DP_2016

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
trader101
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 23 01, 2017 6:31 pm

DP_2016

Príspevok od používateľa trader101 »

Dobry den,
v rocnom vypise od brokera figuruju 2 polozky pri ktorych potrebujem poradit.
1. Polozka kreditny urok v sume 5 centov.
2. V ramci "akcie" vrateny 50% poplatok z obchodu, ktory nie je bohuzial sparovany s tymto obchodom.

Musim podat DP a priznat tieto prijmy? Bez tychto prijmov by som splnal oslobodenie vo vyske 500Eur(predaj ETF) a
zamestnavatela poziadal o vykonanie RZD.

Dakujem.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa jogo »

Snad ti za 5 centov nikto hlavu neodtrhne. A 50% z poplatku, co ti vratili, nebol prijem, ale znizeny vydavok a tiez islo asi len o par eur.
Hoci musim priznat, ze asi pred 2 rokmi som musel zaplatit danovy nedoplatok par centov, lebo ak by som ho nezaplatil, tak by neboli previedli 2% dane, ktore som venoval neziskovej organizacii. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Glogol »

Zdravim. Za 2016 som mal len prijem zo zavisej cinnosti v zamestnani, 400 eur divi zo slovenskej firmy a stratu z predaja akcii. Viem, ze z divi ma cakaju zdravotne odvody, ale pre danove ucely mozem podpisat v praci tlacivo ze som nemal ine prijmy ako zo zavislej cinnosti ? aby danove spravil zamestnavatel? Vdaka za odpoved. Som lenivy studovat zakony pre 400 eur dividend.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

ahojte, tento web sledujem uz asi 10 rokov, ale nikdy som tu neprispieval a za rok 2016 som prvýkrát sa dostal do stavu ze musim podat DP z obchodovania akcii. Kedze neni som nejaky odbornik na pochopenie zakona a vzdy z toho vyplyvaju aj veci ktore nie su uplne jasne mam na vas zopar otázok, ako postupovat pri vypocte zisku z obchodovania.

1. budem podavat danove priznanie typu A, mam prijem zo zavislej cinnosti a v nom chcem uviest aj sumu nad 500 € z tradingu, ktoru potrebujem zdanit. Ako priloha je potrebny vypis z môjho obchodného uctu od brokera, este nieco k tomu? napríklad nejaky postup ako som k danému cislu prisiel alebo nieco take?
2. Ako realne uplatnitelne naklady su poplatky za obchody, uroky z uverov, sankcne uroky, ak som uz z dividend zaplatil dan z dividend priamo strhnutu brokerom, predpokladam ze medzi USA a Slovenskom je podpisana zmluva o zabraneni dvojitého zdanenia a uz nemusim toto priznavat do nasho SK priznania?
3. ak su akcie v USD, akym kurzom mam prepocitavat vsetko do EUR? k 31.12.2016?
4. ak som nakupil nejake ETF napríklad 12.12.2015 priklad za cenu 10 USD, 1.1.2016 bola cena 11 a ja som poziciu uzavrel napríklad 20.5.2016 pri cene 15, zdanujem aku cast? iba za rok 2016 cize 15-11? alebo celkovo od vstupu do pozicie 15-10?
5. Ekvivalentne podobna otazka... ak som kupil nieco 1.12.2016 za 20 usd a k 31.12.2016 som bol na cene 18 USD cize mal priebeznu stratu 2 USD na akciu, a stale aj v roku 2017 som v pozicii, viem a mozem si uplatnit aku vysku straty? 2 USD? resp otazka je take priebezne zisky a straty (z dosial stale otvorených pozicii, presahujúcich rok 2016) sa uplatnuju?

Dakujem pekne za co najobsiahlejsiu odpoved :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Jarik12 napísal:ahojte, tento web sledujem uz asi 10 rokov, ale nikdy som tu neprispieval a za rok 2016 som prvýkrát sa dostal do stavu ze musim podat DP z obchodovania akcii. Kedze neni som nejaky odbornik na pochopenie zakona a vzdy z toho vyplyvaju aj veci ktore nie su uplne jasne mam na vas zopar otázok, ako postupovat pri vypocte zisku z obchodovania.

1. budem podavat danove priznanie typu A, mam prijem zo zavislej cinnosti a v nom chcem uviest aj sumu nad 500 € z tradingu, ktoru potrebujem zdanit. Ako priloha je potrebny vypis z môjho obchodného uctu od brokera, este nieco k tomu? napríklad nejaky postup ako som k danému cislu prisiel alebo nieco take?
2. Ako realne uplatnitelne naklady su poplatky za obchody, uroky z uverov, sankcne uroky, ak som uz z dividend zaplatil dan z dividend priamo strhnutu brokerom, predpokladam ze medzi USA a Slovenskom je podpisana zmluva o zabraneni dvojitého zdanenia a uz nemusim toto priznavat do nasho SK priznania?
3. ak su akcie v USD, akym kurzom mam prepocitavat vsetko do EUR? k 31.12.2016?
4. ak som nakupil nejake ETF napríklad 12.12.2015 priklad za cenu 10 USD, 1.1.2016 bola cena 11 a ja som poziciu uzavrel napríklad 20.5.2016 pri cene 15, zdanujem aku cast? iba za rok 2016 cize 15-11? alebo celkovo od vstupu do pozicie 15-10?
5. Ekvivalentne podobna otazka... ak som kupil nieco 1.12.2016 za 20 usd a k 31.12.2016 som bol na cene 18 USD cize mal priebeznu stratu 2 USD na akciu, a stale aj v roku 2017 som v pozicii, viem a mozem si uplatnit aku vysku straty? 2 USD? resp otazka je take priebezne zisky a straty (z dosial stale otvorených pozicii, presahujúcich rok 2016) sa uplatnuju?

Dakujem pekne za co najobsiahlejsiu odpoved :)
1.budes podavat DP typ B nakolko mas aj ine prijmy
ANO vypis od brokera
2. realne naklady komisie za o bchody, dividenda do DP uvadzat nemusis nakolko aktualna dan z dividend na SR je este 0% a nemudis robit oznamovaciu povinnost.
3. Pokial mas za rok zrealizovane zisky a mas ich v USD tak sa prepocitavaju priemernym kurzom za rok 2016 niekde na fore som to uvadzal tu stranku aj linkom na ten priemrny kurz za rok 2016
4. Zdanujes rozdiel medzi predaj cena - nakup cena(15-10) zdanujesvzdy zrealizovane zisky.
5. NIE- mas otvorenu poziciu tu poxiciu by di musel uzavriet do 31.12.2016
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Dakujem ti pekne :)
a) Prosim ta a ako je to s tymi odvodmi na ZP, plati to ze ak to bolo obchodovane na regulovanom trhu (NYSE, Xetra, BCPP...), netyka sa ma to?
b) Danovy test, drzat akcie viac ako rok a byt oslobodeny od dane - je to u nas stale aktualne? (to sa bavime o kalendárnom roku, alebo o obdobi presahujúcom 365 dni?)

este k vcerajsim otazkam:
3. a vedel by si mi tu hodit ten link, prosim?
4 +5. cize inak povedane aj ked presahuje ci uz zrealizovany zisk alebo strata aj niekolko rokov, zohladnujem ich danovo v roku v ktorom som poziciu uzatvaral? (z toho mi vyplyva otazka, za ake dlhe obdobie mam potom prilozit vypis od brokera? asi rok 2016 nestaci ak som poziciu otvoril v 2015 alebo?)

Takze K danovemu priznaniu B, prilozim vypis od brokera a nic viac? Staci to aj postou poslat na DU? alebo v tomto pripade by som mal radsej zajst osobne? predsa, neviem teda ake su schopnosti Dam na urade ale neviem si uplne predstavit aby podla vypisu od brokera ratali vsetko do centu a este, aby sa vysomarili z veci ako je stiepenie akcii atd atd....

Viem ze ti tu davam skolkarske otazky, ale doteraz mi DP robil vzdy zamestnavatel a prvýkrát som sa dostal do situacie ze zisky z obchodov presahovali zakonnu hranicu a rad by som to prekonzultoval s ludmi ktori tomu skutocne rozumia.

Dakujem ti, pomohol si mi :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa jogo »

K danovmu priznaniu som nikdy nedaval ako prilohu vypis od brokera. A danovy urad ho po mne nikdy neziadal.Tak isto ako k prijmom zo zivnosti som nedaval ako prilohu penazny dennik. Tieto veci dokladas az na danovej kontrole.
O zisky a straty starsie ako 365 dni sa vobec nezaujimaj, na to mame danovy test.
Na vsetky tvoje otazky tu viac menej uz bolo odpovedane, hlavne Danou, tak si daj vyhladavanie prispevkov Dany a precitaj si ich tak rok-dva dozadu. Neni ich vela, Dana sa vyjadruje prevazne len k daniam a odvodom.
Este som danove priznanie za tento rok nerobil, tak neviem presne, ako to je s tymi zdravotnymi odvodmi, ale Dana uz tu o tom pisala.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

predpokladam ze rocny priemerny kurz je zrejme odtial:
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/ ... ady-kurzov" onclick="window.open(this.href);return false;
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Jarik12 napísal:predpokladam ze rocny priemerny kurz je zrejme odtial:
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/ ... ady-kurzov" onclick="window.open(this.href);return false;
ANO daj si kumulativny 2016 a format PDF
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

vdaka :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Dana »

Jarik12 napísal:ahojte, tento web sledujem uz asi 10 rokov, ale nikdy som tu neprispieval a za rok 2016 som prvýkrát sa dostal do stavu ze musim podat DP z obchodovania akcii. Kedze neni som nejaky odbornik na pochopenie zakona a vzdy z toho vyplyvaju aj veci ktore nie su uplne jasne mam na vas zopar otázok, ako postupovat pri vypocte zisku z obchodovania.

1. budem podavat danove priznanie typu A, mam prijem zo zavislej cinnosti a v nom chcem uviest aj sumu nad 500 € z tradingu, ktoru potrebujem zdanit. Ako priloha je potrebny vypis z môjho obchodného uctu od brokera, este nieco k tomu? napríklad nejaky postup ako som k danému cislu prisiel alebo nieco take?
2. Ako realne uplatnitelne naklady su poplatky za obchody, uroky z uverov, sankcne uroky, ak som uz z dividend zaplatil dan z dividend priamo strhnutu brokerom, predpokladam ze medzi USA a Slovenskom je podpisana zmluva o zabraneni dvojitého zdanenia a uz nemusim toto priznavat do nasho SK priznania?
3. ak su akcie v USD, akym kurzom mam prepocitavat vsetko do EUR? k 31.12.2016?
4. ak som nakupil nejake ETF napríklad 12.12.2015 priklad za cenu 10 USD, 1.1.2016 bola cena 11 a ja som poziciu uzavrel napríklad 20.5.2016 pri cene 15, zdanujem aku cast? iba za rok 2016 cize 15-11? alebo celkovo od vstupu do pozicie 15-10?
5. Ekvivalentne podobna otazka... ak som kupil nieco 1.12.2016 za 20 usd a k 31.12.2016 som bol na cene 18 USD cize mal priebeznu stratu 2 USD na akciu, a stale aj v roku 2017 som v pozicii, viem a mozem si uplatnit aku vysku straty? 2 USD? resp otazka je take priebezne zisky a straty (z dosial stale otvorených pozicii, presahujúcich rok 2016) sa uplatnuju?

Dakujem pekne za co najobsiahlejsiu odpoved :)

Odpovede už boli ale ešte raz
1.DP B, výpis od brokera sa k DP neprikladá, ukážeš ho len v prípade kontroly ako písal jogo. Prílohou k DP bude iba potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti.
2. úroky nie sú u CP výdavkom, len poplatky za nákup a predaj. Z dividend za rok 2016 sa platia zatiaľ zdravotné odvody a bude ich treba nahlásiť zdravotnej poisťovni do konca mája.
Zahraničné dividendy za rok 2017 sa budú od budúceho roka uvádzať v DP aj keď bola v zahraničí zaplatená daň. Len u nás sa už znovu platiť nebude.
3. priemerné kurzy - z príkladu v bode 4. Nákup prepočítaš buď priemerným mesačným kurzom december 2015 alebo priemerným ročným, kurzom za rok 2015 príp. kurzom za 4.štvrťrok 2015, čo lepšie vyhovuje a podobne aj predaj priemerný kurz máj 2016, príp. priem. ročný kurz 2016 alebo kurz za 2.štvrťrok /1.polrok/ 2016. Cena v čase otvorenej pozície v januári ťa nezaujíma. Obchod musí byť uzavretý a porovnáš nákup a predaj.
4. 15 - 10 - poplatky za nákup/predaj
5. otvorená pozícia ťa z pohľadu daní zatiaľ nezaujíma. Zdaňuješ v tom roku, v ktorom pozíciu uzavrieš.


Zdravotné odvody sa neplatia z oslobodených príjmov. Čiže ak budeš CP držať viac ako rok /viac ako 365 dní,/ nebudeš platiť ani daň ani odvody a do DP sa nepíše nič. /neplatí pre dividendy/ Ak by si ich držal kratšie zaplatíš daň aj odvody. Zisky a straty si môžeš vzájomne započítavať len u CP ktoré držíš kratšie ako rok a nemiešať s CP ktoré budú držané dlhšie ako rok.

Môžeš aj poštou zaslať DP, hlavne aby bolo podpísané, inak je neplatné. Návody na vyplňovanie DP tu sú, ak si s tým neporadíš, tak sa spýtaš.

P.S: jogo, mne sa tu už nechce písať ani o tých blbých daniach, nie že ešte o inom. Som rada, že tu iní odpovedajú.
Chváliť sa nemám čím, tak čo mám písať.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Dana »

Glogol napísal:Zdravim. Za 2016 som mal len prijem zo zavisej cinnosti v zamestnani, 400 eur divi zo slovenskej firmy a stratu z predaja akcii. Viem, ze z divi ma cakaju zdravotne odvody, ale pre danove ucely mozem podpisat v praci tlacivo ze som nemal ine prijmy ako zo zavislej cinnosti ? aby danove spravil zamestnavatel? Vdaka za odpoved. Som lenivy studovat zakony pre 400 eur dividend.

stačí ročné zúčtovanie od zamestnávateľa
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Dana »

trader101 napísal:Dobry den,
v rocnom vypise od brokera figuruju 2 polozky pri ktorych potrebujem poradit.
1. Polozka kreditny urok v sume 5 centov.
2. V ramci "akcie" vrateny 50% poplatok z obchodu, ktory nie je bohuzial sparovany s tymto obchodom.

Musim podat DP a priznat tieto prijmy? Bez tychto prijmov by som splnal oslobodenie vo vyske 500Eur(predaj ETF) a
zamestnavatela poziadal o vykonanie RZD.

Dakujem.
Bohovske príjmy, ja by som sa na to DP vybodla, aj keď správne by si to tlačivo podať mal, aj ked daň z toho platiť nemusíš.. Hoci DP typ A, lebo 5 centov písať do DP B ....... Nemyslím, že by sa tým mal niekto zaoberať, ale ak by si sa veľmi obával v budúcnosti nejakej pokuty, tak snad ti niekto v práci to A-ko vypíše.
Poplatok ako písal jogo, tiež by som ho dala ako zníženie výdaja.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Odpovede už boli ale ešte raz
1.DP B, výpis od brokera sa k DP neprikladá, ukážeš ho len v prípade kontroly ako písal jogo. Prílohou k DP bude iba potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti.
2. úroky nie sú u CP výdavkom, len poplatky za nákup a predaj. Z dividend za rok 2016 sa platia zatiaľ zdravotné odvody a bude ich treba nahlásiť zdravotnej poisťovni do konca mája.
Zahraničné dividendy za rok 2017 sa budú od budúceho roka uvádzať v DP aj keď bola v zahraničí zaplatená daň. Len u nás sa už znovu platiť nebude.
3. priemerné kurzy - z príkladu v bode 4. Nákup prepočítaš buď priemerným mesačným kurzom december 2015 alebo priemerným ročným, kurzom za rok 2015 príp. kurzom za 4.štvrťrok 2015, čo lepšie vyhovuje a podobne aj predaj priemerný kurz máj 2016, príp. priem. ročný kurz 2016 alebo kurz za 2.štvrťrok /1.polrok/ 2016. Cena v čase otvorenej pozície v januári ťa nezaujíma. Obchod musí byť uzavretý a porovnáš nákup a predaj.
4. 15 - 10 - poplatky za nákup/predaj
5. otvorená pozícia ťa z pohľadu daní zatiaľ nezaujíma. Zdaňuješ v tom roku, v ktorom pozíciu uzavrieš.


Zdravotné odvody sa neplatia z oslobodených príjmov. Čiže ak budeš CP držať viac ako rok /viac ako 365 dní,/ nebudeš platiť ani daň ani odvody a do DP sa nepíše nič. /neplatí pre dividendy/ Ak by si ich držal kratšie zaplatíš daň aj odvody. Zisky a straty si môžeš vzájomne započítavať len u CP ktoré držíš kratšie ako rok a nemiešať s CP ktoré budú držané dlhšie ako rok.

Môžeš aj poštou zaslať DP, hlavne aby bolo podpísané, inak je neplatné. Návody na vyplňovanie DP tu sú, ak si s tým neporadíš, tak sa spýtaš.

P.S: jogo, mne sa tu už nechce písať ani o tých blbých daniach, nie že ešte o inom. Som rada, že tu iní odpovedajú.
Chváliť sa nemám čím, tak čo mám písať.
[/quote]

Dakujem pekne Dana, vidno ze sa vyznas :)
S tym odvodmi do zdravotnej si ma moc nepotesila, jezia sa mi chlpy ....
Len jedno nechapem...rocne zuctovanie ZP sa bude robit za 2016 niekedy na jesen okolo oktobra (teda tak si to pamätam spravne od zamestnavatela) a ja idem prijem a dan z kapitalovych vynosov (KV) zdanovat uz teraz do konca marca...., ako si ja mozem teraz ponizit dan z (KV) ponizit o zaplatene odvody z (KV) ak sumu odvodov sa dozviem az na jesen..?
Je vobec moznost ponizit si dan o zaplatene odvody? dajme tomu ak mam nad hranicu oslobodenych 500 eur sumu cca 1000 eur tak to pre mna znamena ze 190 zaplatim dan a 140 zdravotne odvody?
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Dana »

Najprv musíš tie odvody zaplatiť, až tak si ich budeš môcť v DP odpočítať. Buď v DP ktoré budeš robiť na budúci rok alebo podaním dodatočného DP za rok 2016.
Ano daň + odvody spolu 33 %.:shock:
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dana, Ty si k nezaplateniu. Bez Teba by sme bludili v danovom systeme, az by sme z neho zosaleli.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Dana napísal:Najprv musíš tie odvody zaplatiť, až tak si ich budeš môcť v DP odpočítať. Buď v DP ktoré budeš robiť na budúci rok alebo podaním dodatočného DP za rok 2016.
Ano daň + odvody spolu 33 %.:shock:
Dakujem ti pekne - posunula si ma o 10 krokov dopredu a usetrila kopec casu, posielam ti virtualnu cokoladu ;-)
33 % znie tak motivacne az ma na par minut presla chut zlepsovat sa v obchodovani :(
Skocim dnes do zdravotnej poistovne si este uzrejmit postup akym mam to teda priznat.
Mam este dve otazky ohladom odovodov.
1. Oslobodenie 500 eur plati aj pre dane aj pre odvody, cize ako som vyssie pisal ak som zarobil 1500, tak 1000 eur je to co musim zaplatit 19 % dan 14 % zdravotka. Len sa uistiujem ci to neni nahodou tak ze 500 eur plati len pre dane a pre odvody musim z celych 1500 eur platit 14 %
2. dodatocne danove priznanie moc netuzim robit, ale ak som spravne pochopil pises ze na buduci rok si ich mozem uplatnit - v tejto suvislosti ma napada jedna velmi podstatna otazka, mozem ja teda v roku 2018 za rok 2017 si uplatnit, zaplateny odvod z obchodovania za rok 2016? V tejto suvislosi ma napada este jedna vec ako zamestnanec som v oktobri 2016 doplacal na odvodoch po rocnom zuctovani za 2015 asi cca 400 €, neni to nahodou tak ze tie dodatocne zaplatene odvody by som si v danovom priznani za rok 2016 mohol uplatnit a ponizit viac zaklad dane - rovnako ako pri akciách by to malo fungovat aj pri zavislej cinnosti - mari sa mi ze nieco take som niekde cital.
Ak je teda moja teoria spravna, do ktorej kolonky presne mam uviest tie dodatocne odvedene ci zaplatene odvody?

Dakujem moc :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

a s touto otázkou este vlastne suvisi jedno, ak teda si idem do DP uviest aj dodatocne odvody, uctie to musim podlozit niecim, co bude dodatocna priloha? nejaky doklad o zaplateni zo zdravotnej poistovne alebo co?
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:
P.S: jogo, mne sa tu už nechce písať ani o tých blbých daniach, nie že ešte o inom. Som rada, že tu iní odpovedajú.
Chváliť sa nemám čím, tak čo mám písať.
Ja som to nemyslel zle, ze sa vyjadrujes prevazne len k daniam.Ja obdivujem, aky v tom mas prehlad. Ja kazdy rok v marci pri daniach maturujem.Teraz mi to trva len jeden den, ale v casoch, ked som zivnostnicil v Cechach, tak to bola 3-dnova robota zauctovat tie polozky cez aktualne kurzy a este uzavierkove operacie a kurzove zisky-straty :shock: ....Ale co som mal robit, ked vsetci danovi poradcovia u nas len "prevratili oci", ze mi treba zdanovat derivaty a cenne papiere obchodovane na zahranicnych burzach.Kazdy dal ruky od toho prec.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

priatelia este jedna otazka, viem ze asi bude uplne ze na smiech.
Citam zakon o dani z prijmov paragraf 7. tak ak spravne uvazujem tak v DP budem vyplnat odiel VIII ostatne prijmy e)
otazka ale je co rozumiem prijmom a co výdavkom.
priklad kupil som 10 ks akcie xyz za 70 USD a predal som ich za 85 USD, brokerovi zaplatil za obchod 6 USD na nakupe a 6 USD pri predaji
výdavky: 10x70+6+6 = 712
príjmy: 10 x 85 = 850

Je to tak alebo ma opravte na danom priklade, dakujem pekne :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa jogo »

Musis to pocitat v eurach, cize nakupnu aj predajnu cenu prepocitat aktualnym alebo priemernym kurzom, ako to pisala Dana.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

to ano to tak aj spravim, ale zaujima ma ta uvaha moje ponimanie prijmov a vydavkov.... ci tomu rozumiem dobre...lebo si predstavujem napríklad niekoho kto toci futures intraday do roka urobi mozno aj 1000 obchodov, ved pri tomto uvazovani budu mat kolonky prijmy a vydaja milionove hodnoty... ved futures sa tocia na paku ale hodnota kontraktu je v tisicoch.... neviem ci sa vyjadrujem spravne :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

príjem 850-700= +150 USD
výdaje 6+6= -12 USD
čistý zisk +138 USD
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Alo Bunda napísal:príjem 850-700= +150 USD
výdaje 6+6= -12 USD
čistý zisk +138 USD
takze nie ako som si myslel, dakujem :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Dana »

Jarik12 napísal: Dakujem ti pekne - posunula si ma o 10 krokov dopredu a usetrila kopec casu, posielam ti virtualnu cokoladu ;-)
33 % znie tak motivacne az ma na par minut presla chut zlepsovat sa v obchodovani :(
Skocim dnes do zdravotnej poistovne si este uzrejmit postup akym mam to teda priznat.
Mam este dve otazky ohladom odovodov.
1. Oslobodenie 500 eur plati aj pre dane aj pre odvody, cize ako som vyssie pisal ak som zarobil 1500, tak 1000 eur je to co musim zaplatit 19 % dan 14 % zdravotka. Len sa uistiujem ci to neni nahodou tak ze 500 eur plati len pre dane a pre odvody musim z celych 1500 eur platit 14 %
2. dodatocne danove priznanie moc netuzim robit, ale ak som spravne pochopil pises ze na buduci rok si ich mozem uplatnit - v tejto suvislosti ma napada jedna velmi podstatna otazka, mozem ja teda v roku 2018 za rok 2017 si uplatnit, zaplateny odvod z obchodovania za rok 2016? V tejto suvislosi ma napada este jedna vec ako zamestnanec som v oktobri 2016 doplacal na odvodoch po rocnom zuctovani za 2015 asi cca 400 €, neni to nahodou tak ze tie dodatocne zaplatene odvody by som si v danovom priznani za rok 2016 mohol uplatnit a ponizit viac zaklad dane - rovnako ako pri akciách by to malo fungovat aj pri zavislej cinnosti - mari sa mi ze nieco take som niekde cital.
Ak je teda moja teoria spravna, do ktorej kolonky presne mam uviest tie dodatocne odvedene ci zaplatene odvody?
Dakujem moc :)

Zdravotné sa neplatí z oslobodených príjmov, čiže ani z tých 500 € - tie by neboli ani v DP uvedené, tak z nich nemôžu ani odvody vypočítavať. Vypočítajú ich len z tej 1000-ky., ktorá bude zapísaná v DP.

2. áno môžeš, odvod je zaplatený v roku 2017 tak patrí do toho roku - je jedno o aký účtovný rok išlo

O tých 400 € si tiež môžeš znížiť základ dane. Odvody idú do výdavkov - pri závislej činnosti pripočítal by si si ich k zaplateným odvodom ktoré budeš mať na potvrdení o príjmoch od zamestnávateľa, ak ich budeš prepisovať do DP ako povinne zaplatené odvody v V.odd.

U zaplatených odvodov z CP, buď by si si ich pripočítal k výdavkom ked budeš robiť DP za tento rok alebo ich uvedieš zvlášť do kolonky výdaj v VIII. odd. na r. 5.

Myslím, že doklad o zaplatených odvodoch nie je povinnou prílohou k DP, musíš ho mať len pre prípad kontroly, ale nič sa nestane, ak im ho dáš. Do osobitných záznamov niekde na konci DP im môžeš uviesť že 400 € je zaplatený nedoplatok z RZZ.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Dana »

Jarik12 napísal: takze nie ako som si myslel, dakujem :)
Dobre si si myslel, výdavkom je aj kúpna cena CP nielen poplatky.. Ale na tom až tak nezáleží, iba k tomu ti treba vedieť čo je príjem, či máš alebo nemáš povinnosť podávať DP. Výsledky by vyšli rovnaké a podstatné je zaplatiť daň zo správneho základu príp. len podať tlačivo ak sa daň neplatí a povinnosť vznikla.

A pri tých futures tiež neviem, ani kolónky na čísla by nemuseli stačiť ak by sa to malo počítať takto, myslím že to málo kto robí, aj ked je to správnejšie riešenie.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

Dakujem Dana este raz :)
Bol som sa v zdravotnej poistovni pytat, tak mi bolo povedane ze Danovy urad posiela info na ZP, cize to co uvediem v DP ako zaklad dane z kap. majetku to cislo dostane ZP a poslu mi domov sek na doplatok. Ked som sa opytal kolky som tento rok co sa to prisiel opytat tak mi bolo povedane ze poslednych 5 rokoch som asi treti.

Mam uz iba jednu potvrdzujucu otazku, ak chcem DP poslat postou a zaplatit bezhotovostne, plati toto?
https://podpora.financnasprava.sk/57494 ... BA%C4%8Dtu" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.financnasprava.sk/sk/elektr ... leneho-oud" onclick="window.open(this.href);return false;
nasledne si vygenerujem OUD, vytvorim si svoj IBAN a poslem cez IB, je to tak?

Dakujem a zelam uspesny investorsky rok :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

zrejme mas pravdu a ja som sa splasil. riadil som sa podla clanku na etrende rok stary, kde bol link na financnu spravu na vygenerovanie OUD
https://www.financnasprava.sk/sk/elektr ... leneho-oud" onclick="window.open(this.href);return false;
a kedze mi to aj poslali mailom po vygenerovani ako hotovu vec, tak som to v tej chvili pochopil tak ze uz teda nasa financna sprava pokrocila do takej miery ze uz sme "elektronicky" uplne a rovno som vygeneroval iban a uhradil to.
No kazdopadne som danovemu uradu napisal prave mail a poziadal ich teda o informaciu co s tym?
Tak uvidíme aka bude reakcia.
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: DP_2016

Príspevok od používateľa Jarik12 »

dosla odpoved, je to teda v poriadku:

Dobrý deň,
platba vo výške xx EUR zo dňa 14.2.2017 bola pripísaná správne na úhradu Vami podaného daňového priznania k dani z príjmov FO za rok 2016.
Ing. xxxxx yyyyy
správca II
oddelenie správy daní 11
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"