Ceny ropy naďalej rastú, priestor na väčšie znižovanie cien zatiaľ na trhu nevidím.

22.03.2024  /  XTB

Ceny pohonných hmôt v 11. týždni (11.03. – 18.03.) poklesli. Cena benzínu klesla o 1,04 %, teda o 0,017 €/l na úroveň 1,607 €/l. Ceny nafty padali o čosi viac, a to o 1,26 % a dosiahli ceny 1,569 €/l.

Na druhej strane však ceny ropy výraznejšie rástli a ropa Brent sa v jednom čase obchodovala za 87 dolárov za barel. Minulý týždeň však zakončila na hodnote 85,33 dolára, čo bolo v porovnaní s predošlým týždňom o 3,97 % viac. V súčasnosti cenu vidíme na podobnej hodnote ako koncom minulého týždňa.

Na trhu pozorujeme už dlhšiu dobu pozitívny sentiment, čo podporujú aj súčasné správy. Keď sa pozrieme na stranu dopytu, tak ten neutícha. V minulom týždni sme spomínali revíziu očakávaného dopytu od IEA nahor, navyše v súčasnosti prichádzajú pozitívne dáta z maloobchodného sektoru v Číne, ktoré sú nad očakávania analytikov. Revízia makroekonomických projekcií z centrálnej banky Spojených štátov taktiež naznačuje silnejší dopyt jedného z najväčších spotrebiteľov ropy. Silný dopyt podporujú aj zmeny v zásobách v spojených štátoch, ktoré sa už dlhšiu dobu nachádzajú v poklese.

Na strane ponuky stále dochádza ku zvýšeným rizikám. Útoky ukrajinských dronov na ruské rafinérie podľa Reuters zasiahlo až 7 % kapacity ruských rafinérii. Krátkodobo to tak môže síce spôsobiť vyššie exporty ropy, keďže ju Rusko nebude vedieť spracovať, avšak na druhej strane to spôsobí nižší export pohonných hmôt. Už v súčasnosti Rusko bojuje s nedostatkom benzínu, keďže zakázalo vývoz tejto látky. Zákaz vývozu nafty by tak mohol byť ďalším opatrením.

Kartel OPEC + taktiež naďalej drží reštrikcie produkcie, a dokonca aj Irak, ktorý kvóty v prvých mesiacoch v roku nedodržiaval a vyvážal o čosi viac, tak sa v súčasnosti zaviazal, že svoj vývoz zníži. Na druhej strane však Spojené štáty naďalej navyšujú produkciu, ktorá je už na historických maximách. Ich rafinérie však doteraz boli v stave údržby a produkcia pohonných hmôt bola znížená. Už však aj tu sa však schyľuje na lepšie časy a postupne údržba rafinérii končí a opätovne sa naštartuje produkcia.

Veľkoobchodné ceny v Rotterdame nám v súčasnosti kopírujú vývoj na pohonných hmotách. Celkovo však na trhu pohonných hmôt vidíme množstvo rizík, ktoré sú v súčasnosti tlmené slabším európskym dopytom. Ceny primárnej suroviny, teda ropy nám naďalej rastú a tak priestor na väčšie znižovanie cien zatiaľ na trhu nevidím.

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/a-white-car-with-a-green-gas-pump-ATiv-MR0d4U