Strana 1 z 1
investovanie cez REIT ETF
Napísané: Pi 22 05, 2026 11:33 pm
od používateľa xerces
Zaujimqlo by ma cu tu niekti investuje di nejakeho REIT ETF a ake s tym ma skusenosti. Hladam nieco na porazenie inflacie s relativne nizkym rizikom, do coho sa da investovat aj kratkodobo. Nemam s tym ziadnu skusenost.
Napr:
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview
Re: investovanie cez REIT ETF
Napísané: So 23 05, 2026 12:22 am
od používateľa JUGGLER
YTD výnos +10%.
Sánka ti ale spadne pri výnose od 7/2022: takmer za 4 roky výnos +8% ( 2,05% p.a. )
Sánku ti ale dvihnem ked poviem, že je to určite pre kurzové rozdiely, keďže USA je tam 60%, Japan 10% a EU menej ako 15%.
Takže máš volatilitu :
v EUR vidím DD aj -30%
v USD 2 x DD do -20%
v CHF je to po 4 rokoch na NULE ( žerie ťa inflácia)
Na stretku sa jeden účastník pochválil, že na divi z vybraných amerických REIT má bežne 15-20% p.a.
Ale na otázku ako cena akcií ide dole ex divi , teda aký má dlhodobý výnos portfólia, nemal štatistiku.
A tak som ja checkol, že bežne ide cena tak strašne dole, že ani divi nad 10% p.a. to nezachránia.
Skús hľadať niečo čisto európske (bez kurzového rizika) a neviem, či americké REIT nie je viazané osobitným danením.
P.S. Mne sa krátkodobo vcelku páči mikroúverovanie cez Investown.cz , alebo čo spomínal Miror - úvery zabezpečené BTC
Re: investovanie cez REIT ETF
Napísané: So 23 05, 2026 10:24 am
od používateľa kixog47100
xerces napísal: ↑Pi 22 05, 2026 11:33 pm
Zaujimqlo by ma cu tu niekti investuje di nejakeho REIT ETF a ake s tym ma skusenosti. Hladam nieco na porazenie inflacie s relativne nizkym rizikom, do coho sa da investovat aj kratkodobo. Nemam s tym ziadnu skusenost.
Napr:
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#overview
V prvom rade je to akciovy fond - obsahuje akcie firiem.
Riziko 4 zo 7. Rovnake ako SP500.
Vacsina firiem z US.
S tim suvisi kurzove riziko a aj volativita.
Vsetko v PDF na linku vyssie.
Pozor zhodnotenie v PDF tiez v USD.
Netvrdim, ze je to zle ale je to investovanie ako doplnok k indexovy
fondom. Tiez je to indexovy fond. Ma to scoj bechmark.
Re: investovanie cez REIT ETF
Napísané: So 23 05, 2026 10:28 am
od používateľa kixog47100
FTSE EPRA NAREIT Development net (benchmark) - je index - vid tiez PDF - cize je to apat indexovy fond.
Ale aspon kopiruje index. Lebo to co som povodne nasiel ja, bola uplna bieda.
Re: investovanie cez REIT ETF
Napísané: So 23 05, 2026 11:16 am
od používateľa kixog47100
Tu je ETF pre ten isty index - len so zameranim cisto na Europu
FTSE EPRA/NAREIT Developed Europe Real Estate
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0#overview
Odporucam prepnut na 5 rokov.
Ale za za 3 roky celkom slusne.
Re: investovanie cez REIT ETF
Napísané: So 23 05, 2026 12:06 pm
od používateľa kixog47100
Len Eurozona - bez UK, CH…
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 8#holdings
Za 3 roky v pluse
Za 5 roky v minuse
Max - dlhodobo rastie ako aj zvysne vyssie.