čudné pohyby na akciách

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa peter25 »

Práve si prezerám grafy niektorých akcií a sem tam nájdem veľmi čudné pohyby na cenách. Pozrite si napr toto:

http://finviz.com/quote.ashx?t=MSCC&b=2" onclick="window.open(this.href);return false;

vidíte ten veľký gap ? nebolo by mi to čudné, ak by sviečka bola červená, ale ona je zelená. Čo toto mohol byť na pohyb ? Nejaké negatívne výsledky boli pred obchodovaním zverejnené, avšak napriek tomu v ten deň cena zavtvorila ovela vyššie ako otvorila ?

alebo toto:

http://finviz.com/quote.ashx?t=SYBT&b=2" onclick="window.open(this.href);return false;

čo spôsobí hentaký spike (tušim sa to tak volá) na grafe ? Jak je možné, že akcia má pekný stabilný rastúci trend a aj tak sa v ten jeden deň zrealizoval nejaký obchod o 5 USD nižšej cene ako je trhova ???? Však predsa na trhu sú nejakí market makeri, ktorí by toto nemali v taktom prípade dopustiť. Alebo aj keby neboli. Mám napr. pri cene 30 USD bid 400 000 ks a ask 390 000ks, pri cene 29 USD 350 000ks a 340 000 USD atď atď. Jak sa sakra mohol niekto v ten deň dostať na cenu 25 USD (cca) ????! Dakujem
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2309
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa Airmike »

marketmaker nema povinnost kotovat, a ked nekotuje, tak zalezi len na ponuke . pri nedostatku likvidity vznikaju taketo spiky. to ze sa cena dostane spat zavisi prave na tom ze si ludia uvedomia kde cca fair value je, a cena sa vracia k strednej hodnote.

v tom prvom pripade ja ta zelena sviecka v poriadku.trh Gapol z ceny 24 na cenu 20,5. po tomto gape nastupilo vela buyerov ktori predpokladali ze fair value je na 24 a cenu tam vyhnali.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15993
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1456 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter25 napísal:Práve si prezerám grafy niektorých akcií a sem tam nájdem veľmi čudné pohyby na cenách. Pozrite si napr toto:

http://finviz.com/quote.ashx?t=MSCC&b=2" onclick="window.open(this.href);return false;

vidíte ten veľký gap ? nebolo by mi to čudné, ak by sviečka bola červená, ale ona je zelená. Čo toto mohol byť na pohyb ? Nejaké negatívne výsledky boli pred obchodovaním zverejnené, avšak napriek tomu v ten deň cena zavtvorila ovela vyššie ako otvorila ?
Veľmi čudné sa Ti zdajú na dlhodobom grafe, ale v skutočnosti ide o bežný, ale menej častý pohyb po kurzotvornej správe. V danom prípade akcia zverejnila kvartálne hospodárske výsledky. Správa vyšla po zatvorení búrz, takže to vstrebávanie do ceny sa potom prejaví hlavne po otvorení burzy, keď prichádza likvidita a veľkí hráči.
V danom prípade išlo z fundamentálneho hľadiska o zverejnenie in-line výsledkov a slabších vyhliadok.
Z technického hľadiska išlo o gap ceny smerom nadol. A z psychologického hľadiska sa mnoho účastníkov chcelo tejto akcie čo najrýchlejšie zbaviť a predajným tlakom stlačili cenu. Neskôr prevážil nákupný tlak tých, čo verili, že pokles končí a cena je nízko. Z technického hladiska sa tomu hovorí, že gap sa začal vyplňovať.
Gap sa vyplnil do polovice a cena sa ustálila. Kurzotvorná správa sa takto premietla do ceny.
Prílohy
MSCC.png
MSCC.png (8.23 KiB) 10018 zobrazení
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa peter25 »

Ahojte, opäť by som sa chcel niečo spýtať, čo sa týka "zvláštnych" pohybov na akciách. Napr. včera som zbadal túto akciu:

http://finviz.com/quote.ashx?t=IMPV&ty=c&ta=0&p=d" onclick="window.open(this.href);return false;

Vie mi niekto povedať, že čo stálo za týmto obrovským jednodňovým prepadom v cene akcie ???

Alebo ešte som našiel takú zaujímavosť:

http://finviz.com/quote.ashx?t=NEWL&ty=c&ta=0&p=m" onclick="window.open(this.href);return false;

To akože rozumiem správne, že táto akcia v roku 2008 stála 50 000 USD ?!! :D ... a teraz 55 centov (asi krach)

Ďakujem :)
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1117
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 44 times
Been thanked: 27 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

Akcia 1: mas to hned prvu spravu na finvize, preco akcia padla (treba citat):
http://www.fool.com/investing/general/2 ... today.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Akcia 2: NEWL ani nepozeraj. Ja som jej venoval malo casu asi pred mesiacom aj nieco. Myslim, ze krachnu.
Vysoka cena v minulosti je len kvoli tomu, ze akcia stale navysuje cenu umelo, tym ze robi split. Naposledy vymenili 1ks akcie za podovnych 10ks. Tak cena narastla 10x a pre akcionarov sa nic nezmenilo. Robia to kvoli tomu, aby ich nevylucili z obchdovania.
Prílohy
NEWL.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa rabdo »

celkom dobre skonštatované:

Akcie dále klesají, důvodů je pomálu


Akciové trhy za sebou nemají dobrý týden. Evropské indexy klesly nejčastěji mezi 3 % a 5 %, týdenní ztráty newyorských indexů se během páteční seance pohybovaly kolem dvou procent. Většina hlavních akciových indexů zároveň zaplula do červených čísel za rok 2014.

Přestože za sebou nemáme dny oslnivých fundamentů, negativní zprávy nedominovaly a katalyzátor poklesů se hledá jen stěží.

Nedávné vysoké úrovně akciových indexů se zdají být hlavním důvodem současné korekce. Investoři se bojí absence dalších růstů a raději vybírají zisky.

Americká centrální banka Fed omezuje příliv likvidity na trhy. V tomto prostředí se pravděpodobnost dalších růstů snižuje. Zároveň ziskovost firem neodpovídá současnému odhodnocení akcií.

V průběhu týdne negativně překvapila data z Číny. Meziroční vývoj exportů se udržel v záporu a skončil opět výrazně pod odhady. Průmyslové kovy a energie, kde se obvykle slabost čínských statistik projevuje v první řadě, však mají za sebou růstové seance.

Dosavadní výsledky americké výsledkové sezóny přicházejí dle očekávání.

Pozitivně vyzněl zápis z nedávného zasedání americké centrální banky Fed, který oddálil očekávání zvyšování úrokových sazeb.

Vliv situace na Ukrajině je mírný a trhy reagují pouze na nárazové vyhrocení napětí.

Základní fundamenty na trzích zůstávají stále stejné. Chybí důvody k dalšímu růstu a spolu s omezením přílivu likvidity je dlouhodobá růstová série na indexech v současnosti nepravděpodobná. Zároveň před výrazným poklesem chrání centrální banky a relativně uspokojivý ekonomický vývoj.

Obchodování v pásmu by i nadále mohlo být vítěznou strategií společně s hlídáním důležitých supportů a rezistencí.

Jiří Tyleček
Analytik XTB
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15993
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1456 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Přestože za sebou nemáme dny oslnivých fundamentů, negativní zprávy nedominovaly a katalyzátor poklesů se hledá jen stěží.
Jiří Tyleček
Analytik XTB
Ja by som to zhrnul takto:

FED pozitívny, Čína negatívna. Začiatok zverejnení pozitívny ( AA, WFC) aj negatívny ( BBY, JPM )

Korekcia je zatiaľ technická, ale myslím si, že veľkých hráčov najviac motivuje ochladenie v Číne.

Na rozdiel od XTB si to chlapci z Trimu všimli:

Tento týždeň:
- makrá z Číny slabšie a došlo k miernym revíziám rastu čínskej ekonomiky.
- čínsky premiér vylúčil nové veľké fiškálne stimuly, ktorými by Čína znížila ekonomickú volatilitu (to je to isté ako keď Fed povedal EM, že volatilita na ich menách nie je jeho problém - "správa dňa"). Čína na rozdiel od USA nemá problém s tým, ak im klesne akciový trh o 20% - 30% a k tomu môže aj reálne vzhľadom na vývoj za poslednú dekádu dôjsť (TRIM Broker)

P.S. Teraz to zrejme ešte podrží earnings sezóna...ale potom sa psychika investorov zlomí . Vyjadrenia o velkom páde sa množia ( dnes napríklad ,,10%-15% correction is coming this autumn: Merrill Lynch,,..minulý týždeň Saxo atd )...investori začínajú byť nervózni...a čerešničkou na torte bude, keď sa výpredaj zvrhne na paniku. V panike už nebude fungovať TA, supporty...investori budú predávať za ,,každú cenu,,... technická korekcia sa zmení na psychologickú...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7091
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 294 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:...a čerešničkou na torte bude, keď sa výpredaj zvrhne na paniku. V panike už nebude fungovať TA, supporty...investori budú predávať za ,,každú cenu,,... technická korekcia sa zmení na psychologickú...
A prave vtedy musime zacat nakupovat my a budovat dlhodobe pozicie. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2309
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa Airmike »

sak nech sa uz len zvrhne, lebo ja na to zvrhnutie cakam uz 2 mesiace a furt sa nic nezvrhava :) pozicie mi stoja na mieste , ani hore ani dole
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa peter25 »

tilbur napísal:Akcia 1: mas to hned prvu spravu na finvize, preco akcia padla (treba citat):
http://www.fool.com/investing/general/2 ... today.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Akcia 2: NEWL ani nepozeraj. Ja som jej venoval malo casu asi pred mesiacom aj nieco. Myslim, ze krachnu.
Vysoka cena v minulosti je len kvoli tomu, ze akcia stale navysuje cenu umelo, tym ze robi split. Naposledy vymenili 1ks akcie za podovnych 10ks. Tak cena narastla 10x a pre akcionarov sa nic nezmenilo. Robia to kvoli tomu, aby ich nevylucili z obchdovania.
Tillbur, ja si to neviem veľmi preložiť. Snažil som sa, ale asi nič moc. Dôvod je to, že príjmy boli 31 mil. a nie očakávaných 31,5 mil. ? TO mi nepríde také drastické :D Tak čo sa stalo, prosím ťa ?
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1117
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 44 times
Been thanked: 27 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

pozeral som sa na tu akciu na 5min.
To vyhlasili predbezne vysledky. Oficialne 1.maja.
Spolocnost ohlasila znizeny vyhlad trzieb. Vyzera, ze konkurencia v odvetvi, v ktorom posobia je dost velka. IMPV nie je velky hrac s trzbami cca 30mil/stvrtrok. Zabezpecuju bezpecnost datovych centier.
Co som sa na burze naucil je, ze nie je dolezite posudzovat vylsedky, ale zariadit sa podla ceny. Nemam kapacitu na posudenie toho, ci prepad ceny je vzhladom na znizeny vyhlad aktualny alebo nie. Obchodujeme vzdy len cenu a sme mali hraci na to, aby sme ju mohli nejako ovplyvnit. Cize to, ci je prepad prehnany alebo nie, by som neriesil.
Ak si myslis, ze akcia mohla dosiahnut dno, mozes to zaobchdovat. Nastav si bod, kde skoncis obchod, hoci aj v strate. Hlavne do straty nedokupuj dalsie akcie.
Len tak ma napadlo par firiem, ktore boli poluparne par mesiacov dozadu a pozri, kde su teraz...
Prílohy
tech.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa peter25 »

Tillbur ďakujem Ti v prvom rade. Inak práve také akcie ma zaujímajú - ktoré zažili výrazný prepad. Mojim cieľom je nájsŤ akcie z výrazným prepadom (Kľudne aj -50%) a potom sa snažiť prísť nato, že či bol tento prepad naozaj relevantný, resp. nutný. či nešlo len o nejaké šialenstvo, alebo o nejaké sa zbavovanie akcií nejakého fondu. Určite je to ťažké zistiť, ale budem sa tým zaoberať a uvidím, čo z toho bude.

Ty, naopak, píšeš, že by si neriešil to, či je prepad prehnaný, alebo nie. Ale prečo ? Však práve to by nás malo zaujímať. Prečo ? Lebo, ak si myslíme, že prepad bol prehnaný, tak si zároveň akosi limitujeme riziko. Teda, ak akcia zažila veľký pokles a podľa nás nebol relevantný, tak ďalší pokles by už nemal hroziť. Tým pádom máme vyriešenú otázku rizika. Teraz treba už len vyriešiť otázku výnosu/zisku (spraviť klasickú analýzu firmy, okolia, konkurencie, atd:). Takže prečo neriešiť relevantnosť pohybu cenu akcie ? Díky.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1117
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 44 times
Been thanked: 27 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

Akcie vacsinou robia presne to, co od nich neocakavame.
Na taketo obchodovanie by si mal mat viacej skusenosti. Ale zelam Ti vela zdaru.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15993
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1456 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter25 napísal:Inak práve také akcie ma zaujímajú - ktoré zažili výrazný prepad. Mojim cieľom je nájsŤ akcie z výrazným prepadom (Kľudne aj -50%) a potom sa snažiť prísť nato, že či bol tento prepad naozaj relevantný, resp. nutný. či nešlo len o nejaké šialenstvo, alebo o nejaké sa zbavovanie akcií nejakého fondu. Určite je to ťažké zistiť, ale budem sa tým zaoberať a uvidím, čo z toho bude.
Nie je to zlá stratégia, ale zapametaj si jednu vec: cena pôjde hore len vtedy ak sa fundamenty začnú zlepšovať ( zisk, marže, tržby..). Takže neide o to, či cena klesla viac ako mala, ale o to, či budú dôvody na to, aby stúpala.
Lebo trh sa snaží predvídať.

Ty sa môžeš zamerať na akcie po poklese, ale odporúčam ti nenakupovať do poklesu! Také akcie treba len pozorovať. Môžeš si ich nahodiť do portfólii na finvize a potom denne sledovať správy, ktoré sa k nim generujú. Ked sa objavia dobré správy, potom nakupuješ medzi prvými. Pointa úspechu je nakupovať medzi prvými keď sa fundamenty zlepšujú a predávať medzi prvými, keď sa fundamenty zhoršujú.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1117
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 44 times
Been thanked: 27 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

tilbur napísal: Akcia 2: NEWL ani nepozeraj. Ja som jej venoval malo casu asi pred mesiacom aj nieco. Myslim, ze krachnu.
Vysoka cena v minulosti je len kvoli tomu, ze akcia stale navysuje cenu umelo, tym ze robi split. Naposledy vymenili 1ks akcie za podovnych 10ks. Tak cena narastla 10x a pre akcionarov sa nic nezmenilo. Robia to kvoli tomu, aby ich nevylucili z obchdovania.
Akcia dnes skoncila na 3,31. Vcera rast nieco cez 200%, dnes taker 70%.
Ak by si investoval vtedy, ked si pisal, mal by si menej, lebo akcia presla reverznym splitom 1:50 pred par dnami :- )
Inac, vcera bolo obchdovanie s tymto titulom pozastavene 12x, kvoli circuit breaker rule. To som este nevidel. ...
Prílohy
NEWL1.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
peter25
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ne 09 10, 2011 12:26 pm

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa peter25 »

reverzný split znamená, že za 50 vtedajších akcií by som dostal 1 novú ?

Ufff čo to znamená circuit breaker rule ? Môžeš mi to, prosím, vysvetliť ? Mohol by ešte napísaŤ, že kedy/za akých okolností sa môže prerušiť obchodovanie nejakého titulu ? ...aspon v krátkosti. díky
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1117
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 44 times
Been thanked: 27 times

Re: čudné pohyby na akciách

Príspevok od používateľa Tilbur »

Split - ano.
Cize povodnu cenu musis vynasobit x50

Circuit breaker rule: Tu som nasiel najlepsie vysvetlenie: http://www.sec.gov/investor/alerts/circuitbreakers.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Inac jedna zaujimavost (neviem preco) Tento tyzden bolo obnovene obchdovanie s akciou AMBO so zmenenym symbolom AMBOY. Obchodovanie s akciou bolo pozastavene viac nez rok. Cize ak ste boli long alebo short, nemohli ste s danym titulom hybat viac ako rok.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"