Komodity budú rásť naďalej napriek globálnej neistote

05.04.2025  /  Saxo Bank

Sektor komodít zaznamenal napriek viacerým obavám o dopyt silný štart do roka. Bloomberg Commodity Total Return Index (BCOMTR) vzrástol v tomto roku o 8,3 %, čím už prekonal zisk 5,4 % z minulého roka a dosiahol svoje dvojročné maximum. Všetky sektory okrem obilnín zaznamenali rast. Rovnako ako minulý rok boli na čele drahé kovy a tropické plodiny.

Nové clá a iné protekcionistické opatrenia, spomalenie Číny a rozpad vzťahov medzi krajinami, ktoré posledných 80 rokov formovali medzinárodné usporiadanie, prináša vlnu neistoty. “Napriek krátkodobým rizikám pre ekonomický rast – a tým aj pre dopyt po komoditách –mnohé z týchto zmien považujeme za dlhodobo priaznivé pre megatrendy, ktoré podľa nás budú v nasledujúcich rokoch podporovať komoditné trhy, hovorí Ole Hansen, hlavný komoditný stratég, Saxo Bank vo výhľade banky na 2. štvrťrok.

Megatrendy, ktoré budú poháňať dlhodobý rast

Saxo Bank zastáva názor, že dlhodobý trend pre kľúčové komodity bude vzostupný, pričom je poháňaný niekoľkými hlavnými témami. Patria medzi nich deglobalizácia, dekarbonizácia, dedolarizácia, klimatické zmeny či posilnenie obrany. “Rivalita medzi USA a Čínou pretvára dodávateľské reťazce, pričom sa uprednostňuje bezpečnosť pred nákladmi, čo zvyšuje dopyt po strategických surovinách. Okrem toho narastajúce geopolitické napätie vedie k rekordným výdavkom na obranu a hromadeniu zásob kľúčových materiálov. Investície do obnoviteľných zdrojov, elektromobilov, umelej inteligencie a dátových centier zvyšujú dopyt po kovoch a energiách, a odklon od závislosti na americkom dolári podporuje nákupy zlata ako finančného zabezpečenia,” pomenúva kľúčové trendy expert Saxo Bank. Dodáva, že vysoký globálny dlh a deficity zvyšujú dopyt po reálnych aktívach, ako sú zlato a striebro. Starnutie populácie na Západe a rast rozvíjajúcich sa ekonomík zase poháňajú dopyt po zdrojoch.

A čo to znamená pre jednoltivé komodity?

Ropa: “Naša prognóza pre cenu Brentu na rok 2025, že sa bude pohybovať v pásme 65 až 85 dolárov za barel, zostáva nezmenená. Po tom, čo sa ceny začiatkom januára dočasne vyšplhali nad 80 dolárov za barel, prudko klesli na štvorročné minimum okolo 68 dolárov a následne sa stabilizovali,” vysvetľuje O. Hansen. Na ceny negatívne vplýval strach, že Trumpova agresívna obchodná politika môže vyvolať globálnu obchodnú vojnu, čo by negatívne ovplyvnilo svetový rast aj dopyt po rope. Okrem toho obchodníkov vystrašil aj plán OPEC+ postupne obnoviť produkciu od apríla. Hoci sú mesačné navýšenia relatívne malé, existuje reálna hrozba, že produkcia v Iráne a Venezuele môže opäť klesnúť, ak USA pritvrdia sankcie.

“Za posledné štyri roky produkcia Iránu a Venezuely vzrástla o 1,6 milióna barelov denne, čím sa ich podiel na celkovej produkcii OPEC-u zvýšil z 10,6 % na 15,7 %. V rovnakom období tri krajiny z oblasti Perzského zálivu (GCC) vedené Saudskou Arábiou dobrovoľne znížili svoju produkciu o rovnaký objem – 1,6 milióna barelov denne. V najbližších mesiacoch neočakávame zásadnú zmenu v celkovej produkcii OPEC-u, skôr ide o rotáciu podielov na trhu,” vysvetlil komoditný stratég banky.

Trumpov postoj „Drill, baby, drill“ a snaha jeho administratívy dosiahnuť cenu ropy na úrovni 50 dolárov s cieľom znížiť infláciu vyvolávajú tiež cenový tlak. Dosiahnuť ceny hlboko pod súčasnými úrovňami by však uškodilo producentom s vysokými nákladmi – mnohým aj v USA – a viedlo by to k spomaleniu alebo zastaveniu ťažby ešte predtým, než by sa ceny priblížili k 50 dolárom za barel. Inými slovami: nízke ceny ropy a rastúca produkcia v USA sa nedajú dosiahnuť súčasne – a preto si myslíme, že Brent okolo 65 dolárov a WTI okolo 60 dolárov predstavujú atraktívnu hodnotu.”

Zemný plyn: Ceny zemného plynu v USA v posledných mesiacoch výrazne vzrástli, podporené silným zimným dopytom a rastúcim exportom LNG. “Aj keď bol tento rast možno trochu predčasný, veríme, že smerovanie je správne a že v nasledujúcich rokoch sa presunieme do vyššieho cenového pásma než je priemer okolo 3 doláre za MMBtu, ktorý sme videli za posledné desaťročie. Hlavným dôvodom je očakávaný prudký nárast spotreby elektriny a rekordné objemy vývozu LNG v čase, keď môžu mať producenti problém držať krok s dopytom,” zdôraznil Ole Hansen zo Saxo Bank.

Meď: Saxo bank vo výhľade na 1. štvrťrok opätovne zdôraznila náš dlhodobo pozitívny výhľad pre tzv. prechodové kovy, ako je hliník a najmä meď. Zároveň však upozornila, že investori musia byť v krátkodobom horizonte trpezliví, kým sa vyhodnotí dopad Trumpových ciel a protiopatrení na dopyt. Riziko zavedenia 25 % cla na dovoz medi do USA však spôsobilo, že ceny medi v New Yorku prudko vzrástli a prekonali cieľ banky pre 1. štvrťrok na úrovni 4,70 USD, keď sa obchodníci snažili započítať potenciálnu výšku cla.

V čase písania tohto textu sa futures kontrakty na meď obchodované v New Yorku (HG copper futures) predávajú s 12 % prémiou oproti globálnej referenčnej cene v Londýne. “Táto prirážka by sa mohla zvýšiť až na 25 %, ak bude vyšetrovanie viesť k zavedeniu takéhoto cla, alebo výrazne klesnúť, ak sa clá nakoniec nezavedú. Keďže sa však očakáva, že vyšetrovanie bude nejaký čas trvať, sledujeme niekoľko vývojov, ktoré v krátkodobom horizonte podporujú ceny. Tieto faktory pôsobia ako podpora predtým, než sa naplno prejaví dlhodobý štrukturálny impulz dopytu, ktorý bude poháňaný energetickou transformáciou – jedným z našich megatrendov, ktoré podporujú komodity,” dodáva odborník na komodity.

Podľa neho aj keď posledný nárast cien nie je výsledkom spotrebiteľského dopytu, ale skôr presunu veľkých zásob medi do USA, aj tak prispieva k tomu, že sa globálny trh sprísňuje skôr, než sa pôvodne očakávalo. Veľká časť viditeľných zásob medi totiž hrozí, že zostane „uväznená“ v USA – krajine, ktorá spotrebuje menej než 10 % svetovej produkcie medi. “Keďže sa však kontrakty HG copper futures obchodujú už o 25 % vyššie v porovnaní so začiatkom roka a Londýn zaostáva s nárastom len okolo 13 %, vidíme väčší potenciál rastu práve pre londýnske ceny.”

Zlato: Banka zvyšujeme odhad maximálnej ceny zlata pre rok 2025 na 3 300 USD, pričom striebro by sa pri miernom poklese pomeru zlato/striebro na hodnotu 75 mohlo dostať až na 44 USD za uncu. “Tento vývoj je podporený najmä silou prechodových kovov, medzi ktoré striebro tiež patrí. Rally zlata, ktorá sa začala v roku 2022 a minulý rok nabrala na sile, pokračuje – najmä vďaka čoraz neistému geopolitickému prostrediu. Globálne napätie a ekonomické posuny vedú investorov k hľadaniu bezpečných aktív, pričom tento trend neukazuje žiadne známky spomalenia,” dodáva komoditný expert Saxo Bank. Dodáva, že kombinácia agresívnych nákupov zlata zo strany centrálnych bánk – ktoré sa snažia diverzifikovať mimo USD a aktív denominovaných v dolároch, ako sú štátne dlhopisy – a rastúcich obáv z globálneho zadlženia, najmä v Spojených štátoch, vedie investorov k tomu, aby sa voči ekonomickej neistote zaistili pomocou drahých kovov. Tento fokus bude pretrvávať aj v najbližších mesiacoch, pričom dodatočnú podporu môžu priniesť aj turbulencie na trhu vyvolané clami, ktoré znížia rast a zároveň môžu opäť naštartovať infláciu.

Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank

Titulná foto: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash