Požičiavanie peňazí

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zlty melon bude uverejneny zaciatkom noveho roka. Okrem tho rozmyslam aj o clankoch o poziciavani aj v inych situaciach.
Zatial si pozrite zahranicne sluzby kde funguje to kolektivne poziciavanie:
http://uk.zopa.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://kokos.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.lendingclub.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
inotep88
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 11 03, 2010 10:21 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa inotep88 »

[quote="filip glasa"]Zlty melon bude uverejneny zaciatkom noveho roka. Okrem tho rozmyslam aj o clankoch o poziciavani aj v inych situaciach.

Už sa teším na Vaše zhodnotenie o výhodnosti či nevýhodnosti tohto požičiavania.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa slimak »

vcera som bol s kamaratom(kamaratime sa aspon 25 rokov,teda od 10tich rokov) pozriet futbal. Sme sa bavili aj o aute a ... On ze by mi aj pozical.Pritom o financovani sme sa ani nebavili. Ja ze dobre ze 5% urok mu dam.On zavrcal, ze teraz ma 8%(poziciava za tolko,kolegom).

Kludne ak to bude vyhodne mu dam aj 8%. Ak to bude lacnejsie ako iny sposob. alebo na urovni, radsej dam kamaratovi ako banke ci lizingovke. Pri aute - aj predajcovi. Tam nevies co viac preplatis.
Priklad 8% na sume 10 000(aj ked to bude len na rok - rok a pol), je daleko viac ako mam v stavebnej sporitelni pri dvojnasobnom vklade.
----------
proste chlapec vycitil, kde by mohol lepsie zhodnotit peniaze. Riziko si vie tiez vyhodnotit.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa Biosko »

Tak mile ked na tebe kamarat takto zaraba. 5% je fer. 8% nie.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa slimak »

Pocas studia, ci v "zaciatkoch zivota" mi poziciaval dost(resp casto, niekedy prefinancovaval cele obdobia), male sumy(pr.do 5000 Sk),bez uroku.
Ale teraz to bez uroku nemozem "ziadat" - on by prisiel o alternativne uroky(ved moje peniaze tiez zarabaju 3%, len ich zo stavebneho na tento ucel nebudem vyberat). Ja si tiez myslim, ze 5% su take normalne uroky medzi kamaratmi. Pri 10 000 na rok,rok a pol to vyjde 700 eur. Resp. rozdiel 5% minus 3% su 2% a to je rozumny pre mna naklad a pre neho vynos.

Ale pochybujem,keby tie peniaze vedel umiestnit za 8% - ze mi ich da za 5%. Ani ja by som to nerobil. To by ten obchod(prefinancovanie)musel priniest viac - aby sa nam to obom oplatilo.
Naposledy upravil/-a slimak v Št 14 02, 2013 1:00 pm, upravené celkom 1 krát.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa Biosko »

A nemusi to danit pokial sa len vy dohodnete takze ten vynos bude mat vacsi. To ze zarobi v banke 3% je pravda ale este ktomu musi zaplatit z uroku dan kt mu bude automaticky stiahnuta. Takze 5% na ruku je uplne fer.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa slimak »

Priklad tie 2% navyse niesu vela. Preco lebo moje peniaze su mi k dispozicii. Ak by sa naskytol zaujimavy obchod - mozem ho realizovat. Najrozumnejsie by bolo, keby nebodaj nasiel taky obchod kamarat ja zafinancujem jeho. Tiez si zoberiem urok.
Ved o tom to je - obist banky. S nimi malokedy je clovek v pluse.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa marco »

za 8percent by ti pozical s urcitymi zarukami aj niekto iny ako kamarat - mozno by sa niekto nasiel aj na tomto fore :wink:
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa slimak »

marco napísal:za 8percent by ti pozical s urcitymi zarukami aj niekto iny ako kamarat - mozno by sa niekto nasiel aj na tomto fore :wink:
Este ma tak napadlo, s istymi zarukami(bez zaruk). Ci by som pozical tomu konkretnemu kamaratovi ja. Na 8%. Mozno ani nie. Lebo mensie sumy ma aj on. Na to by si nepoziciaval. A na vacsie - kludne mu obchod nemusi vyjst. Ale nepoznam jeho kreditnu minulost,lebo on ju nema vseobecne a ani u mna(neviem ako by sa spraval -a mam ineho kamarata -za ktoreho dlhy platil jeho otec), nepotreboval.
Proste je ciastocne rizikovy - lebo neviem ako sa sprava ked ma problemi platit ci plati - ci by mal vobec ochotu platit.

On mi pozicia a ponukol,lebo vie ze 10 000 vratim, ja tiez na oplatku(tiez viem ze taky prijem ma ze v pohode). Ale 50 000 ci viac to by uz bolo ine.Na to by uz bola lepsia banka. Resp. rozlozit riziko sli by tam jeho peniaze aj moje(v mensej miere), keby tam bola este banka - tak ja ako dlznik by som bol asi posledny pri problemoch komu by platil.

Marco
8% si precitaj vyssie - nepozicaju ti. Ja som pozical aj za 24%.
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa marco »

slimak - precital som si to este raz a davam ti za pravdu.

zvlast v pripade kamaratov povazujem za dobry vyrok : "Nebud ani dlznikom, ani veritelom" Hamlet (W.S.)
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
europa
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 21 11, 2012 10:30 pm
Been thanked: 1 time

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa europa »

Veď požičanie peňazí za úrok je podľa mňa investícia ako každá iná. Čo sa týka k výške úroku tak sa treba reálne pozrieť za aké úroky sa poskytujú spotrebiteľské úvery na slovensku...za posledný kvartál roku 2012 bol bola priemerná RPMN 20,48...do tohto priemeru sú zahrnuté aj banky aj nebankovky. Podrobný popis je na ...... http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=6783
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa Biosko »

No pokial si berie uver normalny clovek tak treba pocitat s nizsimi cislami vo vacsom objeme je do 8% RPMN fer.
europa
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 21 11, 2012 10:30 pm
Been thanked: 1 time

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa europa »

,,normálny človek,, ...v tej štatistike sú zahrnuté aj všetky banky a keď uvážim že drvivú väčšinu objemu si požičali ľudia v bankách tak nebankovky tým svojim ,,menším objemom a vyššími úrokmi,, neskrelili výslednú úrokovú sadzbu až o toľko percent. A v banke dostane úver len ,,normálny človek,, ktorý ma zdokladovateľný príjem... Jednoducho toto je len realita za aké úroky sa úvery poskytujú bez ohľadu na to čo považujeme za férové.....a keď zoberieme do úvahy čo teraz minister Richter a spol stále do okola zdôrazňujú že drvivá väčšina živnostníkov si platí minimálne odvody tak reálne musia mať aj nulové daňové priznania, tak aká je šanca pre živnostníka získať v banke spotrebný úver za 8%?
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa Biosko »

No ved je nelogicke aby si poziciaval ten kto to nebude mat ako splatit.
Kto nema prijem z coho ma splatit?
europa
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 21 11, 2012 10:30 pm
Been thanked: 1 time

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa europa »

...tak veď o tom to celé je že oni ten príjem majú len vzhľadom k tomu že chcú platiť minimálne odvody a dane tak si svoj príjem optimalizujú...ale to je zasa nevýhoda keď chcú úver, pretože nemajú žiadnu bonitu...
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa Biosko »

Mozu nieco zalozit napr dom byt. Banka to uvita este radsej ako udaj o prijme. Ked si zoberies 20 000e uver a zalozis ho bytom dostanes krasny urok mozno aj menej ako 8% RPMN.
frakan
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 92 times
Been thanked: 46 times

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa frakan »

europa napísal:...tak veď o tom to celé je že oni ten príjem majú len vzhľadom k tomu že chcú platiť minimálne odvody a dane tak si svoj príjem optimalizujú...ale to je zasa nevýhoda keď chcú úver, pretože nemajú žiadnu bonitu...
" optimalizujú si príjem" hmm pekný termín pre odrbávanie na daniach a odvodoch
europa
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 21 11, 2012 10:30 pm
Been thanked: 1 time

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa europa »

Biosko napísal:Mozu nieco zalozit napr dom byt. Banka to uvita este radsej ako udaj o prijme. Ked si zoberies 20 000e uver a zalozis ho bytom dostanes krasny urok mozno aj menej ako 8% RPMN.
keby to bolo tak ako píšeš tak priemer RPMN za poskytnuté úvery nad 6500€ s ručením by nebol 12,39%
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa Biosko »

frakan napísal: " optimalizujú si príjem" hmm pekný termín pre odrbávanie na daniach a odvodoch
vobec nie, dane su zlodejstvo same o sebe, netreba podporovat mafianske praktiky statu.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa Biosko »

europa napísal:keby to bolo tak ako píšeš tak priemer RPMN za poskytnuté úvery nad 6500€ s ručením by nebol 12,39%
Divne rodicia brali pred polrokom uver 20k e za cca 7-8 % pa uz presne neviem tie desatiny.
Otec robotnik, matka zivnostnik. Priemerne bonitni ludia.
Brali v SLSP.
europa
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 21 11, 2012 10:30 pm
Been thanked: 1 time

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa europa »

veď určite niekto dostane spotrebak aj za 9% ...ale väčšina funguje na princípe reklamy napr. cetelem tu na stránke... ,,výhodný finálny úrok od 7,59%,, realne keď si to zadáš do ich kalkulačky tak pri 20.000€ na 60mesiacov maš rpmn 13,23% ...tak potom ta súhrnná štatistika zverejňovaná MFSR je úplne reálna...a to podotýkam že v tom zozname sú zahrnuté banky a ,,slušnejšie,, nebankovky ...lebo napr. ludia bez preukazania príjmu môžu o 12% len snívať... nedávno som si robil prieskum na pár nebankoviek , ktoré majú povolenie od nbs na poskytovanie úverov z vlastých zdrojov...chcel som úver bez preukazovania príjmu a ako ručenie som ponúkal byt v hodnote 50 000€ ...najlepší úrok aký som od nich vyjednal bol na úrovni 25% pa a maximum bolo 48% pa s tým že maximálna suma ktorú mi vedeli poskytnúť bola 15.000€...a to som požadoval minimálne 35 000€. V banke na americkú hypotéku bez preukazovania príjmu by som tiež dostal tak maximálne 20 000€.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3265
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

americka hypoteka znamena iba uver bez preukazovania ucelu. Prijem preukazujes. Kludne by si dostal aj 80 %
incognito
Gold Member **
Príspevky: 454
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa incognito »

Bez preukazovania prijmu musis mat vynicnu bonitu (obrat na ucte, atd) alebo v niektorych bankach sa berie aj "clenstvo" v komorach (lekarska, atd).

Americka hypoteka (Tatra Banka) je bez dokladovania ucelu, 80% sa mi zda vela (este nemam taku skusenost...). 70% vybavit nie je problem, v SLSP je to obycajny uver na byvanie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3265
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

bez preukazovania prijmu: alebo beries max 40-50 % hodnoty nehnutelnosti
Myk
Platinum Member ***
Príspevky: 721
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 92 times

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa Myk »

Dlouho jsem tu nebyl, ale k této debatě mohu přispět z vlastních zkušeností v ČR.

Uvažovat nad businessem půjčovat peníze za 10% p.a. s kapitálem 40K Eur je špatný business plán (mluvím o businessu, ne o tom, že půjčíte svým kamarádům náhodně, když přijdou). Proč? Budu se opakovat.
1. výnos bude ročně 4K eur. Zaplatí to práci s tím spojenou a čas tím strávený?
2. Pokud to budou nezajištěné půjčky - rovnou zapoměňte, že to bude ziskové. Jeden default z deseti úvěrů a zisk je pryč.
3. Pokud to budou zajištěné půjčky, stejně to podle mě neodpovídá riziku. Nemáte možnosti prověřit klienty jako banky a v malém vzorku nefunguje statistika. Navíc pokles cen nemovitostí je také nemalé riziko. Co zastavíte dneska, za 3 roky může mít poloviční hodnotu.
4. Existuje zákonná regulace, která prodražuje náklady. U nás zákon o spotřebitelském úvěru, promlčení dluhu, když se nevymáhá včas, osobní bankrot, který umožňuje dlužníkovi splatit pouze 30% dluhů. Podnikání s úvěry bude regulované asi i na Slovensku a regulace s sebou nese náklady, ale i právní rizika (např. u nás smlouva, která nerespektuje zákon o spotřebitelském úvěru je neplatná).

Ano, existuje způsob, jak vydělávat i při 10% úroku p.a., a to je lichva s nemovitostmi. Funguje to tak, že se poskytují úvěry na doraz možností klienta a spoléhá se na to, že při defaultu klienta se uplatní nehorázné smluvní pokuty, které celou ekonomiku otočí do plusu. Default klientů, kteří si nepůjčí v bance je řádově pravděpodobnější, než u těch, kteří projdou bankou.

Co se týká tržních úroků - úvěry zajištěné nemovitostmi se u nebankovek pohybují u nás okolo 13-30% p.a. Za 13% to poskytuje americké hypotéky do 50% odhadu např. družstevní záložna, která nekouká do registrů a vyžaduje doložní příjmů. Podle výkazů pro ČNB má 15% úvěrů v defaultu. Asi tak.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja tam vidim problem aj v tom, ze nemas alokovany cely kapital naraz. A ak diverzifikujes medzi pozicky, tak uz vobec nedokazes uplatnit cely kapital rovnomerne. Cize vysledny vynos bude este nizsi nez urok na pozicke.
To uz si rovno mozes kupit nejake dlhopisy s vynosom 7-8% a mas to priblizne to iste.
Myk
Platinum Member ***
Príspevky: 721
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 92 times

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa Myk »

filip glasa napísal:Ja tam vidim problem aj v tom, ze nemas alokovany cely kapital naraz. A ak diverzifikujes medzi pozicky, tak uz vobec nedokazes uplatnit cely kapital rovnomerne. Cize vysledny vynos bude este nizsi nez urok na pozicke.
To uz si rovno mozes kupit nejake dlhopisy s vynosom 7-8% a mas to priblizne to iste.
To nemusí být problém, pokud dokáže celý kapitál alokovat. Pak při převisu poptávky bude buď čekat, až se mu něco vrátí, aby půjčil dál, nebo si vezme krátký úvěr a až se mu peníze vrátí, splatí úvěr. Samozřejmě při rozjezdu bude chvilku mít kapitál na účtě a bude ho půjčovat postupně, ale jakmile ho jednou rozpůjčuje celý po malých půjčkách, má prakticky tento problém z krku. Nikdy se mu nevrátí všechno naráz a pokud dokázal rozpůjčovat, dokáže generovat další poptávku, aby mu peníze neležely na účtě.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Požičiavanie peňazí

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked som mal v Zune viac penazi, tak mi ukazovalo predschvalenu pozicku za tych cca 7%. Teraz som dal vacsinu do mBank a ukazujemi v Zune predschvaleny uver s 12%. Takze pre menej bonitnych je okolo 12% na spotrebak tak akurat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"