Ceny medi na historických maximách

20.05.2024  /  XTB

Cena medi na burze dnes (20.05.2024) vyskočila na historické maximá a dosiahla cenu 10,5 €/kg. Tieto maximá prichádzajú po dlhšie trvajúcom rastovom trende a od začiatku roka ceny vzrástli až o 31 %.

Ceny medi v súčasnosti rastú vďaka svetlým dlhodobým vyhliadkam, keďže meď má pomerne široké využitie a v súčasnosti sa využíva aj v rýchlo rastúcich trhoch ako je elektromobilita, obnoviteľné zdroje energie alebo infraštruktúra okolo umelej inteligencie. Svetový dopyt po medi by mal práve z týchto dôvodov vzrásť až o 100 % do roku 2035 na úroveň 50 mil. ton za rok.  Na trh tak vďaka pozitívnym vyhliadkam vstupujú banky, investičné fondy ale aj ťažiari, ktorí postupne vytláčajú cenu medi nahor.

Na druhej strane však stoja špekulanti, ktorí sa rozhodli meď predávať kvôli slabému dopytu z Číny, ktorá spracúva až 44 % svetovej produkcie medi. Meď využíva napríklad pri výrobe batérií do elektromobilov, ale aj vo výstavbe nehnuteľností, keďže má široké využitie v domovej elektroinštalácii, potrubiach, strešných systémoch a ďalších oblastiach. Predajcovia vstupovali na trh, ale nepočítali s potenciálne vysokým záujmom, ktorý ich teraz núti uzatvárať svoje pozície, čo vedie k nákupom kontraktov na meď a opäť k rastu cien. Tento fenomén je známy ako „short squeeze“.

Najväčším katalyzátorom rastu cien medi boli nedávne správy (z piatka) o tom, že čínska vláda a centrálna banka sa rozhodli podporiť sektor nehnuteľností. Čínska vláda začala vydávať dlhopisy vo výške 1 bilión čínskych juanov (127 miliárd €) s cieľom kúpiť časť ponuky bytov, ktorá vzrástla v poslednom roku o 24 %, a podporiť sektor polovodičov a výroby. Finanční regulátori tiež oznámili, že zmiernia požiadavky týkajúce sa hypoték, napríklad zrušenie minimálnej úrokovej sadzby na hypotékach pri kúpe prvej a druhej nehnuteľnosti. Po tomto oznámení ceny priemyselných kovov opätovne vzrástli. Cena medi v piatok vzrástla o 7,46 %.

Prechod na obnoviteľné zdroje a elektromobilitu môže byť ohrozený vysokými cenami medi. Meď, ktorá má po striebre najvyššiu elektrickú vodivosť a je kľúčová pri rozvoji komplexnej energetickej siete zameranej na decentralizáciu energetických zdrojov. Elektromobily využívajú viac ako dvojnásobné množstvo medi v porovnaní s tradičnými spaľovacími motormi, čo opäť zvyšuje dopyt po medi. Dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2035 bude vyžadovať zdvojnásobenie svetového dopytu na úroveň 50 miliónov ton ročne. Problémom však je, že cena medi bola závislá na vývoji priemyslu, čo spôsobovalo, že ťažiari často neinvestovali do zvyšovania kapacít svojich baní. Aby sme dokázali zvýšiť svetovú produkciu, cena medi bude musieť zostať na zvýšených úrovniach o čosi dlhšie, čo však na druhej strane bude ohrozovať a sťažovať ciele uhlíkovej neutrality.

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB

Titulná foto: Photo by Ra Dragon on Unsplash