Sporenie pre dieťa

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Hasterman
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 21 09, 2011 2:28 pm

Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Hasterman »

Zdravím. Chceli by sme pre naše dieťa založiť nejaký sporiaci produkt. Nemáme záujem o poistenie, ale čisto len o zhodnocovaní vkladu. Bolo by to na začiatok šetrenie v menšej sume tak do 20 euro mesačne nakoľko manželka je na MD a značnú časť príjmu potrebujeme aj na výdavky spojené s naším dieťaťom. Ja osobne mám vedený bežný účet v TB tak som kukal aj tam na ich ponuku a celkom sa mi pozdáva odkladať peniaze do podielových fondov. Ale je tam dosť veľké spektrum na výber a som z toho jeleň:) Majú v ponuke aj JUNIOR KONTO, ale nič bližšie som sa o ňom nedozvedel. Alebo program sporenia PLUS, neviem aký je v tom rozdiel. Zaujímalo by ma či sa mi to oplatí otvoriť v tatra banke a ak áno tak ktorý produkt v danej chvíli ak vezmem do úvahy aj rôzne poplatky spojené s tým, alebo by som mal zájsť niekam inam, poprípade čo by ste mi ako laikovi odporúčili. Ďakujem...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ahoj, ano, na sporenie pre dieta urcite podielove fondy
Program sporenia PLUS je vlastne len popisanie mechanizmu akym to funguje. Inak sporis do niektoreho z fondov, ktore ma TB v ponuke. No a tam je zadrhel, lebo snad vsetky TB fondy su zmiesaneho typu = su tam aj dlhopisy. A ich vykonnost v porovnani s konkurenciou nie je prave svetoborna.
Ja ti mozem ponuknut toto:
http://www.mfc.sk/?Manazovane_sporenia" onclick="window.open(this.href);return false;

Vyhody oproti TB: fondy vhodnejsie na sporenie; velky vyber fondov
Nevyhoda: platis vstupny poplatok do fondov, resp. si predplacas urcitu sumu sporenia
incognito
Gold Member **
Príspevky: 382
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa incognito »

ale pravidelne sporenie sa da spravit aj bez poplatku (inde ako v TB) ;) ci?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

myslis nejaku inu banku, opat do ich "bankovych" fondov ? Ak nie, tak neviem na co narazas.
Ok.Namor
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2011 11:55 pm

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Ok.Namor »

ale pravidelne sporenie sa da spravit aj bez poplatku (inde ako v TB) ci?
Ano, da sa, ale ked som si prezrel, co ponika peter.cmorej vybral by som si to aj ja, keby som mal deti, ich fondy maju dobru vynosnost, aj ked sice nie na 5 a viac rokov, ale to sa este dnes neda urcit.
A co sa tyka bank, ja by som skor ako TB vybral SLSP, ich programy SPORO maju tiez celkom dobre (hlavne Penazny). Ale samozrejme, vynosnostou na Manažované sporenia nema. :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa filip glasa »

hlavne Penazny
to už môžeš radšej dať peniaze na sporiaci účet
Ok.Namor
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2011 11:55 pm

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Ok.Namor »

to už môžeš radšej dať peniaze na sporiaci účet
To je pravda, aj ked spriaci ma vacsinou stali urok, a penaznym sa moze zacat darit :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa filip glasa »

To je pravda, aj ked spriaci ma vacsinou stali urok, a penaznym sa moze zacat darit
peňažné fondy aj sporiace účty sú +- to isté. Na sporiacom účte tiež nemáš stály úrok. Tiež je to ako v peňažnom fonde len "minulosť". Už zajtra ti ho môžu zmeniť.

Ak je to sporenie pre deti na tých 18 rokov, tak treba počítať s tým, že na sporiacom účte/peňažnom fonde nenašetríš ani toľko ako bude inflácia. Ale na druhú stranu je to najmenej rizikové sporenie. Taký vrabec v hrsti. Rizikovejšie fondy sú holub na streche. Dlhopisové fondy nemajú príliš veľký význam - to je ako by si mal peniaze na termiňáku - veľmi podobné riziká (zmeny úrokov, základných sadzieb, prirážok). Akciové a komoditné fondy sú rizikovejšie, ale je to ten holub na streche - môžu priniesť vyšší výnos ak sa zadarí.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ok.Namor napísal:To je pravda, aj ked spriaci ma vacsinou stali urok, a penaznym sa moze zacat darit :D
penazne ani dlhopisove fondy na dlhodobe sporenie urcite nie. V lepsom pripade nepokryju ani inflaciu, v horsom pojdu vsetky tie peniaze "do kytek"

http://cmorej.blog.sme.sk/c/248088/Dlho ... porit.html" onclick="window.open(this.href);return false;
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa slimak »

Sporenie pre dieta? Spytaj sa poradcu ci vobec ma dieta. Niekto je tak chytry ze si vypocita ze dieta sa absolutne nevyplati(vraj to stoji 50 000euro,tak si velmi rozmysli ci ti stoji mu urobit surodenca/surodencov), ked uz ho mas este nanho sporit?
Podla mna nema zmysel sporit dietatu. Nema zmysel dlhodobo sporit. Mam dve deti. Sporim, sporim aby som mal, ked budu potrebovat a budem si mysliet ze je to dobra vec im ich dam. Alebo si ich so zenou uzijem a zdedia dlhy.

Sporit treba - na ciele kratkodobejsie(prehodnocovanie). Ziadnych 18 rokov ci na dochodok 42 rokov. Spor vzdy ale vzdy(ak to lepsie nevies stravit) sa zaujimaj o realny vynos.

Ten nadpis sporenie pre dieta je blbost. Co to znamena? Horizont. Ma krivy nos sporenie na plastiku, sporenie na lyze, sporenie na studium.Ci byt?
Aj mne rodicia pomohli, aj sa mi lepsie zacinalo(ako keby ze nic, inak mozno nula - zo mna). Sporit dietatu? Len nato aby som ho mohol podporit. Z prebytku a aby ma to tesilo a malo to zmysel. Niekedy a casto krat to zmysel nema a je to nezmysel.

Aj tak je ovela dolezitejsie nieco ine.

Sporenie pre dieta? Naspor tolko aby nemali krstni rodicia nejake velke problemy s vychovou,ked sa to stane. Tam je ale velmi dolezite(ovela dolezitejsie) najst tych spravnych.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 382
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa incognito »

Slimak, kriste ty nikomu nerad. Ci mas alebo nemas dieta, napisat taky blud...

Snad na teba reagujem poslednykrat...

Sporenie pre dieta nema zmysel? Ale ma. Na co? Na co chces... sprav mu DLHODOBE sporenie a v 15-18 sa rozhodni, na co to bude. Vysoka skola? Studium v zahranici? Byt? Start do zivota? Alebo aj nech si to necha... hlavne nech sa k tomu nedostane sam skor ako bude mat 23 rokov :D (rodicia to mozu pouzit pre dieta na co uz uznaju za vhodne).

Aky je rozdiel medzi kratkodobym sporenim a dlhodobym? Kratkodobe ma byt likvidne, a nie vynosne. Dlhodobe ma byt vynosne, nie likvidne. Slimak, ty vobec nerozumies financnemu planovaniu, ale zabijes tu takuto sprostost.

Nech dietatu spravi pravidelne sporenie (zrejme najlepsie do akciovych podiel. fondov) za 30-40€ mes.
Amos
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 21 12, 2010 9:57 pm

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa Amos »

podla mna, deklarovat urcitu cast usporenych penazi ako "sporenie pre dieta" je zo zakladu hlupost.
nie som zastancom toho, aby sa peniaze v rodine delili na: otcove, mamine, 1.-ho dietata, 2.-ho dietata atd.
Vsetky peniaze su len otcove a mamine - ich spoločné. (to je na dlhsie. ak bude treba objasnim)

(ak v rodine doteraz nevyuzivate stavebne sporenie) ma napada napr. stavebne sporenie - na takych 6 rokov (potom tie peniaze mozes pouzit bez dokladovania). Tusim (ak sa podmienky medzicasom nezmenili) ze vo Wustenrot stavebnej sporitelni moze byt 1zmluva pre celu rodinu (az 6 clenov - t.j. rodicia a max. 4 deti), kde platis len jeden vstupny poplatok a len jeden poplatok za vedenie uctu. Avsak - mozes ziskat viac statnych premií v jeden rok - podla poctu deti+rodicia. Len pozor na vysku cielovej sumy - aby ta sprostredkovatel zbytocne "neoholil" na vstupnom poplatku (..o tom viac, ak bude treba vysvetlit)
Ale ako citam, ze chces "pre dieta" sporit do 20E/mes.- tak to by nestacilo na maximalnu statnu premiu (tam treba sporit cca 55E/mes.)
"Neverte všetkému, čo sa vám k vereniu predkladá" - Jan Amos Komenský
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale na stavebku nebudeš mať výnos vyšší ako 3,5% a štátna prémia ešte bude klesať. To už rovno bude lepší obyčajný termiňák s viazanosťou kratšou a výnosom rovnakým a vyšším. Je lepšie pri rovnakom výnose zvoliť kratšiu viazanosť.

Ak fondy, tak skôr akciové. Lebo ak by si chcel použiť peňažné a dlhopisové, tak je to +- to isté ako sporiaci účet a termiňák. A tie sporiace účty a termiňáky sú jednoduchšie a lacnejšie. napríklad v Zuno môžeš každý mesiac otvoriť nový termiňák trebars aj na 20 EUR a vždy s inou viazanosťou.

Ak požaduješ vyšší výnos a veríš na hospodársky rast o tých 15-20 rokov, tak potom budú dobré aj akciové fondy. Pokles (dlhová kríza v EMU) na začiatku by ti veľmi nevadil. Skôr by to bolo pozitívum, lebo by si na začiatku sporenia akumuloval každý mesiac viacej podielov za nízke ceny. Stačilo by aby sa neskôr cena podielu (akciové trhy) dostali na úroveň ako keď si začal sporiť a bol by si v peknom zisku.
Samozrejme môžu prísť aj horšie scenáre: hospodársky rast už nikdy nebude a akcie nebudú už nikdy stúpať, na konci sporenia príde kríza a práve vtedy výrazne klesne cena podielov ktoré si 15 rokov akumuloval.
Tu sú príklady:
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... e-do-akcii" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... ovanie-dca" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.etrend.sk/filip-glasa/2008/ ... i-pilieri/" onclick="window.open(this.href);return false;

Čo sa týka konkrétnej inštitúcie, tak ja by som volil asi bankové domy, kde máš často fondy bez vstupných poplatkov a majú aj nízke správcovské poplatky. Tie zahraničné správcovské spoločnosti sú často výkonnejšie, ale majú aj vyššie poplatky. A aj tak nevieš či si dobre vyberieš.
Napríklad Tatra banka už nemá vôbec vstupné poplatky. Má už len výstupné ak by si vyberal peniaze skôr ako doporučený investičný horizont. Čo v tvojom prípade neplatí.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa slimak »

Sporenie pre dieta nema zmysel? Ale ma. Na co? Na co chces... sprav mu DLHODOBE sporenie a v 15-18 sa rozhodni, na co to bude. Vysoka skola? Studium v zahranici? Byt? Start do zivota? Alebo aj nech si to necha... hlavne nech sa k tomu nedostane sam skor ako bude mat 23 rokov (rodicia to mozu pouzit pre dieta na co uz uznaju za vhodne).
Ja nie som poradca. Vzdy som si myslel ze sporenie ma zmysel aj som inak svoj predchadzajuci prispevok nemyslel.

Incognito, akcie z dividend. :-) Najvacsia hlupost je toto.
hlavne nech sa k tomu nedostane sam skor ako bude mat 23 rokov
To musis mat odzite, neviem kolko ma amos ale myslim, ze by ti poradil. Ja toho vela nemam ale tiez mam surodencov a mozno co matka(ci rodicia) zamyslaliim to tak nevyslo. Nie je to katastrofa.

Pr. ten co ma majetok a spori, tym to nekonci. Ma sa o majetok starat a teda zosporenim a aj investiciamiodpovedne hospodaritat. Ziadne ze 23 rokov sa ktym peniazom nedostanes. Ked vidim u dietata talent , ktory potrebujes podporit v 6 roku, v 10 roku 15 roku. Vtedy je spravne ho podporit. V 18 moze byt uz strasne neskoro.

Aksi moj predchadzajuci prispevok cital aj si sa docital
sa zaujimaj o realny vynos
.
Teda inflaciu,zdanenie, poplatky. Mozno ani Filip si nemysli ze tie prve dva jeho linky musia platit. Ja neviem co odporucat, stavebne sporenie neodporucam. Uz by som ho nerobil a nie kvoli Miklosovi.
podla mna, deklarovat urcitu cast usporenych penazi ako "sporenie pre dieta" je zo zakladu hlupost.
Neviem ci to spravne chapem. Ale vysvetlim to tak. V rodine podpor to a pouzi vsetky prostriedky ake mate, co ma najvacsi zmysel. Nie horizont 23 rokov. Mozno ani nie 6 rokov. Inflacia moze byt svina.

Pr. ja som na nieco sporil, malo to zmysel,bola to dobra vec, padlo to tak som sa pytal v rodine kto potrebuje peniaze.Pytal v rodine -znamena pytal seba, ja sa o tom rozhodnem so zenou.

Akojagler ma to heslo ist proti prudu, tak mam nato isty nazor. Ked ini sa zadlzuju sporim ak oni sporia ja prestavam. Cenu su nizsie.

Este jedna poznamka k tym detom sporeniu a cielu. Ja osobne si myslim, zrejme to tak bude. Deti nemusia dostat to iste. Nemusi to byt lepsie,len nech o tom nevedia.

Ak im ukazes mozno vsetko do koruny,komu si co dal,tak to nemusia pochopit.


Este zapojim tie moje dovolenky do debaty. Sporil som a stratilo to zmysel. Tohto roku som si povedal nesporim, kvoli SP 2600 eur staci a peniaze investujem do seba a rodiny. Preto tie dovolenky. Som spokojny. Na rok prerobim byt a inak investujem. Prerobenie bytu a zariadenue chcela zena. Ale dobry ciel.

Incognito ake investicie malo likvidne su vynosove, mal si tam nejaku taku poucku. Podielove fondy predas za tri tyzdne? Co je to zamerane na vynos a aky?
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa ouip »

dajte niekto prosim Slimakovi ban, nech tu nepise taketo kraviny.

sporenie pre dieta ma absolutne zmysel, lebo spoliehat sa na to, ze o 18 rokov az pojde na skolu bude skolstvo bezplatne a je jedno na aku skolu pojde je blbost. takisto sa spoliehat na to, ze o 18 rokov budem mat na ucte 10,20,30 tis Eur aby som prave vtedy mal na skolne je blbost, vacsina ludi minie prebytok a ak aj nie cely, tak cast/vacsinu isto ano.

takisto mam 2 rocneho syna a asi som blbec, ale chcem mu pomoct v byvani raz a tym padom tiez neplanujem minut v najblizsich 23 rokov vsetky prebytocne peniaze a tym padom som mu zalozil sporenie aj na to. ale slimak sa o taketo otazky nestara a tym padom mu odpada potreba sporit, na druhej strane si myslim, ze keby vsetci sporili, nemal by kto pohanat ekonomiku, tak slimak do toho.

co sa tyka vyberu produktu: boze chran na 18 rokov a viac nieco ine ako akcie. cokolvek ine je zabite a to ze je kriza, .... no fajn, tak nech je teraz 10 rokov kriza a akcie su lacne a nech mi narastu poslednych 8 rokov. to by som povazoval za idealny scenar.

co sa tyka vyberu spravcov, tak ja mam averziu voci slovenskym banko-spravcom. poznam takeho jedneho a osratu tenisku by som si o neho neobtrel. na seriozne investovanie existuju kvalitni zahranicni spravcovia. co sa tyka samotnych poplatkov zahranicnych spravcov, tak:
1. som ochotny si zaplatit nejaky ten vstupny poplatok, ked uz sa mi ma niekto 18 rokov starat niekto o peniaze a tych prvych par percent z cielovej sumy sa vrati.
2. ak niekto vie ako, tak si aj od zahranicneho spravcu ziska investovanie so znizenym poplatkom, popripade aj bez neho.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3255
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

slimak je zvlastny typek
nepovedal by som, ze pise iba kraviny. Sem tam sa mu zadari, ale vacsinou tam ma nejaky svoj zvlastny pohlad, ktory je z nejakeho uhla pochopitelny. Co je vsak podla mna velmi zle, je sposob akym to pise. V jeho prispevkoch tazko vysledkovat myslienku, resp. co tym chcel basnik povedat. Uz mu to niekde napisal Filip, ktory sa ho spytal ci to pise ozraty :) Vacsina jeho prispevkov zial nema strukturu. Ja napriklad mam dost velky problem vacsinu jeho prispevkov vobec docitat a aj ked ich docitam, casto si poviem, ze fakt neviem o com to bolo. A zial ked je takychto prispevkov vela, zabija to diskusiu, aj ked sa to zacalo ako diskusia k teme.

Aspon tak ta slimak vnimam, no offence, aj kritiku treba sem tam pocuvat :)
incognito
Gold Member **
Príspevky: 382
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa incognito »

nejako tak to s tou strukturou bude, uz som to myslim aj niekde pisal... ja niekedy pochopim ten prispevok na 3. alebo 5.-krat, niekedy az potom co nan zareagujem :D
tento som si so slimakom dovysvetloval v poste a uz viacej chapem co myslel...
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa buggy »

Zdravim,

co poviete na "sparplan" sporenia v Nemecku? Je mozne velmi lacno pravidelne vkladat do fondov aj ETF, niekde aj zadarmo. U nas take este nie je. Clanom bol tu: http://ako-investovat.sk/index.php/fond ... vestovanie" onclick="window.open(this.href);return false;
Bohuzial neviem nemecky a neviem ako to zrealizovat, ale vyzera to zaujimavo.
Ak viete niekde o navode v SK/CZ/EN, tak by som poprosil link.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre dieťa

Príspevok od používateľa filip glasa »

Brokerjet má podobný plán na investičné certifrikáty (treba ale vybrať čisto indexové) tuším za 4 EUR/obchod. To by bolo v češtine a dokonca aj so zástupcom na Slovensku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"