v com (ne)podnikat

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa jonatanus »

kedze to tu je dost mrtve jak pozeram a kedze podobnu otazku riesi viacej ludi, tak by sme si tu mohli spravit naku diskusiu a mozno niekoho nieco napadne.


asi prve delenie je trh - bud nieco predavat tu alebo celosvetovo. samozrejme ze celosvetovo je milion krat zajimavejsie, ale co sa da predavat celosvetovo s minimalnymi nakladmi?

- software (elektronicky - zaplatim, stahnem, nainstalujem, pouzivam)
- internetove sluzby (pridem na stranku, zaplatim, pouzijem)
- ebook

a dalej? rohliky do ameriky predavat tazko.. nejake poradenstvo pre americku firmu zo slovenska sa da tiez robit tazko. hocico lacne - kde postovne vide viac jak samotny tovar je tiez nezmysel (bez skladu priamo v amerike), nehovoriac o reklamacii...

potom je samozrejme rozdiel ci predavam sluzbu alebo produkt a ci koncovemu zakaznikovy alebo firme, v kazdom pripade cestovat kde kade a v saku niekomu nutit nake uzasne produkty je.. nic moc, takze to si (aspon ja) mozem vylucovacov metodov lahko vyskrknut.

da sa z domu v pyzame podnikat celosvetovo alebo neda? (okrem tych 3 moznosti, plus ked neratame affiliate (neviem jak pouzitelne to je realne - kolko sa tym da zarobit))
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak pyžamové možnosti si už vymenoval všetky. ono už tie prvé dva segmenty sú dosť široké a je tam hodne možností - prípadne tápania, že čo z toho robiť.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa filip glasa »

ináč do ameriky môžeš predávať multimédia (CD, DVD, knihy, ...) v národných neanglických jazykoch. Velký trh to asi nebude, ale sem tam si nejaký novoameričan potrebuje kúpiť nižku v rodnom jazyku, alebo nejaký ten Elán :-)
noob08
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 09 10, 2008 11:09 am

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa noob08 »

jonatanus napísal: da sa z domu v pyzame podnikat celosvetovo alebo neda? (okrem tych 3 moznosti, plus ked neratame affiliate (neviem jak pouzitelne to je realne - kolko sa tym da zarobit))
Affiliate rataj, je to totiz najednoduchsia verzia - predavas nieco co vyrobil niketo iny a sam to predat nevie. Da sa tym zarobit cokolvek si dokazes predstavit - ako v kazdom inom biznise. Vyhodou su temer nekonecne vynosy z rozsahu (mozes predavat nekonecne vela produktov, sluzieb na temer nekonecne velkom trhu - internetova populacia stale rastie) + su vyhodou mozne prijmy z opakujucich sa sluzieb (raz nieco predas a podiel dostavas dokym to zakaznik nezrusi) + minimalne naklady (blizke nule).
Aby som bol konkretnejsi, da sa z pyzama bez dalsich zamestnancov urobit aj 6miestna suma v USD mesacne - hovorim da sa, nie ze to dokaze kazdy a kazdy mesiac :) Tyka sa to max 1% ludi co sa v tom motaju, tak ako v tradingu. Zvysnych 99% zaraba od nula po 1000 dolarov/mes na prezitie, predstav si krivku normalneho rozdelenia.

Pridavam nejaky priklad zarobkov:

http://www.profitpuppy.com/top-affiliates.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

edit2:
top ebay affiliate urobil v roku 2004 1.3mil usd/mesacne
http://www.associateprograms.com/discus ... light=ebay" onclick="window.open(this.href);return false;
To ale uz treba brat ako brutalnu historiu danu konkretnou situaciou (slabsi algoritmus Googla a pod.)
Naposledy upravil/-a noob08 v St 01 04, 2009 11:25 am, upravené celkom 1 krát.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa jonatanus »

noob08 napísal:Affiliate rataj, je to totiz najednoduchsia verzia - predavas nieco co vyrobil niketo iny a sam to predat nevie. Da sa tym zarobit cokolvek si dokazes predstavit - ako v kazdom inom biznise. Vyhodou su temer nekonecne vynosy z rozsahu (mozes predavat nekonecne vela produktov, sluzieb na temer nekonecne velkom trhu - internetova populacia stale rastie) + su vyhodou mozne prijmy z opakujucich sa sluzieb (raz nieco predas a podiel dostavas dokym to zakaznik nezrusi) + minimalne naklady (blizke nule).
Aby som bol konkretnejsi, da sa z pyzama bez dalsich zamestnancov urobit aj 6miestna suma v USD mesacne - hovorim da sa, nie ze to dokaze kazdy a kazdy mesiac :) Tyka sa to max 1% ludi co sa v tom motaju, tak ako v tradingu. Zvysnych 99% zaraba od nula po 1000 dolarov/mes na prezitie, predstav si krivku normalneho rozdelenia.
dik
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:ináč do ameriky môžeš predávať multimédia (CD, DVD, knihy, ...) v národných neanglických jazykoch. Velký trh to asi nebude, ale sem tam si nejaký novoameričan potrebuje kúpiť nižku v rodnom jazyku, alebo nejaký ten Elán :-)
to by som uz radsej predaval anglicke knihy na slovensku
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:ono už tie prvé dva segmenty sú dosť široké a je tam hodne možností - prípadne tápania, že čo z toho robiť.
su, len napady nesu..
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa filip glasa »

to by som uz radsej predaval anglicke knihy na slovensku
je tak jednuduché objednávať z amazonu, že toto mi príde zbytočné.

ale naopak je zložitejšie objednať zo Slovenska, Maďarska, Francúzka do USA.

Mimo to mne sa páčia projekty typu Limba.sk, Proz.com a spol. ale to už nie je na pyžamo, ale na tím niekoľko asi aj desiatok ľudí.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:je tak jednuduché objednávať z amazonu, že toto mi príde zbytočné.

ale naopak je zložitejšie objednať zo Slovenska, Maďarska, Francúzka do USA.
to ano, ale jaky to je trh? jaku mas marzu na 200 korunovej knizke a este ju musis poslat do ameriky... pritom tu istu knizku si moze nechat ten americky slovak poslat od niekoho z rodiny/kamaratov/atd...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15999
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1461 times

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Prečo chete predávať do Ameriky?
Čím je americký trh v týchto časoch lepší než európsky?
Nehovoriac o tom, že amíci majú iný vkus a hodnoty ako európania...
Ja myslím, že práve EU treba využiť - bezcolné pásmo, obchod bez hraníc a teraz aj
rovnaká mena v eurozóne. Lacná a rýchla preprava, menšia zadĺženosť a solventní zákazníci.

Poznám ludí, čo predávajú napríklad slovenské ručne brúsené sklo v Británii a slušne z toho žijú.
Najlepší biznis je podľa mňa predávať to, čo je vo vyspelých krajinách drahé a u nás lacné:
rozum a ručná práca (craft).

Úplne ideálny biznis je vyvážať čistý rozum.
Okrem tradingu, kde je zisk z kapitálových trhov prakticky nelimitovaný sa dá čistým rozumom zarobiť napríklad hraním partičky pokera z priblblou, ale bohatou protistranou cez internet.
Ani by som takú vec nepísal na web, ale už i na Slovensku máme prvých milionárov - pokerových profesionálov.
A inteligentný hráč sa vie uživiť i z pohodlia domova a keď je zároveň programátor, tak si pomôže i robotmi.
Aby som nevyzeral, že neviem o čom rozprávam, tak oficiálne je v USA okolo 15 až 20 tisíc ľudí, čo sa živia len pokerom.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa jonatanus »

JUGGLER napísal:Prečo chete predávať do Ameriky?
Čím je americký trh v týchto časoch lepší než európsky?
myslel som skorej globalny trh - ked predavas software cez internet (cisto elektronicky bez krabice), je ti jedno ci si to stahne madar, cinan, alebo eskimak.

ak si chces otvorit predajnu v bratislave mas trh povedzme bratislava+okolie+par turistov.
na internete mas trh miliardy ludi.


poker moze byt fajn, akorat to nema prvok pasivneho prijmu, je to dobre platena robota a navyse sa mozes dostat do straty. a aj keby si si spravil robota, moze mat chybu a vygumuje ti to ucet, takze na to musis minimalne dohliadat. tazko si budes sedet niekde na pinakolade a obcas si pozres vypis z uctu..
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa filip glasa »

Prečo chete predávať do Ameriky?
zamerať sa na Európu znamená budovať lokalizované webové služby a tovary v národných jazykoch. Tak ako to robí Limba.sk

Ak urobíš web v angličtine, tak si v pyžame a s notebookom na kolenách pokryl USA, UK a povedzme 10% neanglickej populácie.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1263
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa radvan »

to za co sa plati su informacie ... alebo nove (co je problem), alebo existujuce, ale dobre (automatizovane) spracovane, pozute ... google, zoznam a spol je pase, druhy uz nepostavis ... http://www.alphaletters.com/ - ale takuto srandu v automatizovanej podobe skorej ... spoluziak z vysky postavil http://www.zzz.sk a vcelku sa mu dari ... mas know how (finviz si postavil), vies ako triedit data, ako ich zobrazit, vsetky veci v pozadi, na ktorych je 80% roboty ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa Pette »

Jonatanus sa dobre pyta - to je zaklad uspechu.
V principe sa da byt v kazdej oblasti ziskovy. Otazka stoji inak - kolko nakladov bude stat to, aby sa tam clovek dostal?

Ked sa obratime na inet biznis - affil je vyborna cesta. Pokial viem robit dobre web, marketing a najdem kvalitneho affil partnera na druhu polovicu, nie je o com - v pyzame sa da v ramci roka, dvoch vybudovat stabilny pasivny prijem. Bez polovice starosti, pre ktoru ludia nechcu ist do podnikania.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:http://www.alphaletters.com/ - ale takuto srandu v automatizovanej podobe skorej
no toto konkretne zautomatizovat tazko (spravit summary z paperu) ale inac dik za tip, nepoznal som to. ty to pouzivas/mate to predplatene?
stale rozmyslam co by sme mohli na finvize predavat (ako dalsi zdroj prijmu) a nieco taketo by bolo uplne idealne
... spoluziak z vysky postavil http://www.zzz.sk a vcelku sa mu dari ...
iha to sa mu celkom zadarilo jak kukam te cisla
mas know how (finviz si postavil), vies ako triedit data, ako ich zobrazit, vsetky veci v pozadi, na ktorych je 80% roboty ...
len chyba ten napad.. a tiez to neni take jednoduche ze teraz zacnem robit vizualizacie prudenia hovien v kanaloch, ked k tomu nemam ziaden vztah/nezajima ma to/neviem co je tam dolezite...

treba byt expert na prudenie hovien a expert na vizualizacne systemy a potom spravis vyborny hovnoviz.. treba edge no...
noob08
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Št 09 10, 2008 11:09 am

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa noob08 »

Pette napísal:
Ked sa obratime na inet biznis - affil je vyborna cesta. Pokial viem robit dobre web, marketing a najdem kvalitneho affil partnera na druhu polovicu, nie je o com - v pyzame sa da v ramci roka, dvoch vybudovat stabilny pasivny prijem. Bez polovice starosti, pre ktoru ludia nechcu ist do podnikania.

Este to trochu pootocim - affiliate moze byt najjednoduchsia cesta ako zistit, ci ten-ktory biznis, ktory ma napadol ma vobec zmysel robit. Chcem urobit napr. vizualizacie hovien v kanaloch ako spomina jonatanus. Vzhladom na velkost internetu je velka pravdepodobnost ze sa o nieco podobne uz niekto pokusa a ma k tomu affiliate program. Mozem sa prihlasit, skusit to spropagovat a zo ziskanych dat za 3 mesiace zistit ci to ma vobec zmysel - aka velka je cielova skupina, aka je silna konkurencia atd.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa filip glasa »

treba byt expert na prudenie hovien a expert na vizualizacne systemy a potom spravis vyborny hovnoviz
v tom by som mohol poskytnúť konzultácie :-)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15999
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1461 times

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jonatanus:
Ja by som na tvojom mieste pokračoval vo finvize.
Postupom času tam určite vyvinieš pridanú hodnotu za ktorú ti trejderi budú ochotní platiť pravidelne.
Ja napríklad platím za Briefing mesačne 30 USD.
Takú stránku a obsah neurobí nijaká malá firma.
Ale platím aj 250 USD mesačne inej firme, ktorá mi prináša na monitor správy z rôznych zdrojov (vrátane Briefingu), podľa môjho screeningu a v najvyššej rýchlosti.
A oni nerobia obsah, iba ho spájajú z rôznych zdrojov - podobne ako ty spájaš rôzne info na finvize.
Čiže bod
a/ je vytvoriť pridanú hodnotu za ktorú sú ludia ochotní platiť.
b/ dať ludom vedieť, kde to nájdu (tak ako to vie Filip, že jeho stránku vyhodí na prvom mieste, ked do googlu zadáš slová investovať, ako investovať, alebo investovanie).

Hneď ti dám aj jeden impulz na zamyslenie:

Zosumarizovať na tvojej stránke platené služby z celého sveta.
Čím viac ludí si ich bude odklikávať, tým väčší dôvod na to, aby si oni dali u teba reklamu, alebo aby si ty bral provízie za sprostredkovanie kontaktu.
Bohovsky sa mi páčili napríklad stránky, kde investori/trejderi dávali živé tipy a podla skutočnej performance potom dostávali rating a boli umiestnovaní v popredí. Takže z tisícov prispievatelov si potom aj firmy vedeli nájsť talenty , aj traderi/investori sa mohli inšpirovať od tých najúspešnejších. Len už neviem kde som to videl, bolo to asi na traders.
Vždy raz za čas stratím plno dobrých liniek, keď ich nezálohujem. Aj preto som dával do sekcie ,,liniek,, na traders, čo sa dalo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa jonatanus »

juggler finviz ma netrapi, tam uz je zhruba vsetko co tam malo byt a nechcem to zbytocne preplacavat, uz teraz je tam 50% veci zbytocnych (mozno viac, to zname pravidlo 20:80), navstevnost stale rastie bez toho aby som pohol prstom, zivi ma to...

problem mam iny - finviz je bud moja dsska, alebo to skonci krachom, z nejakeho neviem jakeho dovodu. a preto potrebujem diverzifikaciu. premna nema zmysel finviz budovat do virtualnej miliardovej hodnoty, miesto toho potrebujem este nejaky druhy finviz.

a druhy dovod je mat proste nieco ine ked ma jedno nebavi.


co ked ti uz nepojde trejdovanie, alebo ta prestane bavit, co budes robit? take nieco riesim.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: v com (ne)podnikat

Príspevok od používateľa filip glasa »

jedným slovom - diverzifikáciu riešiš
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"