Koľko by ste mali šetriť? (podľa veku) Ako-investovat.sk .


Vedieť, koľko by ste mali mať našetrené v čase odchodu do dôchodku v každej fáze vášho života, vám pomôže odpovedať na dôležitú otázku: Odložil som dosť? V tomto článku Vám prinášame pár užitočných informácií, ktoré vám pomôžu stanoviť ciele úspor podľa veku na ceste k odchodu do dôchodku.

 

Väčšina odborníkov tvrdí, že dôchodok by mal predstavovať približne 80% platu pred odchodom do dôchodku. To znamená, že ak Váš ročný príjem predstavuje 25 000 EUR, v dôchodku budete potrebovať príjem najmenej 20 000 EUR ročne, aby ste mali pohodlný životný štýl po skončení zamestnania. Táto suma môže byť upravená nahor alebo nadol v závislosti od iných zdrojov príjmu, ako sú sociálne zabezpečenie, dôchodky a zamestnanie na čiastočný úväzok ale aj faktorov ako sú zdravie a požadovaný životný štýl.

 

Ak chcete určiť sumu, ktorú musíte ušetriť aby ste vygenerovali požadovaný príjem v dôchodku existuje na to jeden ľahko použiteľný vzorec. Ten hovorí o tom, že požadovanú hodnotu ročného príjmu je potrebné vydeliť 4 %. Ak teda chcete dosiahnuť sumu 20 000 EUR, ktorá je uvedená vyššie, potrebujete podľa tohto vzorca úspory vo výške asi 500 000 EUR. V takomto prípade bude želaný ročný príjem 20 000 EUR dosiahnutý pri predpokladanom ročnom výnose 5% (po zdanení a inflácii).

 

Ak chcete zistiť, koľko peňazí by ste sa mali zhromaždiť v rôznych fázach svojho života, je možné použiť rôzne pomôcky, ktoré vyjadrujú túto hodnotu ako percento alebo ako násobok vašej mzdy v konkrétnom veku. V prípade percentuálneho vyjadrenia je ideálny stav ak dosiahnete 50 % svojho ročného platu v kumulovaných úsporách do 30 rokov. Na to je potrebné ušetriť 15% z vašej hrubej mzdy počnúc vekom 25 rokov a investovať aspoň 50 % do akcií. Ďalšie kritériá úspor sú nasledovné:

 

Vek 40 rokov - dvojnásobok ročného platu

Vek 50 - štvornásobok ročného platu

Vek 60 rokov - šesťnásobok ročného platu

Vek 67 rokov - osemnásobok ročného platu

 

Iná variant zas hovorí o tom, že by ste mali ušetriť 25% z vašej hrubej mzdy každý rok, počnúc dvadsiatimi rokmi. Takáto hodnota sa môže zdať zdanlivo nedosiahnuteľná, avšak v tomto prípade úspory zahŕňajú aj zaplatené sociálne poistenie, úspory v hotovosti a dokonca aj splácanie dlhu. Podľa tohto vzorca by ste sa mali snažiť dosiahnuť celú ročnú mzdu do 30 rokov života. Pokračovanie v tomto trende úspor by malo priniesť nasledujúce:

 

Vek 35 rokov - dvojnásobok ročného platu

Vek 40 – trojnásobok ročného platu

Vek 45 - štvornásobok ročného platu

Vek 50 - päťnásobok ročného platu

Vek 55 rokov - šesťnásobok ročného platu

Vek 60 rokov - sedemnásobok ročného platu

Vek 65 rokov - osemnásobok ročného platu

 

 

Bez ohľadu na to, či sa pokúšate dodržiavať 15% alebo 25% pravidlo o úsporách, je pravdepodobné, že vaša skutočná schopnosť ušetriť bude ovplyvnená životnými udalosťami. Niekedy budete môcť ušetriť viac, niekedy menej. Dôležité však je snažiť sa čo najviac priblížiť k uvedeným hodnotám a skontrolovať pokrok v každej z uvedených fáz života aby ste sa uistili, že ste na správnej ceste.


Tych 80% plati aj na Slovensku, alebo skor napriklad v USA, kde su vysoke vydavky na zdravotnictvo a vysoke dane z nehnutelnosti? Priebezny dochodkovy system USA kryje iba cast vydavkov. Kolko? Jeho vyska kryje vyse polovicu vydavkov pre vyse polovicu dochodcov.
Pridal: Rokosak dňa 23.01.2018 o 15:20

Ohladom tych 80% vysky dochodku k vyske prijmu, autor pise, ze vseobecne treba upravit vsetky spominane cisla podla sociálneho systemu tej ktorej krajiny, tych 80% bude isto pre USA, u nas by som to skor videl na 80% z cistej mzdy ked tak (vôbec vsetko by som ratal z cistej mzdy, nas "socialny" system je tak prebujnely a tak mimo kontroly cloveka ze ani nema zmysel ratat s hrubym prijmom), a tych 80% je aj tak hrozne vysoke cislo, lebo:

ked ma clovek napr. 1000€ v cistom tak s 800€ dochodkom by mal byt uplne v pohode

pri takomto prepocte je treba mat nasporenych 240 000 € pri odchode do dochodku, co je v nasich podmienkach samozrejme premrstena suma (zhruba polovicu z tejto sumy clovek dosiahne pasívnou ucastou v II. a III. pilieri pri dobrom nastaveni portfolia a ak prispieva zamestnavatel samozrejme, aj tu je vidiet preco je to velmi dolezite), k tomu samozrejme nieco prihodi aj stat, z takej mzdy predpokladam minimalne 500 dôchodok z prvého piliera (ale je to loteria, na stat sa tazko spoliehat)

v nasich podmienkach by to malo byt asi: 80% z 1000€ cistej mzdy je 800 €, odratam cca tych 500 € co mi da prvy pilier, potrebujem vykryt 300 € (300*12 = 3600 € rocne, /0,04 = 90 000 € nasporenych musim mat (keby mi stat dal len 400 € z prvého piliera tak potrebujem 120 000 €), velku cast z tejto cielovej nasporenej sumy pokryje dobre nastaveny druhy pilier (vacsina rokov sporenia 100% index fond), neviem presne preratat tie odvody lebo sa to meni o 0,25% tusim kazde obdobie takze to trochu skace, ale od oka z tych 90/120 tisíc by len druhy pilier mal vykryt minimalne polovicu Pridal: Bambus dňa 25.01.2018 o 08:20

Toto je riadne haluzný článok min. kvôli týmto dvom detailom:
1. Uvádza potrebu 80% príjmu. Nechápem, čo má výška aktuálneho príjmu spoločné s tým, koľko potrebujem. Nemalo by to byť správne 80% z aktuálnej spotreby? Alebo autor minie vždy všetko, čo zarobí?
2. Nerozumiem, prečo pre ročný "dôchodok" 20000 musím mať 500000. To by som musel mať vtedy, ak nechcem, aby mi z tých 500000 ubúdalo, nie? Nedáva väčší zmysel vyčísliť sumu za predpokladu, že z nej dôchodok postupne ukrajuje a celú ju vyčerpám v momente predpokladanej smrti? Alebo autor si plánuje sporiť na dôchodok tak, aby danú sumu zároveň zanechal pozostalým?

Budem teda rád, ak sa autor nad tým ešte trochu zamyslí, či nepíše trochu veci odveci. Pridal: PB dňa 05.02.2018 o 22:03
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)