Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa prepinakos »

Ahojte,

predstavím scenár :

Investujem/požičiavam USD (variabilný výnos na úrovni 15-20% ročne).

Ale chcem sa chrániť voči menovému rozdielu EUR/USD - už ma to viackrát pekne spálilo.

Aký nástroj je najjednoduchší a najlacnejší? Aktuálne som registrovaný u FIO, LYNXBROKER, Degiro a XTB(z mladosti a naivity :P)

Uvažujem nad :

1. menovými opciami -
nevýhoda : zdá sa že ich veľa brokerov neponúka a netuším aké by boli prémium
nevýhoda : v opciách som celkom lama, ale predpokladám že stratégia by bola kúpiť call options EUR/USD so strike na cene na akej by som robil zámenu pre investíciu z EUR do USD? Ak by šlo o 100k USD tak predpokladám že teda 1 CALL opciu EUR/USD (ak je teda veľkosť 1 kontraktu pri FX opciach 100 000 jednotiek na rozidle od akciovych 100 jednotiek)
výhoda : nie je potrebné rozdeliť livkidita na 50:50 (teda ak investujem/požičiavam 100k USD tak za opcie zaplatím len prémium povedzme 1k- neviem ake su aktualne sadzby)
výhoda : lacnejšie ako ETF? ,



2. ETF napr LEUR - WT LONG EUR SHORT USD
nevýhoda : potrebujem rozdeliť kapitál v podstate na polovicku ak chcem 100k USD investovať potrebujem 100k investovať do ETF LEUR
nevýhoda : poplatok 0,39% ročne

Čo by ste mi poradili vy? Kde obchodovať menové opcie alebo aký iný spôsob využiť aby nepotreboval na ochranu vkladu veľký cash a zaroven bol bezpecny a lacny? :graf:
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3904
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 362 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2875
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Na urovni jednotlivca je hedzovanie drahe a v pripade menoveho zisku zbytocne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 22 times

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa stary gambler »

Rokosák napísal: Ne 14 05, 2023 8:54 pm Na urovni jednotlivca je hedzovanie drahe a v pripade menoveho zisku zbytocne.
to iste si myslim aj ja, ak som na zaciatku roku mal investicu v usd, a pri tom som clovek co plati eurami-zijeme v erovom spolocestve, tak by mi investicia musela zarobitv 10% v usd , aby som bol prakticky na nule.
sedliacky rozum mi este dava moznost, ze ked je kurz eur/usd, nad 1,25, poslat eura na dolarovy ucet pri konverzii 0.5%poplatku, ked je kurz pod 1,05 poslat si dolare domov na eurovy ucet , , aj bez jedineho obchodu vykonaneneho mam slabych 20% doma - to je jedine rozumne riesenie co ma stoji najmenej.a pomerne jednoduche na realizaciu.,
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1299
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 231 times

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa andre »

Ako napisal chodec najlepsie to je cez futky.

Spocitalal som pred nejakym casom kolko by stal ten hedging cez futky 6E a rolovanie 4x rocne. Stiahol som historicke data z IB a vychadza mi to 1.5 - 2.5% p.a. rolovanie + spread + poplatky p.a.

Uplne najhrubsi odhad sa da spravit ako aktualny rozdiel ceny 2 najblizsich futiek x 4 + spread + poplatky.
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa prepinakos »

Ďakujem páni
@adnre @osamely chodec

tie micro futures vyzerajú zaujímavo, aj poplatkovo dostupne

Nevyznám sa v nich až tak ale návod čo pastol chodec mi toršku pomohol

Len pre sumarizáciu

Ak by som chcel teda zabezpečiť ochranu pred poklesom dolára ( na investícii 100K USD)
1.Nakúpil by som 10 kontraktov EUR/USD - BUY EMicro EUR USD(M6E)
2. Viem si aktivovať automatický rollover?
3. Kde to obchodovať na lynxe som to našiel ale zdá sa že sa to tam neobchoduje https://www.lynx-trader.com/plus/#/instrument/58608129
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1299
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 231 times

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa andre »

1. Ked mas vacsiu poziciu oplati sa ist cez vacsie futky byva tam o nieco mensi spread. Cize E7 + zbytok cez M6E. Keby este vacsiu este je 6E kontrakt.

2. Tusim som niekde cital, ze sa to da - kupis/predas continuouse futku v TWS. Ale mali s tym zle skusenosti, takze odporucali to robit rucne. Stracas kontrolu nad tym rolovanim, co ta moze stat nejake desatiny navyse. Vies ist cez LMT order a pockat si na lepsiu cenu.

3. Lynx nemam, ale predpokladam, ze v TWS to urcite bude. Mozno budes musiet poziadat o prava obchodovat tie futky, ak ich uz nemas.
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa prepinakos »

Inak sa ale asi zaste dostávam ku cash flow problemu
Ak chcem investovat/poziciavat 100k USD a chcem sa hranit voci oslabeniu USD cez futures, ci uz mirko alebo klasicke tak musim mat dalsich 100k USD na ucte aby som za nich nakupil futures.
U opcii to dokazem len za hodnotu premium nie? Co mozem byt max v jednotkach % nie?
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa prepinakos »

Rokosák napísal: Ne 14 05, 2023 8:54 pm Na urovni jednotlivca je hedzovanie drahe a v pripade menoveho zisku zbytocne.
Neviem no ak pozrieme na rok 2008 kde sme na EUR/USD skoro 1.5 (ano viem ze to bolo extremne obdobie ale kto vie co bude zajtra) a dnes sme na 1.1 tak tam je stale povedzme potencial stratit 30-40% na menovom kurze.
Preto hladam riesenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1299
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 231 times

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa andre »

Maintenance Margin je pre M6E len 640 USD, initial 800 USD. cize 5.33 resp. 6.66%. To je hlavna vyhoda futiek, velka paka "zadarmo", teda za cenu rolovania.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15998
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1100 times
Been thanked: 1461 times

Re: Ako najjednoduchšie a najlacnejšie hedgovať investíciu v USD?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

prepinakos napísal: Ut 16 05, 2023 12:42 pm Neviem no ak pozrieme na rok 2008 kde sme na EUR/USD skoro 1.5 (ano viem ze to bolo extremne obdobie ale kto vie co bude zajtra) a dnes sme na 1.1 tak tam je stale povedzme potencial stratit 30-40% na menovom kurze.
Preto hladam riesenie.
Písal som odpoveď a zmrzlo mi to. Nechce sa mi to písať ešte raz, ale doložím to scanom, ktorý som si rýchlo urobil.
Dám to aj do hitparády. Totiž od začiatku Hitparády uplynulo viac ako 7 rokov a všimnite si, že výnos ETF USA v USD je
práve teraz rovnaký ako v EUR. Takže kurz je teraz rovnaký ako pred 7 rokmi.
A tak ma napadlo urobiť porovnanie ETF USA v USD, EUR i EUR HEDGED:

ETF USA (EUR): +124,83% , +11,44% p.a..

ETF USA (USD) +124,58% , +11,11% p.a.

ETF USA EUR HEDGED: +88% , +9,1% p.a..

Zbytok analýzy len fotka (kliknutím sa zväčší):
Prílohy
EUR hedžovanie.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"