Nejčernější scénář
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
- JUGGLER
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 20584
- Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
- Has thanked: 2479 times
- Been thanked: 2862 times
Re: Nejčernější scénář
F:
čo mu kto v hedge fonde předepisuje?
Keď ako guru a fond manažér zavelím, že toho roku sme 80% cash, tak tak bude, alebo nech si to riadia investori sami.
A odkedy je Roubini manažer fondu?
čo mu kto v hedge fonde předepisuje?
Keď ako guru a fond manažér zavelím, že toho roku sme 80% cash, tak tak bude, alebo nech si to riadia investori sami.
A odkedy je Roubini manažer fondu?
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: Nejčernější scénář
v cashi jednoznačne mohol byť - nijako by tým štatút hedge fondu neporušil. Problém je skôr v jeho názore, ak by mal opačný názor na EM, tak s tým čo to mohol urobiť.
Re: Nejčernější scénář
Přehlíd jsem toho "manažera fondu".Honzajs napísal:Roubini není fond manažer. Já měl na mysli Mobiuse - co se divíme optimistickým portfolio manažerům?
Třeba takovej Faber je dlouhodobej pesimista, přesto, pokud vím, neustále investuje long.
Re: Nejčernější scénář
Pozri Honzajs, tu je nieco o rozpade eurozony, ktory predpovedas.
Osobne si myslim, ze toto riziko zatial nestoji za zmienku.
http://tvojepeniaze.pravda.sk/trhy-spek ... pakcie_p01
"Globálna finančná kríza a hlboká ekonomická recesia núti vlády pumpovať do záchrany bánk a podpory ekonomík veľké množstvá požičaných peňazí. Finančné trhy si začínajú klásť otázku o schopnosti tieto plány zaplatiť."
Ak sa tohto obavaju v EU, co potom spravia s menou USA?
Osobne si myslim, ze toto riziko zatial nestoji za zmienku.
http://tvojepeniaze.pravda.sk/trhy-spek ... pakcie_p01
"Globálna finančná kríza a hlboká ekonomická recesia núti vlády pumpovať do záchrany bánk a podpory ekonomík veľké množstvá požičaných peňazí. Finančné trhy si začínajú klásť otázku o schopnosti tieto plány zaplatiť."
Ak sa tohto obavaju v EU, co potom spravia s menou USA?
Re: Nejčernější scénář
Tak, tak. USA pumpují daleko víc, přitom už před začátkem "krize" (na to slovo už su fakt alergickej) byly daleko víc zadlužený, než eurozóna.
Problémový státy eurozóny teď naopak mají daleko větší motivaci v eurozóně zůstat. Takovýmu Irsku to už zachránilo krk. Podívejte se, jak dopadl Island se svojí korunou.
Problémový státy eurozóny teď naopak mají daleko větší motivaci v eurozóně zůstat. Takovýmu Irsku to už zachránilo krk. Podívejte se, jak dopadl Island se svojí korunou.
-
janula
- Silver Member *
- Príspevky: 161
- Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 12:22 pm
- Been thanked: 4 times
Re: Nejčernější scénář
navyse sa zacinaju objavovat nazory ze rozdiel medzi Irskom a Islandom je 1 pismeno a 6 mesiacov:-)) (Ireland a Iceland)....vcera bolo na blogu FT nazor, ze Britania je v tom az po usi (ale link uz neviem)....tak tusim aj tato prognoza Honzajsa vyjde (este na jesen tu mal link na Herald Tribune)
Re: Nejčernější scénář
Jaká prognóza?janula napísal:navyse sa zacinaju objavovat nazory ze rozdiel medzi Irskom a Islandom je 1 pismeno a 6 mesiacov:-)) (Ireland a Iceland)....vcera bolo na blogu FT nazor, ze Britania je v tom az po usi (ale link uz neviem)....tak tusim aj tato prognoza Honzajsa vyjde (este na jesen tu mal link na Herald Tribune)
Rozdíl mezi Irskem a Islandem je právě ten, že první je v eurozóně a druhej ne.
Británie je v tom po uši už rok, ale hlavně není v eurozóně.
Re: Nejčernější scénář
Nahodou som dnes cital:
Trhy tak podle agentury Reuters již začaly do cen zahrnovat dosud nemyslitelné riziko rozpadu eurozóny. Ceny pojistek proti státnímu bankrotu zemí jako Irsko, Řecko, Itálie, Španĕlsko nebo Belgie prudce vzrostly a výraznĕ se také zvýšilo rozpĕtí mezi výnosy dluhopisů tĕchto zemí proti výnosům nĕmeckých obligací, které v eurozónĕ slouží jako základní mĕřítko.
http://www.financnik.sk/index.php?did=5 ... xt=&kriza=
Trhy tak podle agentury Reuters již začaly do cen zahrnovat dosud nemyslitelné riziko rozpadu eurozóny. Ceny pojistek proti státnímu bankrotu zemí jako Irsko, Řecko, Itálie, Španĕlsko nebo Belgie prudce vzrostly a výraznĕ se také zvýšilo rozpĕtí mezi výnosy dluhopisů tĕchto zemí proti výnosům nĕmeckých obligací, které v eurozónĕ slouží jako základní mĕřítko.
http://www.financnik.sk/index.php?did=5 ... xt=&kriza=
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: Nejčernější scénář
Tak ono tie štáty môžu krachnúť - prestať platiť dlhy, bez ohľadu na euro. Vysoký spread je u týchto dlhopisov už nejakú dobu a to napriek tomu, že sú to stále euro-štátne-papiere.
- Honzajs
- Guru Member ****
- Príspevky: 2255
- Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
- Been thanked: 1 time
Re: Nejčernější scénář
BLESK, cena za pojištění některých zemí byly na násobcích jiných už před čtvrt rokem...slimak napísal:Nahodou som dnes cital:
Trhy tak podle agentury Reuters již začaly do cen zahrnovat dosud nemyslitelné riziko rozpadu eurozóny. Ceny pojistek proti státnímu bankrotu zemí jako Irsko, Řecko, Itálie, Španĕlsko nebo Belgie prudce vzrostly a výraznĕ se také zvýšilo rozpĕtí mezi výnosy dluhopisů tĕchto zemí proti výnosům nĕmeckých obligací, které v eurozónĕ slouží jako základní mĕřítko.
http://www.financnik.sk/index.php?did=5 ... xt=&kriza=
Re: Nejčernější scénář
zasa o konci eura od Rogersa:
http://ekonomika.sme.sk/c/4279489/ameri ... ebude.html
Pad eurozony podla mna nie je v dohladnej dobe realny.
Ovela horucejsie temy su na programe v najblizsich rokoch.
http://ekonomika.sme.sk/c/4279489/ameri ... ebude.html
Pad eurozony podla mna nie je v dohladnej dobe realny.
Ovela horucejsie temy su na programe v najblizsich rokoch.
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: Nejčernější scénář
tak on hovoril v tom článku hlavne o libre, ktorá sa má dostať na úroveň USD a že Britská ekonomika už nemá z čoho zaplátať diery po finančnom sektore a neskor po rope, ktora raz skonci.
Čo sa týka eura, tak spomenul že o 20 rokov tu nebude. To je tak dlhá doba, že sa môže stať čokoľvek vrátane tohoto
Čo sa týka eura, tak spomenul že o 20 rokov tu nebude. To je tak dlhá doba, že sa môže stať čokoľvek vrátane tohoto
Re: Nejčernější scénář
Presne tak. V ekonomii sa to označuje "ceteris paribus" ostatne faktory nezmenene. Povedzme ze by mal s EUROm pravdu a za 20 rokov by sa nic nezmenilo, tak fajn, potom by tu EURO povedzme nebolo. Ale to je príliš dlhá doba, tam sa može stať naozaj všeličo čo može Euru pomocť aj ho poškodiť.
Re: Nejčernější scénář
http://profit.etrend.sk/ludia-a-udalost ... 56374.html
Peter Staněk: Oživenie sa neudeje o šesť mesiacov, ťažkých bude päť až sedem rokov
Peter Staněk: Oživenie sa neudeje o šesť mesiacov, ťažkých bude päť až sedem rokov
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: Nejčernější scénář
Znížením spotreby energie by sa jej cena zvýšila. Ak sa rapídne zníži spotreba, tak fixné náklady na distribúciu energie vytlačia cenu za jednotku energie vyššie. Neviem aký pomer je cena plynu/cena distribúcie, ale približne tak by to zafungovalo.Jedným z východísk je napríklad zvýšenie domáceho dopytu. Aby však občania mohli viac míňať, musia na to mať. Peniaze môžu získať znížením výdavkov na energie, ktoré dnes reprezentujú zhruba pätinu celkových výdavkov domácností. Spotreba energie sa môže znížiť, ak sa napríklad zateplia všetky bytové domy. Stálo by to okolo štyristo miliárd korún, ale vytvorilo by sa veľa pracovných miest. Pre veľa firiem by to mohlo byť biznis aj na pätnásť rokov.
Druhá vec je to, že by to fungovalo iba ak by ten polystyrén platil štát. Lebo ak by si ho hradili obyvatelia, tak zas nemajú na míňanie a dávajú prachy na energie, aj keď jednorázovo.
Ale tuším je to nezmysel, lebo dopad na HDP by bol nulový. Je vlastne jedno, či HDP zvýšia plynári, zateplovači, alebo obyvatelia v tescu.
makroekonomika
Dnes zverejnia HDP USA na 4.q . To som teda zvedavý!
Nezamestnanost USA: Davky v nezamestnanosti berie 6,5 mil ludi. Najviac ludi od r. 1967!
Predaj nových domov - najnizsi od r.1963.
Skuste si zatipovat na % nezamestnanosti v USA ku koncu roku. Teraz je myslím oficialne 7,2%. Roubini hovori o 9%. Ja si myslim, ze to moze byt aj dvojciferne cislo. Okrem toho tym oficialnym cislam moc neverim.
http://ekonomika.ihned.cz/c1-33614990-v ... -roku-1967
http://ekonomika.ihned.cz/c1-33622390-r ... eni-na-dne
Nezamestnanost USA: Davky v nezamestnanosti berie 6,5 mil ludi. Najviac ludi od r. 1967!
Predaj nových domov - najnizsi od r.1963.
Skuste si zatipovat na % nezamestnanosti v USA ku koncu roku. Teraz je myslím oficialne 7,2%. Roubini hovori o 9%. Ja si myslim, ze to moze byt aj dvojciferne cislo. Okrem toho tym oficialnym cislam moc neverim.
http://ekonomika.ihned.cz/c1-33614990-v ... -roku-1967
http://ekonomika.ihned.cz/c1-33622390-r ... eni-na-dne
-
peter.cmorej
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 3265
- Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
- Has thanked: 7 times
- Been thanked: 17 times
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: Nejčernější scénář
chybička?
Inak spomínam si Honzajs, že si mal dlhodobé sporenie v Číne, alebo tak nejak. Ako sa na to pozeráš z hľadiska tvojich článkov?Jsou USA bankrot?
- Honzajs
- Guru Member ****
- Príspevky: 2255
- Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
- Been thanked: 1 time
Re: Nejčernější scénář
Investice do Templeton Emerging Markets jsem dávno zastavil. Co se týče objemu investic, mám tam přesně 0,4% portfolia.
USA JSOU bankrot, ale do nadpisu se hodil lépe otazník
USA JSOU bankrot, ale do nadpisu se hodil lépe otazník
- filip glasa
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 11206
- Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
- Bydlisko: Bratislava
- Been thanked: 1 time
- Kontaktovať používateľa:
Re: Nejčernější scénář
inak ešte ma napadlo, že viac menej vieme podľa honzajsa do čoho neinvestovať. Je ale niečo do čoho možno investovať?
Re: Nejčernější scénář
do shortufilip glasa napísal:inak ešte ma napadlo, že viac menej vieme podľa honzajsa do čoho neinvestovať. Je ale niečo do čoho možno investovať?
- Honzajs
- Guru Member ****
- Príspevky: 2255
- Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
- Been thanked: 1 time
Re: Nejčernější scénář
Drahé kovy - toť má největší pozice, následují shortyfilip glasa napísal:inak ešte ma napadlo, že viac menej vieme podľa honzajsa do čoho neinvestovať. Je ale niečo do čoho možno investovať?
Re: Nejčernější scénář
co znamena oficialne 7,2 perc. nezamestnanost v USA v praxi...
http://www.youtube.com/watch?v=mfoL5PuUzL4
http://www.youtube.com/watch?v=mfoL5PuUzL4
Re: Nejčernější scénář
Znamená to presne toľko čo v Európe, toľko je zhruba európsky priemer myslím. A keď je v amerike a v európe rovnaká nezamestnanosť, tak o ameriku sa bojím menej - tam sú ľudia podnikavejší a aktívnejší ako v našich končinách. A to že stoja v rade na lístky na Rolling Stones znamená len toľko že majú radi dobrý rockseven napísal:co znamena oficialne 7,2 perc. nezamestnanost v USA v praxi...
Re: Nejčernější scénář
jasne, nic dramaticke zatial. Len tie percenta su asi trocha zavadzajuce.
tak iba na zamyslenie:
http://www.youtube.com/watch?v=KNIUwsCsWQM
a trocha filozofovania o tom: ( mozno fanusik Rolling Stones
)
http://www.youtube.com/watch?v=5EfK8mrhh60
tak iba na zamyslenie:
http://www.youtube.com/watch?v=KNIUwsCsWQM
a trocha filozofovania o tom: ( mozno fanusik Rolling Stones
http://www.youtube.com/watch?v=5EfK8mrhh60
Re: Nejčernější scénář
Snad V bankrotu, ne??Honzajs napísal: USA JSOU bankrot, ale do nadpisu se hodil lépe otazník
Jinak sem si to se zájmem přečetl, pěkně sepsaný, jenom někde trochu až moc přitažený za vlasy, hlavně v popisu rozdílů mezi statistikama a skutečností. Argumentace lidma, kteří si práci nehledají, a jejich zařazením mezi nezaměstnaný je trochu mimo mísu. To bys musel předělat statistiky ve všech světových končinách a za celou dobu dělání těchto statistik. Takže vypovídací hodnota tohodle údaje je nulová. Tihle lidi se zkrátka z mnoha dobrých důvodů nikdy a nikde mezi nezaměstnaný nepočítali a není důvod to zrovna teď (trochu tendenčně) dělat. To tam rovnou můžeš hodin rentiéry, důchodce, podnikatele, umělce a veškerou omladinu.
To samý s částečnýma úvazkama. Asi těžko od stolu určíš, kolik jich je "nucených" a kolik "chtěných". Navíc je zase vyvažuje relativně vysokej počet lidí se dvěma (a více
Teď jen doufám (jako už asi rok a nějakej ten měsíc), že se tvý černý vize nenaplní.
I když jako investor by sis to zasloužil.
- Honzajs
- Guru Member ****
- Príspevky: 2255
- Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
- Been thanked: 1 time
Re: Nejčernější scénář
Data o rezignovaných lidech, ukrácených úvazcích apod. jsou přebrána z oficiální vládní zprávy
Publikuje se nezaměstnanost "U6", kde sama vláda pracuje s nechtěnými zkrácenými úvazky a lidmi, co rezignovali na hledání zaměstnání. Přečti si tu oficiální zprávu. Tam to všechno máš. Nic není můj výmysl ani manipulace.
Link na zprávu:
http://www.bls.gov/news.release/empsit.nr0.htm
Nechtěl jsem to tak do detailů rozpitvávat...
Publikuje se nezaměstnanost "U6", kde sama vláda pracuje s nechtěnými zkrácenými úvazky a lidmi, co rezignovali na hledání zaměstnání. Přečti si tu oficiální zprávu. Tam to všechno máš. Nic není můj výmysl ani manipulace.
Link na zprávu:
http://www.bls.gov/news.release/empsit.nr0.htm
Nechtěl jsem to tak do detailů rozpitvávat...
Re: Nejčernější scénář
trosku OT ale myslim, ze to patri sem...
Myslim, ze Honzajs ma dost realisticky pohlad co sa tyka trhov a ekonomiky....zial
A viete na co sa tesim? I ked to asi nebude len tak skoro
Ked jedneho krasneho dna Honza napise nejaku optimisticku zpravu co sa tyka vyvoja trhov, buducnosti, ze predava svoje pozicie v drahych kovoch a ze postupne vybera kandidata na long u bankovych akcii....no jo - krasne to predstavy 
Myslim, ze Honzajs ma dost realisticky pohlad co sa tyka trhov a ekonomiky....zial
A viete na co sa tesim? I ked to asi nebude len tak skoro
- Honzajs
- Guru Member ****
- Príspevky: 2255
- Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
- Been thanked: 1 time
Re: Nejčernější scénář
Bobikpp napísal:
A viete na co sa tesim? I ked to asi nebude len tak skoroKed jedneho krasneho dna Honza napise nejaku optimisticku zpravu co sa tyka vyvoja trhov, buducnosti, ze predava svoje pozicie v drahych kovoch a ze postupne vybera kandidata na long u bankovych akcii....no jo - krasne to predstavy
Až uvidíš všude, že zlato je to jediné pravé, že zlaté akcie nepřetržitě X let zvyšují tržby i zisky, jak vznikají jeden fond zaměřený na zlato za druhým, že je tu nová doba apod....tak potom bude ta pravá doba pro postupné opouštění pozic ve zlatě.
Jak začnu nakupovat banky, dám vědět. Akorát to bude asi nějaký ten rok ještě trvat.
- Lobista
- Platinum Member ***
- Príspevky: 1127
- Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
- Bydlisko: Bratislava
Re: Nejčernější scénář
Velmi zaujimavy -- aj ked uz tradicne trosku pesimisticky
-- clanok.
Skusal si sa pozerat aj na dlhy europskych krajin ako su Taliansko, Belgicko a pod.? Niektore maju uz teraz dlhy vyssie ako ich rocny HDP -- myslim, ze mnoho krajin je na tom podobne ako pises o USA, t.j. nemaju sancu svoje dlhy realne nikdy splatit. V ziadnom pripade ich to vsak neobmedzuje a funguju tak uz niekolko destatroci.
Inak, kde si v tej sprave videl, ze USA nepresli auditom? Ja som si to prelistoval a videl som tam akurat 2 alebo 3 disclaimery, ostatne veci boli oznacene ako "unqualified", cize ziadne bez materialnych chyb. Akurat som tam zbadal adverse opinion na internal control a nejake vyhrady na konci.
Skusal si sa pozerat aj na dlhy europskych krajin ako su Taliansko, Belgicko a pod.? Niektore maju uz teraz dlhy vyssie ako ich rocny HDP -- myslim, ze mnoho krajin je na tom podobne ako pises o USA, t.j. nemaju sancu svoje dlhy realne nikdy splatit. V ziadnom pripade ich to vsak neobmedzuje a funguju tak uz niekolko destatroci.
Inak, kde si v tej sprave videl, ze USA nepresli auditom? Ja som si to prelistoval a videl som tam akurat 2 alebo 3 disclaimery, ostatne veci boli oznacene ako "unqualified", cize ziadne bez materialnych chyb. Akurat som tam zbadal adverse opinion na internal control a nejake vyhrady na konci.
Re: Nejčernější scénář
Já neříkám, že si ty data vymýšlíš, chraň Bůh, jen je podle mě nesmyslný tydle lidi najednou počítat mezi nezaměstnaný, pač je to silně zavádějící. Tím neříkám, žes s tím přišel ty.Honzajs napísal:Data o rezignovaných lidech, ukrácených úvazcích apod. jsou přebrána z oficiální vládní zprávy![]()
Publikuje se nezaměstnanost "U6", kde sama vláda pracuje s nechtěnými zkrácenými úvazky a lidmi, co rezignovali na hledání zaměstnání. Přečti si tu oficiální zprávu. Tam to všechno máš. Nic není můj výmysl ani manipulace.
Re: Nejčernější scénář
jen je podle mě nesmyslný tydle lidi najednou počítat mezi nezaměstnaný, pač je to silně zavádějící.
Ak budes mat nezamestnanost stale pr. 8% ale tebou spomenuta skupina ludi vzrastie 5nasobne, tak potom co? Co ma aku vypovedaciu schopnost?
To co tvrdis ma zmysel ak sa struktura, pocty nemenia. Kedze je kriza, tak tie presuny tipujem budu. A zrejme to Honzajs preto uviedol. Tak je, ci sa mylim?
Ak budes mat nezamestnanost stale pr. 8% ale tebou spomenuta skupina ludi vzrastie 5nasobne, tak potom co? Co ma aku vypovedaciu schopnost?
To co tvrdis ma zmysel ak sa struktura, pocty nemenia. Kedze je kriza, tak tie presuny tipujem budu. A zrejme to Honzajs preto uviedol. Tak je, ci sa mylim?
Re: Nejčernější scénář
OK. Jasně, že to má vliv. Ale musí se srovnávat srovnatelný. A né, že před rokem byla nezaměstnanost 4,5 %, ale teď je 13 %, pač do toho teď započítáme i poloviční úvazky, lidi, co vůbec práci nechtějí, nelegální přistěhovalce atd. atd.slimak napísal:
Ak budes mat nezamestnanost stale pr. 8% ale tebou spomenuta skupina ludi vzrastie 5nasobne, tak potom co? Co ma aku vypovedaciu schopnost?
To co tvrdis ma zmysel ak sa struktura, pocty nemenia. Kedze je kriza, tak tie presuny tipujem budu. A zrejme to Honzajs preto uviedol. Tak je, ci sa mylim?
Krom toho, podle mýho názoru tadle skupina naroste +/- proporcionálně k nárůstu "klasických"
nezaměstnaných. Takže v jejím sledování nevidím moc smysl.
Ale to jen tak na okraj. Ona je totiž dycky tendence ve špatných dobách nadsazovat jedním směrem a v dobrých zas druhým. Přitom reálná situace se mění jen velmi málo a nepatrně osciluje kolem "zlatýho středu".
- Honzajs
- Guru Member ****
- Príspevky: 2255
- Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
- Been thanked: 1 time
Re: Nejčernější scénář
Nejde mi o to, že by je najednou začali počítat mezi nezaměstnané. To by byla změna metodiky, kterou kritizuji jinde. Nešlo mi o to ukázat měsíční skok, o tom jsem ani nepsal. Šlo mi o to ukázat, že "headlinová" nezaměstnanost není zrovna ideální ukazatel, že tu reálnou snižuje.
Jde mi o to, že oni SOUSTAVNĚ reportují jak U3 - tedy klasickou nezaměstnanost, tak "U6", tedy tu, co jsem popsal - viz graf v článku. Akorát že média probírají tu menší, pokud někde nehledá hlouběji, nedoví se z médií, že skutečná nezaměstnanost je jiná. Třeba by se pak na ekonomiku díval jinak.
P.S.
Na ty audity se ještě jednou kouknu
Jde mi o to, že oni SOUSTAVNĚ reportují jak U3 - tedy klasickou nezaměstnanost, tak "U6", tedy tu, co jsem popsal - viz graf v článku. Akorát že média probírají tu menší, pokud někde nehledá hlouběji, nedoví se z médií, že skutečná nezaměstnanost je jiná. Třeba by se pak na ekonomiku díval jinak.
P.S.
Na ty audity se ještě jednou kouknu
Naposledy upravil/-a Honzajs v Po 02 02, 2009 3:02 pm, upravené celkom 1 krát.
Re: Nejčernější scénář
Pro širokou veřejnost je to asi trochu zavádějící (vyvolává to u ní dojem, že při 5% nezaměstnanosti 95 % lidí pracuje), ale na druhou stranu to skutečně reportuje o SKUTEČNÉ nezaměstnanosti. Žádný "vylepšování" v tom není. Přesně to totiž odpovídá definici nezaměstnanosti. Ta mluví o tom, že "nezaměstnaný" je člověk, který práci nemá, práci chce a hledá ji a do 14 dnů je ochoten a schopen začít pracovat. V praxi to je pak většinou tak, že nezaměstnaným je člověk, kterej je přihlášenej na úřadu práce (čili je tam ve skutečnosti, když už, spíš nadsazení nezaměstnanosti, pač poměrně velký procento těchto lidí pracovat vůbec nechce). Žádnej rozpor tady tedy není.
Může se diskutovat o tom, estli je tahle definice ta nejvhodnější a jestli není termín "nezaměstnaný" zavádějící, ale takle by se daly hledat mouchy na definicích čehokoliv.
Může se diskutovat o tom, estli je tahle definice ta nejvhodnější a jestli není termín "nezaměstnaný" zavádějící, ale takle by se daly hledat mouchy na definicích čehokoliv.
Re: Nejčernější scénář
Dobry rozhovor s Geraldom Celentem o krize, minulosti, buducnosti, trendoch atd.
Inak velmi realny pohlad na vec. Pomenovavanie veci pravymi menami:
http://www.vyvlastnenie.sk/postreh/a/za ... sku-krizu/
Inak velmi realny pohlad na vec. Pomenovavanie veci pravymi menami:
http://www.vyvlastnenie.sk/postreh/a/za ... sku-krizu/
