Bitcoin v roku 2021 a čo prinesie rok 2022?

27.12.2021  /  Redakcia

Rok 2021 bol vynikajúcim rokom pre kryptomenový trh. Ceny väčšiny kryptomien totiž od začiatku roka masívne narástli a to aj napriek nedávnym poklesom. Dnes sa trhová kapitalizácia kryptomien odhaduje na 2,5 bilióna dolárov, čo je viac ako dvojnásobok spred roka!

Bitcoin a ďalšie kryptomeny tak urobili obrovské pokroky nielen v zhodnotení ale aj v rastúcej akceptácii. Jeden prieskum v polovici roka odhadol, že existuje až 221 miliónov držiteľov kryptomien, čo je viac ako dvojnásobok počtu v januári.

Prierez roka 2021: Bitcoin narástol o viac ako 70 %

Rok 2021 sa blíži ku koncu a Bitcoin zostáva stále najdominantnejšou kryptomenou na svete. Jeho cena zaznamenala za posledný rok masívny nárast, čím prekonala počas tohto obdobia mnohé hlavné finančné aktíva.

Aj keď sa to možno nezdá, za posledných 52 týždňov sa cena Bitcoinu zvýšila o 72%. V roku 2021 sa začal obchodovať okolo úrovne 32 000 USD po tom, čo ešte koncom roka 2020 prekonal svoje historické maximum z roku 2017 na úrovni 20 000 USD. Vedúca kryptomena pokračovala vo svojom raste z roku 2020 a v apríli 2021 rýchlo dosiahla nové historické maximum nad úrovňou 64 000 USD.

Akceptácia kryptomien vo svete pokračovala. Vstup viacerých korporátnych subjektov do kryptopriestoru pomohol posunúť cenu vyššie. Výrobca elektromobilov Tesla začal akceptovať Bitcoiny ako spôsob platby za svoje elektrické vozidlá, MicroStrategy pokračovala v akumulácii ďalších Bitcoinov a štát Salvador pripravoval návrh zákona, ktorým by sa Bitcoin stal v krajine zákonným platidlom.

Nárast akceptácie zo strany inštitucionálnych a retailových investorov posunul Bitcoin na nové historické maximum 64 000 dolárov. Od mája do septembra mal však Bitcoin slabý výkon. Slabý výkon bol spôsobený najmä čínskym zákazom aktivít súvisiacich s kryptomenami.

Začalo to tým, že rôzne provincie v Číne zakázali ťažbu kryptomien. Čína bola zodpovedná za väčšinu ťažby Bitcoinu vo svete. Zákaz ťažby kryptomien teda viedol k masívnemu poklesu tzv. „hash rate“ ťažby Bitcoinov. Výsledkom bolo, že cena Bitcoinu stratila viac ako 50 % svojej hodnoty a v júli klesla až pod úroveň 30 000 dolárov.

Čínska vláda sa však nezastavila ani tam. Čínska ľudová banka (PBoC) zakázala finančným inštitúciám a korporáciám zapájať sa do transakcií súvisiacich s kryptomenami. Spoločnosti prichytené pri spracovaní transakcií súvisiacich s kryptomenami sú sankcionované. Tento krok v skutočnosti ukončil aktivity obchodovania s kryptomenami a výsledkom bolo, že početné burzy s kryptomenami ukončujú svoje služby v Číne. Okrem toho spoločnosti ako Alibaba a Bitmain prestali predávať hardvér na ťažbu kryptomien čínskym obyvateľom.

K medvediemu trhu prispel aj samotný Elon Musk svojimi vyjadreniami o masívnej spotrebe energie pri ťažbe Bitcoinu. Spoločnosť Tesla preto prerušila svoju akceptáciu Bitcoinu kvôli obavám o životné prostredie v súvislosti s využívaním elektrickej energie na ťažobné účely.

Cena Bitcoinu sa v septembri spamätala, keď sa jeho ťažiari presunuli do Európy a Severnej Ameriky. Miera hašovania ťažby sa začala zotavovať, keď ťažobné farmy a iní jednotliví ťažiari našli nové možnosti v krajinách ako Spojené štáty americké, Kazachstan, Irán, Kanada a niekoľko ďalších.

Salvádor sa stal prvou krajinou na svete, ktorá v septembri oficiálne prijala Bitcoin za zákonné platidlo. Napriek varovaniam od globálnych finančných inštitúcií, ako je MMF, prijatie Bitcoinov v Salvádore už údajne prináša svoje ovocie.

Bitcoin pomaly rástol a v novembri dosiahol nové historické maximum na úrovni 69 044 dolárov, pričom celková trhová kapitalizácia kryptomien dosiahla nové historické maximum až 3 bilióny dolárov. Nárast dopytu po Bitcoine zo strany inštitucionálnych investorov a vstup väčšieho počtu korporátnych subjektov pomohli posunúť trh vyššie.

Bitcoin je však v súčasnosti o takmer 30 % nižšie od svojho historického maxima a momentálne sa obchoduje okolo úrovne 50 000 dolárov. Nedávna slabá výkonnosť bola pripísaná predajnému tlaku v Číne, keďže burzy zatvárajú svoje operácie v krajine a čínski obchodníci predávajú svoje Bitcoiny skôr, ako prídu o svoje peniaze.

Bitcoin v roku 2022: Čo bude pre Bitcoin dôležité v budúcom roku?

Očakáva sa, že rok 2022 prinesie ďalší rast trhu s kryptomenami a najmä Bitcoinu. Odborníci na trh sú optimistickí, že rok 2022 bude pre Bitcoin lepším rokom. Jack Dorsey rezignoval na svoju funkciu generálneho riaditeľa Twitteru a zmenil meno spoločnosti Square na Block v snahe zamerať sa na vývoj produktov zameraných na Bitcoiny (Block, Inc. je americká spoločnosť poskytujúca finančné služby a digitálne platby).

Vijay Ayyar, viceprezident pre rozvoj spoločnosti a globálnu expanziu na kryptoburze Luno, je presvedčený, že Spojené štáty uvidia prvý spotový bitcoinový burzový fond (ETF) v roku 2022. Povedal: „Bitcoinové futuritné ETF, ktoré bolo uvedené na trh tento rok, nebolo považované za veľmi retailovo priateľské vzhľadom na vysoké náklady spojené s rolloverom kontraktov, ktoré dosahujú približne 5 – 10 %. Zvyšujúci sa tlak/dôkazy… poukazujú na to, že bitcoinové spotové ETF by mohlo byť schválené v roku 2022 hlavne preto, že trh je teraz dostatočne veľký a zrelý na to, aby ho podporil.“

Spoločnosť Grayscale podala žiadosť o konverziu svojho Bitcoinového Trustu (GBTC) na spotový Bitcoin ETF a mnohí sú optimistickí, že SEC (Americké komisia pre cenné papiere a burzy) schváli aspoň jeden návrh v nasledujúcom roku.

Bill Barhydt, generálny riaditeľ kryptoburzy Abra a známy bitcoinový býk, hovorí, že Bitcoin by mohol dosiahnuť 100 000 dolárov v roku 2022. „To je ambiciózne, ale sotva šialené. Investori a potenciálni investori však musia akceptovať, že na svojej dlhej ceste do tejto výšky by mohol tiež klesnúť o ďalších 20 %.“

V roku 2021 sme videli aj silný odpor voči kryptomenám. Čína síce patrí medzi krajiny s najjasnejšími zásahmi, no India údajne zvažuje podobné opatrenia. A aj keď iné vlády nie sú naklonené zákazu kryptomien, rok 2021 bol určite aj rokom skepticizmu ohľadom plytvania elektrickej energie, a tým pádom aj vplyvu na celosvetovú klímu, ktorý kryptomeny potenciálne vytvárajú. Zamieša sa nejak vážnejšie do vývoja kryptomien v roku 2022 aj tento faktor?

Chcete si zatipovať ako nakoniec skončí Bitcoin v roku 2022? Svoj tip viete dať tu na našom diskusnom fóre.

Zdroj: CNBC, Finance Yahoo

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.