Slovenska burza - cena akcie

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
namer
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2012 5:57 pm

Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa namer »

Cena akcie je výsledkom dopytu a ponuky. Ak je firma prosperujúca je vyšší dopyt a cena rastie. Ak sa vyskytne problém, investori sa pre istotu zbavujú akcií tej firmy a cena klesá. Takto si možno úplne jednoducho predstaviť model oceňovania akcie, áno ? Je to vlastne boj medzi kupujúcimi a predávajúcimi.
Ale mňa napadla taká vec, že čo keď máme firmu, ktorá sa obchoduje na burze, ale má svojho majoritného akcionára, ktorý vlastní, dajme tomu, 95% na ZI a zvyšných 5% je rozhodených medzi drobných akcionárov. (Takto nejako to vyzerá inač s tými našimi spoločnosťami obchodovanými v Bratislave) Skoro všade je nejaký majoritný vlastník držiaci aspon 90%. A tak ma napadlo, že ako potom môže pri takýchto akciách rásť cena, keď tu nie je žiadny boj o tie akcie? Resp. nemá tu kto ovplyvňovať cenu - nik nevlastní taký podiel, že by svojim obchodom mohol ovplyvniť cenu.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2309
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa Airmike »

namer

vies. ono je to tak, ze vacsinou ak chces nejaku hypotezu potvrdit alebo vyvratit . tak stavas na predpoklade. ak je ten predpoklad od pociatku spatny, tak aj vysledok bude nespravny. zadal si si teoreticky spravne predpoklad. ale v praxy to tak uplne pravda nieje. cize nasledovna uvaha dava vacsi zmysel ako predpoklad na ktorom stavias.

odpoved na tvoju otazku je. cena rastie/klesa umelo. je umelo ovplyvnovana.

ak das konkretny priklad mozes sa dohladat ako vznika umelo cena, ale pokial sa bavime vseobecne. tak je milion moznosti
namer
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2012 5:57 pm

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa namer »

Mika napísal:namer

vies. ono je to tak, ze vacsinou ak chces nejaku hypotezu potvrdit alebo vyvratit . tak stavas na predpoklade. ak je ten predpoklad od pociatku spatny, tak aj vysledok bude nespravny. zadal si si teoreticky spravne predpoklad. ale v praxy to tak uplne pravda nieje. cize nasledovna uvaha dava vacsi zmysel ako predpoklad na ktorom stavias.

odpoved na tvoju otazku je. cena rastie/klesa umelo. je umelo ovplyvnovana.

ak das konkretny priklad mozes sa dohladat ako vznika umelo cena, ale pokial sa bavime vseobecne. tak je milion moznosti
dobre tak pome na našu burzu do Bratislavy, pretože z nej som aj vychádzal...ako môže napr. rásť cena Allianzu, keď sa za rok zobchoduje asi tak 100ks, ako môže rásť cena VUB, keď Taliani vlastnia 97%, ako môže rásť Slovnaft, keď MOL vlastní 98,4% ?!
A inak načo sú vlastne tie spoločnosti na burze ? Čo z toho majú ? Však podla mňa oni iba zbytočne platia burze poplatky...nemajú tam čo robiť...
namer
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2012 5:57 pm

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa namer »

odpoved na tvoju otazku je. cena rastie/klesa umelo. je umelo ovplyvnovana.
Môžeš mi viac napísať ? To myslíš ako machinácie, špekulácie fondov alebo čo mám pod tým rozumieť ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

.ako môže napr. rásť cena Allianzu, keď sa za rok zobchoduje asi tak 100ks, ako môže rásť cena VUB, keď Taliani vlastnia 97%, ako môže rásť Slovnaft, keď MOL vlastní 98,4% ?!
pretože aj tých 100 ks niekto zobchoduje a môže to zobchodovať za rôzne ceny. Ceny potom rastie, alebo klesá.
AK majoritný vlastní 97% akcií, tak s nimi sa nehýbe. Ale tie 3% ktoré sú voľné, tak niekto vždy skupuje a niekto predáva. Preto sa cena hýbe.

BA burza je systém sám o sebe. Na jednej strane máme pozostalcov z kupónky. Tí sa všetci akcií zbavujú. Potom máme majoritných akcionárov, tí ak majú náladu, tak akcie z burzy skupujú. Tretia skupina sú drobníšpekulanti/investori. Tí akcie skupujú za relatívne nízke ceny, lebo na BA burze sú pomerne nízke.
Na čom zarobia?

- dividendy sú na niektorých papieroch dosť slušné
- predaj majoritnému akcionárovi, majoritný akcionár je niekedy ochotný dať za veľký balík akcií slušnú cenu. Ale pre 2-3 kusy sa mu ani neoplatí s tebou stretnúť
- povinná ponuka na odkup akcií - firma ak chce ísť preč z burzy, musídať povinnú ponuku na odkup akcií podľa zákona. Cena v povinnej ponuke je zvyčajne okolo účtovnej hodnoty. Ale akcie sa na burze predávajú s diskontom voči účtovnej hodnote. Tu teda špekuluješ, že firma o niekoľko rokov bude chcieť ísť z burzy preč.

Keďže likvidita je veľmi malá, tak je možné s cenou niekedy manipulovať.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2309
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa Airmike »

namer

nebudem pisat o slovenskej burze ale vseobecne, co mozes cakat na nelikvidnej burze.

podotykam ze su to cisto-ciste modelove a vymyslene situacie.sluzia len na to aby si videl ako vseliako sa da cena "tvorit ".

1. dvojity, trojity listing a na zaklade (akcia sa obchoduje na viacerych burzach) tam kde sa s nou najviac obchoduje a je najvacsi objem obchodov tak ta burza tvory cenu. a tie ostatne dve cenu len kopiruju. cena sa na vsetkych burzach moze hybat rovnako. pretoze na primarnej burze obchoduju akciu vsetci ucastnici a na ostatnych dvoch ju sice nemusi obchodovat nikto, ale podla principu arbitrazi sa posuvaju na sekundarnych burzach burzove objednavky typu Limit Buy a Limit Sell.
teoreticky priklad 1):
Burza A sa obchoduje cena Bid 10.00 USD @ Ask 10.10 USD
Burza B sa neobchoduje ale su vystavene objednavky pre potencionalneho kupcu alebo predajcu na hodnotach Bid 9.50 @ 10.60
ak sa niekto na burze B rozhodne exekuovat objednavku a nakupit akciu tak mu ju burzovy marketmaker (MM) alebo liquidity provider (LPT) preda za 10.60 a on (LPT) sa okamzite zahedguje na burze A a nakupi akciu za 10.10 . tym padom ma v okamihu uzatvoreny profit 0.50 USD na akciu a caka kym bude chciet niekto iny alebo aj ten isty predat a spravy to iste v opacnom garde. tomuto prikladu sa hovory ze (LPT) tvory zisk zo spreadu. na burze A (LPT) strati 0.10 USD na akciu a na burze B ziska 1.10 USD na akciu. 1.10-0.10 = jeho zisk (minus poplatky samozrejme)
(pre tych co doteraz nechapali kto im robi protistranu na Fx a preco , tak jeden s modelov je prave takyto :) )

2. Majoritny vlastnik chce predat akcie, ale nechce ist do draheho IPO. trh by mohol akciu ferovo ohodnotit a to sa mu nepaci lebo ju potrebuje drzat co najvyssie a preto pouzije rozne druhy predajnych kanalov a marketingove kampane a zaroven aby budil dojem ze jeho akcie su transparentne tak ich umiestni na akoze transparentnej burze. zatial co sa pomocou nejakej cerskej spolocnosti uplne legalnou cestou :) prihlasi o post (MM) a kotuje cenu . v tomto pripade je uplne fuk ci je cena transparentna alebo netransparentna. akcie totiz okrem MM nikto nepredava, nikto ich totiz nevlastni. a pomocou predajnych kanalov hlada retailovu klientelu, ktora si akcie akoze na transparentnej burze kupi. kedze (MM) robi vsetko legalne a samozrejme transparentne tak moze odprezentovat ze akcia krasne rastie lebo ju ludia kupuju a kupuju a nikto nepredava (bodaj by aj predaval ked marketmaker umelo udrzuje spread na hodnotach x%. cize ak by ste chceli v zapati nakupenu akciu predat tak by ste za 1 minutu prisli napriklad o cojaviem 7%) vsetko je v poriadku a nad takymto financnym plne transparentnym trhom bdie regulacny organ a aj dozor. ktory celkom urcite pozna podobne praktiky manipulacie ceny.
ak vam to nieco pripomina tak je tato podobnost celkom urcite nahodna. pribeh a postavy su vymyslene :)

3. Majoritny vlastnik nema absolutne ziadny zaujem na tom aby sa jeho akcie obchodovali na burze. pozostatky akcii v rukach drobnych akcionarov su len omrvinky s byvalej privatizacie a v zasade je majoritnemu vlastnikovi uplne jedno ci niekde kotovany je alebo nieje. kedze vlastni 99,5% akcii sam vie aka ma jeho spolocnost fair value a tym ze zverejnuje data si v podstate len plni svoju informacnu povinnost. kedze je majoritny vlastnik v tak ohromnej presile, proti minoritnemu tak si odsuhlasi na valnom kazdy rok tucnu dividendu. povedzme 10%. o spolocnost sa stara aby bola v dobrej kondicii. takuto akciu a takuto dividendu nikto nechce predat ale aj to drobne percento zberatelov ktore sa este stale pokusaju niekde (ci uz priamim nakupom mimo burzy) alebo nakupom priamo na burze k takej akcii dostat stanovuje vsakovake megazajimave kotacie. tak povedzme ze akcia ma fair value 100 USD . vsetci ju chcu nakupit za 95-100USD a tak Bid je na cene 100. nikto, az na par vytrvalych zberatelov nechce predavat. ale ak predsa ,tak ti nebudu predavat za fair cenu. cakat na dividendu sa im ale tiez nechce a tak stanovia hranicu LMT sell povedzme na 150 USD . no a kedze na trhu su len tieto dva ordre tak sa cena nehybe. posledna zobchodovana cena na 100 USD bola ked sa niekto rozhodol predat svoje akcie ktore zdedil po tatovi a nevedel ako na to tak to broker spravil za neho. kupil od neho akcie za 90 a obratom predal na burze za 100USD vyplnil cakajuce nakupne prikazy. o tyzden na to sa nejaky student rozhodol ze zavola brokerovi nech mu kupi akciu s dividendovym vynosom. a brokerovy je to sumafuk aka je cena tak pre klienta kupi akciu za 150 USD. akcia sa teda zhodnotila o 50% za tyzden . ale pochybujem ze si to vobec niekto vsimne. :)

ten treti prispevok som samozrejme trosku viac pritiahol za vlasy aby sa to lahsie pochopilo. ale inac v principe
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

velmi dobre popisane :D

treti bod je dobre, ale v realite je to uplne naopak. Teda ponuka spekulanta nie je zvycajne na predaj, ale na kupu. Vychodiskovi stav je, ze na burze sa nic nedeje.
Spekulant si zada ponuku na kupu hlboko pod fair value. Kludne o polovicu alebo aj o dve tretiny ak ide o nelikvidne tituly. Kto sa vyzna ten nepreda. Kto ma akcie este z kuponky a ma v hlave zafixovane, ze su vsetky bezcenne, tak preda aj za takuto cenu.
Kazdy ti povie, ze cena na burze je trhova cena. Ale to ze si to tam zadal filip glasa ako extremne oportunisticku ponuku na kupu, tak to ti nikto nepovie a ani to nevie. Pani v banke len vidi, ze to kupujem dajme tomu za 20. Aj ked book value je 100 a fair value 80.
Takze par ludi mi akcie preda za 20. Vyzera to super pre mna. Ale az na poplatky. Ked niekde preda 1ks akcii, tak som v strate. Ak niekto preda 2 tak som akurat tak na nule. Ak sa preda 10-100 kusov, tak je to super. Pritom pocet akcii neviem ovplyvnit. Len zadam order povedzme na 500 ks a mne sa to pomalicky plni po kuskoch. POplatky mozu zhltnut aj 10-20% z investicie. Aj viac.

No a co sa stane potom?
- akcie za vyssiu cenu nepredam. Kazdy vie, ze som jediny kupujuci. A nikto nema zaujem ich kupovat drahsie ako za tych 20.
- firma je dajme tomu slabo ziskova a nevyplaca dividendu
- tak mozem len cakat na to, ze bude chciet niekedy za X rokov odist z burzy a da povinnu ponuku
- ak sa tak stane, tak to samozrejme zaregistruju aj ostatni drobni spekulanti a zacnu aj oni nakupovat. A cenu dvihnu postupne za niekolkio mesiacov az velmi blizko k cene z povinne ponuky. Ale ja uz mam za tie roky nakupene :-)

Ak to niekomu silno pripomina zbieranie znamok, tak sa nemyli :D
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4145
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Pekne vysvetlenie asi aka je situacia na bratislavskej burze, vdaka pani.

A preco by mala nejaka spolocnost (povedzme napriklad Chemolak Smolenice) zaujem odist z burzy? Kvoli poplatkom za kotovanie na burze? Tie poplatky su fixne dane, alebo sa pocitaju z mnozstva akcii a ceny akcii?

Zoberme hypoteticky priklad. Niekto by mi pozical 100-tis. EUR na podnikanie (urok povedzme 5% p.a.) a ja by som chcel este 100-tis.. Na zaciatok. Tak by som sa rozhodol ze poziadam burzu o kotovanie mojej spolocnosti a chcem emitovat 100 akcii. Kazdu za 970 EUR.
Bolo by to realisticke? Kolko by stala taka emisia? Kolko by nasledujuce roky vysli poplatky za kotovanie?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

este treba dodat, ze aj v dnesnych casoch sa obcas firma vytuneluje. Cize rizik je tam habadej. Mne osobne by sa s tym babrat nechcelo. Stacdi sa pozriet na tie objemy.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2309
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa Airmike »

filip glasa

ano filip, len ja som to napisal tak v tom tretom priklade preto ze je predpoklad ze v tom orderbooku niesi uplne sam. ak je akcia dobra tak na nakupnej strane by mohlo byt tych ludi viac. cize ty chces nakupit s discountom ale niesi first in the row. tak som tam hodil hodnotu fair value a discount 5 USD aby to vyzeralo realisticky. ono vies v tomto su nelikvidne burzy ako iste dobre vies trosku divne . tvoje ordre ti vyplnia ale akonahle dostanes taky masivny discount (alebo ak predas za tak dobru cenu ako v tom priklade) , tak kazdy jeden tvoj order ide na presetrenie (od toho je tam akoze ta kontrola) ale vacsina tych exekucii aj tak prejde s tym ze je to v podstate ferova trhova cena :) . ak sa ti stava ze dostanes 50% discount a akcie ti ostanu tak to ti mozem len gratulovat. ale ako hovorim tych pripadov by na burze nemalo byt vela. znamena to ze ty si si svoju pracu urobil dobre , ale niekto kto to ma cekovat asi nie :). ine je to s OTCckom, alebo s neregulovanym MTFkom. tam sa exekuuje hore dole co obchodnici chcu za aku cenu chcu. ale to je uz ina rozpravka :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2874
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Cena akcii casto koreluje s vysledkami firmy. V skutocnosti odraza iba nazory investorov prenesenych do ponuky a dopytu akcii na zaklade nedokonalych informacii.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak sa ti stava ze dostanes 50% discount a akcie ti ostanu tak to ti mozem len gratulovat.
pisal som konkretne o slovenskej burze a ten discount voci mojej subjektivnej fair value. Pripadne voci book value.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dám príklad:
Púchovský mäsový priemysel
http://ako-investovat.sk/slovenske-akci ... iemysel-as" onclick="window.open(this.href);return false;
Ako vidíte fungujúca firma so slučným vlastným kapitálom. Na akciu pripadá asi 50 EUR v účtovnej hodnote.
Dlhé roky sa akcia obchodovala za 8 - 10 EUR, teda 80% diskontom:
http://www.bsse.sk/Cenn%C3%A9papieretrh ... %7C1847%23" onclick="window.open(this.href);return false;
Obchodovala znamená, že ju predávali bežní občania čo si myslia, že akcie z kupónky nemajú cenu. A kupoval jeden jediný zberateľ slovenských akcií.
Minulý rok chcela firma ísť z burzy preč a dala ponuku na kúpu za 54,17 EUR. Dva mesiace mohol dotyčný investor tie svoje 10 eurové akcie predávať za 50 eur.

Avšak tento rok to už také ružové s nakupovaním nebolo. Keď bola ponuka zverejnená, tak akcie začali pomaly stúpať, lebo s pridali ďalší investori, ktorí špekulovali na tú povinnú ponuku. Cenu dvihli až na nejakých 20-30 EUR. POčas povinnej ponuky ju masokombinát kupoval za tých cca 54 EUR. No a potom cena opäť klesla na okolo 30 EUR. Keďže obdobie ponuky vypršalo a už sa iba "normálne" obchoduje.

Stojí zato pozrieť si aj objemy:
http://www.bsse.sk/Cenn%C3%A9papieretrh ... %7C1847%23" onclick="window.open(this.href);return false;
Pri tej nízkej 8 EUR cene predával len málo kto. Ale nejaké predaje boli. Pri dvihnutej cene sa objemy zdvihli a pri povinnej ponuky vyleteli astronomicky :D
Z toho je vidieť, že % výnos je síce veľký, ale v absolútnych číslach ide kvôli tým malým objemom o malé sumy.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2309
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa Airmike »

filip glasa

noo tak teraz si ma zabil tym puchovom.

ja som si doteraz myslel ze tych zberatelov je Vas tam viac a ze ten discount mozes dosiahnut jedine priamim nakupom a spatnym predajom na burze. lebo nakupci sa predbiehaju kto bude prvy v rade. to ze to funguje aj naopak , popripade len naopak :), a ze kupujucich je tak malo som ani nepredpokladal.

kazdopadne dik za vysvetlenie, to si skoro ani nemusel. este ti to moze uskodit v biznise . co sa dufam nestane.

ale jednu otazku este predsa mam , kludne do posty napis. cez koho to robis a ci ju vobec nejaka sanca ze by si videl hlbku trhu.

btw: dobra praca s tymi slovenskymi a ceskymi akciami. som si to az teraz vsimol
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja to nerobim :-)
to som dal len ako priklad ako to zhruba funguje. Priznam sa ze ma to lakalo, ale nakoniec som si zvazil vsetky tie negativa a nezacal som si s tymi slovenskymi akciami vobec.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

mika - obchodovat sa rozumne cez Postovu Banku, RMS Market a mozno Patriu. Realne nepoznam nikoho kto by obchodoval cez Patriu. Mozme to skusit pre zaujimavost. POplatky su uvedene tu:
http://ako-investovat.sk/brokeri/slovenska-burza" onclick="window.open(this.href);return false;

Hlbku trhu v zmysle kolko je objednavok na ako mnozstvo akcii vidis priamo na webe burzy:
http://www.bsse.sk/Cenn%C3%A9papieretrh ... %7C1833%23" onclick="window.open(this.href);return false;
Je tam 5 najlepsich objednavok. Ale casto je objednavka len jedna, takze nie je o com.

V grafe vidis cenu akcie, ale aj objemy za jednotlivy den. Este si vies pozerat aj uzatvorene obchody sa vsetky papiere:
http://www.bsse.sk/Obchodovanie/Uzavret ... chody.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Uctovnu hodnotu (book value) na jednu akciu sme vypocitali a pridali do prehladu:
http://ako-investovat.sk/akcie" onclick="window.open(this.href);return false;
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2309
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa Airmike »

filip glasa napísal:mika - obchodovat sa rozumne cez Postovu Banku, RMS Market a mozno Patriu. Realne nepoznam nikoho kto by obchodoval cez Patriu. Mozme to skusit pre zaujimavost. POplatky su uvedene tu:
http://ako-investovat.sk/brokeri/slovenska-burza" onclick="window.open(this.href);return false;

Hlbku trhu v zmysle kolko je objednavok na ako mnozstvo akcii vidis priamo na webe burzy:
http://www.bsse.sk/Cenn%C3%A9papieretrh ... %7C1833%23" onclick="window.open(this.href);return false;
Je tam 5 najlepsich objednavok. Ale casto je objednavka len jedna, takze nie je o com.

V grafe vidis cenu akcie, ale aj objemy za jednotlivy den. Este si vies pozerat aj uzatvorene obchody sa vsetky papiere:
http://www.bsse.sk/Obchodovanie/Uzavret ... chody.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Uctovnu hodnotu (book value) na jednu akciu sme vypocitali a pridali do prehladu:
http://ako-investovat.sk/akcie" onclick="window.open(this.href);return false;
dik za informacie. ja si to mozno aj vyskusam :)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa Biosko »

Potom daj vediet ako to slo :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4145
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak by si zadal objednavku trebars na 500 akcii OTP banky, da sa nejako ovplyvnit aby ti to vyplnalo prikaz len ak niekto ponukne 50 az 500 akcii naraz? A ked niekto ponukne pod 50, aby ti to nenakupovalo (kvoli poplatkom)?
Alebo taka moznost nie je? Bud kupujes kazdu jednu akciu ktoru niekto ponukne alebo nenakupujes vobec?
Alebo poplatky plati vzdy len ten kto predava a ten kto nakupuje neplati ziadne poplatky?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bohužial je to tak, že tá objednávka sa ti bude plniť na 10 krát a ty zaplatíš 10x poplatok burze. Banke/brokerovi len jeden krát, ale burzové poplatky 10x.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4145
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Tak pri takej poplatkovej strukture by si slovensku burzu mohol presunut tiez do "potencialnych podvodov" :arrow:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Prečo? Nie je to podvov. Len je tam nízka likvidita. A len kvôli tej nízkej likvidite sa tam dá zarobiť. Lebo nikto tie akcie nechce kupovať. A potom tých 10 ľudí čo ich kupuje na tom zarobí.
Ak by tam bola likvidita, tak nie sú tie akcie nízko ocenené a nedalo by sa na nich (v malom) zarábať.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4145
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ja nenamietam nic proti danemu oceneniu akcii ... ale narazam na vysku manipulacnych poplatkov a poplatkov za vedenie uctu. Tie mi pripadaju prehnane a zlodejske.
Na druhu stranu, nemam predstavu kolko nevyhnutnych ukonov treba na udrzanie takeho systemu v spolahlivom chode.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Poplatok od 10-20 EUR za obchod máš úplne bežne aj na iných burzách cez rôznych brokerov (brokerjet, saxo, patria - na eu aj us burzy). NIe je to nič výnimočné. Na tej SK burze je skôr problém to, že ak zadáš objednávku na 500 kusov 1. garantovanej, tak sa ti to bude plniť po pár kusoch za deň. A ty prerobíš. A to nie je problém poplatkov, ale likvidity. Predávajúci totiž predávajú po 2-3 kusoch, lebo zrovna toľko akcií majú (resp. to radšej darujú do FNM).
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4145
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 72 times

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

OK, tak uz som ticho.

No a co keby sa teda niekto skusenejsi, trebars ako Ty alebo Mika zameral na Varsavsku burzu? V nasom regione to bude asi najvacsia a Poliaci to maju mozno dobre rozbehnute. Nemci, Amici, Anglicani si obchoduju hlavne snad cez vlastne burzy. Tak by si mohol mat vyhodu, ze by sa tam take objednavky ake si popisal zrealizovali mozno zrovna tebe. A vdaka vyssej likvidite vo vacsich objemoch a teda za nizsiu vyslednu sumu poplatkov.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Jak Prazska tak aj Varsavska burza je v ramci regionu relativne likvidna a akcie na nich su ocenene dobre. Inak povedane, tie burzy su efektivnejsie a nenajdes tam az take nezmyselne ocenenia ako to.
Druha vec je to, ze tie nizke ocenenia u nas maju dovody. Mas diskont preto, lebo likvidita, poplatky, male objemy (male zisky), ... atd.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Hodnota slovenských akcií s ukazovateľmi P/E a P/B:
http://ako-investovat.sk/clanok/246/hod ... -z-kuponky" onclick="window.open(this.href);return false;
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Zbehol som si za posledné 2 dni väčšinu firiem v tom zozname a môžem povedať, že možno 2 alebo 3 by stáli za "hriech" a ponúkajú relatívne výhodné valuácie aj dividendy (Tatra banka, Vúb, Allianz).
Jedna firma ma však zaujala, a to Dolkam Šuja. Jedná sa o firmu zaoberajúcu sa ťažbou dolomitu. Firma je uvedená na burze v BA, počet akcií je 28 253ks, čo pri poslednej zobchodovanej cene 130€/kus, dá hodnotu spoločnosti okolo 3,672 mil.€. Samotná firma má však na účte cez 4,5 mil. € a záväzky vo výške 0,5 mil.€. Teda ak aj neuvažujem žiadne aktíva okrem čistého cashu zníženého o celkové záväzky dostanem sa na hodnotu cez 4 mil.€, čo je viac ako jej trhová valuácia. FIrma ako taká vykazuje zisky s výnimkou krízového roku 2009 kedy sa prepadla do miernej straty. 85% akcií vlastní buď priamo alebo cez dcérsku firmu česká firma Vápenky a.s.. Samotná firma Dolkam nevypláca dividendy iba akumuluje cash na bežnom účte. Čiže taká zlatá baňa v podstate so slušnou úrovňou každoročného cashflowu.
Na riadnom valnom zhromaždení(RVZ) sa však jeden z minoritných akcionárov dožadoval toho aby firma cash držala aspoň na vyššie úročených produktoch, čo predstavenstvo odmietlo:"Predseda valného zhromaždenia prenechal priestor pre otázky akcionárov. Akcionár Ing. Sedlák sa opýtal, akým spôsobom sa nakladá s voľnými finančnými prostriedkami v objeme cca 4,2 mil. Eur. Poukázal na to, že ich zhodnotenie je na úrovni 0,8% p.a. čo pri ročnej inflácii 3,9% prestavuje stratu na úrovni polovice hospodárskeho výsledku. Odpovedal Ing. Šroubek, ktorý uviedol, že predstavenstvo i spoločnosť je orientovaná na konzervatívne formy zabezpečovania voľných prostriedkov a nemá v úmysle s nimi špekulovať a podstupovať riziko. Banková úložka síce nie je z hľadiska zisku optimálna, ale spoločnosť volí konzervatívny prístup a ochranu akcionárov pred stratou z finančných operácií. Plány pre rozširovanie dobývacích priestorov počítajú s nákladmi na poplatky za odlesňovanie cca 120.000 Eur / ha v horizonte 5 rokov, pričom odlesniť bude treba približne 20 ha. Rizikovejšie spôsoby uloženia voľných prostriedkov by mohli znamenať stratu týchto rezerv a prekaziť plány na rozvoj, pretože táto oblasť je investične veľmi náročná. Svoju filozofiu predstavenstvo nemieni meniť.
Na otázku Ing. Sedláka, či nemieni predstavenstvo aspoň uvažovať o nejakých dlhopisoch s fixným výnosom, odpovedal opäť Ing. Šroubek, že nie. Ing. Lejdar doplnil, že voľné prostriedky sú v týchto neistých časoch na účte v pobočke HSBC Bank v Bratislave. Ing. Šroubek doplnil, že spoločnosť z rovnakého dôvodu ani nevypláca dividendy a spoločnosť nie je finančný špekulant, ale producent dolomitu.! (zo zápisnice RVZ)
Tak by som sa chcel spýtať, ak by som sa aj stal akcionárom takejto firmy predpokladám, že k peniazom firmy sa dostanem iba cez dividendy riadne schválené na RVZ (čiže treba súhlas majoritného akcionára), ale bolo by možné nejako zákonne sa dožadovať toho aby firma povedzme časť peňazí uložila aspoň na termiňáky a svojím prístupom "neokrádala" akcionárov o možný nadvýnos a dodatočný zisk? Čisto hypoteticky.
A zároveň predpokladám, že minoritný akcionár nemôže nejakým spôsobom "nasilu" odkúpiť spoločnosť, to by som chcel asi moc že? :lol:
Prílohy
DOLKAM ŠUJA.xlsx
Takto nejako som si ich zhrnul...
(10.02 KiB) 155 stiahnutí
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

takýchto firiem je tam viacej, ktoré by stáli za hriech. Hlavný problém je v tom, že ich kúpiš len veľmi ťažko. Pozri si zobchodované objemy a aktuálne objednávky. Koľko je tam kupujúcich a koľko predávajúcich.
Na podobných akciách ako je Dolkam Šuja môžeš zarobiť dvoma spôsobmi: čakať, že raz možno vyplatia cash cez dividendu. Aspoň jej časť. Aj tak sú majoritní, tak im nemusí vadiť, že časť pôjde aj mimo nich.
Čakať, že sa budú chcieť stiahnuť z burzy a dajú povinnú ponuku (cca okolo účtovnej hodnoty), ako to aktuálne možno bude aj u MPC Cessi.
Tretia možnosť ešte je, že by od teba vykúpil majoritný akcionár tvoj balík akcií.

Ďalšia vec je, že sa aj teraz občas niektorá firma vytuneluje. Čo znamená, že musíš diverzifikovať do viacerých ako len 2-3 firiem. A nakúpiť dajme tomu 15-20 firiem v rozumnom objeme ti bude trvať niekoľko rokov.
Ak by si ich chcel predať, a teda zhodnotiť investíciu, tak okamžitým rýchlym predajom tak pohneš cenou, že na tom ešte prerobíš.

Stratégia je teda taká, že si musíš byť vedomí, že to budeš držať prinajhoršom až do smrti (firmy). A predávaš, len keď je dobrá príležitosť. Ako pri známkach.

PS - ešte zaujímavejšie kusy sú v akciách, ktoré sú dnes už mimo burzy. Ťažko sa kupujú, ale práve preto sú tam ešte väčšie perly.
namer
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2012 5:57 pm

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa namer »

Tretia možnosť ešte je, že by od teba vykúpil majoritný akcionár tvoj balík akcií.
Inak prečo by majoritný mal odomňa kúpiť mojích pár kusov akcií ? Jemu može byť jedno, že niekto vlastní 0,01% alebo 1% z celkového ZI, keď on vlastní napr. 95%, či nie ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

skupujú to aby sa zbavovali otravných minoritných, alebo kvôli predaju, fúzii, alebo plánujú niekedy v budúcnosti odísť z burzy. Ale myslia, že tá firma je tak dobrá, že si ešte akcie dokúpia (za účtovnú hodnotu).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Fond národného majetku zradil O.C.P. ktorý robí prevody bezcenných akcií na FNM. Okrem prevodov aj informuje o hodnote akcií. Na toto o.c.p. sme si vymysleli chyták a bohužiaľ štátny Dlhopis o.c.p. na to "naletel":
http://ako-investovat.sk/clanok/256/akc ... ju-hodnotu" onclick="window.open(this.href);return false;
V skratke - o akciách ktoré majú dosť vysokú hodnotu nás informoval ako o bezcenných.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa kiikino »

uradnicek zrejme pozrel ci su akcie na burze a tym to prenho haslo
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Slovenska burza - cena akcie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako sa dalo zarobiť na slovenských akciách aj posledné roky:

http://ako-investovat.sk/clanok/480/opl ... nske-akcie" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"