JUGGLER - mesačník 4/09

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15998
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1461 times

JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Písané v nedeľu 5.4.2009

Keď som písal posledný mesačník americké trhy boli na týchto hodnotách:

Dow 6900
Nasdaq 1370
SPX 720.

Dnes, takmer po štyroch týždňoch zaznamenávam tieto čísla:

Dow 8020
Nasdaq 1622
SPX 843.

V percentuálnom vyjadrení ide o nasledovný rast:

Dow +16%
Nasdaq +18%
SPX +17%

Práve som sa vrátil z dovolenky a priznám sa, dnes mi to moc nepáli.
Trhy som sledoval len zo zvedavosti – pár minút denne.
Preto budem stručný.

V minulom mesačníku som zmenil moje krátkodobé vyhliadky trhov z poklesu na neutrál.
Nebol som presvedčený o raste, ale ani o poklese.
Trhy napokon explodovali o takmer +20%.
Taký silný mesačný rast burza nezažila od roku 1933 – teda od najhoršej hospodárskej krízy v dejinách.

Som rád, lebo konečne dochádza na moje slová, že aktívni investori by mali vstupovať do long pozícii.
Bear market rally o ktorej som minule písal sa postupne mení na to, o čom sníva každý investor – na býči trh.

Fundamentálne sa za posledný mesiac toho moc nezmenilo.
Makrodáta sa zlepšili, ale trh práce je stále v prepade.
Posledný úbytok payrolls bol 633 000, revízie predchádzajúcich mesiacov boli horšie o 86 000 a nezamestnanosť stúpla na 8,5% (26 ročné maximum).
Fundamentálne tu máme stav nádeje, že všetko okrem trhu práce sa začína zlepšovať.

Technicky to vyzerá na zatiaľ nepotvrdenú zmenu trendu.
Býci preberajú žezlo, ale nie sú ešte na tróne.

Psychologicky je tu jasná býčia nálada.
Nenadarmo som začal minulý mesačník vyhláseniami Bernankeho, že Fed nedovolí, aby skrachovali kľúčové finančné inštitúcie.
Hneď nato prišlo vyhlásenie, že recesia v USA skončí už v 2009.
No a napokon Fed šokoval pomocou v úhrnej výške 1 bilióna dolárov.
Pozitívnu náladu umocnili relatívne dobré makrodáta i posledné kvartálne zverejnenia.
Rozhýbali sa trejderi, ale hlavne investori.

Bear market rally by som pripísal na vrub trejderom a short coveringu.
Ale ten mohutný býči rast s malými korekciami svedčí o tom, že začali nakupovať investori.
Z tohto pohľadu musím konštatovať, že na 90% máme dno za sebou.
Nerád by som kričal ,,hop,, kým financie a ekonomika nepreskočili priepasť pred nimi, ale momentálne (krátkodobo) nevidím mnoho impulzov na ďalšie poklesy.
Strednodobo je najväčším nebezpečenstvom trh práce.
Z doterajších čísel sa dá predpokladať, že nezamestnanosť dosiahne 10% v druhom polroku.
Ak by toto číslo bolo prekonané, hrozí kolaps splácania dlhov a prudký pokles spotreby.
Toho sa najviac obávam.
Nie som ekonóm, aby som vedel posúdiť aké veľké je toto riziko. Nedokážem ani posúdiť, aké hlboké je bahno v ktorom sa ocitol americký finančný sektor.

Ako burzový hráč verím, že to najhoršie je už v cenách a psychike.
Verím, že doterajší pokles spotreby pramenil viac zo strachu spotrebiteľa ako z fundamentálnej podstaty.
Verím, že optimizmus neuvidíme len u investorov, ale aj u spotrebiteľov.
A že spotreba sa stabilizuje a s ňou i trh práce.
Z môjho pohľadu ostávam pozitívne naladený voči trhom.
Očakávam, že nasledujúce mesiace rozhodnú o definitívnom smerovaní trhov.
Mesiac apríl by mohol definitívne nasmerovať finančný sektor.
Kľúčové budú výsledky ,,stres testov,, a zverejňovania kvartálnych výsledkov bánk v druhej polovici apríla.
Verím, že bankové tituly nájdu pôdu pod nohami a že napríklad Citigroup vyskočí o ďalších 100%.
Nie som negatívne naladený ani voči ostatným korporátnym výsledkom.
Verím, že očakávania analytikov sú konečne realistické a firmy ich začnú postupne prekonávať.
Verím, že to najhoršie je už za nami.

Posledný mesiac som trejdil pomenej.
Možno dokopy len 7-8 dní, ale moje výsledky sa rapídne zlepšili. Bol to môj najlepší mesiac.
Verím, že druhý kvartál bude lepší a že to bude pre mňa posledný ,,krízový,, kvartál.
A očakávam, že druhý polrok bude pre mňa úplna žatva.
Uvidíme.
Som optimista, ale opatrný.


Moje vyhliadky k americkým trhom:

Dlhodobo (2-3r): UP
Strednodobo (do konca roka): UP
Krátkodobo (mesiac dopredu): neutrál (skôr UP)

Tento mesiac pravdepodobne dokúpim druhú tretinu SPX na long.
Čakám len na potvrdenie, že finančný sektor sa dvíha zo zeme.

Len čo sa stabilizuje finančný sektor a zastaví prepad trhu práce - pre mňa to bude koniec krízy.

Ropa je nad 50, zlato pod 900. Bez komentára.
Všetko ide podľa očakávaní.
Tipujem cenu ropy nad 100 USD do 2 rokov.

Dolár.
Ten jeden bilión od Fedu dolárom zatriasol, ale nič hrozné sa nedeje.
Čína i rusi znervózneli. Pochopili, že Fed cez dolár ovláda celý svet a môže si robiť čo sa mu zachce.
Aj by robil, jediná prekážka je, že niekto musí kupovať americký dlh i naďalej.
Takže si povedzme na rovinu, že prijateľné oslabenie dolára by malo byť v záujme Fedu i americkej ekonomiky.
Viac starosti si podľa mňa treba robiť s eurom.
Vďaka mojej nedôvere v silu eura ponechávam ocenenie eurodolára na 1,25 a tipujem, že kurz EUR/USD sa v blízkej dobe znovu dostane do pásma 1,25-1,30.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa filip glasa »

no toľko optimizmu za jeden deň asi nestrávim :lol:

Inak som rád, že aspoň niekto je optimista.

čo na to asi tak môže povedať honzjas?
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa Honzajs »

Co na to Honzajs?

že mám opačný názor. Ale to je přece na burze nutné. Kdyby měli lidé všichni stejné názory, kdo by byl protistranou obchodů? :wink:

Co se týče psychiky - já si naopak myslí, že psychika investorů dostane ještě několik pořádných úderů. Jedním z takových úderů by mohlo být třeba oznámení o znárodnění velkých bank v USA jako jediné možnosti zabránění jejich bankrotu. V dnešní situaci jsou nezbytné strukturální změny zásadního charakteru. Zas takové změny podle mě jednání G20 nenabídlo.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa slimak »

Negativny vplyv na psychiku mozu mat aj podobne informacie.

http://ekonomika.ihned.cz/c1-36651460-m ... onu-dolaru" onclick="window.open(this.href);return false;

Ktore sa so zhorsujucou situaciou budu pribudat a predpokladam, ze hodnoty sa budu zvacsovat. Zaujimavu otazku polozil trend slovenskym manazerom.

Môžu podľa Vás akcie, ako je stretnutie lídrov G20, zmierniť dôsledky svetovej hospodárskej krízy? A zaujimave su aj odpovede.

http://www.etrend.sk/ekonomika/trend-ba ... ml?bid=882" onclick="window.open(this.href);return false;

Pacia sa mi tieto dve.
Celý svet dnes potrebuje viac ako kedykoľvek predtým racionálne rozhodnutia a dobré správy. Šírením paniky a hromadnými nákupmi investičného zlata sa to bude celé iba zhoršovať.
Takze honzajs, krot sa. :D

Môžu, ale otázkou je na ako dlho. A tie bilióny dolárov budú musieť raz zaplatiť naše deti a vnuci a moc sa nám za toto rozhodnutie veru nepoďakujú. Preto už teraz si robím pre tento prípad alibi,takže aby bolo jasno: ja som bol vtedy proti.
noob08
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 09 10, 2008 11:09 am

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa noob08 »

myslim ze rozhodnu bliziace sa kvartalne vysledky, hlavne v bankovom sektore. Na nastup bycieho trhu kazdopadne neverim :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7091
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 294 times

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa jogo »

Cim menej ludi bude verit byciemu trendu, tym skor pride. Burza robi opak toho, co ocakava vecsina.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
seven
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa seven »

jogo- ako vies kolko ludi veri byciemu trendu?

Ja som mal skor posl. tyzdne pocit, ze vsetci zacali verit byciemu trendu...
Ja tomu zatial neverim. Podla mna drzia umelo nad vodou vela firiem( srotovnym, a inymi dotaciami).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7091
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 294 times

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa jogo »

seven napísal:jogo- ako vies kolko ludi veri byciemu trendu?
Seven-neviem isto, ale mam taky pocit. Donedavna cistokrvny investori nechceli ani pocut o SL a teraz sledujem, ze uz ho pouzivaju a dokonca vyberaju zisky. Ale chodim len na Cesko-Slovenske diskusie, takze neviem, co robia amici.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa Honzajs »

seven napísal:jogo- ako vies kolko ludi veri byciemu trendu?

Ja som mal skor posl. tyzdne pocit, ze vsetci zacali verit byciemu trendu...
Ja tomu zatial neverim. Podla mna drzia umelo nad vodou vela firiem( srotovnym, a inymi dotaciami).
Právě, to množství článků typu "nakupujte, akcie jsou na hodnotách z před 20 let" apod. mě utvrzuj ev tom, že dno je ještě pod námi.
A pokud nepomůže "inflační výtah", pak hodně hluboko.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7091
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 294 times

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa jogo »

Honzajs napísal:A pokud nepomůže "inflační výtah", pak hodně hluboko.
Prave toho sa bojim, ze sa rozbehne inflacia.
Kedze burza reaguje na realitu s polrocnym predstihom, moze byt uz neskoro nakupovat akcie az vtedy, ked zacne prudko stupat inflacia.Ta inflacia uz moze byt vtedy zapocitana v cenach akcii.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa Honzajs »

Přesně proto kupuji akcie dolů na zlato a stříbro a zredukoval jsem putky
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3904
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 362 times
Kontaktovať používateľa:

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa osamely chodec »

prispejem aj ja svojim nazorom.
Ja to nevidim tak optimisticky ako Juggler, americké akcie vyrazne klesali sest mesiacov v rade ak nepocitam december, ale tam bola inside ciarka a ta sa nepocita, je len pravdepodobne, ze po takom dlhom klesani pride korekcia.Teraz v aprili sa zatial vytvara reverzna ciarka, avsak uvidime ako april zavre.Ak april zavre nad 900 a viac bolo by to vyssie high a tiez som zvedavy na naslednu korekciu,ci vytvori vyssie low.To by boli pre mna prve znaky zmeny trendu.Zatial u mna jasny medved.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7091
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 294 times

Re: JUGGLER - mesačník 4/09

Príspevok od používateľa jogo »

Kocinavi: Spravna poznamka.
December je inside mesiac a januar s prizmurenim oka tiez, lebo nepresiahol rozpatie oktobra.Ale potom tu mame tri mesacne padajuce sviecky, ktore nam urobili prepad na Dowovi skoro 50% bez korekcie. Taky velky bezkorekcny prepad sa stal v historii Dowa len 2x. The Crash september az november 1929 a posledny prepad pred koncom velkej depresie marec az jul 1932.
Po The Crash nastal relativny pokoj a rast Dowa s malymi korekciami od polovice novembra 1929 do polovice aprila 1930 cize 5 mesiacov.Ak to pripocitam k marcu tohto roka, kriza by mohla znova zautocit niekedy v auguste-septembri.To by sa skoro zhodovalo s Honzajsovym predpokladom.
Ten narast prekonal 50% retrasment. (v terajsej dobe by to znamenalo prekonat 9200).
Tiez sa vtedy snazili zachranit vsetky podniky a stat daval velke mnozstvo penazi do obehu. Ale potom sa kongresmani zlakli statneho krachu USA, priskrtili prilev penazi a nastala deflacia.Teraz sa uz zacinaju ozyvat podobne hlasy v kongrese ohladom zadlzenia USA.
Uvidime, ako to vsetko dopadne.

P.S: Mozno tento prepad napodobni rok 1932 a mame dno za sebou.. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"