Kryptomeny čaká veľké upratovanie

15.07.2022  /  Saxo Bank

Kryptomeny si momentálne nevedú veľmi dobre. Prudký pokles trhovej kapitalizácie kryptomien z vrcholu dosiahnutého v novembri 2021 definitívne otriasol kryptokomunitou a veľké upratovanie v tomto odvetví sa možno práve začalo.

Okrem čakania na reguláciu v EÚ a v USA taktiež s veľkým napätím čakajú na zmeny vo všeobecnom makroekonomickom sentimente. K tomu všetkému prebieha aj výskum digitálnych mien centrálnych bánk ako potenciálneho konkurenta. Pesimisti preto vidia rok 2022 ako začiatok krypto-zimy, kde nižšie ceny kryptomien a znížená angažovanosť v krypto aplikáciách budú klesať ruka v ruke v negatívnom začarovanom kruhu. Optimisti na druhej strane dúfajú v pozitívnu špirálu. Ak sa investičný apetít do kryptomien zvýši, následne to zvýši ich ceny a chuť zapojiť sa do krypto technológií. „Aktuálny medvedí trh vnímajú ako príležitosť pripraviť sa na ďalší býčí beh a ako zdravé vyčistenie krypto-priestoru, ktoré môže vrátiť časť stability a spoľahlivosti, o ktoré kryptotrh prišiel v prvej polovici roku 2022,“ hovorí Anders Nysteen, analytik Saxo Bank.

Bitcoin bol pôvodne vytvorený ako prvá decentralizovaná kryptomena na prevod peňazí cez internet bez centrálnej kontroly. Rovnako ako fyzické zlato, aj ponuka Bitcoinov je obmedzená a preto bol obľúbený v krajinách s vysokou infláciou. Z technického hľadiska bola korelácia medzi Bitcoinom (prezývaným aj ako digitálne zlato) a fyzickým zlatom najvýznamnejšia v roku 2020 a začiatkom roku 2021. Udalosti v roku 2022 však všetko zmenili a korelácia medzi nimi je teraz veľmi nízka. Obavy z používania kryptomien ako uchovávateľa hodnoty ešte stúpli v máji, keď sa ukázalo, že stablecoin nie je stabilný.

Zdroj: Saxo Bank

Podmienky pre nespoľahlivé obchodné modely sú čoraz ťažšie, pomaly miznú špekulanti a falošní donori projektov, ktorí už nedokážu získať rýchle financovanie. „Na veľkú čistku však stále čakáme a nastane pravdepodobne vtedy, keď USA a EÚ oznámia regulačný rámec týkajúci sa digitálnych aktív. Práve ten bude mať výrazný vplyv na úlohu, ktorú budú hrať kryptomeny v budúcnosti. Okrem toho pád stablecoinu TerraUSD a rastúce obavy týkajúce sa decentralizovaných finančných služieb môžu spôsobiť, že nariadenie bude prísnejšie, ako sa pôvodne očakávalo,“ dodáva Anders Nysteen, analytik Saxo Bank. Investori sa majú načo tešiť.

Anders Nysteen, kvantitatívny analytik Saxo Bank