Strana 2 z 6
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 29 02, 2012 2:22 pm
od používateľa filip glasa
Generali aj Allianz majú na webe celkom slušné info a tuším to isté aj posielajú klientom. Trend o tom tiež informoval. Ale najviac správ sa asi pustí tesne pred spustením a potom po spustení v Apríly keď to ľudia budú reálne riešiť.
Teraz ešte ani DSSky presne nevedia aké tie indexové fondy vlastne chcú mať a tiež len dolaďujú detaily a rozhodujú o definitívnej podobe.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ne 04 03, 2012 2:16 pm
od používateľa filip glasa
sľubovaný článok o indexových dôchodkových fondoch:
http://ako-investovat.sk/index.php/fond ... dkovy-fond" onclick="window.open(this.href);return false;
Allianz: akciový index MSCI World - globálny index spoločností so sídlom vo vyspelých krajinách sveta.
ING: Index EURO STOXX 50 investuje do akcií 50-tich európskych spoločnosti pochádzajúcich z 11 krajín EMU (Rakúsko, Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Portugalsko a Španielsko).
VÚB Generali: MSCI World 85 percentami a 15 percentami na MSCI Emerging markets.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: So 24 03, 2012 8:41 am
od používateľa filip glasa
Zmeny v druhom pilieri sa už blížia. Čoho sa týkajú a čo je treba urobiť?
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... ii-pilieri" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: So 24 03, 2012 8:50 am
od používateľa peter.cmorej
Dobry clanok Filip. Ked si clovek vyberie moznost sporit v dvoch fondoch, tak jeden z nich musi byt povinne ten dlhopisovy, ze ? Lebo mas tam jednu vetu, ktora je napisana ako by to nebola povinnost. Je urceny aj minimalny podiel aky musi byt v tom dlhopisovom fonde ? Moze to byt napr. aj 20:80 alebo je urceny presny pomer fondov 50:50 ?
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: So 24 03, 2012 9:18 am
od používateľa filip glasa
áno, jeden z tých dvoch fondov musí byť dlhopisový. Ešte si to teda prečítam a opravím.
Čó sa týka pomeru dvoch fondov, tak ani v zákone, a ani na webe ministerstva som nenašiel, že by ten pomer nejako obmedzovali:
http://www.employment.gov.sk/najnovsie-zmeny.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ne 25 03, 2012 8:08 am
od používateľa filip glasa
písal som ešte jeden blog na SME a tam ma upozornili, že aj VUB Generali bude mať iba MSCI World v indexovom fonde. Tak nakoniec zmenili rozhodnutie a išli smerom lacnejšej správy a jednoty v rámci DSSiek. Pôvodne mal VUB GEnerali v pláne mix MSCi World a MSCI Emerging Markets.
http://glasa.blog.sme.sk/c/294232/Prveh ... ilier.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 7:44 am
od používateľa filip glasa
Michal Nalevanko
Čerstvá skúsenosť z pobočky DSS, kde som podpisoval prestup do indexového dôchodkového fondu: "To myslíte vážne?!" S takýmto prístupom majú DSSky reálnu šancu odhovoriť od takéhoto prestupu ešte aj tých, ktorí pre jeden podpis budú merať cestu na niektoré z ich pobočiek. Snáď sa mi to dnes večer podarí spomenúť aj v diskusii na Dvojke..

Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 10:02 am
od používateľa peter.cmorej
s tymi indexovymi fondmi je nejake nepekne tichucko. Som si myslel, ze v kazdych druhych novinach bude pekny prehlad ake fondy DSS ponukaju a ono nic. Smutne

Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 10:13 am
od používateľa PeterSch
OK. Tak som pozeral svoju DSSku - mám Axu a oni majú tiež výlučne MSCI World.
Aký pomer medzi fondami teda odporúčate?
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 10:23 am
od používateľa filip glasa
Aegon - MSCI World
Axa - MSCI World
VUB Generali - MSCI World
Allianz - MSCI World
DSS Postovej banky - MSCI Daily Net Total Return Europe Euro Index (Bloomberg ticker - MSDEE15N Index, tvorca MSCI Inc.,) ktorý reprezentuje viac ako 400 európskych spoločností s vysokou a strednou trhovou kapitalizáciou zo 16-tich európskych krajín.
ING - EURO STOXX 50
Posledné dva čisto európske indexy nedoporučujem. MSCI World u ktorej kolvek DSSky je lepšia voľba. Pomer Indexového a dôhopisového fondu by si mal každý zvážiť sám a nastaviť podľa vlastných preferencií. Ak sa neviete na začiatok rozhodnúť, tak dajte 50/50.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 10:34 am
od používateľa peter.cmorej
diky Filip
a ja som si myslel, ze budeme mat nejako zasadne na vyber

osobne si dam asi pomer 80:20 Index:dlhopisovy
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 11:03 am
od používateľa filip glasa
ja som vedel ze nebudeme mat na vyber, dssky sa k tmu stavali negativne uz uplne od zaciatku.
Môj názor na výber indexového fondu:
http://glasa.blog.sme.sk/c/295206/O-ind ... ticho.html" onclick="window.open(this.href);return false;
pre info portfolio indexu:
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 11:54 am
od používateľa rmaly
Predpokladam, ze je potrebne vyvynut aktivitu a sam sa dozadovat prerozdelenia, ano? Alebo budu sporitelov oslovovat samotne DSSky?
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 11:55 am
od používateľa filip glasa
musíš vyplniť a zaslať žiadosť. Informácie napríklad mne osobne prišli poštou.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 12:10 pm
od používateľa rogue_trader
Vidiet ze DSS su tu hlavne pre klientov/sporitelov

. Namiesto toho aby propagovali produkt, kt. je pre sporitelov najvyhodnejsi - budu rozpravat a nahovarat klientov na tie najdrahsie produkty s najvyssimi poplatkami. Jednoducho "financny sprostredkovatelia/spravcovske spolocnosti" sa nezapru - nejde im vobec o klienta ale v prvom rade o seba a radsej odporucia klientovi uplnu blbost hlavne ze na tom zarobia (cest vynimkam).
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 4:37 pm
od používateľa Rokosák
Zacat indexom MSCI Word je logicke. Otazkou je, ci sa mu vynosmi dokazu vyrovnat. Samozrejme treba brat do uvahy, ze doosiahnut poplatky plus cisty vynos indexu nie je realne. Ale pre istotu by som skontroloval, ci sa aspon dokazu vyrovnat s indexom bez poplatkov DSSkam.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 5:03 pm
od používateľa filip glasa
MSCI World - sú tam len čisto rozvinuté trhy s najvyššou váhou US akcií. Tie návrhy zo začiatku keď jedna DSS chcela MSCI World + MSCI EM boli rozhodne lepšie. Lebo môžu tam mať kôš indexov, nie len jeden.
Ale pre istotu by som skontroloval, ci sa aspon dokazu vyrovnat s indexom bez poplatkov DSSkam.
Toto som moc dobre nepochopil. Indexový dôchodkový fond bude mať presne rovnaký výkon ako dané indexové ETFko mínus poplatok za správu (0,2% p.a).
Samozrejme mesačné sumy ktoré idú do fondu sa zmenšujú o 1% poplatok za neviem čo (niečo ako vstupný), ktorý je vo všetkých fondoch rovnako vysoký. Poplatok za výkon sa indexového fondu netýka.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 7:57 pm
od používateľa Rokosák
Presne o to mi islo. ETF ka sa obchoduju na zaklade dopytu a ponuky a preto su male rozdiely mozne medzi ETFkom a indexom. V podstate mame tieto urovne: (1) Index, (2) ETFko a vernost k indexu, (3) ETFko a jeho poplatky. Okrem toho fond kupuje a predava (v sucasnosti v DSSkach drvivou vacsinou kupuje) ETFka co znamena transakcne naklady. Otazkou je ako sa uctuju transakcne naklady vo fonde.
Vidim viacero moznosti ako to moze vyjst konkretnemu klientovi DSSiek. Na jeho mieste by som to aspon zo zvedavosti skontroloval.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Ut 03 04, 2012 8:44 pm
od používateľa filip glasa
poplatky za nákup idú na vrub sporiteľov čo znamená nižší výkon. Ale to budú stotinky %. Kupuje totiž len jeden jediný cenný papier. A ETF majú zvyčajne rôzne zvýhodnené poplatky ak kupuješ priamo do emitenta.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: So 14 04, 2012 10:38 am
od používateľa filip glasa
Indexové fondy sa najnovšie premenovali na rizikové fondy
http://glasa.blog.sme.sk/c/296107/Je-in ... ikovy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pán Fico sa s DSSkami nezhodne na ničom okrem toho, že označujú nový indexový dôchodkový fond ako rizikový. Pani novinárka zo SME označila tento nový fond ako rizikový dokonca v názve článku. O čo rizikovejší je tento indexový dôchodkový fond oproti iným? A prečo odborníci, presne opačne oproti doporučeniu Fica aj DSSiek, využijú v II. pilieri práve indexový fond?
ešte by som sa rád popýtal na vaše skúsenosti pri zmene dôchodkového fondu na indexový a na menenie pomerov ak ste volili dva fondy. Napíšte sem do diskusie.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: So 14 04, 2012 12:46 pm
od používateľa slimak
Ja som to menil hned prvy aprilovy tyzden. Dal som vsetko do indexu(lebo tam vela penazi nemam). Problemy neboli, ze by ma odhovarali. Ten zastupca Allianzu, je vlastne moj klient a spolu s nim sme pred 7 rokmi lanarili ludi do II.piliera. A ani netusil, ze nejaky indexovy fond existuje, aj tlaciva videl prvy raz, obzeral si ich, vraj minulosti boli ine(kvoli volbe %). Za cely minuly rok mal len jedneho klienta co vstupil do II.piliera.
Inak pekny plog, chvalim. Ta posledna cast co si spominal o oligarchoch, ci aj dialnicnych dlhopisoch nemoze smrdiet podvodom? Vcera sme sa o to bavili, tak len preto.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: So 14 04, 2012 1:06 pm
od používateľa filip glasa
podvodom nie, len sa dôchodkové fondy Poštovej Banky môže stať odbytiskom projektov Istrokapitálu a J&T. Lepšie povedané, J&T a Istrokapitál sa možno bude financovať už aj z dôchodkových úspor.
Ale ak by to aj robili, tak nepôjde o nejaké veľké prostriedky z celého majetku. Im stačí strčiť do fondov papiere za pár miliónov.
Pokiaľ to vyslovene netunelujú, tak to nie je podvod. Len konflikt záujmov.
Inak tebe nevadí tá vysoká volatilita akciových indexov?
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: So 14 04, 2012 1:19 pm
od používateľa slimak
ja vam verim, citam tuto stranku uz nejaky rok. Aby som mal nejaky dochodok z II.piliera tak to musi poriadne rast - takze ta volatilita pri mne musi byt sakra vysoka.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: So 14 04, 2012 1:35 pm
od používateľa Rokosák
Slimak, urobil si spravne. Kazdy by mal momentalne drzat aspon urcitu cast uspor v rizikovych fondoch. Mladsi viac, starsi menej.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 02 05, 2012 7:38 am
od používateľa filip glasa
Tak už je to tu. DSSky lobujú a zrazu z ministerstva idú hlášky, že 4 fondy sú zbytočné. Necháme len dva. A indexový zrušíme, lebo ten je najzbytočnejší:
http://glasa.blog.sme.sk/c/297622/Vlada ... bchod.html" onclick="window.open(this.href);return false;
hneď si idem zmeniť fond za indxový, lebo som to ešte nestihol. Tak nech vidia, že je záujem a že tam ľudia prestupujú.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 02 05, 2012 7:46 am
od používateľa jogo
Len aby ten indexovy fond nemal Bechmark EUROSTOXX50 namiesto DAX30. Lebo to by mohla byt aj katastrofa po pripadnom rozpade Eurozony.(namiesto mariek budes mat franky, liry a peseta)
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 02 05, 2012 7:53 am
od používateľa filip glasa
Na výber je viacero - je to tu v téme. Najlepší z toho čo je v ponuke je MSCI World.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 02 05, 2012 8:44 am
od používateľa slimak
Mna prehodili do globalu 13.4.2012. Vtedy previedli 802,71 eur. Dnes mam 805,5877 eur(bez ziadneho vkladu, teda mi zarobil 3 eura). Celkove vklady od zalozenia uctu boli 810,8256 eur.
V Allianzi je zatial v globale 223 185 eur. Je to malicko. Ale bolo by velmi dobre,aby do doby,kedy ho Fico bude chciet rusit mal co najvacsie zhodnotenie.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 02 05, 2012 9:26 am
od používateľa filip glasa
Ale bolo by velmi dobre,aby do doby,kedy ho Fico bude chciet rusit mal co najvacsie zhodnotenie.
tak je pravda že zmena legislatívy ak bude, tak bude trvať dlhšie. Kam sa však vydajú za tú dobu trhy je otázne. Ak by vyrástli za pár mesiacov a zároveň by bolo isté, že sa indexový zruší, tak by som pre istotu svičol do garantovaného fondu. A tak si ten výnos fixol a nenechával to na náhodu.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 02 05, 2012 9:37 am
od používateľa slimak
indexový zruší, tak by som pre istotu svičol do garantovaného fondu. A tak si ten výnos fixol a nenechával to na náhodu
To ano ale to nebudem robit kvoli trom euram, pockam si kym bude 300.
Ono od rozhodnutia k prevodu nejakych par dni aj tak prejde(u Allianzu to odhadujem na tyzden, mozno sa to da robit elektronicky tak aj rychlejsie). Ono na vysku vynosu nebude mat podla mna ziaden vplyv, ze Fico sa s DSS rozhodnu zrusit indexovy fond.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 02 05, 2012 9:40 am
od používateľa filip glasa
ked samotny prechod z indexoveho do ineho fondu pri zruseni bude v dobe poklesu, tak to bude mat vplyv.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Pi 04 05, 2012 8:11 am
od používateľa Yco
Ja som do indexového fondu Global i.d.f. prešiel 23. apríla. Dnes mi prišiel výpis a zaujalo ma zloženie portfólia, z ktorého som prestupoval - PROGRES a.d.f.:
Kód: Vybrať všetko
MSCI Europe Index 10%
MSCI USA Index 10%
MSCI Pacific and Japan Index 5%
SDXG (verejný sektor) 25%
BofA Merill Lynch 1-3 year All Euro Goverment excluding Greece, Portugal and Ireland Index 10%
BofA Merill Lynch 1-3 year Euro Non-Financial Index 15%
BofA Merill Lynch 1-3 year Euro Covered Bond Index 15%
2 week LIBOR 10%
Samé indexy a štátne dlhopisy plus dvojtýždňové úložky. Nie až také zlé portfólio. Otázka je, odkedy?
Zato správa Global -u stojí o dosť menej ako Progres, tak uvidíme, či je MSCI world Index (Australia, Austria, Belgium, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Ireland, Israel, Italy, Japan, Netherlands, New Zealand, Norway, Portugal, Singapore, Spain, Sweden, Switzerland, the United Kingdom, and the United States k 30.5.11, -0.82%/ 10 rokov) schopný byť
lepší a ako sa to bude vyvíjať s USD/ EUR párom?

Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Pi 04 05, 2012 8:50 am
od používateľa filip glasa
to portfólio nie je zlé. Otázka je ako budú meniť pomery tried aktív do budúcna a či ti tie pomery budú vyhovovať. A potom aj či vyšší výkon ospravedlní vyšší poplatok.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Po 21 05, 2012 12:56 pm
od používateľa syrienko
Caute,
Nezda sa vam 10% odchylka od referencnej hodnoty nejaka privysoka?
Zase tam vidim moznost spekulacie zo strany DSS fondov, ze budu kupovat a predavat ETF cez brokera a generovat skryte poplatky v ramci fondu...
Na konci mesiaca im staci aby nevygenerovali vyssiu odchylku ako 10%.
A podla mna indexovy fond by mal kupovat priamo akcie daneho indexu a nie kupovat ETF, kde je v podstate riziko zlyhania emitenta ETF.
„§ 88a
Indexový dôchodkový fond
(1) Indexový dôchodkový fond je dôchodkový fond,
v ktorom výkonnosť dôchodkovej jednotky približne
zodpovedá výkonnosti referenčnej hodnoty podľa § 91.
Najvyššia prípustná miera odchýlky výkonnosti hodnoty
dôchodkovej jednotky od výkonnosti referenčnej
hodnoty dôchodkového fondu je 10% a spôsob jej výpočtu
môže určiť Národná banka Slovenska opatrením,
ktorého úplné znenie vyhlási uverejnením v Zbierke zákonov
Slovenskej republiky.
(2) Dôchodková správcovská spoločnosť je povinná
preukázať splnenie podmienky podľa odseku 1 najneskôr
do troch pracovných dní kalendárneho mesiaca
nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa
preukazuje.
(3) V prípade nedodržania najvyššej prípustnej miery
odchýlky podľa odseku 1 dôchodkovej správcovskej
spoločnosti patrí v nasledujúcom kalendárnom mesiaci
odplata za správu indexového dôchodkového fondu
znížená o 50 %."
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Po 21 05, 2012 1:10 pm
od používateľa peter.cmorej
pri ETF nemas ziadne riziko emitenta, to si mylis s certifikatmi
ETF je rovnaka konstrucia ako podielovy fond. Majetok spravcu a fondu su prisne oddene.
Praveze nakup ETF je pre DSS lacnejsia alternativa. Nemusia kupovat vsetky akcie indexu jednu po druhej s cim by mali vysoke transakcne naklady.
Inak ano, tolerovana odchylka 10 % vyzera byt riadne prehnana.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: Po 21 05, 2012 4:01 pm
od používateľa filip glasa
index môžu replikovať ľubovolným spôsobom, nie je určené aby to bolo zrovna akciami. ETFká niektoré replikujú index pomocou derivátov. Nekupujú vždy priamo akcie. Prípadne kupujú len časť akcií z indexu.
DSSky kupujú ETFká aj v aktívnych fondoch, aby znížli náklady. Nemôžeme čakať že by zrovna v indexovom išli priamo do akcií. To by mali ešte vyššie náklady ako v aktívnych fondoch.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 20 06, 2012 4:09 pm
od používateľa slimak
Prispevky do II.piliera znizia zrejme na 4% , bolo by dobre keby nechali moznost si aj dobrovolne prispievat 2%.
Celkom ma zaujima situacia na trhoch a sledujem vynosy kazdy den po precitani semafora viem aky bude vysledok na druhy den.
Dnes bol celkom dobry den, pre mna po dlhych(2) mesiacoch mam to co som tam vlozil. Najvacsi prepad bol 4%. Skoda, ze som nevstupil do indexu vtedy mohol som mat o 30 eur viac. Co by ma isto dostalo do plusovych hodnot od pociatku sporenia v II.pilieri. Ak si pamatam, tak celkovo som bol predtym v minuse asi 15 eur(kvoli poplatkom).
V allianzi je v indexovom fonde zatial 600 000 eur. To ma prekvapilo. Dost malo.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 20 06, 2012 8:27 pm
od používateľa Rokosák
Dobrovolne mozno prispievat do tretieho piliera a mnoho dalsich miest.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 20 06, 2012 8:54 pm
od používateľa filip glasa
III. pilier je ale ovela drahsi ako II. pilier. V podstate je uplne nepouzitelny pre dobrovolne sporenie.
Re: DSS - indexové fondy
Napísané: St 20 06, 2012 11:01 pm
od používateľa Rokosák
Zial, tak to je Filip. Myslis si, ze je nejaka suvislost s tym, ze ide o tych istych spravcov, pre ktorych je jednoduchsie spravovat klientov II piliera ako bojovat o dobrovolne vklady klientov III piliera?