ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend Ako-investovat.sk .


Kvalitné dividendové akcie sú často označované aj ako akristokratické najmä vzhľadom na ich povahu aj kvalitu. Takéto akcie v indexe S&P 500 zvyšovali vyplácané dividendy najmenej počas posledných 25 rokov – čo odráža pevný a udržateľný rast zisku.

 

Pokiaľ však ide o bežného investora, nákup všetkých 53 dividendových aristokratov v indexe   S&P 500 môže byť ťažkopádny a nákladný. Existujú však fondy na burze, ktoré môžu pomôcť investorom nakúpiť tento typ aktív jednoduchšie. V nasledujúcej tabuľke uvádzame 3 takéto fondy.

 

 

Vďaka týmto druhom ETF získate výhodu konzistentného a rastúceho príjmu.

 

Jednou z vyššie uvedených možností je 3,9 miliardový index ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL), ktorý sleduje aristokratické akcie v indexe S&P 500.

 

Existuje niekoľko vecí, ktoré investori potrebujú vedieť pri pohľade na tento fond. Index sledovaný fondom je rovnako vážený (nie na základe trhovej kapitalizácie) a žiadny sektor nemôže tvoriť viac ako 30% indexu. Index je rebalansovaný štyrikrát ročne. Vstup medzi aristokratické akcie indexu  S&P 500 vyžaduje nárast vyplácaných dividend najmenej 25 rokov. Niektoré sektory, ktoré sú dôležité na dnešnom trhu, sú tak nedostatočne zastúpené. Patria sem najmä informačné technológie, ktoré k 31. decembru predstavovali iba 1,8% portfólia ETF. Napriek tomu, že mnohé staré technologické spoločnosti vyplácajú dividendy, tieto výplaty netrvajú tak dlho, aby mohli byť tieto spoločnosti zaradené do tohto indexu. Microsoft (MSFT) začal vyplácať dividendy v roku 2003, Cisco Systems (CSCO) v roku 2011 a Apple (AAPL) v roku 2012. Dva najväčšie sektory vo fonde sú primárne spotreby (23,2%) a priemysel 21,8%.

 

Ďalšou možnosťou je 17,2 miliardový SPDR S&P Dividend ETF (SDY). Tento fond, ktorý pochádza z viacúčelového fondu S&P 1500, má približne 110 podielov. Vstup do tohto fondu vyžaduje vyplácanie dividend najmenej dvadsať rokov po sebe a zároveň členstvo v indexe S&P 1500.

 

Fond investuje do menších spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou, kde je alokovaných približne 14,8 miliárd USD. Jeho váženie sa výrazne líši od váženia aristokratických dividendových akcií v indexe S&P 500. Napríklad verejné spoločnosti predstavujú takmer 11% fondu v porovnaní s približne 2% medzi aristokratmi S & P 500 a jeho najväčšia koncentrácia v jednom segmente predstavuje 16,1% vo finančnom sektore.

 

Vo vyjadreniach investičných analytikov sú považované tieto dva fondy za súčasť “dividendového ETF vesmíru, ktorý sa zameriava na výnosy historických dividend."

 

Treťou možnosťou s mierne podobným prístupom je ETF vo výške 30,6 miliárd dolárov - Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG). ETF monitoruje Index Nasdaq Select Indexes, ktorý pozostáva zo spoločností, ktoré zvyšujú svoje pravidelné ročné dividendy najmenej 10 po sebe nasledujúcich rokov. K 31. decembru bol najväčším akcionárom vo fonde Microsoft so zastúpením v objeme 4,5%, nasledovaný Walmartom (WMT) na úrovni 4,3% a Johnson & Johnson (JNJ) na úrovni 4,1%. Technologické spoločnosti predstavovali 9% fondu, čo je oveľa viac ako necelé 2% pri aristokratoch v indexe S&P 500. Najväčšia váha jedného odvetvia v portfóliu predstavuje priemysel v hodnote 30,6%.

 

 

 


Posledne dva odseky sa Vam opakuju :-)
Daju sa tieto fondy kupit u europskych brokerov? V sulade s Mifid2?
Pridal: Oliver dňa 27.02.2019 o 21:32

Vcera som u FIO kupil VT (dalo by sa aj VIG) Pridal: rmaly dňa 09.04.2019 o 10:14
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (2)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)