Dva rekordy v úvode týždňa, historické maximu pre zlato a rast kryptomenového trhu

05.12.2023  /  XTB

Začiatok tohto týždňa priniesol na trhoch hneď niekoľko zaujímavých udalostí. Medzi ne môžeme zaradiť pekný rast kryptomenového trhu a zlata, ktoré v pondelok dokonca dosiahlo historické maximá.

Začneme kryptomenovým trhom, ktorý posledné mesiace výrazne ožil. Svoje cenové maximá dosiahol Bitcoin ešte v roku 2021, kedy sa jeho cena dostala až k úrovni 70 000 USD. Potom ale prišlo zhoršenie ekonomickej situácie vo svete, zvyšovanie úrokových sadzieb a odliv peňazí z rizikovejších aktív, medzi ktoré kryptomeny určite patria. Bitcoin následne klesal až na lokálne minimá, ktoré dosiahol približne pred rokom okolo úrovne 16 000 USD. Odvtedy ale začal postupne a pozvoľne rásť a veľká časť rastu prišla zhruba dva mesiace dozadu, kedy cena vzrástla z približne 25 000 USD na 35 000 USD. Nasledovalo pár mesiacov pokoja, avšak od minulého týždňa cena bitcoinu opäť výrazne vzrástla na úroveň okolo 42 000 USD. Ide o najvyššiu hodnotu za zhruba rok a pol.

Dôvodov prečo rástol bitcoin a kryptomeny je viacero. Medzi dlhodobejšie pozitívne faktory patrí napríklad blížiaci sa halving, ktorý zníži tempo pribúdania bitcoinov do obehu a ktorý historicky predznamenával rast kryptomenového trhu. Okrem toho sa čoraz častejšie spomína aj schválenie spotového bitcoinového ETF od viacerých spoločností, ktoré by mohlo spôsobiť prílev veľkého množstva peňazí do tohto trhu. Pre mnohých veľkých investorov je totiž nákup bitcoinu v súčasnej podobe z legislatívneho a regulačného hľadiska veľmi komplikovaný, alebo dokonca nemožný. Práve schválenie ETF by teda mohlo byť krokom, ktorý by celý tento trh viac sprístupnil aj novej skupine investorov. Oba tieto faktory sú však skôr dlhodobejšieho charakteru, avšak v posledných dňoch pribudli dve veci, ktoré cenu vyhnali ešte vyššie.

Prvou vecou je zmena očakávaní v oblasti znižovania úrokových sadzieb. Ako sme si spomínali vyššie, vyššie úrokové sadzby sú pre rizikovejšie aktíva, napríklad kryptomeny a akcie, negatívne. Posledné dáta z USA však ukazujú že je pravdepodobné, že sa sadzby už zvyšovať nebudú a čoraz viac sa trh spolieha na to, že sadzby začnú dokonca klesať skôr, ako sa ešte pred časom čakalo. Trh momentálne zaceňuje zhruba 5 znížení sadzieb do konca budúceho roka. Takéto prostredie by samozrejme bolo pre kryptomeny pozitívne a aj preto bitcoin výraznejšie vzrástol. Táto zmena očakávaní sa odzrkadľuje aj na sile amerického dolára, ktorý oslabuje vzhľadom na očakávania nižších sadzieb. Slabší dolár je zase pozitívnou správou pre aktíva, ktorých cena sa vyjadruje práve v USD.

Zmena očakávaní ale nepomáha iba kryptomenám, ale aj zlatu. Jeho cena sa dokonca dostala na historicky najvyššie hodnoty okolo úrovne 2150 USD. Zmena očakávaní a slabší dolár teda pomáhajú tomuto kovu. Okrem nich je však pozitívnou správou pre tento vzácny kov aj to, že vo svete rastie geopolitické napätie. Spomenúť môžeme stále pretrvávajúcu vojnu na Ukrajine, konflikt v Izraeli, či rastúce napätie v okolí Taiwanu. Podobná neistota vždy pomáha doláru, ktorý je braný ako bezpečný prístav. Ak ľudia nevedia čo bude, väčšinou kupujú zlato či americký dolár. To sa potvrdilo aj naposledy, keď zlato dosiahlo predchádzajúce historické maximá v roku 2020 po príchode covidu, kedy tiež investori nevedeli čo čakať, tak išli na istotu a peniaze uložili do zlata. Uvidíme, ako sa bude cena vyvíjať ďalej, súčasné zmeny v prostredí zatiaľ zlatu a kryptomenám jednoznačne prajú.

Tomáš Vranka, tímlíder XTB

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/gold-colored-bitcoin-iGYiBhdNTpE