Nejčernější scénář

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20584
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 2862 times

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa JUGGLER »

F:
čo mu kto v hedge fonde předepisuje?
Keď ako guru a fond manažér zavelím, že toho roku sme 80% cash, tak tak bude, alebo nech si to riadia investori sami.
A odkedy je Roubini manažer fondu?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa filip glasa »

v cashi jednoznačne mohol byť - nijako by tým štatút hedge fondu neporušil. Problém je skôr v jeho názore, ak by mal opačný názor na EM, tak s tým čo to mohol urobiť.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Honzajs napísal:Roubini není fond manažer. Já měl na mysli Mobiuse - co se divíme optimistickým portfolio manažerům?
Přehlíd jsem toho "manažera fondu".
Třeba takovej Faber je dlouhodobej pesimista, přesto, pokud vím, neustále investuje long.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa jan »

Pozri Honzajs, tu je nieco o rozpade eurozony, ktory predpovedas.
Osobne si myslim, ze toto riziko zatial nestoji za zmienku.

http://tvojepeniaze.pravda.sk/trhy-spek ... pakcie_p01

"Globálna finančná kríza a hlboká ekonomická recesia núti vlády pumpovať do záchrany bánk a podpory ekonomík veľké množstvá požičaných peňazí. Finančné trhy si začínajú klásť otázku o schopnosti tieto plány zaplatiť."

Ak sa tohto obavaju v EU, co potom spravia s menou USA?
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Tak, tak. USA pumpují daleko víc, přitom už před začátkem "krize" (na to slovo už su fakt alergickej) byly daleko víc zadlužený, než eurozóna.
Problémový státy eurozóny teď naopak mají daleko větší motivaci v eurozóně zůstat. Takovýmu Irsku to už zachránilo krk. Podívejte se, jak dopadl Island se svojí korunou. :?
janula
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm
Been thanked: 4 times

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa janula »

navyse sa zacinaju objavovat nazory ze rozdiel medzi Irskom a Islandom je 1 pismeno a 6 mesiacov:-)) (Ireland a Iceland)....vcera bolo na blogu FT nazor, ze Britania je v tom az po usi (ale link uz neviem)....tak tusim aj tato prognoza Honzajsa vyjde (este na jesen tu mal link na Herald Tribune)
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Ferin007 »

janula napísal:navyse sa zacinaju objavovat nazory ze rozdiel medzi Irskom a Islandom je 1 pismeno a 6 mesiacov:-)) (Ireland a Iceland)....vcera bolo na blogu FT nazor, ze Britania je v tom az po usi (ale link uz neviem)....tak tusim aj tato prognoza Honzajsa vyjde (este na jesen tu mal link na Herald Tribune)
Jaká prognóza?
Rozdíl mezi Irskem a Islandem je právě ten, že první je v eurozóně a druhej ne.
Británie je v tom po uši už rok, ale hlavně není v eurozóně.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa slimak »

Nahodou som dnes cital:
Trhy tak podle agentury Reuters již začaly do cen zahrnovat dosud nemyslitelné riziko rozpadu eurozóny. Ceny pojistek proti státnímu bankrotu zemí jako Irsko, Řecko, Itálie, Španĕlsko nebo Belgie prudce vzrostly a výraznĕ se také zvýšilo rozpĕtí mezi výnosy dluhopisů tĕchto zemí proti výnosům nĕmeckých obligací, které v eurozónĕ slouží jako základní mĕřítko.

http://www.financnik.sk/index.php?did=5 ... xt=&kriza=
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tak ono tie štáty môžu krachnúť - prestať platiť dlhy, bez ohľadu na euro. Vysoký spread je u týchto dlhopisov už nejakú dobu a to napriek tomu, že sú to stále euro-štátne-papiere.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2255
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Honzajs »

slimak napísal:Nahodou som dnes cital:
Trhy tak podle agentury Reuters již začaly do cen zahrnovat dosud nemyslitelné riziko rozpadu eurozóny. Ceny pojistek proti státnímu bankrotu zemí jako Irsko, Řecko, Itálie, Španĕlsko nebo Belgie prudce vzrostly a výraznĕ se také zvýšilo rozpĕtí mezi výnosy dluhopisů tĕchto zemí proti výnosům nĕmeckých obligací, které v eurozónĕ slouží jako základní mĕřítko.

http://www.financnik.sk/index.php?did=5 ... xt=&kriza=
BLESK, cena za pojištění některých zemí byly na násobcích jiných už před čtvrt rokem...
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa jan »

zasa o konci eura od Rogersa:
http://ekonomika.sme.sk/c/4279489/ameri ... ebude.html

Pad eurozony podla mna nie je v dohladnej dobe realny.
Ovela horucejsie temy su na programe v najblizsich rokoch.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak on hovoril v tom článku hlavne o libre, ktorá sa má dostať na úroveň USD a že Britská ekonomika už nemá z čoho zaplátať diery po finančnom sektore a neskor po rope, ktora raz skonci.

Čo sa týka eura, tak spomenul že o 20 rokov tu nebude. To je tak dlhá doba, že sa môže stať čokoľvek vrátane tohoto :wink:
oviak
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: So 22 11, 2008 2:39 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa oviak »

Presne tak. V ekonomii sa to označuje "ceteris paribus" ostatne faktory nezmenene. Povedzme ze by mal s EUROm pravdu a za 20 rokov by sa nic nezmenilo, tak fajn, potom by tu EURO povedzme nebolo. Ale to je príliš dlhá doba, tam sa može stať naozaj všeličo čo može Euru pomocť aj ho poškodiť.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://profit.etrend.sk/ludia-a-udalost ... 56374.html
Peter Staněk: Oživenie sa neudeje o šesť mesiacov, ťažkých bude päť až sedem rokov
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa filip glasa »

Jedným z východísk je napríklad zvýšenie domáceho dopytu. Aby však občania mohli viac míňať, musia na to mať. Peniaze môžu získať znížením výdavkov na energie, ktoré dnes reprezentujú zhruba pätinu celkových výdavkov domácností. Spotreba energie sa môže znížiť, ak sa napríklad zateplia všetky bytové domy. Stálo by to okolo štyristo miliárd korún, ale vytvorilo by sa veľa pracovných miest. Pre veľa firiem by to mohlo byť biznis aj na pätnásť rokov.
Znížením spotreby energie by sa jej cena zvýšila. Ak sa rapídne zníži spotreba, tak fixné náklady na distribúciu energie vytlačia cenu za jednotku energie vyššie. Neviem aký pomer je cena plynu/cena distribúcie, ale približne tak by to zafungovalo.

Druhá vec je to, že by to fungovalo iba ak by ten polystyrén platil štát. Lebo ak by si ho hradili obyvatelia, tak zas nemajú na míňanie a dávajú prachy na energie, aj keď jednorázovo.

Ale tuším je to nezmysel, lebo dopad na HDP by bol nulový. Je vlastne jedno, či HDP zvýšia plynári, zateplovači, alebo obyvatelia v tescu.
seven
Gold Member **
Príspevky: 333
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 6 times

makroekonomika

Príspevok od používateľa seven »

Dnes zverejnia HDP USA na 4.q . To som teda zvedavý!

Nezamestnanost USA: Davky v nezamestnanosti berie 6,5 mil ludi. Najviac ludi od r. 1967!
Predaj nových domov - najnizsi od r.1963.

Skuste si zatipovat na % nezamestnanosti v USA ku koncu roku. Teraz je myslím oficialne 7,2%. Roubini hovori o 9%. Ja si myslim, ze to moze byt aj dvojciferne cislo. Okrem toho tym oficialnym cislam moc neverim.


http://ekonomika.ihned.cz/c1-33614990-v ... -roku-1967
http://ekonomika.ihned.cz/c1-33622390-r ... eni-na-dne
seven
Gold Member **
Príspevky: 333
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 6 times

Re: makroekonomika

Príspevok od používateľa seven »

Filip, prosim presun to do inej temy...
seven
Gold Member **
Príspevky: 333
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 6 times

Re: makroekonomika

Príspevok od používateľa seven »

HDP USA 4q. minus 3,8%.

Co k tomu dodat...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3265
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: makroekonomika

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ocakavali - 5%, takze pozitivna sprava :)
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2255
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Honzajs »

Proč se vyplní nejčernější scénář:

http://www.pro-investory.cz/aktualni_analyza/
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa filip glasa »

chybička?
Jsou USA bankrot?
Inak spomínam si Honzajs, že si mal dlhodobé sporenie v Číne, alebo tak nejak. Ako sa na to pozeráš z hľadiska tvojich článkov?
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2255
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Honzajs »

Investice do Templeton Emerging Markets jsem dávno zastavil. Co se týče objemu investic, mám tam přesně 0,4% portfolia.

USA JSOU bankrot, ale do nadpisu se hodil lépe otazník
ricmund
Gold Member **
Príspevky: 363
Dátum registrácie: Št 12 07, 2007 2:24 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa ricmund »

Myslím, že tam mohl být spíš vykřičník :)
Jinak samozřejmě dobrá práce.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa filip glasa »

inak ešte ma napadlo, že viac menej vieme podľa honzajsa do čoho neinvestovať. Je ale niečo do čoho možno investovať?
seven
Gold Member **
Príspevky: 333
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 6 times

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa seven »

filip glasa napísal:inak ešte ma napadlo, že viac menej vieme podľa honzajsa do čoho neinvestovať. Je ale niečo do čoho možno investovať?
do shortu :D
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2255
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Honzajs »

filip glasa napísal:inak ešte ma napadlo, že viac menej vieme podľa honzajsa do čoho neinvestovať. Je ale niečo do čoho možno investovať?
Drahé kovy - toť má největší pozice, následují shorty
seven
Gold Member **
Príspevky: 333
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 6 times

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa seven »

co znamena oficialne 7,2 perc. nezamestnanost v USA v praxi...

http://www.youtube.com/watch?v=mfoL5PuUzL4
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Andrej »

seven napísal:co znamena oficialne 7,2 perc. nezamestnanost v USA v praxi...
Znamená to presne toľko čo v Európe, toľko je zhruba európsky priemer myslím. A keď je v amerike a v európe rovnaká nezamestnanosť, tak o ameriku sa bojím menej - tam sú ľudia podnikavejší a aktívnejší ako v našich končinách. A to že stoja v rade na lístky na Rolling Stones znamená len toľko že majú radi dobrý rock :D
seven
Gold Member **
Príspevky: 333
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 6 times

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa seven »

jasne, nic dramaticke zatial. Len tie percenta su asi trocha zavadzajuce.

tak iba na zamyslenie:
http://www.youtube.com/watch?v=KNIUwsCsWQM

a trocha filozofovania o tom: ( mozno fanusik Rolling Stones :) )
http://www.youtube.com/watch?v=5EfK8mrhh60
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Honzajs napísal: USA JSOU bankrot, ale do nadpisu se hodil lépe otazník
Snad V bankrotu, ne??

Jinak sem si to se zájmem přečetl, pěkně sepsaný, jenom někde trochu až moc přitažený za vlasy, hlavně v popisu rozdílů mezi statistikama a skutečností. Argumentace lidma, kteří si práci nehledají, a jejich zařazením mezi nezaměstnaný je trochu mimo mísu. To bys musel předělat statistiky ve všech světových končinách a za celou dobu dělání těchto statistik. Takže vypovídací hodnota tohodle údaje je nulová. Tihle lidi se zkrátka z mnoha dobrých důvodů nikdy a nikde mezi nezaměstnaný nepočítali a není důvod to zrovna teď (trochu tendenčně) dělat. To tam rovnou můžeš hodin rentiéry, důchodce, podnikatele, umělce a veškerou omladinu.
To samý s částečnýma úvazkama. Asi těžko od stolu určíš, kolik jich je "nucených" a kolik "chtěných". Navíc je zase vyvažuje relativně vysokej počet lidí se dvěma (a více :lol: ) úvazkama.

Teď jen doufám (jako už asi rok a nějakej ten měsíc), že se tvý černý vize nenaplní. :roll:
I když jako investor by sis to zasloužil.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2255
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Honzajs »

Data o rezignovaných lidech, ukrácených úvazcích apod. jsou přebrána z oficiální vládní zprávy :wink:

Publikuje se nezaměstnanost "U6", kde sama vláda pracuje s nechtěnými zkrácenými úvazky a lidmi, co rezignovali na hledání zaměstnání. Přečti si tu oficiální zprávu. Tam to všechno máš. Nic není můj výmysl ani manipulace.

Link na zprávu:
http://www.bls.gov/news.release/empsit.nr0.htm


Nechtěl jsem to tak do detailů rozpitvávat...
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Bobikpp »

trosku OT ale myslim, ze to patri sem...

Myslim, ze Honzajs ma dost realisticky pohlad co sa tyka trhov a ekonomiky....zial :roll:

A viete na co sa tesim? I ked to asi nebude len tak skoro :) Ked jedneho krasneho dna Honza napise nejaku optimisticku zpravu co sa tyka vyvoja trhov, buducnosti, ze predava svoje pozicie v drahych kovoch a ze postupne vybera kandidata na long u bankovych akcii....no jo - krasne to predstavy 8)
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2255
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Honzajs »

Bobikpp napísal:
A viete na co sa tesim? I ked to asi nebude len tak skoro :) Ked jedneho krasneho dna Honza napise nejaku optimisticku zpravu co sa tyka vyvoja trhov, buducnosti, ze predava svoje pozicie v drahych kovoch a ze postupne vybera kandidata na long u bankovych akcii....no jo - krasne to predstavy 8)

Až uvidíš všude, že zlato je to jediné pravé, že zlaté akcie nepřetržitě X let zvyšují tržby i zisky, jak vznikají jeden fond zaměřený na zlato za druhým, že je tu nová doba apod....tak potom bude ta pravá doba pro postupné opouštění pozic ve zlatě.
Jak začnu nakupovat banky, dám vědět. Akorát to bude asi nějaký ten rok ještě trvat. :roll:
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Lobista »

Velmi zaujimavy -- aj ked uz tradicne trosku pesimisticky :D -- clanok.
Skusal si sa pozerat aj na dlhy europskych krajin ako su Taliansko, Belgicko a pod.? Niektore maju uz teraz dlhy vyssie ako ich rocny HDP -- myslim, ze mnoho krajin je na tom podobne ako pises o USA, t.j. nemaju sancu svoje dlhy realne nikdy splatit. V ziadnom pripade ich to vsak neobmedzuje a funguju tak uz niekolko destatroci.

Inak, kde si v tej sprave videl, ze USA nepresli auditom? Ja som si to prelistoval a videl som tam akurat 2 alebo 3 disclaimery, ostatne veci boli oznacene ako "unqualified", cize ziadne bez materialnych chyb. Akurat som tam zbadal adverse opinion na internal control a nejake vyhrady na konci.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Honzajs napísal:Data o rezignovaných lidech, ukrácených úvazcích apod. jsou přebrána z oficiální vládní zprávy :wink:

Publikuje se nezaměstnanost "U6", kde sama vláda pracuje s nechtěnými zkrácenými úvazky a lidmi, co rezignovali na hledání zaměstnání. Přečti si tu oficiální zprávu. Tam to všechno máš. Nic není můj výmysl ani manipulace.
Já neříkám, že si ty data vymýšlíš, chraň Bůh, jen je podle mě nesmyslný tydle lidi najednou počítat mezi nezaměstnaný, pač je to silně zavádějící. Tím neříkám, žes s tím přišel ty. :wink:
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa slimak »

jen je podle mě nesmyslný tydle lidi najednou počítat mezi nezaměstnaný, pač je to silně zavádějící.

Ak budes mat nezamestnanost stale pr. 8% ale tebou spomenuta skupina ludi vzrastie 5nasobne, tak potom co? Co ma aku vypovedaciu schopnost?

To co tvrdis ma zmysel ak sa struktura, pocty nemenia. Kedze je kriza, tak tie presuny tipujem budu. A zrejme to Honzajs preto uviedol. Tak je, ci sa mylim?
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Ferin007 »

slimak napísal:
Ak budes mat nezamestnanost stale pr. 8% ale tebou spomenuta skupina ludi vzrastie 5nasobne, tak potom co? Co ma aku vypovedaciu schopnost?

To co tvrdis ma zmysel ak sa struktura, pocty nemenia. Kedze je kriza, tak tie presuny tipujem budu. A zrejme to Honzajs preto uviedol. Tak je, ci sa mylim?
OK. Jasně, že to má vliv. Ale musí se srovnávat srovnatelný. A né, že před rokem byla nezaměstnanost 4,5 %, ale teď je 13 %, pač do toho teď započítáme i poloviční úvazky, lidi, co vůbec práci nechtějí, nelegální přistěhovalce atd. atd.
Krom toho, podle mýho názoru tadle skupina naroste +/- proporcionálně k nárůstu "klasických"
nezaměstnaných. Takže v jejím sledování nevidím moc smysl.

Ale to jen tak na okraj. Ona je totiž dycky tendence ve špatných dobách nadsazovat jedním směrem a v dobrých zas druhým. Přitom reálná situace se mění jen velmi málo a nepatrně osciluje kolem "zlatýho středu".
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2255
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Honzajs »

Nejde mi o to, že by je najednou začali počítat mezi nezaměstnané. To by byla změna metodiky, kterou kritizuji jinde. Nešlo mi o to ukázat měsíční skok, o tom jsem ani nepsal. Šlo mi o to ukázat, že "headlinová" nezaměstnanost není zrovna ideální ukazatel, že tu reálnou snižuje.
Jde mi o to, že oni SOUSTAVNĚ reportují jak U3 - tedy klasickou nezaměstnanost, tak "U6", tedy tu, co jsem popsal - viz graf v článku. Akorát že média probírají tu menší, pokud někde nehledá hlouběji, nedoví se z médií, že skutečná nezaměstnanost je jiná. Třeba by se pak na ekonomiku díval jinak.

P.S.
Na ty audity se ještě jednou kouknu
Naposledy upravil/-a Honzajs v Po 02 02, 2009 3:02 pm, upravené celkom 1 krát.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Pro širokou veřejnost je to asi trochu zavádějící (vyvolává to u ní dojem, že při 5% nezaměstnanosti 95 % lidí pracuje), ale na druhou stranu to skutečně reportuje o SKUTEČNÉ nezaměstnanosti. Žádný "vylepšování" v tom není. Přesně to totiž odpovídá definici nezaměstnanosti. Ta mluví o tom, že "nezaměstnaný" je člověk, který práci nemá, práci chce a hledá ji a do 14 dnů je ochoten a schopen začít pracovat. V praxi to je pak většinou tak, že nezaměstnaným je člověk, kterej je přihlášenej na úřadu práce (čili je tam ve skutečnosti, když už, spíš nadsazení nezaměstnanosti, pač poměrně velký procento těchto lidí pracovat vůbec nechce). Žádnej rozpor tady tedy není.
Může se diskutovat o tom, estli je tahle definice ta nejvhodnější a jestli není termín "nezaměstnaný" zavádějící, ale takle by se daly hledat mouchy na definicích čehokoliv.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Nejčernější scénář

Príspevok od používateľa jan »

Dobry rozhovor s Geraldom Celentem o krize, minulosti, buducnosti, trendoch atd.
Inak velmi realny pohlad na vec. Pomenovavanie veci pravymi menami:
http://www.vyvlastnenie.sk/postreh/a/za ... sku-krizu/
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"