Reality a inflácia

Odkazy na články, weby, portály o investovaní
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Reality a inflácia

Príspevok od používateľa filip glasa »

článok o vzťahu nehnuteľností a inflácie:
http://ako-investovat.sk/index.php/nehn ... i-inflacii
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Reality a inflácia

Príspevok od používateľa Lobista »

Tak ma napada, na aky benchmark su vlastne naviazane hypoteky s variabilnou urokovou mierou? Je to priamo na sadzbu centralnej banky, alebo na nejaky BRIBOR, EURIBOR a podobne?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Reality a inflácia

Príspevok od používateľa filip glasa »

na aky benchmark su vlastne naviazane hypoteky s variabilnou urokovou mierou
na žiadny: závisí od banky. Často fungovali variabilné hypotéky ( a hypotéky s ročným fixom) ako lákadlo s nízkym úrokom a hneď ako sa dalo banka úroky "znormalizovala". Takže bribor, libor aj branibor sa môže pohnúť kam chce, ale s bankou to vôbec nepohne.

Pohnúť by s ňou mohlo vyjednávanie s prestupom ku konkurencii ak také prechod je uskutočniteľný.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Reality a inflácia

Príspevok od používateľa Lobista »

na žiadny: závisí od banky. Často fungovali variabilné hypotéky ( a hypotéky s ročným fixom) ako lákadlo s nízkym úrokom a hneď ako sa dalo banka úroky "znormalizovala". Takže bribor, libor aj branibor sa môže pohnúť kam chce, ale s bankou to vôbec nepohne.

Teasery a fixaciu teraz nechajme bokom.
Je mi jasne, ze v kazdej hypoteke s variabilnym urokom mas dane, od coho ti jeho vypocet v buducnosti -- ked ti ho budu prepocitavat -- bude zavisiet, a na toto sa pytam.


Napriklad v USA boli uroky na niektore hypoteky kazdy rok prepocitavane sposobom LIBOR plus 2% a podobne.


Len tak ma to tak napadlo, ked minuly tyzden hlasili, ze LIBOR bol vyse 8% -- tak som trosku rozmyslal, ci to nejako ovplyvni aj nas...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Reality a inflácia

Príspevok od používateľa filip glasa »

U nás nie sú tie variabilné hypotéky na niečo pevne naviazané. Resp. to nikde v zmluve ani v VOP nemáš napísané. Závisí to len od konkurencie iných bánk a schopnosti klienta odísť. Interne môžu mať banky na to model, ale v skutočnosti úroky nezvyšovali a neznižovali pri variabilných úrokoch podľa toho ako išiel trh, ale podľa toho ako im to konkurencia a klienti dovolili.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Reality a inflácia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vacsinou sa variabilna sadzba meni podla Briboru. mBank ma variabilnu aj zmluvne naviazanu na Bribor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Reality a inflácia

Príspevok od používateľa filip glasa »

no ja veľmi dávno uvažoval o premenlivej a žiadne pevné naviazanie mi v banke nepotvrdili
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Reality a inflácia

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

mBank to komunikuje ako jednu zo svojich vyhod - transparentnost = naviazanie variabilnej sadzby na Bribor. Pisal som o tom aj v jednom svojom mBank clanku. Ziadna ina banka to zatial nema.
Napísať odpoveď

Návrat na "Odkazy na webe a investovanie"