JUGGLER - Mesačník 5/2010 ( máj )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15999
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1461 times

JUGGLER - Mesačník 5/2010 ( máj )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pri poslednom mesačníku mali americké indexy tieto hodnoty:

SPX 1178
Nasdaq 2403
Dow 10927

Po mesiaci skončili indexy takto:

SPX 1111 -6%
Nasdaq 2266 -6 %
Dow 10380 -5,2%


Pozrime sa, čo som to tipoval minule a ako to vyšlo:

1. Americké akciové trhy RAST – target SPX 1200.
2. USD – ďalšie posiľňovanie voči euru (teraz 1,347)


1. Operácia sa podarila, pacient zomrel.

Americké indexy väčšinu času rástli, SPX prekonal métu 1200 a zastavil sa až na 1220 bodoch (+3,5%).
No potom prišiel strmý 10% pád a skončilo to v strate -6%.

2. USD je teraz 1,275 voči euru. Za mesiac posilnil o rekordných 5,6%.

Čo sa vlastne stalo?

V Amerike nič, ale sociálne zameraná EÚ začína praskať v základoch.
Hovorí sa, že reťaz je taká silná ako je pevný jej najslabší článok.
Obrazne povedané v Európe je tých slabých článkov viac.
Teraz praská Grécko, ale v podobných problémoch sa topí viacero krajín.
Gréci vyšli do ulíc, nadávajú na kapitalizmus a chcú SOCIALIZMUS.
Kto zažil socializmus, určite mi dá za pravdu, že Gréci už socializmus prekonali a vplávali rovno do komunizmu:

- celoživotná garancia zamestnania v štátnom sektore
- celoživotná penzia - prechádza nielen na manželku, ale aj na deti
- priemerný vek odchodu do dôchodku: 53 rokov
- platy štátnych zamestnancov 2,5x vyššie ako v súkromnom sektore
- štvornásobné množstvo učiteľov ( o 80 tisíc viac ako treba)
- poslanci majú 16 platov
- odstupné v štátnom sektore: 72 až 100 platov ( u nás 3 )
- 1/3 HDP je šedá ekonomika (neodvádza dane)
- v štátnom sektore je 2 až 10 násobne viac zamestnancov ako treba
- nezdaniteľné minimum v Grécku 12 000 € ( u nás 4 000, v USA okolo 6000)

Ako tak uvažujem nad tými sociálnymi nepokojmi a zlosťou ku štedrej vláde, tak ma nenapadá nič iné, len že tá vláda musela rozkradnúť oveľa viac ako porozdávala.
Nič v zlom, ale teraz pred voľbami ma napadajú paralely aj s našími politikmi.

Poďme ďalej. Dôležité pre nás je, čo bude ďalej.
Včera som čítal článok, že krízu Grécko nerozchodí a nemôže to skončiť ináč ako bankrotom.
Logika tu je. Ak Gréci pritiahnú opasky a znížia spotrebu, klesne im HDP, klesnú im príjmy z daní a budú potrebovať ďalšie peniaze. Stále ďalšie a ďalšie.
Takže to skončí buď bankrotom, alebo sa banky dohodnú na odpustení časti dlhov.
Na to ale teraz nie vhodná doba, banky sú podvyživené, sami majú za sebou veľkú krízu a preto sa riešenie Grécka za každú cenu presúva.
Správny by mal byť rozsudok: Grécko do eurozóny vstúpilo podvodom a preto by ju malo teraz opustiť. Eurozóna by tak získala kredibilitu a bolo by to varovanie pre všetkých členov, ktorí sa nesprávajú zodpovedne.
Oddialovaním problému hrozí kolaps celého finančného systému eurozóny, po ktorom by zrejme skolaboval celý svet.
A dostali by sme sa tam, kde sme boli v 2008/2009.
To si zrejme teraz uvedomujú investori celého sveta, čo vyústilo do panického výpredaja aj na Wall Street.

Vráťme sa k Amerike.
Fundamenty sú dobré. Trh práce sa zlepšuje. Dolár už neoslabuje, čo robí americké aktíva opäť lukratívne pre investorov. Všetko by hralo v prospech býkov, len tá Európa visí nad trhami ako Damoklov meč. Európa je totiž kľúčový trh pre mnohé americké firmy.
Príliš prudké oslabenie eura tiež neveští nič dobrého. Americkým firmám to zníži tržby, tým európskym zasa umožní presadiť sa na americkom trhu.

Summa summarum, poďme na to, čo tipujem.
V úvode roka som tipoval slabý a volatilný rast. Keď sa dobre pametám, tak SPX do 5% a Nasdaq okolo 10%. Fundamenty Ameriky majú naviac, ale investori pochopili, že prílišný optimizmus nie je namieste. Teraz sa dostávame do rovnováhy medzi extrémnym pesimizmom na prelome 2008/2009 a prílišným optimizmom prelomu 2009/2010.

Fundamendálne sme možno podhodnotení, no z hľadiska vyhliadok asi nie.
Z hľadiska TA tipujem do budúceho mesiaca rast, ale psychologicky teraz budeme závisieť len a len od správ z Európy. Psychológia znova stojí nad fundamentami i technikou.

Do budúceho mesačníka tipujem:

1. Americké trhy UP.
2. USD voči euru krátkodobo NEUTRÁL, dlhodobo posiľňovanie (dnes 1,275).
3. Zlato DOWN (teraz 1210), ropa UP (teraz 75).



TRADING.

Suchoty pokračujú. Črtá sa slabý rok. Zverejnenia fungujú, ale neprinášajú zisky.
Daytrading mi ide ako-tak. V investingu nie som naložený – to som rád.
Extrémny pokles vo štvrtok by mi určite odpálil stopky.

Najväčší úžitok mi prináša posilnenie dolára voči euru.
V euromene to znamená zisk okolo +20% zatiaľ toho roku.
Zarábať v dolároch sa skrátka oplatí. Budúcnosť vyzerá sľubne.

Ďalšia vec, čo ma napĺňa optimizmom je terajší prudký pokles trhov a neistota.
Trhy silne rástli temer jeden rok, čo mi začalo spôsobovať problémy.
Paradoxne som profitoval pred krízou, počas krízy, aj po nej.
A výborne som začal aj tento rok. Ale s prvou korekciou na trhu sa vyparila aj moja výkonnosť.
Trhy sa rýchlo vrátili do uptrendu, ale ja už nie. Idem do boku. Teraz verím, že prudký pokles trhov navodí lepšie podmienky pre môj trading. Mojím stratégiám nevyhovuje silný uptrend, ani trvalá prekúpenosť. Vyhovuje mi, keď sa trhy držia pri zemi a v neistote.

Pripíjam na zdravie Európe.
Metaxou, of course. :wink:
Prílohy
SPX hod..png
SPX hod..png (7.69 KiB) 2934 zobrazení
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
etradesvk
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 13 05, 2010 11:16 am

Re: JUGGLER - Mesačník 5/2010 ( máj )

Príspevok od používateľa etradesvk »

Ahoj, vdaka za analyzu sucasneho stavu na trhoch a tvoj pohlad na vec.

Precital som si to cele, ale nechapem par predpovediam napr.:

"Príliš prudké oslabenie eura tiež neveští nič dobrého. Americkým firmám to zníži tržby, tým európskym zasa umožní presadiť
sa na americkom trhu"

Analogicky mi z toho vyplyva pokles americkych indexov, ako DJIA a S&P500. Nizsie vsak pises Americke trhy UP.
Teda chcem sa spytat, aky dopad bude mat pokles trzieb a naopak rast dolara ak to ovplyvni americke burzove indexy?
Existuju weby, kde sa kolektuju informacie vyhradne zamerane na indexy ? Viem, ze take nieco existuej napr.
pre cukor (spravy, pocasie, zasoby atd). Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15999
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1461 times

Re: JUGGLER - Mesačník 5/2010 ( máj )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

etradesvk napísal: Analogicky mi z toho vyplyva pokles americkych indexov, ako DJIA a S&P500. Nizsie vsak pises Americke trhy UP.
Teda chcem sa spytat, aky dopad bude mat pokles trzieb a naopak rast dolara ak to ovplyvni americke burzove indexy?
V mesačníku tipujem, čo bude do budúceho mesačníka.
Je to môj pohľad v danej situácií, teda ako by som to hral ako trejder. Lenže teraz sú trhy také volatilné, že aj mesiac je dlhá doba.
Keď som povedal 9 mája pri SPX 1111, že to vidím na ,,UP,, tak som to videl z pohľadu všetkých troch analýz.
Ono to skutočne išlo až ku 1170, lenže dlho to tam nevydržalo.
Z toho hľadiska je ťažké predpovedať, kde to bude presne o mesiac, ae snažím sa aspoň o tip akým smerom by sa to malo ubrať.
Čo sa týka oslabenia eura a posilnenia dolára - to vnímam skôr ako strednodobý problém.
To, že euro oslabilo a aký vplyv to bude mať na americký export - to si myslím, že už je v cenách.
Ak by to dokonca došlo k 1:1, aj tak to nevnímam ako niečo hrozné - keď sa to rozloží na niekoľko kvartálov.
Problémom by bolo ďalšie prudké oslabenie v krátkodobom horizonte, čo by úhrnne dávalo dajme tomu 40-50% rozdiel v priebehu dvoch kvartálov.
Stránky na indexy sú, len si ich musíš vysurfovať.
Ja používam napr. http://futuresource.quote.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
alebo http://www.mypivots.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: JUGGLER - Mesačník 5/2010 ( máj )

Príspevok od používateľa kubik »

Manipulace na future indexech
26.5.2010 8:50


Na akcie.de jsem napsal komentář,který se hodí ke střelcovu a expertovu názoru(diskuze na VIG na Patrii): Nyní je velmi špatná nálada ve světě,to je vidět jak narostl VIX,ale podle výsledků podniků je na tom ekonomika-aspon usa-daleko lépe než před rokem-dvěma.Mnozí si myslí,že zase přichází konec světa,ale není tomu tak,nyní ještě ne.Akcie zase začnou stoupat,jestli ještě propadnou o nějaká procenta(ale to si už nemyslím),stejně za chvíli budou růst,DJ index očekávám okolo 12360.

Vyberu jenom jednu z mojich předpovědí ze 3.4.: Ještě dneska DJ index,je pořád na vzestupu a bude asi pokračovat dle měsíčního gr a patternu 123 v růstu na 12317(xtb us30-futures,dj index samotný ještě o něco více) a podle td comba a tlusté stoupající sekvence ještě nejméně 5 měsíců nahoru a do strany.Mohl by to vzít ještě přes kruháč dolů okolo 9800 .Podle týd. gr. nahoru asi 2 týdny na 11000 a potom by mohla být menší korekce..(s tou menší korekcí jsem to neodhadl)
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... &start=300" onclick="window.open(this.href);return false;
Co je podstatné,co nikdo neošidí a podle čeho se opravdu pozná krize je BDI a Ted spread,ty jsou zatím ok,ale je možný třeba zase nějaký krach,na eurozonu je tvrdej tlak,doufám se něco nepo.ere.
Ještě jeden můj pocit(opravdu jenom pocit),nejde o nic jiného,než že se smečka vlků vrhla na kořist(euro),ale možná přecenila své síly a ta potvora se ne a ne položit,a to dokola je jen omáčka.Zatím se euro tvrdě brání či je bráněno,uvidíme.Celkem mě to připadá,že když sjede eur/usd někde k 1,215 tak tam někdo sype usd či chf,možná se dočkáme nějaké hranice jako u usd/jpy,kdy se na trh sypou jpy když to jde k 89,tam to drží už 1,5 roku.
kubik
Gold Member **
Príspevky: 589
Dátum registrácie: Št 06 03, 2008 7:42 pm

Re: JUGGLER - Mesačník 5/2010 ( máj )

Príspevok od používateľa kubik »

Ještě názor střelce:
Manipulace na futrech málem vyšla.Bylo to chytře vymyšlené.Dostat se pod 1056 neřkuli pod 1044 jednoduše tou cestou,kde nejsou objemy a manipulace shortařů/velkých/ má tak daleko větší účinek k vyvolání paniky.Ta se jim sakra povedla.Ale ne každej je tak blbej,aby jim na tu už průhlednou rádoby paniku skočil.No,jsme nad Dubají.Podruhé to nevyšlo a další pokus-no uvidíme,ale budete to mít víc a víc těžší,šortáci,protože to už dvakrát nevyšlo.No do třetice .....Pak už tutově nahoru.... tu HB- a nebud nasranej,vezmeš longa a jsi na tom stejně.:)
střelec
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"