C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
-
Prometheus
- Príspevky: 4
- Dátum registrácie: Ne 31 08, 2014 6:10 pm
C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Čaute, čo si myslíte o tomto fonde? Máte s ním niekto nejaké skúsenosti? Oplatí sa do neho investovať len malé sumy okolo 35 eur mesačne, alebo aj väčšie, okolo 200 eur? Za necelé dva roky dosiahol zhodnotenie po odrátaní poplatkov necelých 10 percent, čo vychádza na okolo 5% percent ročne. Oplatí sa podľa vás momentálne viac dať peniaze do fondu alebo len na nejaký termínovaný účet pokiaľ ide o investíciu na dajme tomu 20-25 rokov pri mesačnej sume okolo 200 eur? Ďakujem za rady
Čaute, čo si myslíte o tomto fonde? Máte s ním niekto nejaké skúsenosti? Oplatí sa do neho investovať len malé sumy okolo 35 eur mesačne, alebo aj väčšie, okolo 200 eur? Za necelé dva roky dosiahol zhodnotenie po odrátaní poplatkov necelých 10 percent, čo vychádza na okolo 5% percent ročne. Oplatí sa podľa vás momentálne viac dať peniaze do fondu alebo len na nejaký termínovaný účet pokiaľ ide o investíciu na dajme tomu 20-25 rokov pri mesačnej sume okolo 200 eur? Ďakujem za rady
-
incognito
- Gold Member **
- Príspevky: 454
- Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
- Has thanked: 41 times
- Been thanked: 57 times
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Snad raz nastane doba, ked ludia nebudu vyberat investicie ako pomarance...
Teraz k tomu co si sa pytal - posledne dva roky tu mame taku malu rally, takze tie by som neposudzoval... aj ked ten fond nevykazuje zle vysledky ani na dlhsej periode (10R).
Poplatky ma vsak dost vysoke (2%p.a./20%) a aj typovo sa hodi skor na ine situacie ako pravidelne sporenie na 20-25 rokov. Na to co chces by si mal lepsie bud toto http://www.pioneerinvestments.sk/Rytmus ... rmacie.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
alebo toto http://eic.eu/" onclick="window.open(this.href);return false; . Prve ma lepsie IT zazemie a servis pre sprostredkovatelov/poradcov a to druhe ma vacsi vyber fondov.
Kazdopadne, 20-25 rocne sporenie na terminak nepatri... ale pokial sa na to chces pozerat cez dvojrocne vysledky, je otazne, co by s tebou spravil pokles o 10-40% (pokles!!! nie strata...).
Teraz k tomu co si sa pytal - posledne dva roky tu mame taku malu rally, takze tie by som neposudzoval... aj ked ten fond nevykazuje zle vysledky ani na dlhsej periode (10R).
Poplatky ma vsak dost vysoke (2%p.a./20%) a aj typovo sa hodi skor na ine situacie ako pravidelne sporenie na 20-25 rokov. Na to co chces by si mal lepsie bud toto http://www.pioneerinvestments.sk/Rytmus ... rmacie.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
alebo toto http://eic.eu/" onclick="window.open(this.href);return false; . Prve ma lepsie IT zazemie a servis pre sprostredkovatelov/poradcov a to druhe ma vacsi vyber fondov.
Kazdopadne, 20-25 rocne sporenie na terminak nepatri... ale pokial sa na to chces pozerat cez dvojrocne vysledky, je otazne, co by s tebou spravil pokles o 10-40% (pokles!!! nie strata...).
-
Prometheus
- Príspevky: 4
- Dátum registrácie: Ne 31 08, 2014 6:10 pm
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Aký je to poplatok tých 20% ? A našiel som tam, že pri tomto fonde C-Quadrat je TER=3,94% + ešte je tam vstupný poplatok 5%. Trochu už mám v tých poplatkoch zmätok.incognito napísal:Poplatky ma vsak dost vysoke (2%p.a./20%)
A ako je to s poplatkami v tom Rytmuse a EIC? Poprípade aké sú tam ročné výnosy?
-
incognito
- Gold Member **
- Príspevky: 454
- Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
- Has thanked: 41 times
- Been thanked: 57 times
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Tych 20% platis z novodosiahnuteho zisku (system high-water mark). TER ukazuje celkove naklady, je to suhrny ukazovatel vsetkych nakladov (zahrna aj predchadzajuce poplatky). Velmi zjednodusene sa da povedat, ze o TER sa ti znizuje vynos.
Vstupny poplatok je za distribuciu, teda za to, ze ti ho niekto preda. Ak je ten clovek ok, tak k tomu dostanes aj servis, nejake to vzdelanie, atd... vstupny poplatok je najmensi problem.
Poplatky v RYTMUSe a EIC sporeni su +/- rovnake (rozdiel cca 0,5%), od 0,6-4,75% (to je vstupny poplatok). TER ma kazdy fond iny, celkovo maju fondy v RYTMUSe trochu nizsi TER (cca o 0,5-1%). V EIC je strasne vela fondov, takze tam to je od pripadu k pripadu. Vsetky informacie si najdes na tych link-och.
Ten C-quadrat sa da kupit aj cez EIC. Od koho si dostal ponuku, resp. ako si sa dostal k tym fondom?
Vstupny poplatok je za distribuciu, teda za to, ze ti ho niekto preda. Ak je ten clovek ok, tak k tomu dostanes aj servis, nejake to vzdelanie, atd... vstupny poplatok je najmensi problem.
Poplatky v RYTMUSe a EIC sporeni su +/- rovnake (rozdiel cca 0,5%), od 0,6-4,75% (to je vstupny poplatok). TER ma kazdy fond iny, celkovo maju fondy v RYTMUSe trochu nizsi TER (cca o 0,5-1%). V EIC je strasne vela fondov, takze tam to je od pripadu k pripadu. Vsetky informacie si najdes na tych link-och.
Ten C-quadrat sa da kupit aj cez EIC. Od koho si dostal ponuku, resp. ako si sa dostal k tym fondom?
-
Prometheus
- Príspevky: 4
- Dátum registrácie: Ne 31 08, 2014 6:10 pm
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Čiže v tom TER je už zarátaný aj vstupný poplatok a tie 2 percentá ročne za spravovanie? A aké výnosy v priemere ročne má ten Rytmus? K tomu C-Quadrat som sa dostal cez fincentrum.
-
incognito
- Gold Member **
- Príspevky: 454
- Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
- Has thanked: 41 times
- Been thanked: 57 times
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
TER by mal zarhnat vsetky naklady. Pri fonde, ktory investuje min. 10% do ineho fondu (tzv. fond fondov) by sa malo zverejnovat synteticke TER, teda aj naklady koncovych fondov.
Akcie rocne vynasaju cca 10% za poslednych asi 100 rokov. Ked od toho odratas poplatky, tak si niekde na 6-9% (od drahych riadenych fondov po lacne indexove/ETF). Vynosy su podobne. Do vypoctu vstupuje aj datum zainvestovania (2 ludia, ktori investuju do toho isteho fondu ale v iny datum v mesiaci mozu mat vyrazne odlisne vynosy, osobna skusenost).
Osobne by som pri dlhodobom pravidelnom sporeni isiel skor do Rytmusu (alebo do plne akcioveho sporenia cez EIC) ako do total return fondu. Ten sa hodi pre ine ucely (ak vobec).
Tieto vsetky veci by ti ale mali vediet vysvetlit borci z Fincentra
Napis pripadne spravu.
Pekny vecer
Akcie rocne vynasaju cca 10% za poslednych asi 100 rokov. Ked od toho odratas poplatky, tak si niekde na 6-9% (od drahych riadenych fondov po lacne indexove/ETF). Vynosy su podobne. Do vypoctu vstupuje aj datum zainvestovania (2 ludia, ktori investuju do toho isteho fondu ale v iny datum v mesiaci mozu mat vyrazne odlisne vynosy, osobna skusenost).
Osobne by som pri dlhodobom pravidelnom sporeni isiel skor do Rytmusu (alebo do plne akcioveho sporenia cez EIC) ako do total return fondu. Ten sa hodi pre ine ucely (ak vobec).
Tieto vsetky veci by ti ale mali vediet vysvetlit borci z Fincentra
Napis pripadne spravu.
Pekny vecer
-
Prometheus
- Príspevky: 4
- Dátum registrácie: Ne 31 08, 2014 6:10 pm
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Na aké účely sa potom hodí tento fond?incognito napísal:Ten sa hodi pre ine ucely (ak vobec)
-
incognito
- Gold Member **
- Príspevky: 454
- Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
- Has thanked: 41 times
- Been thanked: 57 times
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Na ine 
To co chces je investicne poradenstvo, kde provizia (to je inak ten vstupny poplatok) u normalnych poradcov (po spravnosti sprostredkovatelov) pokryva aj taketo "vzdelavanie".
Investovanie je velmi citliva tema, je tam strasne vela priestoru na chyby a kazde 0,5% vynosu sa rata, na 20-25 rokov to plati dvojnasobne. Ak teraz nemas doveru v cloveka s ktorym komunikujes a hladas "rozumy" tu, co bude o rok? O dva? Pri prvom poklese o 20? o 30% o 60%? A co o 5-10 rokov, to radsej nechajme tak... tieto veci by ti mal vysvetlit clovek, ktoremu doverujes a stara sa ti o tieto veci...
Takyto typ fondu (total return) je lepsi pre konzervovanie portfolia v poslednych rokoch alebo aj pri niektorych jednorazovych investiciach. Netvrdim, ze presne tento konkretny, hovorim o danom type fondov.
Pri pravidelnom investovani so spravnym servisom plati, cim su vykyvy vyssie (vyssia volatilita) tym lepsie. Takto mozes vyuzit vsetky vyhody cost/value averaging effect-u.
Vela stastia
To co chces je investicne poradenstvo, kde provizia (to je inak ten vstupny poplatok) u normalnych poradcov (po spravnosti sprostredkovatelov) pokryva aj taketo "vzdelavanie".
Investovanie je velmi citliva tema, je tam strasne vela priestoru na chyby a kazde 0,5% vynosu sa rata, na 20-25 rokov to plati dvojnasobne. Ak teraz nemas doveru v cloveka s ktorym komunikujes a hladas "rozumy" tu, co bude o rok? O dva? Pri prvom poklese o 20? o 30% o 60%? A co o 5-10 rokov, to radsej nechajme tak... tieto veci by ti mal vysvetlit clovek, ktoremu doverujes a stara sa ti o tieto veci...
Takyto typ fondu (total return) je lepsi pre konzervovanie portfolia v poslednych rokoch alebo aj pri niektorych jednorazovych investiciach. Netvrdim, ze presne tento konkretny, hovorim o danom type fondov.
Pri pravidelnom investovani so spravnym servisom plati, cim su vykyvy vyssie (vyssia volatilita) tym lepsie. Takto mozes vyuzit vsetky vyhody cost/value averaging effect-u.
Vela stastia
-
Rokosák
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3056
- Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
- Has thanked: 70 times
- Been thanked: 154 times
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Treba si pozorne prestudovat co ponukaju. Moje postrehy:
1. Na konci nazvu je "T" to moze znamenat, ze maju rozne kategorie (class) fondu.
2. Vynos od otvorenia fondu je 2.67% rocne. Treba potvrdit ci ocisteny od poplatkov.
3. Celkovy vynos udavaju ako 10.32, ale rast ceny je 9.92. Dufam, ze to je kvoli vstupneho poplatku.
4. Predavaju ho v krajinach, ktore sa nevyznacuju financnou silou. Zufalost?
5. Informacii na sajte prelozenych do Anglictiny je viac ako napriklad do Slovenciny.
6. Precitajte si aj informacie, ktore musia odovzdat rakuskym uradom.
7. Vyzera to, ze ide o Fund of Funds. Treba zistit, ktore fondy su komponentami. Uvadzaju najuspesnejsie za poslednych 6 mesiacov - vacsinou investujucich do indickych akcii.
1. Na konci nazvu je "T" to moze znamenat, ze maju rozne kategorie (class) fondu.
2. Vynos od otvorenia fondu je 2.67% rocne. Treba potvrdit ci ocisteny od poplatkov.
3. Celkovy vynos udavaju ako 10.32, ale rast ceny je 9.92. Dufam, ze to je kvoli vstupneho poplatku.
4. Predavaju ho v krajinach, ktore sa nevyznacuju financnou silou. Zufalost?
5. Informacii na sajte prelozenych do Anglictiny je viac ako napriklad do Slovenciny.
6. Precitajte si aj informacie, ktore musia odovzdat rakuskym uradom.
7. Vyzera to, ze ide o Fund of Funds. Treba zistit, ktore fondy su komponentami. Uvadzaju najuspesnejsie za poslednych 6 mesiacov - vacsinou investujucich do indickych akcii.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
-
incognito
- Gold Member **
- Príspevky: 454
- Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
- Has thanked: 41 times
- Been thanked: 57 times
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
1) Treba si pozriet ponuku na EIC, nakolko inak sa ten fond na Slovensku neda kupit pokial viem (potom uz len cez IZP, ale to sa asi nerataRokosák napísal:Treba si pozorne prestudovat co ponukaju. Moje postrehy:
1. Na konci nazvu je "T" to moze znamenat, ze maju rozne kategorie (class) fondu.
2. Vynos od otvorenia fondu je 2.67% rocne. Treba potvrdit ci ocisteny od poplatkov.
3. Celkovy vynos udavaju ako 10.32, ale rast ceny je 9.92. Dufam, ze to je kvoli vstupneho poplatku.
4. Predavaju ho v krajinach, ktore sa nevyznacuju financnou silou. Zufalost?
5. Informacii na sajte prelozenych do Anglictiny je viac ako napriklad do Slovenciny.
6. Precitajte si aj informacie, ktore musia odovzdat rakuskym uradom.
7. Vyzera to, ze ide o Fund of Funds. Treba zistit, ktore fondy su komponentami. Uvadzaju najuspesnejsie za poslednych 6 mesiacov - vacsinou investujucich do indickych akcii.
2) Grafy sa uvadzaju uz ocistene od poplatkov (okrem vstupneho, nakolko je pohyblivy), vynos 3x vyssi, neviem co si pozrel.
3) ???
4) Predavaju ho v krajinach V4, su to Rakusania...
7) Jasne ze ide o fond fondov, ved to je ich filozofia... suhrn aktiv ku koncu roku 2013 je tu:
https://www.c-quadrat.com/CF/Slowakei/J ... AMI_EN.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Odkial si vzal, ze najviac je v Indii?
-
peter.cmorej
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3265
- Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
- Has thanked: 7 times
- Been thanked: 17 times
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
skratka a dobre, ten fond nie je vhodny na pravidelne investovanie. Jeho vyhodou by mala byt nizsia volatilita za cenu vyssich nakladov.
Ak ma fond TER 3,92% a iny fond 1,8%, tak lacnejsi fond bude mat za predpokladu, ze investuju do toho isteho rocny vynos o 2,12% vyssi. To je to hlavne co potrebujes vediet
Ak ma fond TER 3,92% a iny fond 1,8%, tak lacnejsi fond bude mat za predpokladu, ze investuju do toho isteho rocny vynos o 2,12% vyssi. To je to hlavne co potrebujes vediet
-
Rokosák
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3056
- Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
- Has thanked: 70 times
- Been thanked: 154 times
Re: C-Quadrat ARTS Total Return Flexible
Odpoved pre Incognita.
Graf je na https://www.c-quadrat.com/index.php?opt ... 92&lang=sk" onclick="window.open(this.href);return false; kde v pravo hore uvadzaju 2.97% p. a. co sa domnievam, ze znamena "per annum" teda ide o rocny vynos.
Pokial ide o "ocistenie" vynosu o poplatky. Ludia z financneho priemyslu tvrdia, ze kvoli tomu, ze rozni investori platia rozne poplatky. Ja to vysvetlenie neprijimam. V prvom rade fondy vedia presne ci vedia spolahlivo odhadnut statisticky priemer ci median poplatkov. V kazdom pripade poplatky sa nerovnaju nule takmer nikomu.
Co sa tyka rozneho vynosu a kurzu skus graf k 2.9.2014. Su rozdielne. Neviem preco.
Na sajte uvadzaju najuspesnejsie investicie za poslednych 6 mesiacov. Boli prevazne v Indii. Zial neuvadzaju najmenej uspesne.
Graf je na https://www.c-quadrat.com/index.php?opt ... 92&lang=sk" onclick="window.open(this.href);return false; kde v pravo hore uvadzaju 2.97% p. a. co sa domnievam, ze znamena "per annum" teda ide o rocny vynos.
Pokial ide o "ocistenie" vynosu o poplatky. Ludia z financneho priemyslu tvrdia, ze kvoli tomu, ze rozni investori platia rozne poplatky. Ja to vysvetlenie neprijimam. V prvom rade fondy vedia presne ci vedia spolahlivo odhadnut statisticky priemer ci median poplatkov. V kazdom pripade poplatky sa nerovnaju nule takmer nikomu.
Co sa tyka rozneho vynosu a kurzu skus graf k 2.9.2014. Su rozdielne. Neviem preco.
Na sajte uvadzaju najuspesnejsie investicie za poslednych 6 mesiacov. Boli prevazne v Indii. Zial neuvadzaju najmenej uspesne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
