investovanie cez REIT ETF

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
xerces
Silver Member *
Príspevky: 276
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 38 times

investovanie cez REIT ETF

Príspevok od používateľa xerces »

Zaujimqlo by ma cu tu niekti investuje di nejakeho REIT ETF a ake s tym ma skusenosti. Hladam nieco na porazenie inflacie s relativne nizkym rizikom, do coho sa da investovat aj kratkodobo. Nemam s tym ziadnu skusenost.

Napr: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20599
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2480 times
Been thanked: 2864 times

Re: investovanie cez REIT ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

YTD výnos +10%.
Sánka ti ale spadne pri výnose od 7/2022: takmer za 4 roky výnos +8% ( 2,05% p.a. )

Sánku ti ale dvihnem ked poviem, že je to určite pre kurzové rozdiely, keďže USA je tam 60%, Japan 10% a EU menej ako 15%.

Takže máš volatilitu :
v EUR vidím DD aj -30%
v USD 2 x DD do -20%
v CHF je to po 4 rokoch na NULE ( žerie ťa inflácia)

Na stretku sa jeden účastník pochválil, že na divi z vybraných amerických REIT má bežne 15-20% p.a.
Ale na otázku ako cena akcií ide dole ex divi , teda aký má dlhodobý výnos portfólia, nemal štatistiku.
A tak som ja checkol, že bežne ide cena tak strašne dole, že ani divi nad 10% p.a. to nezachránia.

Skús hľadať niečo čisto európske (bez kurzového rizika) a neviem, či americké REIT nie je viazané osobitným danením.

P.S. Mne sa krátkodobo vcelku páči mikroúverovanie cez Investown.cz , alebo čo spomínal Miror - úvery zabezpečené BTC
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kixog47100
Platinum Member ***
Príspevky: 876
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 173 times

Re: investovanie cez REIT ETF

Príspevok od používateľa kixog47100 »

xerces napísal: Pi 22 05, 2026 11:33 pm Zaujimqlo by ma cu tu niekti investuje di nejakeho REIT ETF a ake s tym ma skusenosti. Hladam nieco na porazenie inflacie s relativne nizkym rizikom, do coho sa da investovat aj kratkodobo. Nemam s tym ziadnu skusenost.

Napr: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview
V prvom rade je to akciovy fond - obsahuje akcie firiem.
Riziko 4 zo 7. Rovnake ako SP500.
Vacsina firiem z US.
S tim suvisi kurzove riziko a aj volativita.
Vsetko v PDF na linku vyssie.
Pozor zhodnotenie v PDF tiez v USD.

Netvrdim, ze je to zle ale je to investovanie ako doplnok k indexovy
fondom. Tiez je to indexovy fond. Ma to scoj bechmark.
Naposledy upravil/-a kixog47100 v So 23 05, 2026 10:29 am, upravené celkom 2 krát.
kixog47100
Platinum Member ***
Príspevky: 876
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 173 times

Re: investovanie cez REIT ETF

Príspevok od používateľa kixog47100 »

FTSE EPRA NAREIT Development net (benchmark) - je index - vid tiez PDF - cize je to apat indexovy fond.


Ale aspon kopiruje index. Lebo to co som povodne nasiel ja, bola uplna bieda.
kixog47100
Platinum Member ***
Príspevky: 876
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 173 times

Re: investovanie cez REIT ETF

Príspevok od používateľa kixog47100 »

Tu je ETF pre ten isty index - len so zameranim cisto na Europu

FTSE EPRA/NAREIT Developed Europe Real Estate

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0#overview

Odporucam prepnut na 5 rokov.
Ale za za 3 roky celkom slusne.
kixog47100
Platinum Member ***
Príspevky: 876
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 173 times

Re: investovanie cez REIT ETF

Príspevok od používateľa kixog47100 »

Len Eurozona - bez UK, CH…

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#holdings

Za 3 roky v pluse
Za 5 roky v minuse
Max - dlhodobo rastie ako aj zvysne vyssie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"