Akcie - Nováčik

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

Isto, ale snažíš sa poraziť trh a tým pádom musíš vedieť viac ako profesionály, ktorí si platia kopec vzdelených ľudí čo nerobia celý deň nič iné ako hľadajú také príležitosti. Ja som podobným prístupom neprerobil, ale ani veľa nezarobil. Chce to ešte trpezlivo počkať na správny čas na vstup. Osobne si nemyslím, že teraz je ta správna doba. Dobré príležitosti budú v Grécku, ale nie pre bežných smrtelníkov. Tí musia predávať aktíva lebo potrebujú cash a to je najlepší čas na nákup. V Amerike zatiaľ obdobnú príležitosť nenájdeš. Spomínaný Apple ako špekulácia na rast po uvedení iPhone 5 môže byť, ale ako investícia nesie veľa potenciálneho rizika pričom možný výnos je malý.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Kredatus
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 16 04, 2012 5:55 pm

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Kredatus »

OK, $$ uz pripisane. :D

Este sa chcem spytať, ked dnes zadam pokyn na nakup, zadam mnozstvo a limitnu cenu, ked nebude na trhu dostatočna ponuka, a obchod sa nezrealizuje, mozem po zadani pokynu este menit tu limitnu cenu podla vyvoja ponuky ?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

Môžeš. Myslím, že Fio si neúčtuje poplatok za zmenu príkazu. Dnes bude mať svoju reč Bernake v Jackson Hole. Ak trhy sklame, tak trhy zletia dole tipujem od 3 do 5%. (pravdepodobne nie naraz lebo zajtra je na rade Draghi) Potom by mohol byť tvoj nákup za lepšie ceny. Bohužiaľ tu je lepšie použitie opcií, ktoré ty nemôžeš u Fio používať. Ak však ohlási nové QE3, tak trhy vyletia a budeš si myslieť aký si bohovský investor lebo zarobíš, ak dnes nakúpiš. :D Good luck.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
senor valasco
Silver Member *
Príspevky: 264
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 12:32 pm
Bydlisko: HUMENNE
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa senor valasco »

Rado napísal:Môžeš. Myslím, že Fio si neúčtuje poplatok za zmenu príkazu. Dnes bude mať svoju reč Bernake v Jackson Hole. Ak trhy sklame, tak trhy zletia dole tipujem od 3 do 5%. (pravdepodobne nie naraz lebo zajtra je na rade Draghi) Potom by mohol byť tvoj nákup za lepšie ceny. Bohužiaľ tu je lepšie použitie opcií, ktoré ty nemôžeš u Fio používať. Ak však ohlási nové QE3, tak trhy vyletia a budeš si myslieť aký si bohovský investor lebo zarobíš, ak dnes nakúpiš. :D Good luck.
škoda, že som tu nebol skôr, dal by som skvelý tip. link aj som podľa neho "zarobil" - teda na demo účte, kazí mi to len ten jugglerov splunk
...ešte s tým pokynom, je to tak, ako vraví rado
plus500.png
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Ladis »

Všichni se tedy tady shodujeme, že moje akciové tipy na rok 2011 vynesly moc peněz, hlavně dividendy a put opce.

Také moje tipy na rok 2012 krásně rostou http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=1" onclick="window.open(this.href);return false;

A nejlepší porostou moje tipy na rok 2013 http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=37" onclick="window.open(this.href);return false;
Tyto tipy na výnosné akcie roku 2013 musim však ještě asi opravit v prosinci 2012 nebo v lednu 2013.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

Put opcie??? To čítam správne?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Kredatus
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 16 04, 2012 5:55 pm

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Kredatus »

"pokyn dorazil na trh" pred dva a pol hodinami a nic sa nedeje. Podla real dat z burzy je ponuka vyssia jak dopyt, limit cenu mam vyssie jak aktualny kurz, tak co to uz obchodnik nenakupi ? Som netrpezlivy ?
Kredatus
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 16 04, 2012 5:55 pm

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Kredatus »

OK uz som investorom, tamten prvy pokyn som musel zrusit, limitnu cenu som dal do poľa "stop cena (USD)", a nie "cena (USD)" :x
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15945
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1444 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kredatus napísal:"pokyn dorazil na trh" pred dva a pol hodinami a nic sa nedeje. Podla real dat z burzy je ponuka vyssia jak dopyt, limit cenu mam vyssie jak aktualny kurz, tak co to uz obchodnik nenakupi ? Som netrpezlivy ?

Si hrozný. Si sladká maškrta na ktorej si burza zgustne.

Ako môžeš vstupovať na burzu zo skutočnými peniazmi, keď nevieš ani zadať príkaz?
Ak nevieš čo robíš, si odsúdený k tomu, aby si prišiel o všetko.
Spametaj sa, ešte je čas!
Burza nemá nohy, neutečie. Varoval som už veľa kamikadze loserov, ale ty si z nich zdá sa, že asi najrýchlejší...

Rado:
Draghi zajtra nebude. Predvčerom to odvolal. Chystá sa na rokovania v EU next week. To je to, čo drží ešte trhy pri živote.

Ináč, sranda ako si dnes bernakeho vysvetlovali každý po svojom.

Treasuries rose as Federal Reserve Chairman Ben S. Bernanke said he wouldn’t rule out a third round of bond purchases under quantitative easing to boost growth and reduce unemployment, which he called a “grave concern.”

Fed Chairman Pushes Hard for New Steps to Spur Growth

Reserve Chairman Ben Bernanke offered a robust defense of the effectiveness of the central bank's easy-money policies in his Friday speech at the Fed conference in Jackson Hole, Wyo.

Bernanke at Jackson Hole: No More Easing, for Now

While Fed Chairman Ben Bernanke did not give any hints at the timing of the next Fed move, he made it clear that he’s ready to pull the trigger. The only question that remains is whether it will happen in mid-September or December.

‘QE3’ is necessary, Bernanke suggests
Commentary: High unemployment is a tragedy, Fed chairman says...The Federal Reserve will soon fire off another round of bond-buying in an effort to goose the economy and bring down the unemployment rate.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15945
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1444 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal:Všichni se tedy tady shodujeme, že moje akciové tipy na rok 2011 vynesly moc peněz, hlavně dividendy a put opce.

Také moje tipy na rok 2012 krásně rostou http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=1" onclick="window.open(this.href);return false;

A nejlepší porostou moje tipy na rok 2013 http://forum.nr1a.com/viewthread.php?tid=37" onclick="window.open(this.href);return false;
Tyto tipy na výnosné akcie roku 2013 musim však ještě asi opravit v prosinci 2012 nebo v lednu 2013.
My se tu všichni shodujeme, že tvoje investováni je hrúza.

Ale môžeš nás presvedčiť o opaku velmi jednoducho. Píš presne kedy a pri akej cene odporúčaš nákup a predaj. Rob to real-time. Nie chaoticky. Musíš mať v tom predsa nejaký prehľad...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

V podstate je mi jedno kedy bude Draghi. V utorok je zasadanie a potom by to mohlo začať padať. Ja začnem otvárať put spready. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Kredatus
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 16 04, 2012 5:55 pm

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Kredatus »

JUGGLER napísal:Si hrozný. Si sladká maškrta na ktorej si burza zgustne.

Ako môžeš vstupovať na burzu zo skutočnými peniazmi, keď nevieš ani zadať príkaz?
Ak nevieš čo robíš, si odsúdený k tomu, aby si prišiel o všetko.
Spametaj sa, ešte je čas!
Burza nemá nohy, neutečie. Varoval som už veľa kamikadze loserov, ale ty si z nich zdá sa, že asi najrýchlejší...
Dakujem za povzbudenie, mal som staru verziu manualu, tam to nebolo poriadne vysvetlene, tak som to dal do stop ceny, co vo mne evokovalo synonymum limitnej ceny, nic sa nedialo, tak som to zrusil a zadal pokyn znovu, mal som najprv DEMO účet, ale tam sa nakup nedal vyskušať.

Keby som chcel hazardovať s peniazmi idem na FOREX.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

Kredatus, nepochopil si. Nie si hrozný, že si zadal zle príkaz, ale celkovo. Púšťaš sa na trh s reálnymi peniazmi a z toho, čo si písal s dosť naivnou predstavou. (viď. tvoja veta o FOREXe a hazarde ako keby si v akciách nemohol prísť o gate) Trh ťa ošklbe raz, dva. Možno to tak nevyzerá, ale snažíme sa ti pomôcť. Daj sem svoj vstup a spoločnosť, ktorej akcie si nakúpil.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1116
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 44 times
Been thanked: 27 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Tilbur »

A dopis tam v percentach,kolko z celkovej sumy si investoval.ja len tipnem,ze si kupil YHOO.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15945
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1444 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Reagoval som v súvislostiach:
Kredatus napísal:Zdravim, chcem investovat kapital do akcii, do odbornych terminoch sa nerozumiem ,neviem ako funguje akciovy trh, atď, mam len vytipovane spoločnosti, ktore si myslim že budu v buducnosti prosperovať (zmenili šéfa, odberateľom spločnosti sa bude dariť), takze pojde len o jednorazovy nakup, a viac ma to nebude zaujimať, môžem sa s takym postojom do toho pustiť ?
Či trejder, či investor...každý kto vstúpi na burzu bez znalostí, systému a plánu je odsúdený na trápenie a slabú prosperitu. Začína to jednorazovým nákupom s cieľom držať, pokračuje dokupovaním do strát, vyberaním malých ziskov atď. Potom prídu debky a skončíš ako Ladis, ktorý sa spolieha len na dividendy.
Treba začať od základov. Ani pasívny investing nemôžeš robiť bez znalostí. Musíš sa definovať ako value, income, či rastový investor a od začiatku riadiť a diverzifikovať riziko.

Good luck.

P.S. Prečítaj si aspoň nejaké články:
http://ako-investovat.sk/index.php/trad ... o-tradingu" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Dobre ti radia Kredatus. Takto pred 2 rokmi som tiež objavil burzu a chcel hŕŕ ísť a investovať všetko čo som mal. Našťastie som to neurobil ale rok som počkal a začal si všímať isté súvislosti, pretože ináč by som mal niečo z Ladislavových španielských akcií nakúpené a teda bol v mínuse a niečo v nemeckých automobilkách, tie myslím rástli vtedy, takže by som to ako-tak ustál po finančnej stránke. Ale ide o to, že som to nespravil, ale počkal rok kým som niečo nakúpil a potom som vedel čo som kúpil a prečo a mohol som s kludom spať.
Ináč ťa bude každý pohyb akcie dole svrbieť ruka predať tú akciu a budeš si spytovať svedomie prečo som ju kúpil a pri pohybe hore zase sa budeš sám seba pýtať chcem ju ešte?? Nie je dobré predať s povedzme 10%-ným ziskom??
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Ladis »

Ne ne. Akcie potřebují léta čas. Lidi se musí naučit radovat se z dividend jak moudrý a bohatý Warren Buffett. A nespěchat všechno klesající rychle prodat s malou ztrátou tak jak nějaký hloupý a chudý daytrader. Akcie mohou být klidně několik let v mínus a přesto se později dostanou zas do plus, pokud firma nezkrachuje jak Enron a Hypo Real Estate Bank. Hlavně že dostane z akcií člověk každý měsíc bez práce a beze strachu z klesajících kurzů několik stovek euro dividendy. To je mi zcela jedno, jestli mám akcie Telefonica, Iberdrola, Banco Santander a Banco Bilbao dnes v mínus, protože je mám jen pro dividendy, nikdy je nechci prodat, za rok je přikoupim každou za 1.000 euro a za rok nebo později budou už v plus, což je ale jedno, zda budou v plus nebo v mínus, hlavně že nesou dividendy. Buffett se taky nestará o to, zda má akcie Coca Cola nad jeho nákupní cenou nebo pod. Pouze hloupý trader musí všechno klesající rychle prodat se ztrátou, neboť nepočítá s dividendami.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Ja som ti vďačný za to, že máš stránky aké máš a aj tvoje fórum ma nakoplo kupovať akcie hlavne na princípoch valueinvestingu a dividendové akcie, lenže som rád že napríklad som nekúpil Telefonicu alebo Santander. Áno treba im dať čas, lenže osobne si myslím že pokiaľ akcia ide do hlbokého mínusu a dividendu orežú alebo zrušia tak je čas investovať svoje peniaze do iných a produktívnejších akcií nie? Aj keď je pravda, že mňa také niečo ešte nepostretlo a dúfam ani tak skoro nestretne a teda neviem ako by som konal ja... :)
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa shc »

Ladis, ty si asi jediny clovek na tomto fore ktory sa tvari ze investovanie je neskutocne jednoducha a zarucena cesta k bohatstvu. Som velmi rad ze som ta nepocuval ked som zacinal a nic o tom nevedel :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

Investor buď vie viac ako vedia účastníci na trhu alebo investuje a slepo verí.
Ladis napísal:Akcie mohou být klidně několik let v mínus a přesto se později dostanou zas do plus, pokud firma nezkrachuje jak Enron a Hypo Real Estate Bank.
... a za rok nebo později budou už v plus, což je ale jedno, zda budou v plus nebo v mínus, hlavně že nesou dividendy.
Ak by som sa mal ešte niekedy vrátiť k investovaniu, tak by som nesledoval len grafy alebo ekonomické ukazovatele. Dobrý investor, ak chce pokojne spať a nechať akcie aj v mínuse musí vedieť minimálne odpoveď na otázky typu: Akí sú piati najväčší konkurenti? Akí sú piati rozhodujúci dodávatelia? Aká je najväčšia konkurenčná výhoda?

Je paradoxné, že investori majú často viac informácii a dlhšie špekulujú pri kúpe auta ako keď majú položiť úspory (často celoživotné) do nákupu podielu (minoritného) na akciovom trhu.
Príklad s Coca-Colou považujem za nekorektný. Táto spoločnosť má skoro monopolné postavenie na trhu. Jej konkurentov a produkty pozná aj malé dieťa. Žiadnu podobnú spoločnosť Ladis vo svojom portfóliu nemá. V tom a aj vo výške kupovaného podielu je rozdiel medzi Buffettom a ním. Buffett kupuje často rozhodujúci vplyv v spoločnosti a tak si zabezpečí dividendy, ich výšku a svoj pokojný spánok.

Kedysi robili súdruhovia z NDR chybu a podobne ju robí aj Ladis aj keď je z NSR. Chyba spôsobila rozdiel medzi ním a Buffettom. Tá chyba je 19,8% p.a. len na výkonnosti vpravo od nuly. Platí, že keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15945
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1444 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal: To je mi zcela jedno, jestli mám akcie Telefonica, Iberdrola, Banco Santander a Banco Bilbao dnes v mínus, protože je mám jen pro dividendy, nikdy je nechci prodat, za rok je přikoupim každou za 1.000 euro a za rok nebo později budou už v plus, což je ale jedno, zda budou v plus nebo v mínus, hlavně že nesou dividendy.
To vôbec nie je jedno. To je hlúposť.

Odkedy investuješ? Počítam, že niekedy od r. 2000.

V roku 2000 bol index S&P 500 (teda najlepších 500 amerických akcií) zhruba na tej istej cene ako teraz.

Takže bilancia totálne pasívneho investora, ktorý kúpil akcie S&P 500 v roku 2000?

Zhodnotenie za 12 rokov : žiadne
Dividendový výnos: cca 3% p.a
inflácia: cca 3% p.a.

Tvoja bilancia Ladis je omnoho horšia.
Vyhodnotenie sme ti robili. Tvoje portfólio nebolo diverzifikované. Kúpil si kopu akcií bánk, ktoré sa prepadli o -50 až -90% a pár z nich len tak tak politici zachránili pred bankrotom.

A keďže tie tvoje dividendy o priemere 3% p.a. sú len na úrovni inflácie o priemere 3% p.a., všetko čo si zarobil, alebo prerobil stálo len na raste, alebo poklese cien akcií, ktoré si vlastnil.

Takže, keby si všetky svoje úspory vrážal len na termínované účty a dostával 3% p.a., pokryl by si infláciu úplne rovnako ako teraz dividendami.
Ale! Pri NULOVOM riziku a NULOVÝCH stratách !!!

A čo zatial robil ,,hloupý a chudý daytrader,, ?
Nespočetne krát otočil jeden a ten istý kapitál pri ročnom zhodnotení o akom sa Buffetovi len sníva.

Vieš čo je na tradingu najlepšie?
Skutočnosť, že s minimálnym, jednorazovým kapitálom sa môžeš dopracovať ku kapitálu X a ten donekonečna zhodnocovať o desiatky až stovky % ročne. A ten zisk si môžeš rovno užívať, lebo na burze stále riskuješ len kapitál X.

Kdežto ty milý Ladis, ty máš na burze všetky svoje životné úspory!
Celý život si šetril a posielal všetko na burzu. A burza sa chová tak, že za posledných 12 rokov sa nielenže vôbec nezhodnotila, ale dvakrát sa prepadla o viac ako polovicu !

Takže namiesto veľkého investora ja vidím len roztraseného investora, ktorý za 10-12 rokov nezarobil nič a ktorý by sa mal modliť, aby celosvetová kríza dopadla tak, že v čase ked pôjde do penzie nebudú jeho celoživotné úspory v strate - 60%.

Dávam ti námet nad ktorým sa zamysli:

Ceny komodít stúpajú. Vlády v USA a EU budú tlačiť a tlačiť peniaze.
Inflácia sa dvíha a hyperinflácia začína byť reálnou hrozbou.

Čo to môže pre teba znamenať? Znehodnotenie tvojích celoživotných úspor.
Povieš si - zachránia ma dividendy. Ale tie kamaráde budú klesať. Prečo?
Lebo jediná obrana pred hyperinfláciou bude, že centrálne banky dvihnú úrokové sadzby.
A tým zasadia ekonomike posledný úder.
Akciový trh sa prepadne, firmy stopnú vyplácanie dividend a cena peňazí sa prepadne voči cenám komodít.

A ty sa môžeš dočkať trojitého úderu pod pás:
1. stratíš na poklese cien akcií,
2. stratíš na vyplácaní dividend ( tie klesli v kríze 2000 na 1,5%)
3. stratíš na inflačnom znehodnotení úspor.

P.S. A čo myslíš, ako sa stavajú ku kríze traderi?
Odpoveď je jednoduchá: Chystajú sa. Bude to príležitosť zarobiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7081
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Ak by som sa mal ešte niekedy vrátiť k investovaniu,
Vytrhol som to z kontextu, ale v tvojom pripade ma tato veta potesila. Este si pamatam nase debaty investovanie vers. trading z roku 2008 na zrusenom Ladisovom fore. :wink:
Na druhej strane zase ja zacinam pri svojich niekolkomesacnych tradoch pozerat aj na fundamenty. Nuz clovek sa uci cely zivot.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7081
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, Ladisovi to budes zbytocne vysvetlovat. Za tych 7 rokov, co ho poznam z for nevidim u neho ziaden pokrok. Stale opakuje tie iste poucky, ktore si sam vymyslel a hneva sa na cely svet, ze nefunguje podla jeho "pravidiel".
Ale pre poucenie ostatnych clenov fora je to dobry prispevok.
Keby aspon na tie svoje akcie vypisoval OTM-CALL opcie a tak si zvysoval prijem z nich, ked uz ich nikdy nechce predat,ale on si ani v tom neda poradit.
Ako sa vravi: Komu niet rady, tomu niet pomoci.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

Jogo, ak sa vrátim k akciám, tak len ako k investícii. Obchodovať krátkodobo neviem. K opciám som prešiel preto lebo je to obchod, kde sa predávajú a kupujú emócie. Tam proti mne nestoja vysokovýkonné počítače s naprogramovaným algoritmom. Dokážu nájsť zle ohodnotené opcie, ale strach im zatiaľ nič nehovorí. Je to pre mňa čistejší obchod.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7081
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Jogo, ak sa vrátim k akciám, tak len ako k investícii. Obchodovať krátkodobo neviem.
Nikdy nehovor nikdy... :D Tiez som opciam neveril a teraz ich sem tam obchodujem.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
JuliusCaesar
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2012 11:02 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JuliusCaesar »

JUGGLER napísal:Vieš čo je na tradingu najlepšie?
Skutočnosť, že s minimálnym, jednorazovým kapitálom sa môžeš dopracovať ku kapitálu X a ten donekonečna zhodnocovať o desiatky až stovky % ročne.
No neviem. Toto si snáď nemyslel vážne. Stovky percent ročne? Čakal by som serióznejšie vyjadrenia od teba ...
Týmto sa zaradzuješ na rovnakú „stupídnu“ úroveň ...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa filip glasa »

Julius - to je taká traderská klasika :D
nepoznám jedného tradera, ktorý by vedel počítať výnosy.
JuliusCaesar
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2012 11:02 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JuliusCaesar »

filip glasa napísal:Julius - to je taká traderská klasika :D
nepoznám jedného tradera, ktorý by vedel počítať výnosy.
No áno. Ale človek, ktorý vyzerá a tvári sa, že rozumie tradingu, predsa nemôže napísať takúto somarinu!!!!
To je potom na tej istej úrovni ako Ladis!
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1116
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 44 times
Been thanked: 27 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ja mu prajem aj stovky % rocne.myslis,ze sa to neda? Ak obchodujes s margin a si dobry, tak aj taketo vynosy nie su nerealne.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
JuliusCaesar
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2012 11:02 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JuliusCaesar »

tilbur napísal:Ja mu prajem aj stovky % rocne.myslis,ze sa to neda? Ak obchodujes s margin a si dobry, tak aj taketo vynosy nie su nerealne.
Tu nejde o to, či mu to prajem, alebo nie.
V pohode mu to prajem, s tým nemám najmenší problém.
Problém mám s tým, že trepe somariny. Keby bol taký trader, ako sa tu prezentuje, tak takú somarinu nemôže napísať ...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa filip glasa »

Juggler myslí zisk vždy zo základu. Teda nie p.a. ale stále z rovnakej sumy (jednoduché úročenie). Sám to tak robí - zisk každý rok vyberie a ide odznova s rovnakou sumou. To je jedna vec čo tie výnosy skresľuje.
Druhá podstatná vec je tá, že stále píše o potenciálnych výnosoch, alebo o výnosoch v najlepších rokoch. A už neprerátava, že za celú kariéru je to menej. Keďže mal aj horšie roky (na začiatku a napríklad aj minulý rok).

Tak to robia všetci traderi čo poznám. A potom im nejde do hlavy, ako to, že ten Soros robil len 20% p.a. :D
Ono totiž naozaj človek môže robiť pár rokov po sebe 50-100%. A potom sa mu zdá že je to už navždy a že to tak vždy bolo. Ale za prvé zisky celé vyberá a reinvestuje s oveľa nižším výnosom (napr. na termiňák, alebo do realít).
A za druhé vždy v tých "výpočtoch" zabudne na zlé roky a nemyslí na to že ešte horšie roky len prídu.
JuliusCaesar
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 28 08, 2012 11:02 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JuliusCaesar »

filip glasa napísal:Juggler myslí zisk vždy zo základu. Teda nie p.a. ale stále z rovnakej sumy (jednoduché úročenie). Sám to tak robí - zisk každý rok vyberie a ide odznova s rovnakou sumou. To je jedna vec čo tie výnosy skresľuje.
Druhá podstatná vec je tá, že stále píše o potenciálnych výnosoch, alebo o výnosoch v najlepších rokoch. A už neprerátava, že za celú kariéru je to menej. Keďže mal aj horšie roky (na začiatku a napríklad aj minulý rok).

Tak to robia všetci traderi čo poznám. A potom im nejde do hlavy, ako to, že ten Soros robil len 20% p.a. :D
Ono totiž naozaj človek môže robiť pár rokov po sebe 50-100%. A potom sa mu zdá že je to už navždy a že to tak vždy bolo. Ale za prvé zisky celé vyberá a reinvestuje s oveľa nižším výnosom (napr. na termiňák, alebo do realít).
A za druhé vždy v tých "výpočtoch" zabudne na zlé roky a nemyslí na to že ešte horšie roky len prídu.
Filip, mne samozrejme nejde o to, aby som tu robil „flame“ ...
Je mi jasné, že to chceš trošku „otupiť“, aby to nebolo také „ostré“ ...
Ale musíš uznať, že takéto vyhlásenia škodia. Potom ľudia veria na takéto hlúposti. Viď predchádzajúci príspevok ...
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

Neviem, či sa dajú spraviť stovky, ale 100% p.a. sa dá. Treba na to kusisko šťastia, ktoré k tomu patrí.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nechcem nič utopiť. Ja Jugglera poznám osobne a viem ako približne myslí. Už som sa s ním o tých výnosoch pár krát pohádal. Ja len vysvetľujem ako to ľudia pri uvažovaní skresľujú.
Treba mať proste taký filter. Keď píše trader o výnosoch, tak viem o ako to zhruba myslí a viem si to odfiltrovať do reality.

Jugglera poznáme viacerí osobne dlhé roky, vieme že to nie je podvodník, že robí obchody a že mu to ide. Len tie výnosy si treba proste odfiltrovať traderským filtrom.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa filip glasa »

Rado napísal:Neviem, či sa dajú spraviť stovky, ale 100% p.a. sa dá. Treba na to kusisko šťastia, ktoré k tomu patrí.
Samozrejme že sa dá. Jeden rok, dva roky a niekedy aj tri. Ale treba uvažovať ďalej:
1. rátam zložené, alebo jednoduché úročenie?
2. ako dlho to vydrží?
3. pri akom riziku?
4. koľko práce to obnáša?
5. nezarobil by som viac v robote?

Vo zvláštnych situáciách nie je problém urobiť aj tisícky %. Problémom je, že sa to väčšinou nedá zopakovať a samozrejme nejde to škálovať, robiť s akokoľvek vysokou sumou atď.

Preto treba brať do úvahy len výsledky za veľa rokov a s relatívne vysokým kapitálom. Inak sú to len náhody, alebo obchody, ktoré nie je možné replikovať.

A netýka sa to len tradingu, ale akéhokoľvek podnikania, zarábania peňazí, alebo snáď aj hocijakého ľudského snaženia. Napríklad športu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15945
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1444 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JUGGLER »

All: Peace, please ! Z matematiky som mal vždy poctivú trojku, tak ma poučte.

Uvediem príklad:

Začnem s kapitálom 100 K a skončím rok 1 na sume 200K. Zisk mám 100k.
Pre mňa je to 100% p.a. Pre vás je to koľko?

Rok 2 začnem s kapitálom 100 K a skončím na 70 K. Strata 30 K. Zapíšem -30% p.a.

Rok 3 začnem s kapitálom 70K a skončím na 210K. Zisk je 140k. Zapíšem +200% p.a.

Ak mám tento príklad vyhodnotiť za tri roky, tak som kapitál 100K v tradingu zhodnotil o 210 K , čiže spolu je to +210% za tri roky ( zo 100K mám 310K )

A ak sa ma pri tomto príklade spýtate na priemerné ročné zhodnotenie, teda per annum, alebo p.a. za posledné 3 roky, dostanete odpoveď, že za posledné tri roky mám priemer 70% p.a.

Ja na tom niečo nesprávne? Je to somarina? Veľmi rád sa nechám poučiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaja
Gold Member **
Príspevky: 568
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 42 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa jaja »

Vy na to koukáte očima investora, pro kterého není burza hlavní zdroj příjmu, ale něco kde zhodnocujete uložené peníze do budoucna - tam má smysl složené úročení.
Ale pro tradera, který se tím živí, složené úročení naprosto ztrácí význam. Ten čas od času musí část peněz vybrat a nakrmit rodinu :) . Takže samozřejmě vybírá z účtu i v průběhu roku a kapitál se nezvětšuje tak jako investorovi. A jediný co ho zajímá je, kolik absolutně za ten rok vydělal nebo prodělal. Pokud by chtěl nějaký procenta, tak to může podělit kapitálem který měl na začátku roku. Ale i tohle nemá valný význam. Například výběrama během roku si vlastně škodí, protože ty peníze by mohl na trading použít a zisky zvýšit. Tím pádem by pro vyjádření úspěšnosti tradera hrálo roli i to jak finančně náročný život žije...
Taky jsem úplně na začátku koukal o kolik procent se mi zvýšilo konto, ale po roce jsem toho nechal, protože to nemělo smysl. Třeba teď mi většina peněz po většinu roku na účtech jen leží, čeká až je někdy vyberu a na trading používám jen část kapitálu - jak pak spočítat procenta?
Prostě tradery bez jiného příjmu zajímá jen to absolutní číslo v dolarech, kolik ten rok, kvartál, případně měsíc vydělali.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

juggler ja počítam rovnako.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15945
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1084 times
Been thanked: 1444 times

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:Julius - to je taká traderská klasika :D
nepoznám jedného tradera, ktorý by vedel počítať výnosy.
Filip. Ty ako počítaš výnosy v podnikaní?

Je predsa normálne, že účtovne ukončíš rok. Výnosy buď reinvestuješ, alebo minieš vo firme, alebo si vyplatíš podiel na zisku... Ja myslím, že aj pri investovaní je tiež úplne normálne, že základnou účtovnou jednotkou je rok. Hádam nechceš povedať, že traderi a podnikatelia sú somári.

Napadla ma nová definícia pre investorov a bankárov: sú to ľudia , ktorí perfektne vedia ako počítať výnosy, akurát majú problém nejaké vytvoriť...

Budem rád, ked ty a JuliusCaesar podrobíte kritike môj výpočet a vysvetlíte, kde sú tie somariny, kde sú tie ,,potenciálne výnosy,, a čo ešte musíte filtrovať...

Začnem s kapitálom 100 K a skončím rok 1 na sume 200K. Zisk mám 100k.
Pre mňa je to 100% p.a. Pre vás je to koľko?

Rok 2 začnem s kapitálom 100 K a skončím na 70 K. Strata 30 K. Zapíšem -30% p.a.

Rok 3 začnem s kapitálom 70K a skončím na 210K. Zisk je 140k. Zapíšem +200% p.a.

Ak mám tento príklad vyhodnotiť za tri roky, tak som kapitál 100K v tradingu zhodnotil o 210 K , čiže spolu je to +210% za tri roky ( zo 100K mám 310K )

A ak sa ma pri tomto príklade spýtate na priemerné ročné zhodnotenie, teda per annum, alebo p.a. za posledné 3 roky, dostanete odpoveď, že za posledné tri roky mám priemer 70% p.a.

Ja na tom niečo nesprávne? Je to somarina? Veľmi rád sa nechám poučiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Akcie - Nováčik

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal:
Napadla ma nová definícia pre investorov a bankárov: sú to ľudia , ktorí perfektne vedia ako počítať výnosy, akurát majú problém nejaké vytvoriť...
Tak toto ma vážne pobavilo. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"