Je na trhu dostatok kávy?

30.11.2023  /  XTB

Komoditný trh je spojený predovšetkým s ropou, plynom alebo aj zlatom. Pokiaľ ide o túto skupinu, často sa tiež hovorí o obilninách, ale oveľa menej často sa hovorí o káve, aj keď to je veľká chyba, pretože trh s kávou je jedným z najaktívnejších komoditných trhov na svete, hneď po oleji. Trh považuje kávu niekedy za luxusný tovar a spotrebitelia ho naopak považujú za základný tovar. Dá sa v súčasnosti hovoriť o deficite na trhu s kávou a obávať sa, že čiernej kávy môže byť nedostatok?

Brazília je kráľovnou Arabiky

Brazília je nesporným lídrom v produkcii kávy na svete, aj keď sa to týka predovšetkým kávy Arabica. Práve táto káva sa používa predovšetkým v espresso strojoch. Brazília je tiež „iba“ druhým najväčším svetovým producentom kávy typu Robusta. Tento druh kávy sa zase používa predovšetkým na výrobu instantnej kávy. Väčšina Robusty sa pestuje v Ázii, hlavne vo Vietname a Indonézii.

Pri pohľade na správanie cien kávy vo svete sa však pozrieme predovšetkým na Brazíliu a Arabicu. Produkčné problémy v Brazílii často spôsobujú masívny nárast cien kávy po celom svete, zatiaľ čo na druhej strane dobré úrody spôsobujú výrazné poklesy. Takéto situácie veľmi často trvajú roky. Pri pohľade na posledných 10 rokov bol trh dokonca zaplavený novými úrodami. Napriek tomu, že dopyt dynamicky rastie a po roku 2020 sa nárast mierne zastavil, mali sme dve obdobia, kedy ponuka príliš prevyšovala dopyt. Išlo o roky 2014-2016 a 2020-2022. Ceny kávy napriek vysokej ponuke sú však stále na zvýšených úrovniach a zásoby kávy naopak na úrovniach znížených. Prečo to tak je ?

Tajomstvo nízkych zásob na trhu s kávou

Samozrejme, je dôležité vedieť, že kávu nemožno držať donekonečna, ako je to napríklad pri zlate. Na trhu poľnohospodárskych komodít sú skladovacie kapacity obmedzené – poľnohospodárske produkty sa jednoducho kazia. V dôsledku toho sme aj napriek obrovskému pretlaku na trhu v posledných rokoch zaznamenali pokles zásob na konci sezóny, ktoré sú teraz blízko najnižších úrovní za posledných 10 rokov.

Prečo teda cenový skok, keď na trhu bol obrovský previs ponuky? Bolo to kvôli nízkym cenám certifikovanej kávy špičkovej kvality. Hoci je Brazília najväčším producentom kávy na svete, krajiny Strednej Ameriky vrátane Kolumbie vedú v produkcii tej „naj“ kávy. Zásoby certifikovanej kávy v burzových skladoch ICE po mnoho rokov dosahovali tak extrémne nízkych úrovní, že zásoby nestačili ani na 1 deň celosvetovej spotreby. Nedostatočná dostupnosť kávy pre zásobovanie bola problémom, čo viedlo k veľmi silnému nárastu cien kávy k blízkosti 250 centov za libru v roku 2022. Išlo o najvyššie úrovne za viac ako 10 rokov. Bolo to v roku 2011, keď sme mali ceny takmer vôbec najvyššie, okolo 300 centov za libru.

Nízke zásoby certifikovanej kávy sú výsledkom nadmernej úrody kávy po celom svete, ktorá v jednej chvíli spôsobila pokles cien pod 100 centov za libru. Odhaduje sa, že limitné náklady na produkciu kávy na menších plantážach sú minimálne 120 centov za libru. Vzhľadom na to, že ceny zostávajú roky nízke, produkcia certifikovanej kávy výrazne klesla.

To však nie je všetko. 1. decembra sa menia pravidlá pre certifikáciu kávy v skladoch ICE. Až doteraz mohla káva, ktorá ležala v skladoch príliš dlho, dostať „starobný trest“, ktorý predstavoval pokutu niekoľkých centov za libru kávy. Aby obchodníci nepredávali kávu za nižšie sumy, vyťahovali kávu zo skladu a recertifikovali ju alebo ju predávali mimo zmluvného trhu. Od 1. decembra už nebude takáto prax povolená a raz certifikovaná káva nebude znovu povolená. Mnoho účastníkov tohto trhu v posledných mesiacoch sťahuje zásoby z burzy, aby sa vyhli penalizácii staroby, čo viedlo k masívnemu poklesu zásob. Po prvom decembri uvidíme, či bol trh skutočne tak napätý a či sa skôr stiahnuté zásoby vrátia na trh. Agentúra Reuters odhadla, že na certifikáciu čaká až 160 000 vriec, čo predstavuje viac ako polovicu aktuálne dostupných zásob.

Čo ďalej s cenami kávy?

Ceny kávy sa v októbri odrazili od dna, hoci po pomerne dlhodobom poklese. Oživenie cien kávy súviselo s klesajúcimi zásobami a neistotou v súvislosti s poveternostným javom El Nino. El Nino má tendenciu výrazne ovplyvňovať zmeny v oblasti teplôt a zrážok, čo by mohlo vystaviť úrodu kávy nižším výnosom. Na druhej strane, prognózy v súčasnosti poukazujú na takmer rekordný rast produkcie brazílskej kávy. Okrem toho Brazília v súčasnosti vyváža takmer najviac v histórii, čo je v rozpore s obrazom extrémne nízkych zásob kávy. Napriek tomu špekulanti výrazne znížili počet krátkych pozícií na trhu, čo naznačuje ďalšie oživenie cien. Hovorí o tom aj sezónnosť na trhu s kávou, ktorá zvyčajne naznačuje vyššie ceny na konci roka.

Napriek tomu je budúci rok hádankou – očakáva sa mimoriadne veľká celosvetová produkcia 174 miliónov vriec (60 kg), pričom dopyt presiahne rekordných 170 miliónov vriec. Ak tento obraz trhu pretrvá, bude ťažké pokračovať v raste. Ak sa však ukáže, že produkcia kávy v Brazílii sa vôbec nezotaví a El Niňo si vyberie svoju negatívnu „daň“, trh môže byť v sezóne 2023/2024 blízko deficitu.

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/brown-coffee-beans-beside-white-ceramic-mug-h9Iq22JJlGk