otázky sa nedá odpovedať bez podkladov.
Zoznam daňových poradcov špecializovaných na jednotlivé odvetvia vedie Slovenská komora daňových poradcov.

jogo
Príspevky: 4714
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jogo »

vcmorejova napísal:kobolcs:
Zoznam daňových poradcov špecializovaných na jednotlivé odvetvia vedie Slovenská komora daňových poradcov.
Nenasiel som tam kolonku "specialista na zdanovanie prijmov z predaja cennych papierov, opcii a derivatov". Je tam len kolonka zdanovanie prijmov fyzickych osob a zdanovanie prijmov pravnickych osob.Ale tito vseobecni poradcovia mi nevedia s akciami poradit.
Mozte tu dat odkaz na danovych poradcov, ktori sa venuju zdanovaniu cennych papierov, opcii a derivatov?
Pripadne nie ste vy danova poradkyna, ktora sa venuje danej problematike?
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.

rasto800
Príspevky: 358
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa rasto800 »

jogo napísal: Nenasiel som tam kolonku "specialista na zdanovanie prijmov z predaja cennych papierov, opcii a derivatov". Je tam len kolonka zdanovanie prijmov fyzickych osob a zdanovanie prijmov pravnickych osob.Ale tito vseobecni poradcovia mi nevedia s akciami poradit.
Mozte tu dat odkaz na danovych poradcov, ktori sa venuju zdanovaniu cennych papierov, opcii a derivatov?
Pripadne nie ste vy danova poradkyna, ktora sa venuje danej problematike?
jogo sak si zaciarkni specializaciu "Znalec v odbore daní" a mas to! ked je to znalec tak musi poznat vsetko :)

vcmorejova
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 10, 2012 10:13 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa vcmorejova »

Slovenská komora daňových poradcov nevedie zoznam daňových poradcov podrobne podľa čiastkových oblastí, ktorým sa venujú. Disponuje informáciami, ktorému druhu daní a súvisiacich činností sa jednotliví daňoví poradcovi prevažne venujú. Preto nie je možné v zozname vyhľadať daňových poradcov, ktorí sa venujú špeciálne zdaňovaniu transakcií s cennými papiermi. Táto problematika sa týka dane z príjmov a tej sa venujú všetci daňoví poradcovia. Je však pravda, že niektorí sa problematike cenných papierov venujú viac, iní menej. Závisí to hlavne od predmetu podnikania ich stálych klientov.

Daňové poradenstvo sa však nedá riešiť cez diskusné fórum. Ako som už viackrát uviedla, každú situáciu je potrebné posúdiť individuálne, sú k tomu potrebné podklady (zmluvy, výpisy a pod.) a aj súčinnosť objednávateľa (poskytnutie všetkých informácií potrebných k vyriešeniu problému).

Áno, som daňová poradkyňa, a odkaz pre „rasto800“: aj znalec z odvetvia účtovníctvo a daňovníctvo. Venujem sa tejto práci už 20 rokov, aj napriek tomu si nedovolím tvrdiť, že o daniach viem všetko. Daňový poradca, aj znalec musia síce vedieť hodne, ale aj napriek tomu sa denne stretávajú so situáciami, ktoré si musia overiť, alebo sa „dopátrať“ k riešeniu. Dôležité je, aby vedeli kde a ako nájsť najvhodnejšie riešenie :)

jogo
Príspevky: 4714
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jogo »

vcmorejova napísal:Daňové poradenstvo sa však nedá riešiť cez diskusné fórum. Ako som už viackrát uviedla, každú situáciu je potrebné posúdiť individuálne, sú k tomu potrebné podklady (zmluvy, výpisy a pod.) a aj súčinnosť objednávateľa (poskytnutie všetkých informácií potrebných k vyriešeniu problému).

Áno, som daňová poradkyňa, a odkaz pre „rasto800“: aj znalec z odvetvia účtovníctvo a daňovníctvo. Venujem sa tejto práci už 20 rokov, aj napriek tomu si nedovolím tvrdiť, že o daniach viem všetko. Daňový poradca, aj znalec musia síce vedieť hodne, ale aj napriek tomu sa denne stretávajú so situáciami, ktoré si musia overiť, alebo sa „dopátrať“ k riešeniu. Dôležité je, aby vedeli kde a ako nájsť najvhodnejšie riešenie :)
Vyborne. aspon budem vediet na koho sa mam v buducnosti obratit s danovymi problemami. :)
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.

Používateľov profilový obrázok
Chris
Príspevky: 626
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Chris »

btw. priklad:

sro s eshopom a predmetom podnikania s tym suvisiami + obchodovanim na derivatovych, fx a akciovych trhoch s prevaznymi vynosmi prave z tradingu.

S akymi danovo uznatelnymi nakladmi ste nemali problem ? internet, nove pc, auto, PHM etc ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat

Používateľov profilový obrázok
Chris
Príspevky: 626
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Chris »

nikto nic?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat

peter.cmorej
Príspevky: 3215
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tlac, knihy, mobil, web, nabytok do kancelarie ..

Matej1992
Príspevky: 165
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Skúsim oživiť tému.
Predpokladám, že niektorí investujete aj mimo akumulačné etf, povedzme aj na slovensku či v EU, či už do dlhopisov, nehnuteľností, atď. Následne je potrebné riešiť už zložitejšie daňovo odvodové otázky a už sa otvára priestor pre optimalizáciu. FO vs PO, SR vs EU, atď. Máte niekto reálne skúsenosti, príp. viete odporučiť schopného účtovníka/firmu, ktorá sa tomu dlhodobo venuje a pokiaľ príde k ním človek, ktorý ma etf, opcie, dlhopisy a chce si zoptimalizovať náklady napr. aspoň odpísať telefón, NB či auto, tak budú vedieť čo s ním? Ďakujem.

Používateľov profilový obrázok
Rado
Príspevky: 3491
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Rado »

Ak obchoduješ na IČO, tak uplatniť si mobil, auto atď. nie je problém. Ten máš, ak obchoduješ ako FO.
Rozdiely medzi FO a PO sú všeobecne známe. Ja za najväčší považujem rozdiel v odvodoch medzi konateľom a živnostníkom, ak opomeniem ručenie, rozdiel v účtovníctve a pod.

Matej1992
Príspevky: 165
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Samozrejme ako píšeš tie rozdiely sú tam a ide mi o osobne o to, že keď už držím nejaké dlhopisy či dividendové akcie a je možnosť si znížiť o niečo základ dane šiel by som osobne do toho. Avšak pred oslovením nejakého účtovníka či firmy by som rád mal naň nejakú referenciu spokojného klienta.

Používateľov profilový obrázok
Rado
Príspevky: 3491
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Rado »

Pri obchodovaní na IČO máš možnosť ako znížiť celkový základ dane. Čo sa týka samotných cenných papierov, tak tam veľký rozdiel nie je. Môžeš si však uplatniť náklady na rôzne prístupy k informáciám, NB a podobne. To ako fyzická osoba nemáš. Špeciálneho účtovníka resp. daňového poradcu však nepotrebuješ.

Matej1992
Príspevky: 165
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Predpokladám, že tak osobne funguješ. Podľa toho čo som si zatiaľ naštudoval ako živnostník musíš ručiť celým svojím majetkom a dokladovať konkretne vydavky príp. využiť paušalne výdavky. Ako sro-cka sa uvádza nutnosť viesť si podvojné účtovnictvo. Odvody pri sro odpadaju pokial by som si nechcel vyplacat nejaku odmenu ci mzdu, co aktualne pri budovani majetku neplanujem a prinajhorsom sa daju peniaze vytiahnut cez dividendy. Pri zivnosti sa odvodom zase nevyhnem. Z toho mi osobne vychadza lepsie sro.
Navodov na zalozenie je na internete plno to by som zvladol, skor sa obavam toho uctovania a hlavne opravnenosti nakladov. (Narovinu v prvom kole by som chcel odpisovat auto, NB, mobil z dani ktore dnes musim ako FO platit z urokovych vynosov z dlhopisov a divi akcii, ak je to mozne a uznatelne ako opravneny naklad) Do buducna predpokladam aj investiciu do nejakeho bytu na prenajom a podobne.
Ty osobne mas s tym skusenost, evidujes si uctovnictvo sam?

JUGGLER
Príspevky: 9950
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado napísal:Ak obchoduješ na IČO, tak uplatniť si mobil, auto atď. nie je problém. Ten máš, ak obchoduješ ako FO.


Nemyslím si, že je to tak.
Ako živnostník, môžeš mať príjmy iba zo závislej činnosti a tá je daná predmetmi podnikania, ktoré máš zapísané v živnostenskom liste. Živnostenský úrad ti nepovolí trading, či investičné činnosti, hoci to robíš len na vlastný účet.
Tým pádom si nemôžeš uplatniť náklady na zisky z investovania/tradingu. Sú to kapitálové príjmy, nikoho nezaujíma tvoja strata, dokonca ani strata jednej kategórie kapitálového príjmu voči inej ( cenné papiere, opcie, deriváty).
Napr. máš zisk zo závislej činnosti - môžeš uplatniť náklady. Ak uplatníš náklady na kapitálové príjmy (iné ako poplatky u brokera ), nemusia ti ich uznať. Daňovákom príde report zo zahraničia a oni budú chcieť vidieť, že si zdanil plnú čiastku kapitálového príjmu. Uznajú ti náklady iba do výšky príjmov zo závislej činnosti. Na kapitálové príjmy budú chcieť od Teba rovnaké zdanenie a odvody ako u FO nepodnikateľa. To je môj názor.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Používateľov profilový obrázok
Rado
Príspevky: 3491
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Rado »

Chybný!
Najskôr vysvetlím príjem zo závislej činnosti. Je to príjem zo zamestnania, takže s príjmom zo živnosti nemá nič spoločné. par. 5 Zákona o Dani z príjmov 595/2003 Z.z.
Je fakt, že živnosť na obchodovanie neotvoríš, ale ak by si otvoril účet ako živnostník na IČO, tak tieto príjmy a výdavky už učtuješ do príjmov zo živnosti par.6 Neviem, či dokážeš otvoriť účet ako FO, ale na IČO.
Pri sro je to v rámci účtovníctva, takže tam sa všetko "zleje" v jednom daňovom základe.

JUGGLER
Príspevky: 9950
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Chytil si ma za slovíčko. Nie príjmy zo závislej činnosti, ale príjmy z podnikania. Pomýlil som sa... posledné dni som riešil príjmy prokuristu a konateľa..tak sa to na mňa nalepilo.

Podstata príspevku je niekde inde. Nahradzujem príjmy zo závislej činnosti príjmami z podnikania:

Ako živnostník, môžeš náklady uplatniť iba na príjmy z podnikania, ktoré je dané predmetmi podnikania - živnostenskými oprávneniami, ktoré máš zapísané v živnostenskom liste. Živnostenský úrad ti nepovolí trading, či investičné činnosti, hoci to robíš len na vlastný účet.

Tým pádom si nemôžeš uplatniť náklady na podnikanie aj na zisky z investovania/tradingu. Sú to kapitálové príjmy, nikoho nezaujíma tvoja strata, dokonca ani strata jednej kategórie kapitálového príjmu voči inej ( cenné papiere, opcie, deriváty).

Máš príjem z podnikania - môžeš si k tomu uplatniť náklady. Ak uplatníš náklady na kapitálové príjmy (iné ako poplatky u brokera ), nemusia ti ich uznať. Ak daňovákom príde report zo zahraničia, že si zarobil 10 000, oni budú chcieť vidieť, že si zdanil 10 000 ako kapitálový príjem. Uznajú ti náklady iba do výšky príjmov z podnikania, ale na kapitálové príjmy budú chcieť od Teba rovnaké zdanenie a ako u FO nepodnikateľa. Následne ti zdravotná poisťovňa z toho vyrúbe 14% odvod. To je môj názor.

P.S: aby sme sa nechytali za slovíčka aj pri kapitálových príjmoch...proste ide o iný druh príjmov ako o príjmy z podnikania.

Ja som si tiež myslel, že na živnosť môžeš všetko zmiešať , aj som to obhajoval...ale teraz mám taký názor, že nie.
Andre mal pravdu, ked som to s ním raz preberal v inom vlákne.

andre napísal:No prijmy z podnikania sa zdanuju podla § 6, prijmy z kapitaloveho majetku podla § 7, prijmy z prevodu CP a opcii podla § 8 .. A v DP to vyplnas do inych koloniek.

Cize problem je podla mna v tom, ze takyto prijem nevies povazovat za prijem z podnikania a teda na neho uplnatnit pausalne vydavky.
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Používateľov profilový obrázok
Rado
Príspevky: 3491
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Rado »

Otázne je, či vôbec otvoríš účet ako živnostník na IČO? Ja myslím, že nie.

jaja
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 1:54 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jaja »

U nás jsou příjmy z prodeje akcií na vlastní účet (mimo podnikání) zdaňovány jako ostatní příjmy podobně jako příjmy z nájmu. Tedy jinde než příjmy z kapitálového majetku (dividendy, úroky). A Podnikatel před zdaněním tyto příjmy sčítá (ale u ostatních příjmů jen kladné hodnoty) - tedy lze započítat ztrátu z podnikání vůči zisku z prodeje akcií - obráceně ale ne. A také nelze započítat ztrátu z jednoho typu ostatních příjmů proti zisku z jiného. Třeba ztrátu z Forexu oproti akciím nebo nájmu.
Takže se pro tradera může vyplatit být zároveň podnikatel v jiné oblasti (já to tak mám).
Ale u nás se ani neplatí odvody z ostatních a kapitálových příjmů.

JUGGLER
Príspevky: 9950
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aj u nás sú to ostatné príjmy..to len ja som to nazval úhrnne ako kapitálové, keďže tak obrazne beriem príjmy, ktoré získam obchodovaním kapitálu. V SR sa trading zdaňuje ako ostatné príjmy: príjem z prevodu cenných papierov ( akcie, etfs, dlhopisy )= jedna kategória, ďalej z prevodu opcií ( = druhá kategória ) a potom príjmy z derivátových operácii ( = tretia kategória ).
Príjmy z kapitálového majetku ako úroky, dividendy sú u nás rovnako ako u vás samostatne ( = nie medzi ostatnými príjmami ).
Daň máme 19%, ale pri príjme nad 35 000 je to 25% - čo je prvá tragédia. Druhá tragédia je, že z týchto príjmov potom zdravotná poisťovňa vyrúbe ešte odvod 14%. Takže spolu 19 +14% = 35%...alebo 25 +14% = 39% čo je príjmoch nad 35 000 neprijateľné.

Na jednej strane obrovské zdanenie, na druhej strane nemôžeš započítať straty jednotlivých kategórii, ani straty minulých rokov.

Čiže na fyzickú osobu sa u nás neoplatí trejdiť. Jedine investovať z časovým testom nad 1 rok, ktoré je úplne oslobodené od daní i odvodov.

Obchodovať sa dá na sro, kde sa príjmy z jednotlivých kategórii rátajú dokopy, stratu vieš započítavať 4 roky, odvody sa neplatia a daňové zaťaženie je 21%...najnovšie iba 15% pri príjmoch do 100 000. Ked sa u nás vyberajú zisky z sročky, tak sa platí daň 7%, ale žiadne odvody.

P.S. Celý systém je hlúpo nastavený, lebo gambling je od daní oslobodený...Každý vie, že v gamblingu väčšina ľudí aj tak prerobí. Lenže v tradingu tiež väčšina ľudí prerobí...viac ako 75% ... tak tých chudákov, čo zarobia by nemal štát zdrať z kože.

No a takí ako ja, alebo ty by si zaslúžili osobitnú nízku daň + metál na hruď, že na vlastné riziko vyšklbeme pár drobných z amerických búrz. :)
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

jaja
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 1:54 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa jaja »

JUGGLER napísal:No a takí ako ja, alebo ty by si zaslúžili osobitnú nízku daň + metál na hruď, že na vlastné riziko vyšklbeme pár drobných z amerických búrz. :)
Jasně, my jsme pro státní kasu požehnání. Jsme vlastně exportéři ničeho (tedy nespotřebováváme domácí lidské ani jiné zdroje), za což přivádíme do země nemálo peněz (a tím i daní) ze zahraničí. S tím jak to je u nás (15%) jsem spokojen. Ale pokud by se to výrazně zhoršilo, začal bych to řešit.

Hawk
Príspevky: 78
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm

Re: fyzicka alebo pravnicka osoba pri investovani

Príspevok od používateľa Hawk »

15% CZ vs. 39% SK.....fuuha

Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"