Plyn a uhlie dosahujú cenovú úroveň, ktorá už ničí dopyt a rast. Nádej však stále žije.

07.10.2021  /  Redakcia

Globálna energetická kríza naberá na obrátkach. Potom ako čínska vláda vydala minulý týždeň príkaz nakupovať „bez ohľadu na cenu“, európska referenčná hodnota plynu (cena holandského plynu TTF) vzrástla o viac ako 80% na 155 EUR za MWh. To je približne osemkrát viac ako priemer za posledných päť rokov. Neskôr síce došlo k prudkej korekcii na úroveň okolo 115 EUR, tá však stále odráža neľahkú situáciu a paniku na trhu.

Nízke zásoby väčšiny palív na celom svete a obmedzený čas na doplnenie zásob pred vrcholom dopytu spôsobujú, že spotrebitelia na celom svete sú už teraz vystavení kríze v takej miere, ako keby sme tu mali výrazne chladnejšiu zimu ako obvykle. „Plyn a uhlie sa obchodujú na úrovniach deštruktívnych pre dopyt a tento trend bude pokračovať,“ hovorí Ole Hansen, hlavný komoditný analytik Saxo Bank. To má zároveň dopad aj na ceny ropy (cena ropy Brent sa vyšplhala na úroveň 80 USD/bbl po prvý krát za posledné 3 roky).

Rally, ktoré sa začalo v Európe pred niekoľkými mesiacmi, sa počas posledných mesiacov šíri ako lesný požiar do celého sveta. Kombinácia nedostatočných dodávok plynu a nižšej výroby elektriny zo slnečnej a veternej energie núti výrobcov nakupovať uhlie s cieľom udržať elektrické siete v prevádzke. To všetko v dobe, keď už boli kvôli zelenej transformácii odstavené viaceré konvenčné zdroje výroby s plynom v úlohe back-upu. Celá táto situácia ťahá hore aj ceny uhlia, ku ktorému sa výrobcovia vracajú. Cena uhlia dodaného v Rotterdame sa tiež vyšplhala na niekoľkoročné maximum (až k 182 dolárov za tonu).

Obavy z nedostatku energií v nadchádzajúcej zime sa ďalej zvýšili po tom, ako čínsky vicepremiér Han Zeng minulý týždeň nariadil najvyšším predstaviteľom štátnych energetických spoločností v krajine, aby zaistili dodávky za každú cenu. Nadmerné fiškálne a monetárne stimuly vo svete viedli k nárastu dopytu po spotrebnom tovare, pričom mnohé sa vyrábajú práve v Číne. Výsledkom sú rastúce ceny dopravy, narušenie dodávateľského reťazca a skokovitý nárast čínskeho dopytu po elektrickej energii.

Podľa hlavného komoditného experta Saxo Bank k zmierneniu súčasnej situácie môže prispieť niekoľko faktorov:

• Miernejšia zima

• Vysoké ceny, ktoré si vynútia zníženie dopytu, najmä od energeticky náročnej výroby

• Gazprom, ktorý ku koncu mesiaca doplní domáce skladovacie kapacity, čím sa mu uvoľnia kapacity pre Európu

• Plynovod Nord Stream 2, ktorý môže získať súhlas na prepravu plynu priamo do Nemecka

• Tvorcovia politiky EÚ, ktorý môžu zaviesť dočasné opatrenia s cieľom znížiť ceny emisných povoleniek.

Európska únia už v avizovala, že zváži návrhy na prepracovanie svojho energetického regulačného rámca.  Verí však, že napriek tomu udrží svoje plány na riešenie klimatickej krízy.

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank


Chcete k téme plynu a energií diskutovať? Diskutujte tu na našom diskusnom fóre.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.