akciové fondy

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

akciové fondy

Príspevok od používateľa mmartin »

Zdravím vás, začal som sa len teraz nedávno zaujímať o investovanie, takže som ešte laik, ale chcem sa spýtať, či existujú nejaké akciové fondy, ktoré vyplácajú dividendy. Chcel by som vložiť peniaze (alebo pravidelne vkladať) do nejakého akciového fondu a mať príjem z dividend a po nejakých 10 rokoch vystúpiť z fondu a mať aj kapitálový výnos (viem, že nemusím). Zaujímalo by ma, že v akej výške sú vačšinou tie dividendy ? Moja investícia by predstavovala asi tak 5000€ ale mám aj nejakých 2000$, takže kludne by som investoval aj do dvoch fondov. Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak nejaké fondy vôbec vyplácajú dividendy (väčšinou dividendy reinvestujú spať do fondu), tak tie dividendové výnosy budú 3-4%.
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa mmartin »

takže nie sú také fondy ?? a tie 3-4 % to myslíš z investovanej sumy ? napr. z tých 5000€ ? a tie dividendy sa vyplácajú ročne ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Akciové indexy majú dividendový výnos okolo 2-3%. Fondy, ktoré sa zameriavajú špeciálne na dividendové akcie teda budú mať o niečo viac. Povedzme 3-4% výnos z investovanej sumy ročne. Plus k tomu potenciálny kapitálový výnos/strata.
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa mmartin »

aha tak ďakujem, tak ešte si počkám, či mi sem niekto napíše, či sú také fondy, kt. vyplácajú dividendy...
Ešte by som mal jednu takú otázku, že keby si ja chcem takéto akcie nakúpiť, tak si otvorím u nejakého brokera účet a cez neho si kúpim rozne akcie, tak ich mám normálne na svojom účte bársaj 10 rokov ?? A brokerovi zaplatím iba poplatok pri nákupe a pri predaji akcií alebo sa platí aj nejaký správcovský poplatok ??
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ak chceš tie fondy kúpiť priamo na burze, tak potom nie je problém niečo vybrať z ETF fondov. Ja som myslel že hľadáš klasické podielové fondy. V nich nemám prehľad.
ETF čo vyplácajú dividendu je dosť. Otvoríš si účet u brokera, kúpiš ETF, zaplatíš poplatok za nákup. O 10 rokov poplatok za predaj. Medzitým ti bude chodiť dividenda a tá sa ti pripíše na účet u brokera. Problém je v tom, že čo s tou dividendou. Je to malá sum na to aby si si ju poslal domov. A tiež je to malá suma na to, aby si ju reinvestoval. Povedzme že ti z 5000 € prídu 3%, teda 150 EUR. Ty si za tých 150 EUR dokúpiš to ETFko, ale bude ťa to stáť poplatok dajme tomu 15 EUR a to je 10% z investície. Čo je veľa. A ak ich necháš ležať na účte, tak za 10 rokov prídeš o úroky z úrokov, lebo tie tvoje 150 eurovky ti budú ležať na účte bez zhodnotenia. To sa ti už viac oplatí kúpiť fond, čo tie dividendy reinvestuje.
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa mmartin »

a prečo, že je to malá suma, aby som si ju poslal domov ?? čo sa platí aj za výber dividendy alebo čo ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

150 EUR - ak budeš mať SK brokera, tak to nevadí. Ale ak zahraničného, tak ťa to bude stáť ako poslanie zahraničnej platby napr. z ČR, Nemecka a pod.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3265
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pokial nemas velky kapital = dividenda bude "par Eur", tak to vyplacanie neries a kup si radsej dividendovy fond (alebo ETF), ktory dovidendu reinvestuje. Tak neprides o tie uroky z urokov, o ktorych pisal Filip. Ked sa dostanes do stavu, ze dividenda ti bude tvorit slusny peniaz = dostanes sa k cielu, tak potom sa poobzeras po ETF co dividedny vyplaca priamo na ucet ... alebo si nakupis konkretne dividendove akcie. Ked pojdes cez ETF, tak takto sa ani nebudes musiet strachovat ci tvoj broker zrazu nezavedie poplatok za pripisanie dividendy a podobne .. budes to riesit az daleko v buducnosti, ked to uz bude mat zmysel. Teraz si jednoducho vyberies najlacnejsieho brokera a hotovo.
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa mmartin »

no takže mal by som k dispozícií 3500 $ a tieto by som chcel dať do takéhoto ETF-ka (pretože neviem čo s nimi), ktoré reinvestuje dividendy. Viete mi aj poradiť konkrétneho brokera ?? Peniaze som ochotný investovať na dobu min. 5-7 rokov...Inak sa može sa stať, že prídem napr. do dvoch rokov o všetky peniaze ?? alebo sú pri takýchto ETF fondoch aj nejaké výrazné straty ? že sa mi napr. po 10tich rokoch vráti iba 1000 $ ? :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

za 5 rokov to može vyzerať napríklad takto:
Obrázok
o všetky peniaze neprídeš, ak nevyberieš tie fondy úplne zle, ale o časť peňazí 15-30% kľudne môžeš prísť. Ale tiež zrovna toľko môžeš aj získať. To dopredu nikto nevie.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 454
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa incognito »

Pri takych malych sumach (vacsia suma je od 20-30tis.) skor zostan pri tom, co pisal Filip, a kup podielovy fond (alebo mozno aj EFT). Ale trhove riziko je vysoke a dnes obzvlast, takze skor by si si to mohol rozdelit na niekolko casti (napr. 500-1000€) a kazdy 1/4 rok doinvestovat.
Z podielovych fondov zameranych na dividendove akcie su dobre fondy od ING, pripade US Pioneer Fund od Pioneeru... v ETF sa tolko nevyznam.
Mne to trochu pride tak, ze mas nejake peniaze a mas taku myslienku, ze nakupis dividendove akcie a "si za vodou"... cele je to trochu zlozitejsie :)
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa mmartin »

nie, ja mám nejaké doláre a neviem čo s nimi, tak preto som rozmýšlal, že ich niekam vložím bársaj na 10 rokov...akože ja nečakám, že mi tu niekto povie, že vlož tam a tam a ja hned utekám investovať, ale snažím sa už niečo s peniazmi robiť a myslím si, že nejaký akciový fond pre tie doláre bude asi najlepší...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

akciový fond pre tie doláre bude asi najlepší...
možno áno, možno nie. Ak by si sa aj rozhodol, tak tú sumu rozlož na 3-4 časti a investuj postupne - trochu tým znížiš riziko.
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa mmartin »

jj, ďakujem
incognito
Gold Member **
Príspevky: 454
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa incognito »

Ak mas len tie dolare, nebolo by lepsie ich zmenit na eura a drzat to v eurach? Investujes v mene v ktorej budes minat... uz to spominal aj JUGGLER v nejakej inej diskusii.
Ono to zavisi aj od toho, ake mas povolanie a ine uspory... lebo ak nemas nic okrem tohto, tak si to asi daj radsej na sporiaci ucet... to je uz zasa ina vec...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

v dnešnej situácii v EMU nie je zlé mať nejaké doláre.
mmartin
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Ne 13 11, 2011 12:57 pm

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa mmartin »

zamieňať ich nechcem, to radšej pojdem niekedy do USA :D
incognito
Gold Member **
Príspevky: 454
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa incognito »

filip glasa napísal:v dnešnej situácii v EMU nie je zlé mať nejaké doláre.
Pri vacsom portfoliu jednoznacne suhlasim, pokial mam vsak 5000 tak osobne nie som nakloneny menovym spekulaciam... ale to bude asi vec osobneho postoja.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11206
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

to nie je až taká veľká špekulácia. Polovičku máš v EUR, polovičku v USD - keď jedno z nich oslabí, tak druhé posilní. A dlhodobo (desiatky rokov) na tom bude USD/EUR +- rovnako.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3056
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 154 times

Re: akciové fondy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pochybujem, ze existuje otvoreny fond, ktory by vyplacal dividendy. Znizila by sa tym cena investicnej jednotky, leda ze by sa cena upravovala po kazdej dividende.

Horsi pripad je, ze v niektorych krajinach dividendy akcii vo fonde zdanuju klientovi fondu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"