Pre chybu inteligentnej zmluvy je navždy stratených 11 500 éterov

27.04.2022  /  Saxo Bank

Rok 2022 bude podľa kryptoanalytika Saxo Bank Madsa Eberhardta zrejme rokom zneužívania kryptoprotokolov a tiež bugov, podobne ako bol rok 2021 rokom nezameniteľných tokenov NFT. Dokazuje to aj prípad „stratených“ éterov v hodnote 33 miliónov dolárov pre chybu v inteligentnej zmluve. Stalo sa tak počas aukcie veľmi očakávaného projektu nezameniteľného tokenu (NFT) Akutars.

Inteligentná zmluva aukcie bola nastavená tak, že uchádzačom, ktorí aukciu nevyhrali, sa mali vrátiť peniaze skôr, ako tím Akutars bude môcť vybrať akýkoľvek výťažok z aukcie. Inteligentná zmluva však súbežne vyžadovala aj to, aby sa minimálny počet ponúk rovnal počtu dostupných NFT. Inými slovami, bolo potrebné zadať 5 495 ponúk. Niektorí záujemcovia však v rámci jednej transakcie vyhrali aukciu viacerých NFT. Technicky zadali jednu ponuku, ale pre viac NFT. Minimum ponúk teda logicky nemohlo dosiahnuť požadovaných 5 495, pretože žiadne ďalšie NFT už neboli k dispozícii.

„Znamená to, že NFT ponúknuté v aukcii sú preč, ale Akutars sa nemôže dostať k výnosom v podobe 11 500 éterov, ktoré mali v tom čase hodnotu takmer 33 miliónov amerických dolárov. Keďže inteligentnú zmluvu nemožno zmeniť, 11 500 éterov je navždy stratených“ vysvetľuje Eberhardt. To opäť poukazuje na krehkosť kryptomien v ich súčasnej podobe, keď pár chybných riadkov kódu dokáže urobiť z človeka nielen obeť zneužitia, ale zároveň aj obeť bugov v hodnote miliónov dolárov.

Mads Eberhardt, hlavný kryptoanalytik Saxo Bank