Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ďakujem, môžem zatiaľ napísať, že všetci ktorých som sa pýtal mi napísali, že 14-teho. Opýtal som sa aj na finančnej správe, chcel som konkrétnu odpoveď, ale napísali mi len tú poučku, že po roku. Odpísal som im, že to chcem presne, tak asi napíšu zajtra. Mám ale taký pocit, že to minimálne tá osoba s ktorou to riešim nevie. Samozrejme dám potom vedieť. Ešte raz vďaka.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Najnovší článok: Zdaňovanie príjmov z investícií a tradingu v roku 2023 – fyzická osoba vs. firma

https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
Ivix
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Ivix »

Cize ak niekto obchoduje kratkodobo, tak byt fyzickou osobou je danovo nevyhodne. Jedina moznost je mat firmu, ale ta musi mat oblast podnikania v investovani. Rozumiem tomu dobre? Su tu taki, ktori obchoduju na firmu?
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
Robo_1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 18 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Robo_1 »

hej
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Martin7 »

Mám to potvrdené z finančnej správy, je to tak, ako ste písali. Teda akcie držané dlhšie ako rok sú oslobodené od daní a to konkrétne nasledovne: Ak ste akcie kúpili napríklad 13.3. 2023, predať ich môžte 14.3. 2024 a neplatíte dane ani odvody a ani ten obchod nespomínate v daňovom priznaní. Ak by ste predali skôr, tak platíte dane.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

ahojte,

prosim kto vie poradit co zobrat do DP z poloziek u IB pre :

1) CYEP - toto by este slo z vypisu : CYEP/Broker Fees (suma na konci by mala zohladnovat mesacne pripisany income a z nich poplatok)

2) Stock Yield Enhancement Program - ale tu sa neviem dopatrat, kolko mi to vlastne vynieslo
mohlo by to byt toto: Net Lend Fee Paid to Customer zo sekcie: Stock Yield Enhancement Program Securities Lent Fee Details

vdaka za pomoc
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Hawk napísal: Ne 17 03, 2024 10:41 pm ahojte,

prosim kto vie poradit co zobrat do DP z poloziek u IB pre :

1) CYEP - toto by este slo z vypisu : CYEP/Broker Fees (suma na konci by mala zohladnovat mesacne pripisany income a z nich poplatok)

2) Stock Yield Enhancement Program - ale tu sa neviem dopatrat, kolko mi to vlastne vynieslo
mohlo by to byt toto: Net Lend Fee Paid to Customer zo sekcie: Stock Yield Enhancement Program Securities Lent Fee Details

vdaka za pomoc
CYEP aj SYEP ide do paragrafu 7-1 úroky a ostatné výnosy z CP: vytvor si custom statement a označ si Borrow/Loan Fees a Interest Details.
Naposledy upravil/-a Baba Jaga v Po 18 03, 2024 10:30 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Ivix napísal: Št 14 03, 2024 2:00 pm Cize ak niekto obchoduje kratkodobo, tak byt fyzickou osobou je danovo nevyhodne. Jedina moznost je mat firmu, ale ta musi mat oblast podnikania v investovani. Rozumiem tomu dobre? Su tu taki, ktori obchoduju na firmu?
Na firmu to má zmysel ak máš veľa peňazí. Môžeš si započítať straty z minulého obdobia aj straty medzi sebou zo 7 a 8, ale účtovníčka niečo stojí+ daň je 19% a daň z dividend pri výplate 10% a od budúceho roka 15%.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Baba Jaga napísal: Po 18 03, 2024 10:30 am ... daň z dividend pri výplate 10% a od budúceho roka 15%.

Odkial máš tých 15%? To navrhovala vláda Ódora.
Ja viem tak, že zatial bude 10%, aj to až od budúceho roka:

Zvýšenie sadzby dane FO na dividendy

Sadzba dane FO na podiely zo zisku (dividendy) sa mení zo 7% na 10 % zo ziskov vykázaných za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2024.
Oproti pôvodnému vládnemu návrhu poslanci posunuli zvýšenie sadzby o rok- t.j. až na zisky z roku 2024 a odstránili tak možnú retroaktivitu.
Na zisky roka 2023 a skoršie roky sa bude naďalej uplatňovať 7% sadzba dane.


Daň by mala byť 21%, ale do výnosu 60 000 len 15% (bolo do 50K )
je mat firmu, ale ta musi mat oblast podnikania v investovani. Rozumiem tomu dobre?
Všetky firmy i živnosti majú tzv. predmet podnikania, činnosť na ktorú máš povolenie...pri investovaní treba mať ,,investičné služby - investovanie na vlastný účet...,, Pri živnosti ti ale taký predmet nezapíšu, musí byť s.r.o. Tu je to vysvetlené najlepšie:
https://www.companyconsulting.sk/blog-6 ... e-cinnosti

Ešte firma musí požiadať o medzinárodný kód LEI a každý rok ho obnovovať (broker bez toho nepovolí transakcie ).
To obnáša cca 60-100 € na úvod a potom okolo 50 € ročne ( podľa toho cez koho...v SR je najlacnejší CDCP . )
ďalej neviem, či tento rok už netreba platiť za daňové licencie. Tuším 360 €?
A ešte treba vedieť, že firma je u brokera braná ako inštitúcia, teda žiadne dáta nestoja pár € ako má fyzicka osoba...
na trading treba platiť profi dáta...čo si pametám tak mesačne zhruba 45 Nyse, 30 Nasdaq, okolo 100 mesačne futures, 30 opcie.... len približne vravím.
Swing trading môžete robiť aj bez dát, alebo z nejakým light balíkom..to už si treba naštudovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

JUGGLER napísal: Po 18 03, 2024 12:16 pm
Baba Jaga napísal: Po 18 03, 2024 10:30 am ... daň z dividend pri výplate 10% a od budúceho roka 15%.

Odkial máš tých 15%? To navrhovala vláda Ódora.
Ja viem tak, že zatial bude 10%, aj to až od budúceho roka:
Keď mal Kamenický tlačovku a oznamoval ,že sa zvýši na 10% tak tam spomenul,že ju chcú dvihnúť až na 15%
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"