Rusko vs. Ukrajina

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa rabdo »

je zaujímavé že aj Slovensko malo potrebu určiť svoju suverenitu rozdelením ČSFR (píšem ČSFR, lebo v tedy sme už boli federáciou a nie len spoločným Československom) a potom chytro chytro (pre ekonomickú stabilitu) do EU.

Ukrajinský problém teraz nieje o určení suverenity, ale o ekonomike. Začal sa v novembri keď sa mali rozhodnúť či prijať ponuku na ekonomickú spoluprácu od EU, alebo od Ruskom budovanej "Azijskej únie" čo celé vyvrcholilo až do terajšej situácie.

bude zaujímavé sledovať ako to dopadne, len ma mrzia všetci tí ľudia (nevinní Ukrajinci) čo tým trpia a hlavne sa obávam že 110 mŕtvych na Majdane nieje konečné číslo!!!
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15961
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1445 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dnes reportérka z Krymu povedala, že obyvatelom už teraz pred referendom slubujú štrvornásobné dávky a mestám dvojnásobný rozpočet. Rusko má len o niečo menšie priemerné platy ako my ( sú velké rozdiely medzi mestami a vidiekom ) a pri ich raste miezd nás behom pár rokov v priemernej mzde dokonca predbehnú.Ukrajina je na tom velmi zle v porovnaní s Ruskom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa rabdo »

Bývalý ruský vicepremiér z obdobia Jelzinovho Ruska a veľký Putinov kritik Boris Nemcov na svojom Facebooku spočítal, koľko bude Rusko stáť pripojenie Krymu.

„Na Kryme žije 560 tisíc dôchodcov, priemerný dôchodok je 1400 hrivien, teda okolo 150 dolárov. Priemerná penzia v Rusku je asi 300 dolárov, teda dvakrát viac ako na Kryme. Na zaopatrenie krymských dôchodcov bude potrebná viac ako jedna miliarda dolárov ročne," napísal Nemcov. Ďalej vyhlásil, že Krym poberá od Kyjeva dotácie, ktoré teraz bude musieť prevziať Moskva. „Rozpočet Kryme je 5 miliárd hrivien (20 miliárd rubľov), a viac než polovicu dotuje Kyjev. Na Kryme žije 2,4 milióna ľudí, teda dvakrát viac ako v Jaroslavľskej oblasti, ktorá má rozpočet 50 miliárd rubľov. Dá sa predpokladať, že krymský rozpočet by nemal mať na osobu menej než Jaroslavlianska oblasť. teda rozpočet by mal byť 100 miliárd, a nie terajších 20. Rozdiel zaplatí Rusko, to sú ďalšie dve miliardy, celkom teda 3 miliardy dolárov za rok," počíta ďalej Nemcov. „O raste penzií súčasní Rusi môžu akurát tak snívať, hoci ceny porastú. Navyše peniaze na Krym budú musieť ísť z rozpočtu na podporu ruských regiónov na úkor tých súčasných," hovorí. „Stačí, že musíme kŕmiť CERN (Kaukaz). Milióny našich spoluobčanov budú platiť za imperiálne ambície paranoika," pustil sa Nemcov do Putina.

„Niektorí sa snažia čin ospravedlniť tým, že Rusko už nebude musieť platiť za prenájom kotvenie Čiernomorskej flotily. Lenže ročný prenájom je 30x menší než cena, ktorú bude musieť Rusko dať za Krym," myslí si.

zdroj-HN
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4102
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 72 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Och, tie Nemcovove "argumenty" su uz uplnou demagogiou.

ZSSR aj USA sa hrabali do Afganistanu, do jednej z najchudobnejsich krajin na svete. A ten typek sa snazi odvodit, preco sa Rusku neoplati pripojit si Krym. A zacne "neunosnou" sumou za pol miliona dochodcov.

To naozaj v HN uverejnili takyto clanok?? Jedinou ich vyhodou oproti reklamnym letakom teda ostava, ze maju na rozkurovanie vhodnejsi papier a na zabalenie nepotrebnych kramov vacsi format.
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa rabdo »

ok. tak pre objektivitu ešte jeden pohľad:

Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

http://www.sme.sk/c/7129865/krym-je-od- ... rusku.html" onclick="window.open(this.href);return false;

zdroj - sme.sk
Naposledy upravil/-a rabdo v Po 10 03, 2014 12:41 pm, upravené celkom 1 krát.
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4102
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 72 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Hehe, to ohladom "objektivity" si vztahoval na to, ze nielen HN ale aj SME a kopa inych medii na SK siri len prozapadnu propagandu? Nieze by mi proruska vyhovovala viac, ale ak sirit sialene argumenty typu "Dunaj tecie cez SK skor nez cez Madarsko, tak lahucko mozeme Madarom zavriet kohutik s vodou", tak nech podobne blbosti pisu aj prorusky ladene, nech je to aspon vyvazene.

Ak bude Krym pripojeny k Rusku, je mozne ze uz aj ciro len z propagandistickych dovodov sa stane vystavnou skrinou Ruska tak ako kedysi NDR a Cesko vystavnou skrinou vychodneho bloku. Tieto malovania certa na stenu budu potom na smiech, ale zapadne media ich samozrejme nebudu znovu pripominat a budu ich oznacovat za Rusku propagandu a hlupe zosmiesnovanie ich vaznosti.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kiikino »

jaroslav mas pravdu s tou vystavnou skrinou podobne to je aj s cecenskom - skus si pozriet nejake veci o groznom, rusi tam nalievaju peniaze o stosest
musim vsak napisat ze putinova zahranicna politika je vyborna, je to proste ficur ako sa patri a nenecha si skakat po hlave, bohuzial je domaca politika je uz skor na zaplakanie z ekonomickeho a ludskopravneho hladiska rusko upada
treba vsak napisat ze ludia ho maju radi ale to aj fica takze ziadna vyhra
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15961
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1445 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kiikino napísal:musim vsak napisat ze putinova zahranicna politika je vyborna, je to proste ficur ako sa patri a nenecha si skakat po hlave...
Aj Stalin bol frajer? Aj Hitler? Presne tak to začína. Každý kto je pri moci dlhšie ako treba sa stane nakoniec diktátor.
V Sýrii zomrelo 150 tisíc ľudí... aj Asad je frajer? Asi je, ked ho Putin podporuje.

Všetko tu už raz bolo. Neobhajujem druhú stranu. Aj Amerika robí, alebo robila skurvenú zahraničnú politiku... ale nikdy o nej nerozhodoval len jeden človek. Aj oni mohli obsadiť Kubu a neurobili to. Nesúhlasil som s náletmi na Juhosláviu, z inváziou do Iraku, nesúhlasím s Kosovom...Ale všade zomierali tisícky ľudí a utrpenie trvalo celé roky.

Mne sú Rusi ako slovania bližší ako ktorýkolvek iný národ. Ale nie v takej forme akú sme videli posledných 70 rokov.
Čokolvek sa dialo, akokolvek to beriem...výsledok ruskej politiky po vyhratej 2 sv.vojne bol taký, že sme tu mali 40 rokov komunizmu bez akejkolvek slobody a ľudských práv. A teraz žijeme dalsích 25 rokov v chudobe.

Nech si robia politici čo chcú, ale výsledkom nech je mier, sloboda a prosperita národa. Putinova politika k tomu nesmeruje.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kiikino »

a co si vlastne mysleli tu na zapade? ze ukrajinu obratime na zapad?
je to resp. bola to krajina v ruskej sfere vplyvu, chvilu po druhej svetovej sa svet rozdelil na rusku a americke stranu, je to nepochybne lebo vsetky udalosti 20. storocia boli o tom, ked sa jeden zacal montovat tam kam nemal bola z toho kriza alebo rovno vojna - korea, vietnam etc a pekne to vidiet aj v juznej amerike kde USA robili poriadky
rusi sa nakoniec ekonomcky zrazili na kolena sami a gorbacov a jelcin pustili strednu europu, balkan a zopar dasich krajin - z geopolitickeho hladiska katastrofa pre rusko - stastie pre nas
potom prisiel putin a vypadalo to ze rusko sa chce zamerat hlavne na ekonomiku, no dlho mu to nevydrzalo len asi 2 volebne obdobia, nastupil medvedev a toho spolu s putinom pekne oklamali s libiou - vraj bezletova zona ....
putin zmenil ustavu aby mohol byt znovu prezident - typicky tah diktatorov
v syrii uz pochopil ze recicky osn a nato su len take blabla onicom a zaujal iny postoj - sice zabranil intervencii zapadu ale aj keby nezabranil je to jedno lebo o ludi tam neide a zabijanie by pokracovalo ci by zabad zasiahol alebo nie
vacsinou sa ako skutocny dovod uvadza plynovod ktori mal viest aj cez syriu z arabskeho polostrova do europy cim by rusko utrpelo ekonomicky silnu ranu a zaroven by prislo o silnu zbran proti europe co asad zamietol a arabi tak zacali vyzbrojovat opoziciu na co existuje miliarda dôkazov a zaroven pekne vyuzili nabozensku nenavist medzi sitmi a sunitmi

tym len chcem povedat ze rusko ma svoje zaujmy a uz je len otazka kto je vo vedeni keby tam je jelcin tak sa nic nedeje a keby tam je zas stalin tak na ukraine nie je 20 000 vojakov ale rovno pol miliona

btw ja som si inac myslel ze putin nepojde na urajinu vojensky no mylil som sa. ja som bol v tom ze posle tajnych aby skorumpovali a vystrasili novu ukrajinsku vladu no oni zvolili gruzinsky scenar

zapad musi pochopit ze sa nema montovat do krajin ktore su pod sferou vplyvu ruska a hned by bolo bezpecnejsie, inac neviem o tom ze by sa rusi montovali niekam kam by sa nemali, teda poslednych 20 rokov a preto povazujem zapad za agresora

este si pisal ze rusi nas za poslednych 70 rokov dostali k chudobe a neslobode - ano mas pravdu
ale zober si ze komunisticka ideologia je na papieri vyborna, mne s fakt paci rovnost a spravodlive prerozdelenie, bohuzial u ludi to nefunguje, snad by to fungovalo u robotov :) keby som sa narodil o 100 rokov skor je dost mozne ze by som bojoval za komunizmus ako nikto lebo ako koncept sa mi proste paci, dnes vsak viem ze na svete prebehlo dost experimentov so zavadzanim komunizmu a nedopadli dobre a to ani jeden
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15961
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1092 times
Been thanked: 1445 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kiikino napísal: btw ja som si inac myslel ze putin nepojde na ukrajinu vojensky no mylil som sa. ja som bol v tom ze posle tajnych aby skorumpovali a vystrasili novu ukrajinsku vladu no oni zvolili gruzinsky scenar
- práve preto je zvrátené, že ho považuješ za fičúra a jeho zahraničnú politiku za výbornú.
- on tam svojich tajných vždy mal a bude mať. I Janukoviča a vládu mal skorumpovanú...
kiikino napísal: zapad musi pochopit ze sa nema montovat do krajin ktore su pod sferou vplyvu ruska a hned by bolo bezpecnejsie, inac neviem o tom ze by sa rusi montovali niekam kam by sa nemali, teda poslednych 20 rokov a preto povazujem zapad za agresora
Západ sa do Ukrajiny nemontoval. Janukovič mal dosť času aby spolu s Putinom dali ľuďom ,,chlieb a hry,, - zlepšili ekonomiku, urobili ľudí spokojnými. To sa podarilo Putinovi v Rusku. Lenže Ukrajinu zanedbal. Nato nestačí robiť gestá s cenami plynu a pôžičkami. Ukrajina šla za Janukoviča dolu vodou, rovnako ako Rusko za Jeľcina. Bolo prirodzené, že sa ľudia začali búriť a chceli zmenu. Aj my sme v EU a nie v sfére vplyvu Ruska nie preto, že by sme milovali Západ, ale preto, že sme sa chceli mať lepšie.

Keby Putin zabezpečil Ukrajine takú prosperitu ako v Rusku, ľudia by nemali nič proti jeho EuroÁzijskej Únii, ktorú plánuje v 2015. Vykašlali by sa na asociačnú dohodu z EU a ostali pri Rusku úplne demokratickou cestou - hlasovaním v referende.

Putin to posral a teraz si uvedomil, že ak ukáže slabosť, môže raz skončiť rovnako ako Janukovič. Lenže tu už nejde o jeho ego....z toho môže byť vojna, alebo svetová ekonomická kríza.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7081
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Keby Putin zabezpečil Ukrajine takú prosperitu ako v Rusku, ľudia by nemali nič proti jeho EuroÁzijskej Únii, ktorú plánuje v 2015. Vykašlali by sa na asociačnú dohodu z EU a ostali pri Rusku úplne demokratickou cestou - hlasovaním v referende.
Rusko ma teraz asi taku prosperitu ako my. Tzn. ze priemerna mzda v Rusku je asi na urovni Slovenska.
Nezda sa mi vsak, ze by ludia u nas boli spokojni s nasimi platmi, cize ani v Rusku to nebude inac.
Rusi su spokojni s Putinom podla mna hlavne preto, lebo znova z nich robi svetovu velmoc a to im imponuje, znova sa citia ako za cias ZSSR, ked boli svetova super-velmoc.
Druha vec, preco ho volia je, ze nastupil k moci po absolutnom krizovom dne, ked Rusko doslova skolabovalo a ludia vplyvom devalvacie rubla prisli o vsetky svoje uspory.
Ekonomika sa od tohto dna odrazila a rastla az doteraz a zaroven s tymto rastom sa zlepsovala ekonomicka situacia obycajnych ludi. A zasluhu za tento rast Rusi pripisuju hlavne Putinovi.

P.S: Preco sa maju Ukrajinci horsie ako Rusi treba hladat v odpovedi na otazku, preco moji znami - kamionisti do Ruska chodia radsej cez Bielorusko ako cez Ukrajinu.
Chodia tak preto, lebo v Bielorusku a Rusku maju podstatne "menej problemov" s colnikmi a policajtmi, ako na Ukrajine.
Ved spomenme si na nase cesty do Bulharska cez Rumunsko, co to boli za zazitky s ich colnikmi a policajtmi.
Preto maju Ukrajinci pred sebou este velmi dlhu cestu(podobne ako Rumuni a Bulhari) kym sa zacnu priblizovat Europskym standartom spravania sa.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa kiikino »

jogo to co pises o ekonomike ruska bola pravda este pred krizou ale po nej je to slabe, preto som aj napisal ze sa mi ekonomicka politika putina nepaci proste chybaju reformy
priemerna mzda v rusku je 30 000 rublov co je nieco malo cez 600 EUR (v hrubom) a to je o 200 eur menej ako u nas
pocital som to ale cez aktualny kurz EUR/RUB 50, takze v statistikach moze vychadzat o nieco vyssie
rast HDP v poslednych rokoch je podobny ako na slovensku - okolo 3% rocne avsak z mensieho zakladu per capita
dalsim problemom je slaby rubel - slaba parita kupnej sily(PPP), je podhodnoteny o 30% co skresluje statistiky a podla tohto maju podobne platy ako my ak najdes zoznam co pocita s PPP a to plati aj pre HDP zaratane cez PPP, ale je to naozaj tak? oni si sice mozu dobvolit kupovat domace vyrobky podobne ako my ale uz vyrobky z dovozu maju drahsie minimalne o 30% a to este neratam clo a transakcno -prepravne naklady

mna este zaujali velke rozdiely medzi regionmi
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Russi ... minal).svg
obrazok je ale az z roku 2008, zaujalo ma na tom to ze vyspele regiony su skor za uralom ako v europskej casti, mozno tam su ropne polia

juggler ale ano zapad sa do ukrajiny montoval a montuje dalej, europski a aj americkí politici sa striedali na majdane ako na beziacom pase
JUGGLER napísal:Janukovič mal dosť času aby spolu s Putinom dali ľuďom ,,chlieb a hry,, - zlepšili ekonomiku..........
suhlasim
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa Honzajs »

Nepokoje na Ukrajině – hraje se o ropu v Perském zálivu?
http://proinvestory.cz/nepokoje-na-ukra ... kem-zalivu" onclick="window.open(this.href);return false;
haleluah
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 04 01, 2015 9:15 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa haleluah »

Načo sem taháte politiku? A čakal som tu inteligetnejších ľudí ktorý nebudú dávať na informacie z markízy alebo jojky , mne osobne je tu politika u prdele ale keď niekto píše veci typu že je putin bolševik,diktátor,fašista,diabol neviem čomu mám veriť keď je to taký istý politik ako obama , chce pre svoju krajinu na úkor iných (veď aj usa tak funguje už nejaký čas že si zautočia niekde v afganistane a zabijú pri tom aj tisíce neviných) a čo je mi z toho ľúto? Má ma to odradiť od investovania do amerických alebo ruských akcii len preto že daný štát nejaký iný štát vojensky napadol? Hah ani ma nehne , vidím tam zisk a ak ho neuvidím ja tak ho uvidí niekto iný a keď budete chcieť investovať podľa morálnych zásad tak neinvestujete ani euro však coca cola je humus ktorý ničí extrémne zdravie ale i tak tam môžte investovať , tak isto aj do zbrojoviek a iných vecí. A putin vyviedol oproti roku 99 rusko z obrovskej krízy je mi jedno že si niečo nakradol , keď to robí každý politik podobne ani obama bývali georg bush alebo obamov oponent mitt romney nepotrebujú prezidentský plat na pekný život. Pre mňa sú ruské akcie teraz veľmi podhodnotené oproti ich realnej cene , teraz už len zvoliť správnu stretegiu či investovať teraz a ísť na slepo alebo chvílu počkať s tým že môžem prepásnuť obrovský býči trh ktorý príde , keď padajú nejaké americké akcie tiež to využijem a neklamte mi že je to politicky iné než rusko alebo že nerobíte to isté. Radšej mi napíšte nejakú radu na najlepšie long z diverzifikovanými akciami aké môže ponúknuť terajšia situacia namiesto očiernovania politikov ktorý sú všetci taký istý .
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa Istiach »

No ved a preco by sme sem politiku netahali? Inak ten argument ad hominem ze nekto sleduje jojku, markizu je brilantny a dnes velmi pouzivany :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7081
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa jogo »

haleluah napísal:Radšej mi napíšte nejakú radu na najlepšie long z diverzifikovanými akciami aké môže ponúknuť terajšia situacia namiesto očiernovania politikov ktorý sú všetci taký istý .
Tu som sa trochu zamyslal, ako nakupit ruske akcie. Ak rusky index znova klesne na 600$, tak kupim to ETF-ko za dve vyplaty. :)

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 766#p83766
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
janula
Silver Member *
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm

Re: Rusko vs. Ukrajina

Príspevok od používateľa janula »

neviem ci to zaradit sem, ale v com je zadrhel, ak by boli etf naviazane synteticky na rusky trh?? napr. Commerzbank ma certifikat na brent oil (open-end) aj na RTX index v eurach, ceny vyzeraju hladko, nie je tam nic, co by svedcilo o nejakom umelom prepocitavani alebo nahradzani akcii...v com by to nemuselo ist hladko??
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"