Ani len stablecoiny nie sú v súčasnosti stabilné

11.05.2022  /  Saxo Bank

Minulý týždeň doľahla únava aj na kryptotrh. Ten sa za posledný týždeň prepadol, keď Bitcoin klesol o  12 % a Ethereum o 14 %. Súvisí to so všeobecnou únavou aktív, vrátane akcií, obzvlášť technologických. „Investori sa zbavujú rizikových aktív a nakoľko kryptomeny stoja na čele rebríčka, je logické, že to „schytali“ tiež. Navyše, kryptotrh tento rok zatiaľ vo veľkej miere koreluje s akciovým trhom a tak kryptomeny nateraz nepôsobia ako poistka. To zásadne oslabilo pozíciu Bitcoinu ako uchovávateľa hodnoty,“ vysvetľuje Mads Eberhardt, odborník Saxo Bank na kryptomeny.

Analýza od Glassnode naznačuje, že výpredaj kryptomien nemusí končiť. Svedčí o tom prílev Bitcoinov na burzy, ktorý sa drasticky zvýšil. „Držitelia posielajú Bitcoiny alebo iné kryptomeny na burzy preto, aby ich dokázali rýchlejšie premeniť na likvidnejšie aktíva,“ hovorí Mads Eberhardt. Dodáva, že podobne ako pri iných aktívach, súčasný stav kryptotrhu odzrkadľuje značné neistoty, vrátane tých plynúcich z vojny na Ukrajine, desaťročia nevídanej inflácie, zvyšujúcich sa úrokových sadzieb a nedostatku komodít. „Aj bez obrovskej neistoty bola únava v roku 2018 po býčom roku 2017 horšia v zmysle poklesu cien, ako to, čo trh zažíval. To naznačuje, že tento prepad kryptomien sa môže ešte zhoršiť. Na druhej strane, jedna lastovička leto nerobí, keďže kryptotrh je teraz vyspelejší ako v roku 2018,“ komentuje situáciu kryptoanalytik Saxo Bank.

Dodáva, že Bitcoin a Ethereum nie sú jediné, ktorým chýba stabilita. Otázna je dokonca aj stabilita najväčšieho decentralizovaného stablecoinu, čo môže spôsobiť systémové riziko. Práve na ochranu používateľov a investorov pred nestálou povahou kryptomien boli spustené stablecoiny, teda kryptomeny viazané 1:1 väčšinou na americký dolár. Najväčšie stablecoiny sú naviazané na dolár tak, že emitent má rovnaký objem prostriedkov disponovaných v USD na bankových účtoch alebo v iných aktívach porovnateľných s dolárom. Keďže je však decentralizácia v týchto prípadoch otázna, viaceré projekty spustili plne decentralizované stablecoiny, vrátane firmy Terra a MakerDao.

Väčšia z týchto menovaných – Terra a jej stablecoin TerraUSD, ktorá má hodnotu 18,6 miliardy dolárov, je už dlhšie predmetom kritiky. Mnohí sú presvedčení, že algoritmus spoločnosti Terra na udržanie stability nemusí byť dlhodobo udržateľný, najmä v súčasných drsných trhových podmienkach, nakoľko sú niektoré záruky stablecoinu založené, okrem iného, na držbe zdrojového Bitcoinu. To znamená, že TerraUSD a teda aj celý kryptotrh je vystavený systémovému riziku, ktorý pramení z ceny Bitcoinu. Zdá sa, že niektorí obchodníci chceli Terru otestovať a tak predali za niekoľko hodín stablecoiny TerraUSD v hodnote takmer 300 miliónov dolárov. „Aj keď sa TerraUSD dlho výrazne neodpútala od USD, súčasný algoritmus TerraUSD nie je skutočne povzbudivý,“ dodal M. Eberhardt zo Saxo Bank.

Mads Eberhardt, hlavný kryptoanalytik Saxo Bank