investovanie cez REIT ETF
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
-
xerces
- Silver Member *
- Príspevky: 276
- Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
- Has thanked: 4 times
- Been thanked: 38 times
investovanie cez REIT ETF
Zaujimqlo by ma cu tu niekti investuje di nejakeho REIT ETF a ake s tym ma skusenosti. Hladam nieco na porazenie inflacie s relativne nizkym rizikom, do coho sa da investovat aj kratkodobo. Nemam s tym ziadnu skusenost.
Napr: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview
Napr: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview
- JUGGLER
- VETERAN MEMBER *****
- Príspevky: 20599
- Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
- Has thanked: 2480 times
- Been thanked: 2864 times
Re: investovanie cez REIT ETF
YTD výnos +10%.
Sánka ti ale spadne pri výnose od 7/2022: takmer za 4 roky výnos +8% ( 2,05% p.a. )
Sánku ti ale dvihnem ked poviem, že je to určite pre kurzové rozdiely, keďže USA je tam 60%, Japan 10% a EU menej ako 15%.
Takže máš volatilitu :
v EUR vidím DD aj -30%
v USD 2 x DD do -20%
v CHF je to po 4 rokoch na NULE ( žerie ťa inflácia)
Na stretku sa jeden účastník pochválil, že na divi z vybraných amerických REIT má bežne 15-20% p.a.
Ale na otázku ako cena akcií ide dole ex divi , teda aký má dlhodobý výnos portfólia, nemal štatistiku.
A tak som ja checkol, že bežne ide cena tak strašne dole, že ani divi nad 10% p.a. to nezachránia.
Skús hľadať niečo čisto európske (bez kurzového rizika) a neviem, či americké REIT nie je viazané osobitným danením.
P.S. Mne sa krátkodobo vcelku páči mikroúverovanie cez Investown.cz , alebo čo spomínal Miror - úvery zabezpečené BTC
Sánka ti ale spadne pri výnose od 7/2022: takmer za 4 roky výnos +8% ( 2,05% p.a. )
Sánku ti ale dvihnem ked poviem, že je to určite pre kurzové rozdiely, keďže USA je tam 60%, Japan 10% a EU menej ako 15%.
Takže máš volatilitu :
v EUR vidím DD aj -30%
v USD 2 x DD do -20%
v CHF je to po 4 rokoch na NULE ( žerie ťa inflácia)
Na stretku sa jeden účastník pochválil, že na divi z vybraných amerických REIT má bežne 15-20% p.a.
Ale na otázku ako cena akcií ide dole ex divi , teda aký má dlhodobý výnos portfólia, nemal štatistiku.
A tak som ja checkol, že bežne ide cena tak strašne dole, že ani divi nad 10% p.a. to nezachránia.
Skús hľadať niečo čisto európske (bez kurzového rizika) a neviem, či americké REIT nie je viazané osobitným danením.
P.S. Mne sa krátkodobo vcelku páči mikroúverovanie cez Investown.cz , alebo čo spomínal Miror - úvery zabezpečené BTC
-
kixog47100
- Platinum Member ***
- Príspevky: 876
- Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
- Has thanked: 143 times
- Been thanked: 173 times
Re: investovanie cez REIT ETF
V prvom rade je to akciovy fond - obsahuje akcie firiem.xerces napísal: ↑Pi 22 05, 2026 11:33 pm Zaujimqlo by ma cu tu niekti investuje di nejakeho REIT ETF a ake s tym ma skusenosti. Hladam nieco na porazenie inflacie s relativne nizkym rizikom, do coho sa da investovat aj kratkodobo. Nemam s tym ziadnu skusenost.
Napr: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview
Riziko 4 zo 7. Rovnake ako SP500.
Vacsina firiem z US.
S tim suvisi kurzove riziko a aj volativita.
Vsetko v PDF na linku vyssie.
Pozor zhodnotenie v PDF tiez v USD.
Netvrdim, ze je to zle ale je to investovanie ako doplnok k indexovy
fondom. Tiez je to indexovy fond. Ma to scoj bechmark.
Naposledy upravil/-a kixog47100 v So 23 05, 2026 10:29 am, upravené celkom 2 krát.
-
kixog47100
- Platinum Member ***
- Príspevky: 876
- Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
- Has thanked: 143 times
- Been thanked: 173 times
Re: investovanie cez REIT ETF
FTSE EPRA NAREIT Development net (benchmark) - je index - vid tiez PDF - cize je to apat indexovy fond.
Ale aspon kopiruje index. Lebo to co som povodne nasiel ja, bola uplna bieda.
Ale aspon kopiruje index. Lebo to co som povodne nasiel ja, bola uplna bieda.
-
kixog47100
- Platinum Member ***
- Príspevky: 876
- Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
- Has thanked: 143 times
- Been thanked: 173 times
Re: investovanie cez REIT ETF
Tu je ETF pre ten isty index - len so zameranim cisto na Europu
FTSE EPRA/NAREIT Developed Europe Real Estate
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0#overview
Odporucam prepnut na 5 rokov.
Ale za za 3 roky celkom slusne.
FTSE EPRA/NAREIT Developed Europe Real Estate
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0#overview
Odporucam prepnut na 5 rokov.
Ale za za 3 roky celkom slusne.
-
kixog47100
- Platinum Member ***
- Príspevky: 876
- Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
- Has thanked: 143 times
- Been thanked: 173 times
Re: investovanie cez REIT ETF
Len Eurozona - bez UK, CH…
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#holdings
Za 3 roky v pluse
Za 5 roky v minuse
Max - dlhodobo rastie ako aj zvysne vyssie.
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#holdings
Za 3 roky v pluse
Za 5 roky v minuse
Max - dlhodobo rastie ako aj zvysne vyssie.
