TRHY AKTUÁLNE

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2875
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal: So 05 02, 2022 8:32 am čo ti pomôže dnes 10ročný dlhopis Nemecka s úrokom 0.1% ročne držaný do maturity, ak máme infláciu 6% ročne.
V 90 tich rokoch bola inflacia vyssia ako za poslednych 10 rokov. Trh padol v roku 2000. Tie investicie, ktore zostali boli ovplyvnene inflaciou takisto. Tak ako dnes, mnohi z retailu, aj profesionalov zazili iba rast akcioveho trhu. Nepoznali iny trh ako rastuci a predpokladali, ze trh bude rast donekonecna. Tiez si mysleli, ze minule skusenosti padov, napriklad z roku 1987 uz neplatia a nebudu sa opakovat.

Ja mam historicky pohlad na trhy, co neznamena, ze sa drzim historie pri investiciach. Tradicne portfolio pozostavalo aj z dlhopisov. Ja som dlhopisy nemal, ale ako zaistovanie akcii som pouzival zlato, co tiez poriadne padlo.

Co som si z mojho osobneho pohladu nechal ako radu pre nase forum je, ze treba pomyslat na pripadny pokles a konat. Necakat kym sa trh znovu otoci. Oddovodnenie je na tomto fore a nasleduje jeho kopia:

Povedzme, že 1000 akcii kúpime za 100, cena padne na 50 a neskôr, na konci obdobia, sa vráti znovu na 100.

Prípad 1.
Nerobiť nič a na konci obdobia si na pôvodnom stave účtu.
Maximálny drawdown 50,000
Maximálna strata 0.

Prípad 2.
Začiatočná cena 100 stav účtu 100,000
Po poklese predať všetko za 80 stav účtu 80,000.
Maximálna strata 20,000
Maximálny drawdown 20,000
Cena klesne na 50.
Pri 50 začne stúpajúci trend.
Kúpa pri 60 za 80,000 teda 1333 akcii
Na konci obdobia stav 133,300

Sú aj iné scenáre, napríklad pri maximálnych drawdownoch 21%, 25%, 30%, 60% atď.
Toto je scenár, ktorý ja považujem za rozhodujúci. Máš nižší drawdown aj pri otočení sa ceny pri -20%. Potom môžeš dokupovať pri poklese, čím znížiš stratu, ale stratu nižšiu. Suma sumárum pri investícii riskuješ menej s výhľadom na vyšší vynos. Neplatí to aj pri tradingu?
Nie je vysedieť drawdown iba snaha o dokázanie svojej neomylnosti?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7091
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 294 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosak, priznám sa, že nerozumiem, čo ma tebou uvedený príklad spoločné s dlhopisom s výnosom 0.1% v prostredí 6% inflácie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2875
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Inflacia a urokova miera dlhopisov a bankovych urokov sa obycajne pohybuje spolocne. Nie vsak v tom istom momente. Koncom 70 tich rokov bola inflacia a aj vynosy penaznych fondov okolo 20 percent. Ci sa to stane aj teraz nemozem vediet, ale prekvapeny by som nebol. Vela zavisi na konani statov.

Vplyv statu mi pripomina lesne poziare. Hasici hasia male poziare, cim vsak lesy vo vseobecnosti zvysuju objem suchych listov a konarov az je neskoro a hasici nedokazu ohen zahasit.

To vsetko suvisi s tym, ze investori a takisto analytici a ini z financneho priemyslu s desatrocnou ci pripadne kratsou skusenostou nezazili urcite udalosti a na zaklade svojich osobnych skusenosti konaju ako najlepsie vedia. Dufam, ze im to vyjde. Ale ak nie, nebudem sokovany.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 61 times
Been thanked: 21 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa frakan »

Rokosák napísal: So 05 02, 2022 2:35 pm V 90 tich rokoch bola inflacia vyssia ako za poslednych 10 rokov. Trh padol v roku 2000. Tie investicie, ktore zostali boli ovplyvnene inflaciou takisto. Tak ako dnes, mnohi z retailu, aj profesionalov zazili iba rast akcioveho trhu. Nepoznali iny trh ako rastuci a predpokladali, ze trh bude rast donekonecna. Tiez si mysleli, ze minule skusenosti padov, napriklad z roku 1987 uz neplatia a nebudu sa opakovat.

Ja mam historicky pohlad na trhy, co neznamena, ze sa drzim historie pri investiciach. Tradicne portfolio pozostavalo aj z dlhopisov. Ja som dlhopisy nemal, ale ako zaistovanie akcii som pouzival zlato, co tiez poriadne padlo.

Co som si z mojho osobneho pohladu nechal ako radu pre nase forum je, ze treba pomyslat na pripadny pokles a konat. Necakat kym sa trh znovu otoci. Oddovodnenie je na tomto fore a nasleduje jeho kopia:

Povedzme, že 1000 akcii kúpime za 100, cena padne na 50 a neskôr, na konci obdobia, sa vráti znovu na 100.

Prípad 1.
Nerobiť nič a na konci obdobia si na pôvodnom stave účtu.
Maximálny drawdown 50,000
Maximálna strata 0.

Prípad 2.
Začiatočná cena 100 stav účtu 100,000
Po poklese predať všetko za 80 stav účtu 80,000.
Maximálna strata 20,000
Maximálny drawdown 20,000
Cena klesne na 50.
Pri 50 začne stúpajúci trend.
Kúpa pri 60 za 80,000 teda 1333 akcii
Na konci obdobia stav 133,300

Sú aj iné scenáre, napríklad pri maximálnych drawdownoch 21%, 25%, 30%, 60% atď.
Toto je scenár, ktorý ja považujem za rozhodujúci. Máš nižší drawdown aj pri otočení sa ceny pri -20%. Potom môžeš dokupovať pri poklese, čím znížiš stratu, ale stratu nižšiu. Suma sumárum pri investícii riskuješ menej s výhľadom na vyšší vynos. Neplatí to aj pri tradingu?
Nie je vysedieť drawdown iba snaha o dokázanie svojej neomylnosti?
Ešte si zabudol na dosť obvyklý prípad 3.

Prípad 3.
Začiatočná cena 100 stav účtu 100,000
Po poklese predať všetko za 80 stav účtu 80,000.
Maximálna strata 20,000
Maximálny drawdown 20,000
Cena už neklesne ani pod 80.
Pri 80 začne stúpajúci trend.
Stále čakám na pokles na 50 ale cena stále stúpa.
Na konci obdobia stav -20 000

Ťažký je život investora
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2875
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Na pokles ani rast sa necaka. Reagujes na konkretny stav. V tomto pripade po urcitom case znovu nakupujes. Samozrejme, ze mas stratu. Ale obmedzenu. Nezabudni, ze uz 20 percentny pokles je u ETFiek povazovany za obrovsky. U jednotlivej akcii sa da dalsi vyvoj odhadnut a podla toho sa zariadit. V kazdom pripade sa mozes mylit. Ako pises: Ťažký je život investora,
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7091
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 294 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Ne 06 02, 2022 12:38 am Na pokles ani rast sa necaka. Reagujes na konkretny stav. V tomto pripade po urcitom case znovu nakupujes. Samozrejme, ze mas stratu. Ale obmedzenu. Nezabudni, ze uz 20 percentny pokles je u ETFiek povazovany za obrovsky. U jednotlivej akcii sa da dalsi vyvoj odhadnut a podla toho sa zariadit. V kazdom pripade sa mozes mylit. Ako pises: Ťažký je život investora,
Rokosak, túto strategiu predaja pri -20% a následnej opakovanej kúpe, čo tu popisuješ, občas v podobnom duchu popisoval Juggler pred rokom 2016 ako spôsob, ako prekonať výnosom SP500. Ja som mu vždy oponoval, že to není tak jednoduché. Nakoniec som mu exaktne na grafe SP500 spočítal, že od roku 2008 by mal na úrovni -20% cez 12-14 obchodov nastup-výstup a strata na týchto obchodoch by bola dosť veľká. Nevedeli sme vtedy, že SP500 vyletí nad 4000, v 2016 roku hrozil pád. Tak sme sa nakoniec dohodli, že tu real-time predvedie simuláciu takéhoto aktívneho investovania. Pridal som sa aj ja postupným investovaním a tak vznikla naša hitparáda.
V hitparáde máš svoje vlákno už niekoľko rokov. Mal si nejaké fondy, predal si ich v poklese a teraz si už roky v USD-cashi. Index sa zatiaľ skoro zdvojnásobil. Prečo nám nepredvedieš túto svoju teóriu, ktorú tu opakovane popisuješ, v praxi?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4439
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 442 times
Been thanked: 350 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pripajam sa k tomu co napisal frakan. Do buducnosti nikto nevidi, nikto v danej chvili na 100percent nevie co urobia trhy v nasledujucej chvili.
Potom clovek to moze zle psychicky niest, pretoze si zacne vycitat, preco to predaval, lebo system "predavat pri 20percentnom prepade" nema ziadne hlbsie racionalne jadro. Rovnako sa da vycucat z palca system predavat pri 10/30/60/ prepade /dopln akukolvek hodnotu/.
Ja ako investor /amatér/ pouzivam system, že za žiadnych okolnosti v strate nepredavam iba dokupujem, ak je za čo. Takyto system ma samozrejme tiež svoje nevyhody, ale prednost ma v tom, že clovek netrpí výčitkami, že sa zle rozhodol. Clovek si musi uvedomit ze investuje na roky, ci desiatky rokov dopredu a preto, ci je aktualny DD 70percent, ho nemusi vobec vzrušovať.
Berte to prosím iba ako moj laický pohlad na vec.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 362 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja ten predaj pri -20% som pochopil takto. Pri urcitom stupni poznania sa rozhodnes kupit aktivum. Ocakavas samozrejme zisk. Moj odhad ze 98% investorov nema, ak ak ma, tak len pro forma exitovu strategiu. Takze exitova strategia je tych -20% a hovori mi , ze pri vstupe som sa mylil a musim ist von. Tu ale naraza investor na svoje podvedomie, sme nastaveni od narodenia na to ze chyby su zle, ze su nase zlyhania. Ze diskomfort v podobe bolesti zo straty treba prekonat, predsa nemozeme byt slabi. Tak vysedavame alebo riedime :).Toto sa deje v kazdom z nas hoci si to neuvedomujeme. Dokazom toho je, nech si kazdy pozrie svoj track rekord a zisti ze nie seria malych strat ho dostava do problemov , ale par fatalnych zlyhani ( velkych strat) su problemy stratovych uctov. Takze tych -20% mi povie ze som sa pri tomto jednom obchode pomylil a idem prec. Zijem ako investor dalej a svoju max. stratu som obmedzil na 20% z obchodu co mi prinasa mentalnu pohodu. Takze ak tu na fore niekto zverejnuje svoje trejdy bez jasnej exitovej dopredu stanovenej hodnoty tak podla mna nie je otazka ci ale len kedy pride matka strat a ho emocionalne velmi zasiahne. Preto nie som velkym fanusikom investovania do ETF kedykolvek . Nie ze by to v dlhom casovom horizonte nebolo vynosne , problem je ze casovy horizont investora byva max 30 rokov. Takze na konci hospodarskych cyklov sa investori ktori vtedy zacinaju investovat nevedome vystavuju velkym emocionalnym bolestiam , ktore pridu pri prepade trhov a na ktore nie su pripraveni konat a konaju zasa podvedome , rob co stado a utec.:) Zazil som sam takze viem co pisem. Ruku na srdce investori , kto z vas vydrzi drzat stratovu poziciu aj -40% viac ako 10 rokov . Napr. pri DCA je pravdepodobnost ze na 10 rocnom horizonte skoncite so stratou az 14% a myslim, ze v tejto faze trhu daleko vyssia. To v akej faze cyklu sa prave nachadzme sa da jednoducho zistit z pomerovych ukazovatelov akcioveho trhu.To si kazdy moze zistit sam.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2875
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal: Ne 06 02, 2022 7:34 am Prečo nám nepredvedieš túto svoju teóriu, ktorú tu opakovane popisuješ, v praxi?
Dobra otazka Jogo. Odpovedou je, ze pri trhovych investiciach, nie je mojim cielom viac zarobit, ale naopak, nestratit viac ako kvoli inflacii. Je to moje osobne rozhodnutie, ale moje takzvane teorie su skor pre investorov, ktori su zaciatocnici, nezazili dramaticke pady trhu (ktore sa priemerne stavaju raz za desatrocie) a doveruju mytologii a chytakom financneho priemyslu. Ja som bol tiez zaciatocnikom, zazil som niekolko padov trhu a metody financneho priemyslu poznam z vnutra. Napriek tomu co pisem su iba moje nazory, ktorymi nikomu nic nezarucujem.

Mal by som viac prispievat do vlakna viewtopic.php?p=156791#p156791 na temu financneho priemyslu, ale k tomu sa musim viac motivovat. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Co myslite, budeme sa natahovat (v dobrom, samozrejme) o teoriach investovania aj o 30 rokov? :D
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1299
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 231 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa andre »

frakan napísal: So 05 02, 2022 11:10 pm Ešte si zabudol na dosť obvyklý prípad 3.

Prípad 3.
Začiatočná cena 100 stav účtu 100,000
Po poklese predať všetko za 80 stav účtu 80,000.
Maximálna strata 20,000
Maximálny drawdown 20,000
Cena už neklesne ani pod 80.
Pri 80 začne stúpajúci trend.
Stále čakám na pokles na 50 ale cena stále stúpa.
Na konci obdobia stav -20 000

Ťažký je život investora
Existuju 2 elegantne riesenia:
1. znizujem a nasledne zvysujem poziciu v akciach postupne napr. podla aktualneho DD, volatility..
2. pouzivam hedging, ktory opat zapinam / vypinam podla DD, volatility a pod.

Samozrejme mozem mat smolu a zrovne trafit dno DD. Ale tym, ze pozicie targetujem postupne neovplyvni to az tak return.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 61 times
Been thanked: 21 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa frakan »

:) Andre môžeš to trošku rozviesť. Lebo sa nechytám.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1299
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 231 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa andre »

Pre pochopenie pri DD 5% znizim podiel akcii o 15%, pri DD 10% o dalsich 15%.. To iste vies robit podla volatility napr. ak stupne VIX o 25% z nejakeho dlhodobeho priemeru znizujes podiel akcii o 15% atd.

Pri hedgingu to iste, podla nejakej logiky (DD, volatilita) otvaras postupne poziciu v niecom co ma negativnu korelaciu k tvojmu portfoliu. Kvoli viazaniu kapitalu vacsinou v nejakom derivate najcastejsie opcie alebo futures.

Da sa to jednoducho zbacktestovat a funguje to celkom dobre.

A ked to chces posunut o level vyssie pouzijes zlozitejsi matematicky model napr. risk parity https://quantpedia.com/risk-parity-asset-allocation/
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 61 times
Been thanked: 21 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa frakan »

OK, ďakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jediný problém dnešného dňa: SPY S&P 500 sinks to lows for the session as 10-yr note yield rises to its high for the session (2.05%)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 362 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

no ale to je znacny problem ved o tom tu tocim uz cez dva tyzdne :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Lavato
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 11 02, 2022 6:07 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Lavato »

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Federal Reserve yesterday issued notice of a closed board meeting on February 14, 2022
Items tentatively scheduled to be considered are review and determination by the Board of Governors of the advance and discount rates to be charged by the Federal Reserve Banks
We have called the Fed to learn more about this meeting and are still awaiting a response

https://www.federalreserve.gov/aboutthe ... closed.htm
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Lavato
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 11 02, 2022 6:07 pm

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Lavato »

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Markets dropping in recent trade as oil spikes; PBS reporting "The US believes Russian President Vladimir Putin has decided to invade Ukraine, and communicated those plans to the Russian military"

Market reaction to Russia/Ukraine news (see 13:45) (441.95 -7.32)

Gold prices are higher by +1.3% (GLD).
Oil prices are higher by 4.6% (USO, XLE).
Russia ETF down 7.1% (RSX)
S&P 500 down 1.8% (SPY).

White House press briefing with National Security Advisor Jake Sullivan: The risk is high enough and the threat is immediate enough for Americans in Ukraine; The invasion can begin at anytime, including during the Olympics

Briti asistujú: UK confirms updated travel advice to Ukraine; British nationals currently in Ukraine should leave now


10Y zišli pod 2%. To je dobre.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

"Official from a NATO ally tells me Pres Biden told them today the US does believe Vladimir Putin has decided to attack Ukraine. Next week"

Bloomberg reporter Jennifer Jacobs tweets "U.S. officials believe Russia's action could start as soon as Tuesday, and could include a provocation in Ukraine's Donbas region, or an attack on the capital, Kyiv, sources say"

Predstaviteľ v NATO mi povedal, že prezident Biden im dnes povedal, že USA veria, že sa Vladimir Putin rozhodol zaútočiť na Ukrajinu. Budúci týždeň"

Reportérka agentúry Bloomberg Jennifer Jacobsová tweetuje: "Americkí predstavitelia sa domnievajú, že akcia Ruska by sa mohla začať už v utorok a mohla by zahŕňať provokáciu v ukrajinskom regióne Donbas alebo útok na hlavné mesto Kyjev, tvrdia zdroje"
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Bloomberg tu vojnu nejak silou mocou chce pretlacit..
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/61 ... -za-chybu/
Rusko napadlo Ukrajinu, ohlásila agentúra Bloomberg. Ospravedlňuje sa za chybu
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

EUROPA dnes:

Prezidentka Európskej centrálnej banky Lagardeová zopakovala, že ukončenie nákupu aktív je podmienkou pre zvýšenie sadzieb, a dodala, že zvýšenie sadzieb "by nevyriešilo žiadny z našich súčasných problémov". Zopakovala svoje presvedčenie, že inflácia sa v priebehu roka spomalí.

Nemecká priemyselná a obchodná komora zvýšila prognózu domácej inflácie na tento rok z 2,5 % na 3,5 % a znížila prognózu rastu domáceho HDP z 3,6 % na 3,0 %.

Nemecký januárový index spotrebiteľských cien vzrástol medzimesačne podľa očakávaní o 0,4 % (naposledy o 0,4 %) a medziročne podľa očakávaní o 4,9 % (naposledy o 4,9 %).

Švajčiarsky januárový CPI vzrástol medzimesačne o 0,2 % (očakávaných 0,1 %; naposledy -0,1 %) a medziročne o 1,6 % (očakávaných 1,5 %; naposledy 1,5 %).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 126 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Peter222 »

https://www.zerohedge.com/geopolitical/ ... zy-quickly

update(4:05pmET): Despite the as usual contradictory message out of this administration, on the one hand serving up another dose of afternoon panic and market turmoil on the news Russia will invade Ukraine in a matter of days (it's been "days" and "imminent" for multiple weeks at this point), nothing seems to have actually changed on the ground at the Russia-Ukraine border. Though Blinken has claimed Russian troops have moved closer to the border.

Multiple White House officials are currently telling various major US news outlets that the US now believes Putin has made the decision to attack Ukraine - though in a public news briefing Jake Sullivan still presented a confused picture... on the one hand telling US citizens to exit Ukraine immediately as a military offensive is nigh, but on the other cautioning he's still not sure Putin has made the final decision.

And now once again Moscow is "calling bullshit". Late at night Friday local time, the Kremlin responded to the latest headline panic-fest in the aftermath of the White House afternoon briefing, calling the new 'predictions' yet more US "disinformation".. according to the news wires:

RUSSIA SAYS BY SPREADING DISINFORMATION ABOUT PLANNED RUSSIAN INVASION OF UKRAINE WESTERN COUNTRIES WANT TO DISTRACT ATTENTION FROM THEIR OWN AGGRESSIVE ACTIONS

And here's Secretary of State Blinken from earlier in the day:

...Blinken said new Russian forces had arrived at the border in what he described as "very troubling signs of Russian escalation".

"We're in a window when an invasion could begin at any time, and to be clear, that includes during the Olympics [which end on 20 February]," Mr Blinken said.

....tak ešte nech SP zletí 200 bodov dole a čas na menší dokup :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Franto napísal: Pi 11 02, 2022 9:26 pm Fed zverejňuje konečný plán POMO, čím zabíja očakávania na mimoriadne zvýšenie sadzieb
. ........pokračovanie:
https://www.zerohedge.com/markets/fed-p ... -rate-hike
No vidíš Franto. Zerohedge je krajne pravicový portál. Vítaj v klube vyvážených informácii z oboch strán. :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zajtra pokecajú a v pondelok bude rally:
Presidents Biden and Putin to speak by phone Saturday morning, according to tweet from CNBC's Kayla Tausche
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa glengoolie »

JUGGLER napísal: Pi 11 02, 2022 11:04 pmkrajne pravicový portál
poprosim o definiciu
for the best of times
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2875
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Podla Google - Zero Hedge is a far-right libertarian financial blog. Bulharsky majitel.

Pokial ide o delenie na pravicu a lavicu, su to vagne pojmy. Casto ak je niekto milimeter na jednu ci druhu stranu, je povazovany za tu "druhu" stranu. Je to smutne a pre spolocnost nestastne. Zial rozklad spolocnosti sa tym zrychluje. Treba riesit konkretne problemy bez ohladu na ideologiu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4038
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 183 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa iceberg8 »

https://trendforce.com/presscenter/news ... 11116.html

NAND Flash Pricing Set to Spike 5-10% in Q2 Due to Material Contamination at WDC and Kioxia, Says TrendForce
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 187 times
Been thanked: 234 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Začína to sľubne, dufam, že už bude zasa portfollio v zelenom :)
Prílohy
87565409-4EE5-4DFA-919E-91326D903EDC.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

...konečne k ním dorazili správy z TA3 a RTVS, čo dal včera Trumpetta :lol:
... ked sa chvastajú že od CIA majú super info, tak toto zamlčali

- aj tak som dnes od US čítal, že tá časť, čo končí cvičenie je zanedbateľná, alebo že je to len pasca.
- uvidíme zajtra. ja ostávam long

As indicated by the futures market, the cash market has started today on an upbeat note. Buying efforts have been catalyzed by news reports highlighting a withdrawal of some Russian troops from the Ukraine border, which is being construed as a move toward de-escalation of the situation. There is still some skepticism as to whether this is a move that would truly undercut Russia's ability to invade Ukraine in the near term if it so chooses.

The later point notwithstanding, stock market participants have reacted initially to the first line of hopeful thinking. That has fostered some broad-based buying interest along with some short-covering activity.

Notably, the S&P 500 peeked its head above the 200-day moving average (4454) on the opening move. It has run into some resistance after doing so, however, and the opening rally effort has stalled. The S&P 500 is back below its 200-day moving average, which will be a battle line in today's session that pits geopolitical hope against rate-hike fears.

The January Producer Price Index didn't improve the inflation outlook at all. The index for final demand was up 1.0% month over-month ( consensus +0.5%) and 9.7% year-over-year. The index for final demand, less food and energy, was up 0.8% month-over-month (consensus +0.4%) and up 8.3% year-over-year.

The 10-yr note yield is up five basis points to 2.05%, although most of that move was made on the Russia headlines, which took some geopolitical premium away. Still, if Russia is truly moving to de-escalate things, that could be a development that leads to more aggressive action by the Fed in the near term to start attacking inflation with tighter monetary policy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

dnes pol hodinu pred zavretím trhov bude mať Biden prejav ohladom Ukrajiny.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1041
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa wladas »

To zas bude vsetko v cervenom :D
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 187 times
Been thanked: 234 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Franto napísal: Ut 15 02, 2022 5:55 pm Čo vravíte na NVDA? Dnes kúpiť, zajtra večer (prípadne vo štvrtok) predať?
Ja som už v piatok kúpil, ale na looooooong :D
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nishin napísal: Št 17 02, 2022 5:17 pm JUGGLER, úprimne, ty si tu najhlasnejšie vyzýval, nabádal a propagoval tipos bingo kedy začne vojna, dajte typy, začiatok olympiády, streda... Kto tesa podporuje tú hystériu :)

Súhlasím tu s názorom, že ide o zbytočné teoretizovanie. Je rozdiel analyzovať trhy, kde väčšina zdrojov je dostupných, transparentných, matematicky a empiricky kvantifikovateľných a je rozdiel analyzovať politiku, kde je 80% vecí skrytých alebo rovno utajených pred verejnosťou...
Sledujem to kvôli tradingu. Som long cez futures. A má to devastačný vplyv aj na akcie, čo zverejňujú earnings.
Áno nemá zmysel teoretizovať, ale téma bola o aktuálnom konflikte. Snažil som sa prispieť aktuálnymi správami. K teoretizovaniu som len odbočil s reakciou na jednostranné odbočenie.

Mimochodom, americkí trejderi a investori už prichádzajú na to, že žiadna invázia nebude. Ale nebudem to už rozoberať.
Joki napísal: Ja som už v piatok kúpil, ale na looooooong
Nejak si stíchol ked NVDA je -7% :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1048
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 187 times
Been thanked: 234 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Joki »

Teraz to je raz hoore a potom doole :graf:
Už si myslim, že som dobre nakúpil a potom pride prekvapko, že až tak dobre to nebolo

Čakal som, že PLTR pôjde po earnings dole, ale drží sa
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1376
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 87 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Pozitivne earningy vzdy idu dole shortterm.

Anyway neviem co sa deje ale ISPO +700% na peaku dnes..
https://finance.yahoo.com/quote/ISPO

shortsqueeze? Avg volume 120k, today volume 11 mil

edit: preklep -> 700%
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15997
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1458 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

nejde shortovať. skúšal som. Dnešné ipo asi, ked neviem pozrieť vo finvize, ani v briefingu.

Luxury cestovka, ktorej CEO svoje podnikanie prirovnal k Netflixu. Ten rast ale vyzerá slabý a dlhý, takže možno bude druhý Wish..

Inspirato's flagship subscription service, dubbed 'Inspirato Pass', goes for $2500 per month and offers subscribers exclusive access to the company's wide array of luxury destinations without nightly rates, taxes or fees. Subscribers enjoy first-class personalized service throughout, with pre-trip planning, onsite concierge, and daily housekeeping. They can also book their next trip the day they check out of their current trip, enabling them to derive maximum value from their subscription.

The company's other subscription service, dubbed 'Inspirato Club', goes for $600 per month and subscribers pay nightly rates for exclusive access to the full Inspirato Collection of homes, hotels, resorts, and experiences. Like with Inspirato Pass, subscribers of Club also receive first-class, personalized service from a team of hospitality experts-from pre-trip planning, on-site concierge and daily housekeepin
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1376
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 87 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

JUGGLER napísal: Št 17 02, 2022 10:26 pm nejde shortovať. skúšal som. Dnešné ipo asi, ked neviem pozrieť vo finvize, ani v briefingu.
To je bezny jav, vyhovorka je "extreme volatility risk" pre retail. IPO- (ne)IPO extremny narast zaujimalo by ma ci islo o gamma rampu alebo co sa udialo na 600% narast, na taku valuaciu sa ta firma dostane.. nie tak skoro.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 362 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

vynos horsich korporatnych dlhopisov zacina rast , prichadza strach, naposledy v 2015-2016 a v 2018-2019 indexy reagovali konsolidaciou do strany, ale minimalne sa na chvilu zastavil byci trend, uvidime co teraz...
fredgraph.png
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"