Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Brusel pripravuje plán na riešenie bytovej krízy v Európskej únii, ktorý bude obsahovať opatrenia proti špekuláciám na realitnom trhu.
„V Európe niet miesta pre sebeckú špekuláciu s niečím tak základným, ako je bývanie,“ uviedol eurokomisár pre bývanie Dan Jørgensen a zdôraznil potrebu riešiť „finančnú orientáciu“ európskeho bytového fondu.
Podľa Eurostatu ceny nehnuteľností v EÚ od roku 2010 stúpli takmer o 60 percent, kým nájomné sa zvýšilo o takmer 30 percent.
Odborníci tento nárast pripisujú prudkému spomaleniu výstavby verejných nájomných bytov a rastúcemu množstvu špekulatívnych praktík v mestách, kde dostupné bývanie výrazne ubudlo.
Zase idú eurobyrokrati celoeurópsky riešiť niečo, s čím by sa mala každá krajina vysporiadať sama.
Sú tam obrovské regionálne rozdiely, takže žiadne celoplošné opatrenie nedáva zmysel
Strašne mi pripomínajú komunistov - neomarxisti.
A ked píšu, že ceny v EU za 15 rokov stúpli o 60% a nájomné o 30%, tak v EU ceny stúpli len o biedných 3% p.a. ( čo je menej ako dlhodobý priemer)
a nájomné stúpa len o 1,68% p.a. čo je menej ako inflácia !
Po započítaní kumulatívnej inflácie 40% de facto reálne ceny bytov stúpli len o 20%(+1,16% p.a.), pričom reálne nájomné kleslo !
Napr. v Nemecku vraj krachujú developeri, lebo rast cien stavebných materiálov a energií + vysoké náklady na financovanie,
ktoré spôsobil prudký nárast úrokov v 2023-2024 zabrzdil dopyt po nových bytoch.
Zároveň však treba státisíce nových, hlavne sociálnych bytov ( podľa mňa aj kvôli nárastu migrácie v posledných rokoch).
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Brusel pripravuje plán na riešenie bytovej krízy v Európskej únii, ktorý bude obsahovať opatrenia proti špekuláciám na realitnom trhu.
„V Európe niet miesta pre sebeckú špekuláciu s niečím tak základným, ako je bývanie,“ uviedol eurokomisár pre bývanie Dan Jørgensen a zdôraznil potrebu riešiť „finančnú orientáciu“ európskeho bytového fondu.
Podľa Eurostatu ceny nehnuteľností v EÚ od roku 2010 stúpli takmer o 60 percent, kým nájomné sa zvýšilo o takmer 30 percent.
Odborníci tento nárast pripisujú prudkému spomaleniu výstavby verejných nájomných bytov a rastúcemu množstvu špekulatívnych praktík v mestách, kde dostupné bývanie výrazne ubudlo.
Zase idú eurobyrokrati celoeurópsky riešiť niečo, s čím by sa mala každá krajina vysporiadať sama.
Sú tam obrovské regionálne rozdiely, takže žiadne celoplošné opatrenie nedáva zmysel
Strašne mi pripomínajú komunistov - neomarxisti.
A ked píšu, že ceny v EU za 15 rokov stúpli o 60% a nájomné o 30%, tak v EU ceny stúpli len o biedných 3% p.a. ( čo je menej ako dlhodobý priemer)
a nájomné stúpa len o 1,68% p.a. čo je menej ako inflácia !
Po započítaní kumulatívnej inflácie 40% de facto reálne ceny bytov stúpli len o 20%(+1,16% p.a.), pričom reálne nájomné kleslo !
Napr. v Nemecku vraj krachujú developeri, lebo rast cien stavebných materiálov a energií + vysoké náklady na financovanie,
ktoré spôsobil prudký nárast úrokov v 2023-2024 zabrzdil dopyt po nových bytoch.
Zároveň však treba státisíce nových, hlavne sociálnych bytov ( podľa mňa aj kvôli nárastu migrácie v posledných rokoch).
pristahovalci byvaju vzdy len v kontajnerych na okraji daneho meste v Nemecku to nie je problem , problem je z ich je uz cez 25 povodneho obyyvalestva....... spominate si na Ficove vyroky, ze ziadnych migrantov, aj ked to tak pravda v reali nie je, uz aj z Nepalu skupinyky mladych muzov pracuju u nas, samozrejme vyhodne pre zamestnavtela, cudzinec, vzdy taha kratsi koniec pre dany stat, je to nevyhodne pre neho to je jasne, ale ze kradne pracu damacim je tiez jasne, ze prisieva k zachovaniuHDP je tiez jasne, tak si vyberte, co je z toho prospesne.... pridam moj nazor ja by som ich tú nechcel , kradne mzdu..... nie som podnikatell,..... som podnikal... potrebujem ich dalsich 200.000 ludi nemam obsadenie prevadzky neviem zabezpecit udrzatenost prevdzky , ze uz byvaju ti imagrnaati v kontajnerovych domom a pokial sa tu etabluju, vyvola dasie dosledk nikto nevidi,Mesta Galanta, Sala by urcite vedeli o com hovorim..... Chyba vizia,,,,, smerovanie.... zial takych vodcov na Slovensku nemame, aj keby si da vlady dostala opozicia, ci sa taky narodia???? ja uz budem urcite po smrti
xerces napísal: ↑Pi 03 10, 2025 1:28 am
Ja by som si rad postavil dom ale mam problem zohnat dobry pozemok. Pritom v okoli su rozsiahle polia na ktorych by sa mohlo stavat ale je tam milion vastnikov a obcas aj stat.
To, kolko ja naokolo poli a ci tie polia maju jedneho vlastnika alebo 50 je irelevantne. Lebo monopol statu (a dojna krava na peniaze pre lokalnych uradnikov) je ta moc, ze zaradenim nejakej casti prazdnych poli do rozvojoveho uzemneho planu obce/mesta odrazu v momente jedinym razitkom zvysia cenu tych pozemkov 20-nasobne. A len "vyvoleni" vedia par rokov dopredu, ktore polia v blizkosti dediny/mesta to budu a kde sa im oplati skupit spekulativne nieco.
Pole, ktore nemas zaradene v uzemnom rozvojovom plane obce je len pole. Ale ak uz tam ma obec uzemny plan vystavby, potom je priechodne, aj ked s vybavovackami, napriklad zmena pozemkov z travnatych porastov alebo dokonca aj z ornej pody na stavebne pozemky.
Na poliach mimo uzemneho planu obce ti nikto taku zmenu ucelu pozemku nedovoli. Ze z ornej pody na stavebny. Este ti povedia, ze celkovy uhrn ornej pody SR sa nemoze len tak jednoducho zmenit, lebo tebe sa zachcelo.
Tie polia o ktorych som pisal, su v uzemnom plane vystavby.
Zdá sa ze praskanie bulbliny leti …. https://www.aktuality.sk/clanok/obpIijn ... a-bublina/
Pointa ….
V Košickom kraji, kde podľa nich tri štvrťroky rástli ceny viac než päťpercentným tempom, evidujú počas leta 2025 pokles o 3,9 percenta. Ceny mierne - o 0,4 percenta - poklesli aj v Banskobystrickom kraji.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Ceny nehnuteľností sú z dlhodobejšieho pohľadu predikovateľné. Občas sa to prepáli jedným alebo druhým smerom, ale nakoniec vždy to je o makre: ceny kopíruju rast HDP + inflácia
To, či je trh na vrchole, na dne alebo v rovnováhe môže pomôcť identifikovať aj indikátor/graf nižšie
Situace na trhu je podle Central Group podobná té z roku 2022, kdy společnost také kvůli přehřátí odložila dva projekty se 700 byty.
„Tenkrát to byl pro všechny šok a divili se, proč to děláme. Ale do tří až šesti měsíců nás celý trh následoval.
A po roce zklidnění a vychladnutí jsme zase jako první ve velkém spustili novou výstavbu a ostatní nás opět následovali,“
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
o tomto sa hovori už dlho, ale nadstandardne zdanovanie prazdnych bytov nie je uplne bežné ani v mestach na Zapade, takže realne sa u nás niečo take uzakoni niekedy 5+ rokov, ak vôbec.
Nedávno sused kúpil byt v Slnečniciach a poviem to rovno: časy, kedy zisk z nájmu pokryl hypotekárnu splátku 80 % hodnoty nehnuteľnosti pri mesačnej splátke a ešte ostalo na pivo, sú už preč. Napriek tomu je stále atraktívne kupovať byt na Slovensku, napríklad v krajských mestách alebo v hlavnom meste.
Čo ma konkrétne prekvapilo, je to, že jeho investičný byt v Petržalke bol menší, bez veľkej terasy, bez parkovacieho miesta a bez pivničnej kobky v porovnaní s mojím investičným bytom. Napriek tomu, vďaka špecifickej situácii na Slovensku, bol schopný byt prenajať približne o 100 EUR drahšie ako ja v druhom najväčšom rakúskom meste Grazi, kde je platový medián približne dvojnásobný v porovnaní s Bratislavou. Bývanie je tam preto o toľko lacnejšie, lebo je tam veľa nových stavieb a trh sa tomu musel prispôsobiť. Ak sa teda situácia nezlepší a výstavba bude stagnovať za reálnou potrebou obyvateľstva, prenajímanie bude stále atraktívna alternatíva pri investovaní na Slovensku.
JanH napísal: ↑Po 11 05, 2026 2:21 pm
Nedávno sused kúpil byt v Slnečniciach a poviem to rovno: časy, kedy zisk z nájmu pokryl hypotekárnu splátku 80 % hodnoty nehnuteľnosti pri mesačnej splátke a ešte ostalo na pivo, sú už preč. Napriek tomu je stále atraktívne kupovať byt na Slovensku, napríklad v krajských mestách alebo v hlavnom meste.
Čo ma konkrétne prekvapilo, je to, že jeho investičný byt v Petržalke bol menší, bez veľkej terasy, bez parkovacieho miesta a bez pivničnej kobky v porovnaní s mojím investičným bytom. Napriek tomu, vďaka špecifickej situácii na Slovensku, bol schopný byt prenajať približne o 100 EUR drahšie ako ja v druhom najväčšom rakúskom meste Grazi, kde je platový medián približne dvojnásobný v porovnaní s Bratislavou. Bývanie je tam preto o toľko lacnejšie, lebo je tam veľa nových stavieb a trh sa tomu musel prispôsobiť. Ak sa teda situácia nezlepší a výstavba bude stagnovať za reálnou potrebou obyvateľstva, prenajímanie bude stále atraktívna alternatíva pri investovaní na Slovensku.
Graz nie je hlavne mesto , Bratislava je, v tom bude asi problem - aj ked Petrzalka bola niekedy neziadanou lokalitou , teraz po starom meste a ruzinove, aspon zacitaok Petrzalky ja lukrativnou oblastou sam som spravcom 10 nehnutenosti sirokej rodine, zhruba uz 30 rokov, som len taky pristipkar na tomto trhu, z toho tri nehnutelnosti sa naachadzaju v nasom hlavnom meste,, tych najomnikov co sa cezo na premlelo, rozne typy, za tych 30 rokov som mal nezapletene najomne na tych 10 nehnutelnostiach len asi 5 mesacnych najmov, vytazenost na urovni vysie ako 95% casu, ked bol niekto nefer ku mne vedel som byt aj ja nefer, ale snaha moja vzdy sa dohodnut bez problemov, , mojich osobnych nehnutelnosti boli len stryri kusy. vzhladom na pokrocilily vek jedneho ucastnika tohoto zoskupenia, riesim , zhruba od zacitaku roka 6 prevodov-predajov . aj darovacich zmluv, ze ma to tak vystavi som si nemyslel, asi som uz aj suci na odpocinok. nakolko je to rodina, snazim sa tó spravit najlepsie ako viem, aby nikto nebol poskodeny. o nejakch pevodov , vynosov , aby sa porovnali z akciami, budem informovat ked dojdu, momentelne su podpisane tri rezevecne zmluvy.
zdy som si cenil info od ludi co konkretne predali , alebo kupili byt, tak davam moje ak to niekomu pomoze pre orientaciu budem rad, ak zapadne prachom nevadi.
vo februari podanae dve darovacie zmluvy v rodine,, nepresla ani jedna na prvy krat- navrhy aj zmluvy pisal moj syn ,/ktory doteraz mal s tym nulove skusenosti/ ktory si myslel ze vsetko vie a ak nie tak All mu poradi, tato chyba sa nakoniec ukazala dobra, nakolko sme sa medzicasom rozhodli uskutocnit len jendu darovacu zmluvu, , byt na zaciatku Petrzalky z mojej mamy na mna ,/ktory som aj ja tak zohanl za velmi dobru vymenu/ po doplneni udajov presiel, nejakach 10 eurov na overoveni dodatkov navyyse. nic sa tym neskomplikovalo, o najomnikov sa aj tak straram ja od zaciatku ja, takze dobre.
druhu darovaciu zmluvu sme medzi casom prehodnotili, mal to byt dar mojho bytu na milteticke synovy sme prehodnotili na predaj v mojom mene s tym ze vynos mu cely dam , inzeruje sa zatial dva tyzdne obhliadky do teraz, v pocte asi 15, a uz na druhy den bola realna ponuka, na cenu odkupu znizena len o 7.500 , oproti vykricnej cene -ponukanej cene v inzercii/ euro a po 10 dnoch na ponuku znizenu len o 2,500 euro, tu sme chceli akceptovat pani som mal u seba na zahrade na kavicke , zhurba moj rocnik , mimochodom advokatka v mojom krajskom meste, prebrali sme finacovaanie, ze polka hotovost a dalsia polka na hypoteku na nu, kupuje to pre syna, ktory studuje v ba aj praccuje zaroven, spravila si druhy vyjazd do ba, potvrdila ze to berie, , a ked isla do banky zistila ze takym prezitym ludom ako su nase rocniky uz ziadna banka neda ani tych 40% hodnoty na hypoteku, takze to padlo, ze uz bola advokatka, a si to mala uvedomit dopredu, nechavam bez komentara. Takze byt sa inzeruje dalej, ze nam ho chcu pod roznymi zamienkami aj nekalymi ukradmut makleri bratislavsky na inzericu uz tiez nechavam bez komentara, ale stacilo im pohrozit ze ich nahlasim realitnej asociacie a to nich zabera.
vcera nabehli prve peniaze na ucet z predaja jedneho bytu v mojom okresnom mestecku, byt je pisany na mamu, a v ramci delenia peniaze pripadnu segre co zije vo Viedni, cez vianoce ked sme dohodoli ze sa do tohto procesu , pustime, koli starobe nasej matky, tak som jej hovoril ze moze ocakavat tak od 110-125 k euro za predaj, a to som si myslel ze som v obraze lebo denodene riesim prenajmy, uz sice nekupujem ani predavam , lebo mam toho dost, ale som si myslel ze cenu predajnu ovladam , ked som kukol do inzerce , neveril som, ze za co sa byty ponukaju, tak som aj nahodil cenu o 15 tis, euro vysiu od hornej hranice cez dvoch maklerov cize 140.k euro cena ,boli zo tri obhliadky, ale nic moc ani zaujem , -vyhodnotenie cena bola prepalena po navrate z dovolenky v egypte ku koncu marca, som znizil cenu na 135.800 euro, a zacal som aj ja inzerovat, obhliadky na byte prudko stupli boli aj dve do dna, a po nejakych desiatich dnoch zavolal 34 r.muz mne na telefon ze by chcel si pozriet byt, ja ze nie som makler, inzeruju to aj profesionaly za rovnaku cenu a mate v tom vsetok servis, ze on chce mna, ukazal som mu ten byt, uz ma cakal pred vchodom , videl som ze fajci , tak ako prve som mu ukazal balkon, respektive logiu -nevycnieva z fasady domu- ze tam si moze dat kreslo , pivko popijat a pofajcievat, po 10 minutach povedal ze to berie, samzrejme predtym zvycajne kortesacaky o zjednavani ceny, ale nejako som citil ze to je ten pravy, chcel zaplatit len 130 k euro , ale trval som na 135.k spustil som 800 euro z vykricnej ceny. trosku dlhsie vsetko trvalo , znalecky posudok , , a uz prislub z banky mi ukazoval , a potom sa to zaseklo na tri tyzden, myslel som si ze uz ztoho nic nebude, a ostanu len peniaze z rezervacky na ktorej som nastastie trval, ale potom sa rozhyybalo.... myslim si ze zhanal rozdiel penazi medzi hypotekou a kes co mi musel vyplatit to bolo cca 20 k euro a peniaze z hypoteky ktoru sme podpisovali pred 6 dnami su uz aj na ucte takze dobry koniec, ........., dalsie pokracovanie na buduce , lebo pri tom aj zaspite,,,,,,, nejako som sa rozpisal
Ceny bytov a domov na Slovensku pokračujú v raste, ktorý patrí k najvýraznejším za posledné desaťročie.
Podľa údajov Štatistického úradu SR boli v prvom štvrťroku 2026 nehnuteľnosti medziročne drahšie o 14,4 percenta.
Ide o tretie najvyššie tempo rastu za posledných 15 rokov. Najvýraznejšie pritom zdražovala Bratislava, kde sa ceny priblížili k 20-percentnému medziročnému nárastu.
V porovnaní s koncom minulého roka sa realizačné ceny bytov a domov zvýšili o 3,6 percenta.
Najrýchlejšie zdražovanie zaznamenali v Bratislavskom a Prešovskom kraji, kde ceny stúpli o viac ako päť percent.
Na druhej strane miernejšie tempo evidovali Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj.
Bratislava prepisuje historické rekordy
Medziročné zdražovanie neobišlo ani jeden slovenský región.
Najvýraznejšie sa opäť prejavilo v Bratislavskom kraji, kde ceny bývania vzrástli medziročne o 19,5 percenta.
Nasledoval Banskobystrický kraj s rastom na úrovni 15,8 percenta.
Práve hlavné mesto sa v posledných mesiacoch stalo hlavným ťahúňom rastu cien.
Staršie byty a domy v Bratislave medziročne zdraželi takmer o 21 percent, čo je historicky najvyšší zaznamenaný nárast. Výrazne pritom rástli aj ceny novostavieb, ktoré boli vyššie o viac ako 13 percent.
Vo väčšine regiónov zostávajú hlavným motorom rastu práve existujúce nehnuteľnosti.
Výnimku tvorili Nitriansky, Košický a Trenčiansky kraj, kde väčšiu časť zdražovania potiahli novostavby.
Dlhodobejší pohľad ukazuje ešte výraznejší obraz.
Podľa Štatistického úradu SR sa dnes nehnuteľnosti na Slovensku predávajú v priemere o 130 percent drahšie ako v roku 2010.
Nové byty a domy zdraželi približne o 90 percent, pri starších nehnuteľnostiach sa rast cien blíži až k 1,5-násobku.
Slovensko patrí medzi európskych rekordérov
To, čo vidíme na slovenskom trhu, nie je ojedinelý jav.
Stredná Európa patrí v posledných rokoch medzi regióny s najvýraznejším rastom cien bývania.
Podľa údajov Eurostatu vzrástli ceny nehnuteľností na Slovensku od roku 2010 o 130 percent.
Ešte dynamickejší vývoj zaznamenalo Česko, kde bývanie zdraželo o 158 percent. Priemer Európskej únie pritom dosahuje 62 percent.
Absolútnym rekordérom však zostáva Maďarsko: 291 percent.
Výrazné zdražovanie pritom zaznamenali aj pobaltské krajiny.
Menej ľudí, ale viac domácností
Na prvý pohľad sa môže zdať zvláštne, že ceny bývania rastú aj v čase, keď Slovensko čelí nepriaznivému demografickému vývoju.
Odborníci však upozorňujú, že rozhodujúci nie je len celkový počet obyvateľov, ale najmä počet domácností.
Slováci žijú čoraz častejšie sami alebo v menších domácnostiach.
Priemerný počet členov domácnosti dlhodobo klesá, zatiaľ čo rastie podiel tých jednočlenných.
Zároveň pokračuje presun obyvateľov za prácou a službami do väčších miest.
Najviditeľnejšie je to práve v Bratislave.
Analýza odhaduje, že hlavné mesto bude do roku 2050 potrebovať viac ako 123-tisíc nových bytov.
Nejde pritom len o príchod nových obyvateľov, ale aj o rastúci počet ľudí, ktorí chcú bývať samostatne.
Výstavba nestíha
Kľúčovým problémom zostáva ponuka. Výstavba nových bytov totiž dlhodobo zaostáva za dopytom, najmä vo väčších mestách.
Počet rozostavaných aj dokončených bytov nestačí pokryť potreby trhu, čo vytvára neustály tlak na rast cien.
Ak sa preto nepodarí výraznejšie zrýchliť výstavbu, odborníci neočakávajú zásadné ochladenie trhu.
Najmä vo veľkých mestách tak zostane vlastné bývanie aj naďalej jednou z najväčších finančných výziev, akým budú slovenské domácnosti čeliť.
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Blava je unikat na SK. Ja predavam 2izb v Martine tehlovy a moc teda zaujem nie je.. vDubnici som predal 3izb za cca 3 mesiace a zaujem bol vacsi …este vydrzim a ked tak zacnem pomaly spustat…
uhlikova_stopa napísal: ↑So 30 05, 2026 1:47 pm
Blava je unikat na SK. Ja predavam 2izb v Martine tehlovy a moc teda zaujem nie je.. vDubnici som predal 3izb za cca 3 mesiace a zaujem bol vacsi …este vydrzim a ked tak zacnem pomaly spustat…
Spúšťať ani moc netreba, pri tých % čo tu prezentujú štatistiky, stačí čakať, nie ? Aspoň tak mi to vychádza z toho čo tu čítam - predá sa všetko, niečo hneď a niečo za pár mesiacov, čo znamená dobehnutie trhovej ceny k ponukovej cene.
Investori dnes kupujú viac ako polovicu všetkých bytov a domov predaných na Slovensku, pričom desaťtisíce bytov zostávajú prakticky neobývané.
Národná banka Slovenska chce od októbra uľahčiť prístup k bývaniu mladým ľuďom a zároveň sprísniť podmienky na nákup tretej a ďalšej nehnuteľnosti.
Pravidlá pre hypotéky čaká jedna z najvýznamnejších zmien za posledné roky. Mladí ľudia, ktorí čelia najhoršej dostupnosti bývania za posledných 15 rokov, si budú môcť požičať na svoje prvé bývanie viac. Naopak, investori s viacerými nehnuteľnosťami narazia na prísnejšie bariéry.
Nemyslím si, že to bude mať zásadný vplyv. Ide "len" o zvýšenie LTV na 90% a to pre mladých do 35 rokov, na svoju prvú nehnuteľnosť. Pri tretej nehnuteľnosti sa LTV naopak znižuje na 70%.
Neviem ake su statistiky ale ja co poznam ludi co maju 2 a viac bytov ci nehnutelnosti tak tym to je uplne jedno zoberu to aj za kes aspon ja to mam takto kamarat so zenou maju sice len jednu nehnutelnost na kramaroch ale dostali to od rodicov co maju v ba 14 bytov , suseda co prenajima dvojdom prepisala par domov na syna maju spolu asi 10 dvojdomov v satelitoch , kamarotov brat ma asi 7 bytov v ba , kolegov stryko ma len 4 v ba takze ten je z mojho okolia co poznam najvacsi chudak ale ma zase firmu svoju a to je jeho core biznis , cize nemyslim si ze to niekoho zastavi investovat do bytov
iosephus napísal: ↑Po 01 06, 2026 4:00 pm
Nemyslím si, že to bude mať zásadný vplyv. Ide "len" o zvýšenie LTV na 90% a to pre mladých do 35 rokov, na svoju prvú nehnuteľnosť. Pri tretej nehnuteľnosti sa LTV naopak znižuje na 70%.
za mna bude. ci mas LTV 80% alebo 70% ti zasadne meni efektivnu paku a teda vynosove percento. napr. prazdne byty sa stanu vacsi luxus pri ltv 70%.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.
iosephus napísal: ↑Po 01 06, 2026 4:00 pm
Nemyslím si, že to bude mať zásadný vplyv. Ide "len" o zvýšenie LTV na 90% a to pre mladých do 35 rokov, na svoju prvú nehnuteľnosť. Pri tretej nehnuteľnosti sa LTV naopak znižuje na 70%.
za mna bude. ci mas LTV 80% alebo 70% ti zasadne meni efektivnu paku a teda vynosove percento. napr. prazdne byty sa stanu vacsi luxus pri ltv 70%.
Bavíme sa o tom, že to nebude mať vplyv na vyššie ceny nehnuteľností. Horšia páka a prázdny byt budú takisto cenu tlačiť skôr dole, aspoň do nejakej miery.
Slovan_sk napísal: ↑Po 01 06, 2026 5:00 pm
Neviem ake su statistiky ale ja co poznam ludi co maju 2 a viac bytov ci nehnutelnosti tak tym to je uplne jedno zoberu to aj za kes aspon ja to mam takto kamarat so zenou maju sice len jednu nehnutelnost na kramaroch ale dostali to od rodicov co maju v ba 14 bytov , suseda co prenajima dvojdom prepisala par domov na syna maju spolu asi 10 dvojdomov v satelitoch , kamarotov brat ma asi 7 bytov v ba , kolegov stryko ma len 4 v ba takze ten je z mojho okolia co poznam najvacsi chudak ale ma zase firmu svoju a to je jeho core biznis , cize nemyslim si ze to niekoho zastavi investovat do bytov
Bola ,,doba cashu,,. Teraz je ,,doba nehnuteľností,, - pre domácich najlepšie investované peniaze.
Len v BA kraji je cca 100 000 neobývaných bytov. Napr. v Ružinove skoro 20 000.
V novostavbách polovicu bytov kupujú ľudia, čo už majú vlastné bývanie.
Zhruba 2000 bytov slúži na prenájom turistom ( airbnb/booking).
Pridajme k tomu cca 50 000 ukrajincov, z ktorých nevieme kolko tu ostane po vojne (predpokladám 50%).
Situácia pre rast cien je OK.
Hlavná otázka je, čo urobia ďalšie vlády a vedenie EU.
Opatrenia chystajú, to sme už rozoberali.
Čo je však pre krajské mestá najväčším benefitom - obyvateľstvo z vidieka do nich bude stále prúdiť.
Taký je trend. Mesto je práca a život. Na vidiek sa chodí oddychovať.
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Karpiš v skratke: predpovedá, že Slovensko už je v recesii, sadzba ECB ide hore, prenajímatelia typu Roman Kružliak čakajú 4 mesiace na to, kým nájdu nájomníka, niektoré z tých 10% prázdnych bytov v BA a KE sa týmto možno dostanú na trh, Slováci sú vďaka nehnuteľnostiam mediánovo bohatší ako Američania, veľká šanca na zvýšenie dane z nehnuteľnosti.
Karpiš v skratke: predpovedá, že Slovensko už je v recesii, sadzba ECB ide hore, prenajímatelia typu Roman Kružliak čakajú 4 mesiace na to, kým nájdu nájomníka, niektoré z tých 10% prázdnych bytov v BA a KE sa týmto možno dostanú na trh, Slováci sú vďaka nehnuteľnostiam mediánovo bohatší ako Američania, veľká šanca na zvýšenie dane z nehnuteľnosti.
Hlavná myšlienka vo videu bola však úplne inde. Tých 10 % prázdnych bytov bolo pravdepodobne kúpených v hotovosti ako uschova majetku, a zvyšné byty, ktoré sa kupujú na páku vzhľadom na biznis case, nemôžu a nikto nechce, aby boli prázdne. Práve preto je diskriminácia pri úverovaní majiteľov viacerých nehnuteľností hlúposť.
Karpiš v skratke: predpovedá, že Slovensko už je v recesii, sadzba ECB ide hore, prenajímatelia typu Roman Kružliak čakajú 4 mesiace na to, kým nájdu nájomníka, niektoré z tých 10% prázdnych bytov v BA a KE sa týmto možno dostanú na trh, Slováci sú vďaka nehnuteľnostiam mediánovo bohatší ako Američania, veľká šanca na zvýšenie dane z nehnuteľnosti.
Hlavná myšlienka vo videu bola však úplne inde. Tých 10 % prázdnych bytov bolo pravdepodobne kúpených v hotovosti ako uschova majetku, a zvyšné byty, ktoré sa kupujú na páku vzhľadom na biznis case, nemôžu a nikto nechce, aby boli prázdne. Práve preto je diskriminácia pri úverovaní majiteľov viacerých nehnuteľností hlúposť.
Vyslovene hlupost to nie je, len to nepomoze tolko co si od toho slubovali, ale to je dane tym, kto to vymyslal obmedzi to tych co to pakuju do nebies a tlacia najom o nieco vyssie...
od zaciatku roku 2026, predaj 4 bytov, kupu jedneho bytu, a dve darovacie zmluvy.
k dnesnemu dnu je finalne vyriesenych, jedna darovacia zmluva, dva predaje bytu, tak idem pisat o tom co je uz finalne vyriesene, cize zapisane v ktastry, pravoplne rozhudnutie o vklade, , finance vysporiadane.
1. byt, 2 izbovy, 63 metrov, plus cca 4 metre logia, vyborne dipozicne rieseny, izby nepriachodne, benefity plus, plus satnik v byte, plus spajza na medzoposchodi, plus murovana pivnica, vutorny, prve poschodie pod tym byt je. stav povodny, okrem plastovych okien a dlazbyv predsieni a kuchyni. lokalita slusne okresne mesto na strednom Slovensku s dobrou zamestannostou, a dobrym dopravnym uzlom, byt na sidlisku , pesi 23 minut do centra, sidlisko sa hodnoti ako jendo z najlepsich v danom meste. byt ndobudnuty cca v roku 1999, za cenu v prepocte 19.000 euro-vtedy boli este koruny, sluzil stale na prenajom, vytazenost prenajmu po celu dobu cez 95%, neplatic ani jeden,. zaciatok predaja januar tohto roku , za cenu 140.000 euro , cez dvoch maklerov, od 15.3 cena predajna znizena na sumu 135.800, vyrazny narast obhliadok, a jednu som tam mal aj ja s klientom , ktory to nakoniec kupil, predtym boli dvaja velmi vazny zaujemci cez maklera, len im nevychadzal hypouver. dohodnuta pradajna aj realizacna cena dna 28.3. v sume 135.000 euro , 20.000 islo od kupujuceho osobne zdroje, zvysok, od banky konkretne vubky ako hypouver, peniaze z banky uvolnene koretne hned po zavkladovani zaloznej zvluvy na katastry, cize do 4 dni peniaze z banky, od klineta pri podpise zvluvy.
2. byt v ronakom okresnom meste, len v centre- 3 min od Europy pesi, byt 55 metrov bez logie , balkona, na stvrtom poschodi bez vyytahu, s malou kuchynou, malou kupelnou ktore nebolo mozne dipozicne upravit na nieco vacsie, izby boli ok- nepriechodne. kupeny hend po krize bytovej ked byty stali u nas v roku 2016, vlastnik bytu 10 rokov som bol , cena nakupna, 37.000 euro , sluzil cely cas na prenajom , obsadenost, tiez cez 95%, nasiel sa jeden neplatic , ktory nezaplatil jeden nojom, ostatne ok. , byt povodny stav, aj jadro murovane,, okna plastove menil som ich ja pri kupe, dlazby v kuchyni, a predsieni-kladol som ju pri kupe., asi pred 5 rokmi zrenovane parkety bukove v obidvoch bytoch, vybrusene, a nalakovane, ja som robil cigana, kamarat, majstra cena renovacii parkiet 400 euro , , ostane prerabky pri kupe do 1500 euro, cize renovacia celkovo do 2000 euro. zaciatok predaja,, 25.2.2026, za cenu 140.000 euro , , cena znizena na 135.800 dna 15.3.2026, kupec cez realitku, dna 8 maja ze vraj s hotovostou, ale za cenu 130.000 euro, suhlasil som , nakoniec sa ukazalo ze tu hotovost zhanal este do 19.5. a trval na notarskej uschove ktoru si platil on, ccize peniaze z neho mi pristali na ucte pred 5 dnami, tu chcem poukazat ze platba hotovostou pre predavajuceho moze byt aj nevyhodou nie vyhodou. tento byt som bol rozhodnuty, vo vhodny cas dat do predaju uz davnejsie, mal nevyhody, 4 poschodie bez vytahu, a pohlad z okna na ulicu regionalnu trat, s kapacitou cez 60 vakov za 24 hodin, aj ked je elektrifikovana, ale zo 30 % vykonov sa na nej realizuje este dieslami. zle dispozicne riesena kuchyna a kupelna-musel sa predat len v case ked sa byty predavaju a nie stagnuju-cize teraz, lebo v inej dobe by bol nepredajny
3. byt, v hlavnom meste, zaciatok petrzalky, slangovo nazyvana oblast terasy, byt vnutornyy, s dvomi logiami , dvojgarsonka, , 44 metrov, nadobudnuty nejako v roku 1996-1997, za cenu jendoizboveho bytu v okresnom meste vysie popisovaneho a, ktory sa kupil pol roka predtym za 300.000 korun , plus doplatok 150.000 korun, cize nadobadacie cena 450.000 korun cca 15.000 euro, , pred dvomi rokmi prerabka na byte na zakazku, za cenu 3000 euro aj s materialom , rekonstrukcia kupelne, plus dlazba v chodbe, a v kuchyni,, na prenajom, obsadenost, tiez ze 95%, asi jedno nezaplatene najomne na byte, darovacia zmluva zrealizovana na druhy pokus, v mesiaci marec- prvy vklad, bolo treba doplnit o vytky z katastra, zmluvu robil moj syn., odhadovana cena bytu dnes cca 160-170 .000 euro..... toto vsetko je uz vyriesne,
v stadiu riesenia je darovacia zmluva na polku domu- dnes podany navrh na katastry, kupna zmluva, na byt v lokalite nova palma-tu prebehol predaj bytu v ramci rodiny aj kupa bytu v ramci rodiny-bez inzercie, podana katastry v ba cca 10 dni a predaj bytu pri Mileticke na Kvetnej, ktory sa inzeruje na nehnutelnostiach jednoizboveho, uz asi 50 den , -o tychto dalsich troch budem pisat ked budu pravne vyriesene cize zapisany uz aj rozhodnutim na katastry.
pekne citanie.