BudFox napísal: ↑Ut 14 01, 2025 2:18 pm
Prečo by si priemerný občan nemohol dovoliť nakúpiť BTC? Však cena jedného satu je dnes predsa 0.000941 EUR
Práve v tom vidím istý typ odrbu. Retail si BTC kupoval/ťažil v domienke, že limitované množstvo 21 miliónov musí rásť na cene donekonečna.
Ono to tak vyzerá a dáva to pre laika logiku.
Lenže aj pri firmách na burze máme často fixný - limitovaný počet akcií a vôbec to neznamená, že musia rásť.
Na to aby rástli, musí rásť HODNOTA firmy, aby investori mali istotu, že rast hodnoty im zabezpečuje výnos.
Tá hodnota u firiem znamená schopnosť generovať tržby a zisk.
Čím viac tržieb a zisku, tým viac rastie hodnota firmy, pričom môže mať limitovaný počet akcií.
Ak nerastie hodnota (tržby, zisk ), firmy musia buď vyplácať dividendy, alebo robiť buyback.
Buyback znamená, že skupujú z trhu akcie, teda počet akcií KLESÁ. Robia to kvôli tomu aby zvýšili hodnotu/cenu akcií na trhu...
Chápte to tak, že celá hodnota firmy môže byť napr. v 21 miliónoch kusoch akcií (ako BTC), ale keď chcú aby bola cena o 10% vyššia, tak z trhu musia buybackovať 10% akcií.
Nuž a BTC vyriešili cez Satoshi(SAT), čo znamená, že každý z 21 miliónov BTC je deliteľný na 100 miliónov SAT.
To je akoby som čakal od rastovej firmy ktorej hodnota rastie donekonečna, že neurobí split, ale povie ľudom, ved si kupujte zlomkové akcie, každá naša akcia je deliteľná na 1 milión kusov.
To by bolo teoreticky v poriadku, niečo podobné umožnil Buffett, tým, že Berkshire má 2 typy akcií: BRK.A a BRK.B
Ale podstata je v tom, že BRK-A stojí 666 000 USD preto, lebo za tie roky narástla hodnota firmy o milióny %.
A BRK-B je akoby Satoshi: stojí 440 USD aby si ju mohol kúpiť retail.
Takže pozor! Pri BTC sa ráta s rastom ceny BTC, lebo ľudia si myslia, že musí rásť kvôli limitovanému počtu BTC 21 miliónov.
Ale realita je podľa mňa taká, že cena bude rásť iba vtedy, ked bude rásť hodnota celého projektu, teda celej BTC siete.
Teraz je tá hodnota 1860 miliárd USD.
Tu vôbec nie je podstatné, či BTC bude 21 miliónov: veď
vyťažených je 19,5 miliónov ks a postupne sa vyťaží ešte 1,5 milióna ks.
Otázka na zamyslenie. Čo keby sa tých 1,5 milióna vôbec nevyťažilo? Veď aj tak 4 až 6 miliónov BTC sa stratilo, teda sú nenávratne preč...
My vieme, že existujú, vidíme ich v sieti, ale nedajú sa použiť. Tak
prečo svet lipne na tých 1,5 milióna, ktoré sa ešte majú vyťažiť?
To je podľa mňa ďalší odrb a súhlasím s Jaroslavom, že sa sekli a zbytočne naplánovali ťažbu 7,5% na dalších 100 rokov.
Ved keby boli vyťažené a pustené do obehu zajtra, tak by to logicky malo efekt ako 7,5% offering u korporácie.
Prečo by 1,5 mil. BTC malo byť vôbec dôležitých? Ved BTC funguje aj bez nich, aj bez tých 5 miliónov stratených BTC.
Experti zrejme povedia, že kvoli tomu, že ťažiari kontrolujú sieť... Nedáva mi to logiku...veď budú ťažiť iba vtedy ked cena BTC im vráti náklady.
Poďme dalej. Pre porovnanie, hodnota všetkých BTC je zhruba ako jedna z najväčších svetových firiem, napríklad META.
To by som aj prijal, ved si celý projekt BTC aj tak predstavujem: ako jednu úspešnú technologickú firmu.
Len má to jeden háčik. Firma ako je META robí každý rok tržby zhruba 150 miliárd USD a z toho 55 miliárd zisku.
Ked si chce udržať cenu akcií, jej tržby musia rásť, alebo musí vyplácať dividendy, prípadne skupovať vlastné akcie.
Ak to nedokáže, akcie sa zosypú: nikto nebude nakupovať ani držať akcie, ktoré nerastú na cene, alebo neprinášajú výnos.
U firmy je to jednoduché: každý kvartál sa zverejnia fundamenty (čísla) a trh/ľudia cez nákupy/predaj akcie ocenia.
U BTC všetko stojí len na viere, že cena musí rásť, lebo dopyt bude navždy prevyšovať ponuku, ktorá je limitovaná počtom 21 mil. kusov.
Nuž ono to zatiaľ funguje. Dopyt existuje. Cena rastie.
Katalyzátory ďalšieho dopytu fungujú: BTC prijali inštitúcie, vznikol trh futures, ETF a budú aj opcie...
Stabilizovaná je regulácia, pridávajú sa politici...najmocnejší muž sveta rozprestrel nad BTC ochranné krídla ( nevieme, či to nebol len populistický ťah ) a vyslal signál, že BTC má takú hodnotu, že USA ho bude kupovať do strategických rezerv!
....len to nejak nesedí s tým, že tie zlé peniaze, fiat meny ktoré možno tlačiť, manipulovať s nimi, mať nad nimi moc nejak ustupujú dobrej neinflačnej a decentralizovanej mene... Veď zlato ako strategická rezerva chráni štát pred bankrotom, pred nezvládaním dlhu, pred oslabením vlastnej meny ...