Chcete investovať do akcií? Poradíme vám ako začať.

07.12.2021  /  Redakcia

Zhodnotiť svoje peniaze môžete viacerými spôsobmi. Jedným z nich je aj investovanie do akcií. Akcie môžu byť výnosnou investíciou, ale samozrejme so sebou nesú aj určité riziká. To sa ale týka prakticky všetkých investícií. Treba si len vedieť zvážiť, akú mieru rizika ste ochotný podstúpiť.

Čo sú akcie a ako do nich investovať? To si vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Čo sú to akcie?

Akcie, alebo aj cenné papiere, predstavujú vlastníctvo určitej spoločnosti. Ak si teda kúpite akcie, kúpite si časť spoločnosti a pokiaľ spoločnosť vypláca dividendy, budete dostávať aj časť z jej zisku.

Akcie si nemýľte s dlhopismi. Investíciou do dlhopisov svoje peniaze v podstate požičiavate spoločnosti, ktorá vám ich neskôr vráti aj s určitým výnosom.

Nákup akcií môže byť dlhodobá investícia, z ktorej sa môže stať zaujímavý pasívny príjem. Investovať môžete do akcií veľkých a známych spoločností, ale aj menej známych alebo začínajúcich firiem. Na začiatok sa zvyčajne investuje do známych a veľkých firiem, keď sa vo svete akcií lepšie zorientujete, môžete investovať aj do akcií s vyššou mierou rizika.

Ceny akcií sa samozrejme vyvíjajú, niekedy klesajú a inokedy stúpajú.   

Poznáme viacero typov akcií

Existujú dva základné typy akcií, ktoré vydávajú veľké spoločnosti a ktoré sú obchodovateľné na burze. Ide o kmeňové a prioritné akcie.

Pokiaľ vlastníte kmeňové akcie spoločnosti, získavate podiel na zisku danej spoločnosti, ale aj na jej stratách. S takýmito akciami získavate aj určité právomoci. Presnejšie ide o to, že ako akcionár môžete s ostatnými akcionármi voliť členov predstavenstva akciovej spoločnosti a hlasovať o tom, ako bude so ziskom naložené.

Zisk si môže spoločnosť ponechať na ďalšie investície, ktorých výsledkom môže byť zvýšenie zisku spoločnosti, alebo ho formou dividend rozdeliť akcionárom.  Dividenda predstavuje váš podiel zo zisku spoločnosti. Vypláca sa formou šeku alebo elektronického depozitu, zvyčajne 3 – 4  krát ročne.

Prioritné akcie sú výhodné najmä v prípade, že spoločnosť vyhlási bankrot. Vlastníci prioritných akcií sú zo zisku vyplácaní ešte pred vyplatením kmeňových akcií, a to vo vopred určenom čase a výške. Prioritné akcie sú často uprednostňované pred kmeňovými, pretože ak sa spoločnosť predá alebo skrachuje, máte väčšiu šancu, že sa dostanete k svojim peniazom.

Ako začať investovať do akcií?

Keď chcete začať obchodovať na akciovej burze, musíte si v prvom rade vybrať brokera, teda obchodníka s akciami. Toto je najčastejšia voľba, ale obchodovať môžete aj prostredníctvom správcovskej spoločnosti alebo banky.

Ak sa rozhodnete pre brokera, vyberajte si obozretne. Ich činnosť na Slovensku reguluje Národná banka Slovenska. Tá vykonáva dohľad nad finančným trhom a na jej stránke nájdete aj zoznam obchodníkov, ktorí majú povolenie na túto činnosť.

Prostredníctvom online brokera, teda ich obchodných platforiem môžete obchodovať s akciami spoločností po celom svete. K najobľúbenejším akciovým brokerom patrí napríklad eToro, LYNX, či XTB.

Platforma eToro ponúka akcie spoločností zo Spojených štátov amerických, Európy a Ázie. LYNX má v ponuke aj Austráliu a Kanadu. Broker XTB naviac ponúka aj investovanie do českých akcií. Viac o brokerovi XTB sa dočítate tu.

Vaše možnosti sú teda naozaj široké. Keď si vyberiete svojho brokera, musíte si založiť účet, aby ste mohli začať s obchodovaním.

Ako kúpiť prvé akcie?

Po založení účtu si treba vybrať akcie, do ktorých chcete investovať. Nákupy a predaje akcií sa robia prostredníctvom obchodných príkazov cez investičnú platformu, ktorú používate. Existujú dva základné obchodné príkazy, a to market objednávka a limitná objednávka.

Market objednávka znamená nákup akcií za aktuálnu trhovú cenu, teda za cenu, ktorá sa vám v danom čase zobrazuje v platforme. Limitná objednávka sa aktivuje až vtedy, keď cena vybranej akcie dosiahne vami zadanú sumu.

Poplatky pri nákupe a predaji akcií

Pri obchodovaní s akciami netreba zabúdať ani na poplatky.

Prvým z nich je poplatok za nákup a predaj akcií (takzvaná komisia). Spravidla ide o malé percento z ceny akcie, zvyčajne do 0,2 %. Hodnota sa môže v rôznych spoločnostiach líšiť, niektoré za určitých podmienok ponúkajú aj zľavy z poplatkov. Existujú aj brokeri, ktorí si neúčtujú komisný poplatok. Medzi týchto brokerov patrí eToro alebo XTB.

Pozor si dajte aj v prípade, že nakupujete cenné papiere v iných menách. Za zmenu meny sa tiež môže účtovať poplatok.

Pár slov na záver

Investovanie je vždy sprevádzané určitým rizikom a akcie nie sú výnimka.

Základom úspechu je diverzifikácia, teda investovanie do rôznych spoločností z rôznych odvetví, prípadne aj krajín. Znížite tým šancu, že prídete naraz o všetky investované aj dovtedy získané peniaze.

Myslite aj na to, že čím vyšší a rýchlejší zisk chcete, tým musíte ísť do väčšieho rizika. Bezpečnejšie sú dlhodobé investície, napríklad na 5 – 10 rokov s nižším ale spoľahlivým výnosom. Pri investovaní je nutné zachovať si chladnú hlavu, najmä ak ceny akcií klesajú.

Na burze to tak jednoducho chodí, ceny akcií klesajú ale aj stúpajú, preto sa s predajom neunáhlite. Čím viac skúseností nadobudnete, tým ľahšie bude rozhodovanie kedy nakúpiť a kedy predávať.  

Pokiaľ vás investovanie do cenných papierov zaujalo a chcete sa ďalej vzdelávať, ďalšie hodnotné informácie o investovaní nájdete v tomto článku.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.