Payment In Lieu of a Dividend (platba namiesto dividendy )

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 14365
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 520 times
Been thanked: 808 times

Payment In Lieu of a Dividend (platba namiesto dividendy )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Prehľad náhradných platieb dividend ("PIL")


Platba namiesto dividendy ("payment in lieu of a Dividend" alebo "PIL") je termín, ktorý sa bežne používa na označenie hotovostnej platby na účet vo výške zodpovedajúcej bežnej dividende. Vo všeobecnosti sa vypláca suma na jednu vlastnenú akciu. Okrem toho sa dividenda vo väčšine prípadov vypláca štvrťročne (t. j. štyrikrát ročne). Výplata dividend sa klasifikuje nasledovne: (1) bežná dividenda a/alebo (2) platba namiesto dividendy. Prvé označenie sa týka platby prijatej priamo od emitenta alebo jeho platobného agenta. Druhé označenie sa používa v prípade, keď je platba v hotovosti prijatá od inej osoby ako od emitenta alebo jeho zástupcu.

Platba namiesto bežnej dividendy môže byť prijatá, ak boli akcie nakúpené na maržu alebo ak je na účte následná maržová pôžička z dôvodu požičania peňazí na uľahčenie platby za ďalšie nákupy akcií alebo v dôsledku výberu z maržového účtu. Platba namiesto dividendy môže byť prijatá aj v prípade, že maklérskej spoločnosti dlhujú akcie a neboli prijaté do rozhodného dňa pre dividendu.

Pre lepšie pochopenie rozdielu medzi bežnou dividendou a náhradnou platbou vysvetlíme kroky, ktoré IB podnikla, aby dodržala americké predpisy. Každý pracovný deň firma analyzuje pozície na každom účte zákazníka, každú pôžičku, každý úver, každý prísľub akcií pre každý cenný papier, ktorý majú jej zákazníci v držbe, aby určila, koľko akcií je držaných na marži a súvisiace zostatky maržových úverov. Pre každý cenný papier, ktorý je plne splatený, sme povinní oddeliť tieto akcie na mieste dobrej kontroly (napríklad v depozitári alebo v banke v USA. Pozri KB1964). V prípade akcií, ktoré sú držané ako zábezpeka na maržový úver, máme povolené hypotekárne a rehypotekárne založiť akcie v hodnote do 140 % celkového debetného zostatku na účte klienta (pozri KB1967).

Hoci sú vyššie uvedené usmernenia pre oddelenie cenných papierov jasné, existujú výnimky, ktoré sú mimo kontroly Spoločnosti. Napríklad IB môže mať bez vlastného zavinenia deficit segregovaných akcií v dôsledku činnosti zákazníka, ktorá zmení celkovú požiadavku na segregáciu cenných papierov zo strany Spoločnosti. Môže to byť z rôznych dôvodov vrátane oneskorenia prijatia akcií, ktoré boli požičané protistrane po prepočítaní požiadaviek na segregáciu a po tom, ako spoločnosť vydala odvolanie pôžičky akcií, predaja cenných papierov jedným alebo viacerými zákazníkmi, ktorý zníži alebo odstráni maržové pôžičky, vkladu hotovosti zákazníkmi, ktorý podobne zníži alebo odstráni maržové pôžičky, alebo nedodania akcií protistranou na vyrovnanie obchodu.

Pri vydaní výzvy na vrátenie požičaných akcií pravidlá umožňujú dlžníkovi akcií ich vrátenie do 3 pracovných dní. Dlžník akcií je povinný vrátiť nám ich pri vydaní výzvy na vrátenie, ale ak do 3. pracovného dňa akcie nevráti, IB môže následne vydať oznámenie o odkúpení a začať proces opätovného získania akcií do vlastníctva. Ďalšie 3 pracovné dni sú spravidla potrebné na to, aby sa odkúpené akcie vyrovnali a doručili firme. Podobne, ak protistrana nedodá IB do dátumu vyrovnania akcie na vyrovnanie nákupu klienta, IB môže vydať oznámenie o odkúpení, ale nákup takýchto akcií tiež podlieha vyrovnaniu obchodu do 3 dní.

Zhrnuté, ak do rozhodného dňa pre dividendu neboli určité akcie dodané IB, firme bude vyplatená suma v hotovosti, ktorá sa rovná sume dividendy, ale IB nedostane kvalifikovanú výplatu dividendy priamo od emitenta. V takýchto prípadoch firma dostane PIL a nebude mať inú možnosť, ako prideliť takúto platbu namiesto na účty klientov. Firma najprv pridelí PIL tým účtom, ktoré majú akcie ako zábezpeku na maržový úver. Ak po pridelení PIL všetkým akcionárom, ktorých účty nie sú úplne vyplatené, zostane nejaká časť PIL na vyplatenie, pridelí sa pomerne na každý zostávajúci účet klienta.

Majitelia účtov by si mali uvedomiť, že PIL môže mať iné daňové dôsledky ako bežná dividenda, a mali by sa poradiť s daňovým poradcom, aby pochopili tieto rozdiely a zistili, či sa vzťahujú na ich konkrétnu situáciu.

P.S. kedže sme sa bavili o dividende cez CFD, že je skrátená ako by bolo zrážkovo zdanená..podľa mňa v prípade CFD taký príjem treba zdaniť ako príjem (zisk ) z derivátového obchodu.

Originale in English: https://ibkr.info/article/2713
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
segi
Príspevky: 50
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 5:29 pm
Has thanked: 86 times
Been thanked: 7 times

Re: Payment In Lieu of a Dividend (platba namiesto dividendy )

Príspevok od používateľa segi »

Ahoj JUGGLER,
riešil si prosím ťa PIL v daňovom priznaní? Kam ho zaradiť?
Mne to vychádza ako príjem podľa §7 1a.
V mojom prípade sa nejedná o CFD ale broker sa rozhodil vyplácať touto formou dividendy.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 14365
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 520 times
Been thanked: 808 times

Re: Payment In Lieu of a Dividend (platba namiesto dividendy )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rieši to účtovníčka. Ja jej dám výpis. Prekladám tie veci z angličtiny aby bolo jasné, čo je čo a pokial sa pametám, daní sa to ako obyčajný príjem ( teda nie ako dividenda ). Za minulý rok som také niečo vo výpise ani nemal...len dividendy a accruals
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
Mishes
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Ne 07 02, 2021 9:18 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Payment In Lieu of a Dividend (platba namiesto dividendy )

Príspevok od používateľa Mishes »

Mne IB takto vyplatilo dividendy za tie ich stocks v rámci ich "privítacej akcie". Zrážková daň bola aplikovaná. Keď to dám pod §7 1a, daní sa to ešte raz? Nedáva mi to logiku... Podotýkam že ide v podstate o drobné, asi to šupnem pod dividendy (ktoré aj tak uvádzam kvôli iným stocks)...
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"