miror napísal: ↑Pi 11 11, 2022 7:57 pm
Keď ako dieťaťu, tak nech sa páči Juggler:
Chcem sporiť 1000€ mesačne po dobu 30 rokov. Spolu vložím 360 000€. Vstupný poplatok je stanovený na 1%, priebežný žiadny.
Zaplatím agentovi EIC na začiatku poplatok 3600€ alebo mu zaplatím pri prvom vklade 10€ a z každého ďalšieho vkladu si strne 10€ ? To je to, čo som pochopil z príspevku PEPP. Lebo keď dám na začiatku 3600€ a teda prvý rok aj pri 10% raste som v strate viac ako 30% a v druhom prípade som v očakávanom výnose a môžem si investíciu presúvať kde chcem, to je podstatný rozdiel. A o tom som písal.
Výborne. Snažím sa veci vysvetlovať po lopate. Preto vítam jednoduché praktické príklady.
Odpoveď je: ak to chceš cez EIC zaplatíš 360 € a zaviažeš sa na 3 roky.
Z 0% vstupom by si pri 10% p.a. skončil po 3 rokoch na stave
42 046 €
Z 1% vstupom na
41 560 €.
Ak si spokojný, pokračuješ. Ďalšie 3 roky by si začal so 41 200 po odčítaní poplatku druhých 360€
Po 6 rokoch by si mal
97 964 €
S 0% vstupom by to bolo
98 618 €
Úsmev.

Žiadnu tragédiu ani dobiehanie strát nevidím.
Poďme ďalej
Ak by si po 6 rokoch predlžil horizont rovno na 30 rokov, zaplatil by si 1000 € namiesto 2880 €
Takže odčítajme 1000€ a ďalších 24 rokov pokračujme s kapitálom 97 964. Výsledok:
2 264 257 €
S 0% poplatkom, ked ti nechám transakčný 0,2% ako u brokera to bude
2 271 380 €.
Cez EIC by si takto dosiahol výnos len o 0,3% nižší ako cez brokera !
Samozrejme, môžeš si nakupovať sám poctivo každý mesiac a užiť si tých +0,32%
K tomu, prečo si nadobudol dojem, že vstupný poplatok je nejaký diabol.
Pán PEPP je podľa môjho názoru vysoko inteligentný finančník, ktorý vie sofistikovane vysvetľovať poplatky, aby zamaskoval tie, čo idú do jeho kapsy.
V TV novinách môžeš bežne vidieť experta pána Ovčarika, ktorý vysvetluje národu investičnú gramotnost.
Pracuje pre Partners Investments. Aj stránka finančný kompas patrí pod Partners. Podielové fondy tam nájdeš zoradené tak, že stále žiaria víťazi. Skutočná analýza však odhalí, že král je nahý...
Pán Pepp si účtuje poplatok za výkonnosť. Pri parametroch 10% p.a. a horizonte 30 rokov nám vyšlo, že poplatok za výkonnosť, v jeho podaní ,,koeficient pre určenie výšky odplaty za zhodnotenie 0,1%,, sa rovná priebežnému poplatku 0,83% p.a.
V linke nižšie si môžeš prečítať, že poplatok za výkonnosť je nástroj ako obrať investorov o peniaze.
Naspodku článku sú aj poplatky Partners, kde za pasívne investovanie do ETF ryžujú neskutočných 2,9% p.a.
https://www.finax.eu/sk/blog/poplatok-z ... -o-peniaze
Je neuveriteľné, čo všetko finanční ,,experti,, vedia vymyslieť a obhájiť.
Poďme k tvojmu príkladu. Pán Pepp ti podsunul, že EIC chce poplatok za celú dobu sporenia dopredu.
To nie je pravda.
Ja nemám inú možnosť ako to nahodiť do kalkulačky. On to zámerne využil a z malého percentuálneho poplatku vytvoril maximálny nominálny poplatok.
Za druhé, on, ale aj ty ste začali rozoberať model, kde nie je žiadny počiatočný vklad.
Teda absolútne mimo modelu ktorý tu prezentujem a ku ktorému je založené vlákno.
Ale nejde o to. V pohode rozoberiem rôzne modely. S počiatočným vkladom , aj bez neho.
Nebudem však skákať ako blcha z jednej alternatívy do druhej. Takže k aktuálnej podstate.
My
riešime obyčajného človeka, ktorý chce sporo-investovať do indexového ETF a nemať žiadne starosti.
To znamená človeka, ktorý nechce mať účet u brokera a fyzicky nakupovať každý mesiac za 200 € ETF.
Aj tak by platil brokerovi 1-2% za každý nákup, lebo u IB stojí taký nákup 2-3 €.
U XTB je podľa mňa roztiahnutý spread, takže aj pri nulovom poplatku si zoberú svoje.
ALL: Odložte nabok svoje egá a predstavte si svoje manželky, deti, bratov, rodičov.
Normálnych ľudí - státisíce bežných ľudí, ktorí platia mesačne (cez trvalý príkaz ) nevýhodné produkty ako sú investičné životné poistenia a pod. Ktosi tu spomenul, že len zmlúv na IŽP je v SR viac ako milión! To je dedičstvo tých istých sprostredkovateľských firiem, ktoré teraz využívajú tisícky agentov s ponukami investovať do ETFs.
My hľadáme spôsob, kde bežný človek sporo-investuje pri minimálnych nákladoch a vklady mu odchádzajú cez trvalý príkaz. Taký človek si nastaví systém raz na začiatku a už sa ničím neotravuje. Vklady idú do indexového ETF a kedykolvek môže poslať viac.
Ak si pozrieme tabulku porovnania, mimo brokera zatiaľ neexistuje lacnejší a pohodlnejší spôsob ako 1% vstup cez EIC.
Ja sám mám účet u brokera viac ako 20 rokov, ale v sporo-investovaní by som nedokázal pravidelne nakupovať každý mesiac za 200 € ETF USA. Takisto manželke, alebo deťom. Je to proste pre mňa blbosť. Blbosť za ktorú by som aj tak zaplatil brokerovi 2-3€ za každý nákup, pretože ETF za 200 € ináč nemôžem kúpiť. 3€ za nákup ETF za 100-200€ je to isté ako 1,5% až 3% vstupný poplatok. Takže pri všetkých tých nákupoch za 35 rokov, by som aj tak zaplatil minimálne 1% zo všetkých vkladov. Ak by som chcel sporo-investovať cez brokera ako IB, robil by som iba vo väčších čiastkach a nepravidelne.
Normálny človek funguje tak, že dostane výplatu na bankový účet a odtial mu odíde platba do inštitúcie.
Tam mu za to kúpia ETF.
TOTO RIEŠIME !
Banky a inštitúcie to vedia. Nie nadarmo vymysleli produkty kde sa platí mesačne.
Našťastie tento spôsob sedí aj na model DCA u sedliaka v ETF. Takto môže každý zarábať a poraziť aj Buffetta.
Nájdite lepšiu možnosť. Nech sa páči ! Ja som nenašiel.
Pretože žiadna inštitúcia vám nechce spravovať účet za 0% p.a. + cez trvalý príkaz prijímať vklady a tie za vás investovať do ETF.
EIC to robí za 0% p.a. a 0,2% za nákup,. Teda naozaj s nízkymi nákladmi. Len vám musí niekto založiť účet, pretože EIC je veľkoobchodník, ktorý nechce mať náklady s retailom. Preto sú takí lacní. Sami si môžeme založiť účet u brokera, ale tam si musíme nakupovať sami. Sami si môžeme založiť účet v zahraničí u ETFmatic.com, alebo Portu, ale tam už platíme 0,47% až 0,48 % p.a. EIC je u nás doma v SR.
Preto má význam to porovnanie, ktoré však treba spojiť aj z inými faktormi a vybrať tú najrozumnejšiu alternatívu.
-----------------------------------------------------------------
Dlhujem ešte odpovede pánu Peppovi.
PEPP.SK napísal: ↑Št 10 11, 2022 4:42 pm
Spravte porovnanie na 15-20 rokov a 7% výnos. To je reálne.
Rovnaký model pri 7% p.a. na 20 rokov dáva pri PEPP.sk výsledok
156 863 €
Efekt poplatkov je
-28705 € ..to je
-15,46%
Pri vstupe 1% klient skončí na
182 450 €. Efekt poplatkov je
–3117€...
-1,68%
Rozdiel je -25 588 € ak sa investuje cez PEPP.SK.
Pritom sa bavíme o čisto pasívnom investovaní cez EIC. Klient chce iba vkladať peniaze do indexového ETF.
Nič od agenta nepotrebuje. Len založiť účet a 20 rokov tam posielať peniaze.
Rozumiem, že máte mnohoročné skúsenosti a vysoké vedomosti v investičnom finančníctve.
Ak sa však ako sprostredkovateľ cítite povolaný robiť predikcie a na základe subjektívneho názoru chcete klientom radiť, to môže byť ďalší faktor, ktorý ľuďom zníži výnosy.
Vo vlákne
ETF cez PEPP.sk som analyzoval 2 vaše stratégie z reálnymi výsledkami za posledných 10 rokov.
Produkt
Pepp.sk - Americke akcie – bez daní vyzerá ako profesionálny produkt, pritom ide
o investíciu do jediného ETF: iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF
Ak by klient investoval 100 000 € z vašími poplatkami, mal by po 10 rokoch na účte
278 400€
Ak by investoval do rovnakého ETF zo vstupom 1%, mal by
312 344 € (o +12% viac)
To sa bavíme len o 10 rokoch a počítal som to na základe reálnych výnosov daného ETF za posledných 10 rokov.
Z väčším horizontom sa podľa mňa straty na výnose budú nabaľovať ako snehová guľa.
Ak by klient ignoroval váš produkt a nevybral by si hedžované ETF (kde zbytočne platí náklady hedžingu), na účte by mal až
335 340 € ( o +20% viac )
Ešte horšie dopadla
PEPP.sk stratégia SVET - Portfolio životneho cyklu a penzijného zabezpečenia. Tam ste zvolil portfólio zo 65% podielom EU, rozvíjajúcich trhov a Afriky.
Výnos klienta by bol
+85% oproti
+224% v ETF SVET (iShares Core MSCI World UCITS ETF). Nič v zlom, ale je to jedno z najhorších portfólii aké si viem predstaviť.
Výnos vášho portfólia podľa môjho názoru bude naďalej zaostávať a výsledok po 30-40 rokoch môže byť žalostný.
A to len preto, lebo máte pocit, že ste vymysleli niečo lepšie ako ETF SVET (fond s 1500 akciami z celého sveta).
PEPP.SK napísal: ↑Št 10 11, 2022 4:42 pm
-> Prvý veľký nedostatok porovnania
Nezohľadňuje rozdiel medzi vstupným poplatok zaplateným VOPRED, teda na začiatku sporenia z cieľovej sumy v porovnaní s poplatkom plateným priebežne (teda nejakým malým zlomkom percenta pri každom nákupe.)
Vstupný poplatok je najmenší problém. V modeli porovnania sa bavíme o celkových vkladoch 104 000 €. Vstupný poplatok je spolu 1040 € za 35 rokov.
Pri výslednej sume 1 380 000 € je to kvapka v mori: 0,075%
1040 € je všetko čo klient za celý život zaplatí.
Klient to vôbec nemusí zaplatiť naraz. Závisí to od neho. Vy zneužívate fakt, že do investičnej kalkulačky to musím zadať ako poplatok pri akomkoľvek horizonte.
Po vašom vysvetlení, že kalkulačka nevie vypočítať blahodárny účinok vášho priebežne plateného vstupného poplatku vám vo výpočte poskytnem najblahodárnejšiu výhodu:
0 % vstup.
Tak poďme na to.
V danom modeli 20 000 + 200 mesačne (nie v tom, čo ste si nahodil vy, aby ste zmiatol ľudí ) by som ja osobne sa zaviazal na 6 rokov a zaplatil vstup 344 €. Keď tých 344 € rovno odčítam od 20 000, investujem 19 655 €.
Následne mi odchádza z účtu 200 € mesačne a
6 rokov žiadny poplatok neplatím.
Spolu je to vklad s mesačnými poplatkami
34 055 €.
Za 6 rokov budem mať pri danom modeli na účte
55 400 €.
Potom by som sa rozhodoval, či zaplatím ďalší vstup.
Poďme sa pozrieť koľko by som mal
u vás po tých 6 rokoch s
0% vstupom :
Po 6 rokoch by bol výsledok na účte
53 228 €. Takže menej o 2172 € ako so vstupným poplatkom 1%.
Ako je to možné? Nesedí to s dojmom, čo ste vytvorili. Je to
-3,92% a to uplynulo len 6 rokov.
Poďme teda ďalej.
U agenta s 1% poplatkom by som zvolil 15 ročný horizont (vklady 36 000 ) a zaplatil ďalších 360 €.
Mal by som predplatených 15 rokov investovania po 200 mesačne.
Odčítajme tých 360 € od 55 400 €. To je
55 040 €. Stále mám o 1812 € viac ako u vás.
Nahoďme do kalkulačky: môj výsledok bude po 15 rokoch
328 071 €
Pozrime sa na výsledny stav u Pepp pri 0% vstupe:
279 129 € .
Prešlo teda 21 rokov. Na účte mám 328 071 € a poplatky agentovi som zaplatil spolu 704 €.
S vami pán PEPP mám na účte 279 129, čo je
-48 942 € ( -15% )
Poďme do finále:
Predplácam si posledných 33600 € až do ukončenia horizontu 35 rokov: poplatok 336 €
Znova to stiahnem z účtu, veď mám predsa z čoho: 328 071 – 336 =
327 735 €
Finálnych 14 rokov platím po 200 € mesačne a tu je výsledok:
1 391 922 €
Aký výsledok mi vyhodí PEPP.sk so vstupom 0%?:
1 041 520 €
To je
-350 402 €, čo je o
-25,17%
PEPP.SK napísal: ↑Št 10 11, 2022 4:42 pm
Preto čitateľom odporúčam uvedomiť si tri veci a urobiť si vlastný názor:

Ak zaplatíte vstupný poplatok z cieľovej sumy vopred, budete "dlho"* v strate.
Teda budete niekoľko mesiacov iba splácať poplatok agentovi. Na tom nič nemení ani skutočnosť ak Vám agent vstupný poplatok z cieľovej sumy rozloží do 10-12 splátok.
Zneužili ste toto vlákno kde porovnávam 20 000 + 200 mesačné vklady.
Podsúvate ľuďom akú dôležitosť má priebežný vstup pri mesačných vkladoch.
Svoje vyjadrenie som v minulosti písal vo vlákne ETF cez Pepp.sk. Máte ho tam.
Ak by sa nevkladalo tých 20 000 na začiatok, ale iba 200 € mesačne - tak zaplatenie vstupu 840 € naraz ovplyvní výnos, ale iba
krátkodobo. Aj v danom prípade zavádzate, lebo stačí zaplatiť minimum 300 € na vklady 30 000. To je cieľová suma na 12,5 roka po 200 mesačne.
Vaše grafy za 4 roky sú obrovský klam, ktorému klient nerozumie, len ho zmetú.
Váš priebežne platený nízky vstup maskuje diabla v pasívnom investovaní: výkonnostný poplatok.
Tak poďme sa pozrieť na reálne čísla, pričom vám budem počítať najblahodárnejší vstup
0%.
Kalkulačka neberie 12,5 roka, tak zadávam 12 rokov:
Z vaším 0% vstupom skončím na sume
51 742 €
( po 4 rokoch by som mal
11 562 a po 8 rokoch
28 096 € )
Z 1% vstupom mám na účte
54 685 €
( po 4 rokoch by som mal
11 676 a po 8 rokoch
28 995)
Vidíte ako zavádzate?
Aj po 4 rokoch by som mal viac s 1% vstupom.
Po 12 rokoch by som mal s Pepp a vstupom 0% výnos menší o
-5,4% !!!
Mimochodom, váš klient, ktorého dávate ako príklad z vyhodnotením 4 roky doplatil na hlúpe portfólio kde má Euro Stoxx. Radšej sa nepýtam, kto mu to poradil.
Poďme ďalej. Pozrime sa na 0% vstup s nenápadným ,,koeficientom pre určenie výšky odplaty za zhodnotenie 0,1%,,
Nahoďme tých
200 mesačne na 35 rokov s
0% vstupom od pána Peppa: výsledok
588 161 €
Výsledok so zlým 1% poplatkom, ale bez ,,odplaty za zhodnotenie,, :
736 708 €
Rozdiel medzi Pepp s 0% vstupom a medzi čistým vstupom 1% je, že klient s pepp má výnos nižší o
-20%.
Výkonnostný poplatok v pasívnom kopírovaní indexu? Index si zaslúži odmenu, ale vy nie, pán Pepp. Vy ste len založili účet.
PEPP.SK napísal: ↑Št 10 11, 2022 4:42 pm

Pokiaľ Váš agent dnes zinkasuje poplatok niekoľko sto € z cieľovej sumy za 20-30 rokov sporenia, mám len jednu otázku: kto a v akej kvalite sa bude starať o Vaše dlhoročné úspory, ak Váš agent ukončí činnosť?
Ak Váš víťaz testu zinkasuje 840€ v prvom roku zmluvy a po dvoch rokoch skončí činnosť, bude veľmi ťažké nájsť niekoho, kto Vás bude obsluhovať najbližších 33 rokov zadarmo?
Milujem keď agenti šíria názor, že oni sa o niečo starajú a dokonca tak, že klient z toho prosperuje. To je fikcia.
Agent je len podriadená osoba sprostredkovateľa. Človek, ktorý má dať informácie a vybaviť veci.
Zmluvu vo vašom prípade má klient s
EIC. Teda nie s vami, ani s Finportalom.
Ak idem cez brokera, alebo o.c.p. nepotrebujem nikoho. Cez EIC treba agenta. To agenti zneužívajú.
Finportal je sprostredkovateľ (distribučná sieť ) a je zodpovedný za výkon podľa zákona a dozorovaný NBS.
Vy ste agentom sprostredkovateľa. Ako tá slečna v banke, ktorá klientovi vybaví vstup do podielového fondu.
Aj ona je agentka. Len nie je podriadená ako vy, ale viazaná na danú banku.
Klientova investícia v banke nemá takmer nič spoločné so slečnou za prepážkou. Ona je len povinná postarať sa o klienta v mene banky. Klientovi je jedno, či tam bude, alebo nebude. Zaujíma ho len to aké poplatky mu dá a potrebuje od nej informácie. Slečna dostane za to províziu. Ak klient nebude s ňou spokojný, banka to vyrieši. Ak slečna skončí činnosť, zmluva z bankou ( zo správcom fondu ) pokračuje až do konca za
dojednaných podmienok.
Vysvetľujem to cez viazanú agentku v banke, aby ľudia pochopili ako 8 000 agentov s povolením pre kapitálový trh deformovalo investičné prostredie. Tým, že agenti oslovujú ľudí a žijú z provízii (väčšinou cez MLM) , klient je len zákazník, ktorému treba predať produkt. Sprostredkovanie sa tak zabalilo do ružového obalu s nápisom ,,predáme vám len to najlepšie,,. Lenže v praxi je to naopak. Väčšina predáva to, čo im prináša najväčšie poplatky.
Čo sa týka EIC, ak má klient zmluvu z výhodnými podmienkami, nemá sa čoho báť.
Naopak: agent by si mal byť vedomý toho, že ak klientovi nedá výhodné podmienky, ten môže kedykoľvek prejsť k inému agentovi, alebo sprostredkovatelovi (SFA).
Na záver vyjadrím názor aký je podľa mňa rozdiel medzi agentom, ktorý sa hrá na poradcu a medzi skutočným
poradcom. Skutočný profesionálny poradca (akých bohužial na Slovensku nemáme ) musí klientovi poradiť podľa najlepšieho vedomia a svedomia len to NAJLEPŠIE.
V segmente dlhodobého sporo-investovania je evidentne najlepšou voľbou investovať cez indexové ETF.
To vedia všetci finančníci. Pomaly sa to dozvedajú aj bežní ľudia a dožadujú sa ETF.
Ľudia však na rozdiel od finančníkov nevedia, že podstata nie je len v pasívnom kopírovaní indexu, ale predovšetkým
v ultranízkej nákladovosti investovania. ETF má poplatky pod 0,2% p.a, ...pri SP500 dokonca 0,03% až 0,07%p.a..
Skutočný profesionál teda nikdy neporadí klientovi, aby kopíroval index s priebežnými poplatkami, ktoré sú násobne vyššie (často aj 10-20-30 x vyššie) ako poplatky fondu.
Súhlasím s pánom Pepom v jednej veci:
čitateľom odporúčam urobiť si vlastný názor
Takto vyzerá EIC 200 € mesačne
vstup 0%, s nenápadným ,,koeficientom
0,1% ako odplata za zhodnotenie,,
.
.
.
Takto vyzerá EIC 200€ mesačne s férovým vstupom 1%: