Diplomovka: elektronický obchod - rady

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
1vladka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 18 02, 2010 9:55 pm

Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa 1vladka »

Zdravím všetkých :D
Som úplný nováčik, takže neviem, či som vôbec v správnej sekcií, tak ale skúsim...
Píšem diplomovú prácu na tému "Nízkonákladové riešenie elektronického obchodu v MSP" a akosi som uviazla na mŕtvom bode. Nemáte nejaké tipy a nápady, aký "problém" by sa dal na túto tému zanalyzovať??? Niečo zaujímavé, nápadité, aby som nerobila analýzy, ktoré už dávno niekto spravil a teda neprídem s ničím novým :roll:

Ďakujem za každý nápad...mooc :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa filip glasa »

čo je to MSP?
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa Pette »

asi debilny preklad SME, male a stredne podnikanie.

kludne sa mi ozvi, poradim.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa filip glasa »

elektronické obchodovanie je nízkonákladové samo o sebe :-)

môžeš tam trebars porovnať výšku fixných nákladov a ich dopad na iskovosť obchodných firiem:
a) klasická firma s kamenným predajom
b) firma s elektronickým predajom
c) firma s obidvoma spôsobmi predaja

pričom v príklade udáš rôzne tržby a budeš modelovať, jak je to nízkonákladové obchodvanie cez internet menej citlivé na zmenu tržieb vďaka nízkym fixným nákladom a atď.
1vladka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 18 02, 2010 9:55 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa 1vladka »

filip glasa napísal:elektronické obchodovanie je nízkonákladové samo o sebe :-)

môžeš tam trebars porovnať výšku fixných nákladov a ich dopad na iskovosť obchodných firiem:
a) klasická firma s kamenným predajom
b) firma s elektronickým predajom
c) firma s obidvoma spôsobmi predaja

pričom v príklade udáš rôzne tržby a budeš modelovať, jak je to nízkonákladové obchodvanie cez internet menej citlivé na zmenu tržieb vďaka nízkym fixným nákladom a atď.

Ďakujem za tip :D
V podstate už aj nad takýmto niečím som rozmýšľala, no neviem presne, ako by som tú "analýzu" vykonala :roll: ....napr. do prieskumu zahrniem len 1 firmu s kamenným obchodom + 1 firmu s e-shopom + 1 firmu, ktorá realizuje aj kamenný aj e-shop a porovnám fixné N vs. ziskovosť? (samozrejme by to všetko museli byť firmy s rovnakým predmetom podnikania a približne rovnakej veľkosti a pod.) Bude to ale stačiť? (myslím, že výsledky sa asi nebudú dať zovšeobecniť)....
...Ďalší problém je, či mi vôbec niekto bude ochotný poskytnúť potrebné informácie....(ja ako nepodnikateľ v podstate neviem, či sú tieto informácie pre firmy až tak citlivé a či sú firmy ochotné ich poskytovať....)
Potom druhý variant by teda bol zahrnúť do prieskumu viac firiem (opäť však neviem, čo by bola relevantná vzorka), no to by bol ešte väčší problém so získavaním týchto informácií, ako aj s hľadaním porovnateľných e-shopov.

A ešte len doplním, že pojem "nízkonákladové riešenie" bolo myslené pravdepodobne (po konzultácií s vedúcim) ako riešenie elektronického obchodu využitím opensource e-shopu (teda bez nejakých väčších vstupných nákladov na zriadenie e-shopu).

Nechcem, aby to vyznelo, že všetko len ofrflem, len mi napadajú možné otázky, ktoré by som rada takto prekonzultovala :D

Ďakujem :)
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa Pette »

Na akej si skole? Z akeho pohladu ma byt pisana praca?
1vladka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 18 02, 2010 9:55 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa 1vladka »

Pette napísal:Na akej si skole? Z akeho pohladu ma byt pisana praca?
Ekonomická.....z akého pohľadu? Mám pocit, že z akého len chcem, je to na mne...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak môžeš porovnať open source a komerčný eshop: jeden stojí 1000 EUR a druhý nič. Ale v tom zadarmo furt opravuješ a dopĺňaš niektoré funkcie až časom prídeš na sumu vyššiu ako to komerčné riešenie. Lebo 20x úprava za 50 EUR je rovná tomu poriadnemu platenému riešeniu :-)
1vladka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 18 02, 2010 9:55 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa 1vladka »

filip glasa napísal:tak môžeš porovnať open source a komerčný eshop: jeden stojí 1000 EUR a druhý nič. Ale v tom zadarmo furt opravuješ a dopĺňaš niektoré funkcie až časom prídeš na sumu vyššiu ako to komerčné riešenie. Lebo 20x úprava za 50 EUR je rovná tomu poriadnemu platenému riešeniu :-)
Hej hej, presne toto napadlo aj mňa :D ... a myslíš, že by sa to dalo zisťovať aj cez dotazníky? Napr. si vyberiem 10 e-shopov, ktoré bežia na open source a 10 e-shopov ktoré si ho dali vyvinúť....Zadám im univerzálny dotazník, ktorý by mal odhaliť nedostatky a výhody a pod...
Ešte by som rada vedela, že ako viem, ktorý e-shop beží na akom systéme? Pri niektorých som si to všimla, že dole na stránke je to uvedené, to znamená, že tie, ktoré to tam nemajú si to dali vyvinúť?

Ďakujem :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa filip glasa »

to znamená, že tie, ktoré to tam nemajú si to dali vyvinúť?
nie - len si to vyhodili z pätičky.

Vyber si vždy len tie, ktoré tam majú jednoznačne napísané, že sú z takého a takého systému. Aj tie komerčné majú v pätičke väčšinou podpis - kto eshop vyrobil.
1vladka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 18 02, 2010 9:55 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa 1vladka »

Vyber si vždy len tie, ktoré tam majú jednoznačne napísané, že sú z takého a takého systému. Aj tie komerčné majú v pätičke väčšinou podpis - kto eshop vyrobil.
Aha, ok ... teda ja si skontrolujem, na akom systéme bežia a potom si overím (sama na nete), či je to systém opensource alebo nie? Dobre to chápem?
A ešte, tzv. krabicové riešenia e-shopu, tie sa radia kam?

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa filip glasa »

Krabicové sú všetky. Len za jedno sa platí a za druhé nie. Niekto síce tvrdí, že urobí eshop na mieru, ale v podstate je to vždy zase poskladané a upravené z nejakých krabíc. Významný rozdiel je len v open source a v komerčne predávaných eshopoch.
1vladka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 18 02, 2010 9:55 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa 1vladka »

Dobre, tak povedzme, že sa pustím do analýzy "Nekomerčné vs. komerčné e-shopy" ... porozmýšľam nad možnými otázkami v dotazníku, ale keďže sama nijaký e-shop nemám, chcem sa ešte spýtať na otázku nákladov:
1. platím za webhosting + nákup a prenájom domény
2. ak komerčné, tak platím za nákup obchodu (tá suma je asi vždy iná podľa konkrétnych požiadaviek, však?)
3. a potom výdavky na administrátora (tiež pravidelné mesačné, alebo jednorázovo podľa potreby?)

... a viac už nemám tušenie, že čo sa platí. Ešte teda, ako si spomínal, ak mám opensource, tak musím počítať s prípadnými opravami, ktoré sa už potom platia osobitne, podľa potreby (nejaký univerzálny cenník takýchto služieb asi neexistuje, či :D ). Pri komerčných sú následné opravy asi v cene riešenia, takže sa extra navyše nič neplatí?

Takže suma sumárum, čo sa týka nákladov, budem sa zaujímať o jednorázové N v prípade kúpy obchodu a potom pravidelné mesačné za webhosting a administráciu (to sa týka oboch riešení)?. Zabudla som na niečo?

Ďakujem moc :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa filip glasa »

klasické eshopy stoja povedzme od 1000 EUR jednorázovo. Tomu komu eventuálne stačí open source riešenie by po ničom drahšom ani nesiahol. Takýto človek teda zvažuje:

Klasický eshop s výdavkami:
1. licencia za samotný eshop 1000 EUR
2. ročný poplatok za doménu 20 EUR + hosting 70 EUR
Administrácia sa zvlášť neplatí - nie je tam čo platiť. Opravy môžu byť niečo ako reklamácie čo by malo byť zadarmo, alebo vylepšenia za čo by sa doplácalo. Ale tie komerčné eshopy by mali byť tak vyladené, že tých opráv aj vylepšení už moc nepotrebuješ.

Open source s výdavkami:
1. licencia za samotný eshop 0 EUR
2. ročný poplatok za doménu 20 EUR + hosting 70 EUR
3. opravy a vylepšenia vo vlastnej réžii - keďže je to zadarmo, tak to logicky nie je dokonalé a treba to furt opravovať, alebo upravovať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15993
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1456 times

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa JUGGLER »

http://diplomovka.sme.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
1vladka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 18 02, 2010 9:55 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa 1vladka »

Juggler, ďakujem za tip, už som si niečo užitočné aj stiahla :D

Filip, ďakujem, už som rozhodnutá, že tak spravím, ako si písal....potom, keď zostavím dotazník, vyplníš mi jeden (ako prevádzkovateľ e-shopu) v rámci "pilotnej" verzie, že či je k veci, či má zmysel, príp. či tam nie je niečo zbytočné?

Ďakujem :)

PS: ten dotazník budem robiť až za nejaký týždeň...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa filip glasa »

kludne pošli keď bude hotový :wink:
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa mao »

Drzim palce s pracou - potom verim, ze upnes tu, resp. posles na mail. Akurat zbieram info, atd. a idem rozbiehat jeden eshop.. napis sem prosim tvoj email a ja ti poslem par (tony :D ) informacii, linkov, studii atd.. Cau zatim
1vladka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 18 02, 2010 9:55 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa 1vladka »

mao napísal:Drzim palce s pracou - potom verim, ze upnes tu, resp. posles na mail. Akurat zbieram info, atd. a idem rozbiehat jeden eshop.. napis sem prosim tvoj email a ja ti poslem par (tony :D ) informacii, linkov, studii atd.. Cau zatim
...poslala som ti pm, tak kukni :)
1vladka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 18 02, 2010 9:55 pm

Dotazník: Komerčné vs. nekomerčné riešenie elektr. obchodu

Príspevok od používateľa 1vladka »

Dobrý deň,

som študentka 5. ročníka na Ekonomickej fakulte UMB v BB a píšem diplomovú prácu na tému: Komerčné verzus nekomerčné (opensource) riešenie elektronického obchodu v MaSP.
Touto cestou by som Vás chcela poprosiť o pomoc pri jeho vypĺňaní. Dotazník je určený predovšetkým majiteľom internetového obchodu, príp. jeho zamestnancom, ktorí sú kompetentní zodpovedať aj otázky technickejšieho charakteru.
V prípade Vášho záujmu Vás budem s výsledkami nášho prieskumu informovať.

Dotazník je spracovaný elektronicky a nachádza sa na nasledujúcom odkaze:
https://spreadsheets.google.com/viewfor ... ZDN3dEE6MA

Za Vašu ochotu a čas Vám vopred ďakujem :)

S pozdravom


Vladimíra Fábryová
jerry
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 01 12, 2010 9:01 pm

Re: Diplomovka: elektronický obchod - rady

Príspevok od používateľa jerry »

S vytvorením slovenských bibliografických odkazov môže pomôcť stránka http://citovanie.zzl.org. Vytvára odkazy z kníh, z článkov v časopisoch a internetových stránok do textu aj do zoznamu použitej literatúry.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"