Komplexný sprievodca svetom starožitností: na čo si dať pozor, výhody, nevýhody a riziká
Čo sú starožitnosti?
Starožitnosti sú zberateľsky významné predmety z rôznych odvetví výtvarného umenia, umeleckých remesiel, priemyselného dizajnu alebo dejín techniky, ktoré sa už dlhšiu dobu nevyrábajú ani nepoužívajú a sú teda pomerne vzácne.
Pamiatkový zákon pre starožitnosti stanovuje vek minimálne 50 rokov. Vzhľadom na rýchle zmeny sa ale táto hranica postupne znižuje.
Vo svetovom zberateľstve sa za starožitnosti považujú:
- obrazy a maľované miniatúry všetkých techník
- sochy kamenné, kovové, sadrové odliatky, drevorezby aj slonovina
- slohový a ľudový nábytok, doplnky interiéru
- sklo, porcelán a keramika včetně archeologického materiálu
- riad a príbory z drahých kovov, ale aj z alpaky, bronzu, mosadze, cínu či železa
- rituálne náboženské predmety liturgické aj kultové
- vzácne hodiny a hodinky
- šperky, gemy, sklenená a kovová bižutéria
- galantéria, šijacie a fajčiarske potreby
- mince, medaily, vyznamenania, plakety a odznaky
- odevy, odevné doplnky, klobúky a obuv
- tkané textílie, výšivky, tapisérie a koberce
- kresby a grafika
- staré výtlačky, knihy a bibliofilie
- ostatné tlačoviny (akcie, dlžné úpisy, vývesky, programy, cestovné poriadky, lístky, vstupenky)
- staré remeselnícke, poľnohospodárske aj kuchynské náradie, nástroje a náčinie
- staré výrobné stroje a prístroje
- staré dopravné prostriedky, veterány
- osvetľovacie telesá
- staré hudobné nástroje
- staré zbrane, výzbroj a výstroj
- staré pouzdra a obaly
- kadluby a formy
Investovanie do starožitností
Alternatívne investície sa dostávajú čoraz viac do popredia. Z dlhodobého hľadiska môže predstavovať investovanie do starožitností pomerne bezpečný zdroj príjmov. Investovanie do starožitností, ktoré sú raritné môže prinášať aj zhodnotenie 5-7% p.a.
Exponát alebo radšej celú zbierku?
V prípade, že sú exponáty správne vybrané, celá zbierka bude oveľa drahšia ako jednotlivé exponáty. Ale výnimočne slávne a drahé položky sa môžu predávať jednotlivo za rovnako vysoké ceny.
Ak máte finančné prostriedky a chuť, môžete sa pustiť do zostavovania zbierky aj sami.
Do akých starožitností investovať?
Toto rozhodnutie záleží v prvom rade na tom, koľko finančných prostriedkov ste ochotní investovať a čo vás osobne najviac láka, k čomu máte vzťah, cit, kde vás to ťahá.
Starožitný nábytok alebo kúsky do domácnosti môžu nielen spríjemniť bývanie a byť krásnym doplnkom (ak ich vhodne zrenovujete, zabezpečíte nové a pritom “pôvodné” čalúnenie a pod.) ale, ak si vyberiete správne položky, časom môžu starožitnosti ešte nabrať na hodnote.
Hoci zberateľské predmety a starožitnosti nie sú typickými investičnými voľbami, môžu v dlhodobom horizonte ponúknuť pôsobivú návratnosť. V porovnaní s výnosmi, ktoré sporiace účty ponúkajú za posledných niekoľko rokov, sa diverzifikácia do zberateľských predmetov nezdá byť až taký bláznivý plán.
1.Starožitné maľby
Maľbám nikdy nechýbala pozornosť. V prípade, že máte k dispozícii vyšší kapitál, môžete investovať do známych a starších umelcov. S nižším rozpočtom hľadajte diela svojich súčasníkov, ktoré sa rokmi zhodnotia.
2. Zbrane ako starožitnosť
Veľmi žiadané bývajú:
- šable
- meče
- dýky
- vykladané ihličky
Čoraz obľúbenejšie sa stávajú aj strelné zbrane, ktoré každým rokom naberajú na hodnote. Starodávna strelná zbraň vo vitríne navyše rozprúdi zaujímavú konverzáciu s každým milovníkom zbraní.
Pozor však na legislatívu a skladovanie funkčných zbraní v zabezpečených trezoroch, zbrojného preukazu a pod.
3. Starožitný nábytok
Je jednou z najdrahších investícií, pretože skutočne starý a kvalitný nábytok je pomerne zriedkavý. Masívny nábytok zaberá veľa miesta, ale môže byť jedinečnou dekoráciou vášho bývania.
Nie vždy však musíte starožitný nábytok kúpiť. Jedinečné kúsky môžete nájsť aj v pivnici po starých rodičoch, zachované kúsky stačí zrenovovať.
V starožitných kredencoch sa navyše môžu skvelo vynímať váše jedálenské súpravy, ktoré zhodou okolností môžu byť tiež vzácne – ak máte k dispozícii starý porcelán, môžete si ho dať oceniť znalcom.
4. Staré fotografie
Fotografie ako starožitnosť sú pomerne novinkou, avšak v modernej dobe, keď sú všetky fotografie digitálne sú tie staré vzácnosť.
Takáto investícia do starých fotografií nevyžaduje zvyčajne veľa peňazí. Môžete si kúpiť staré fotografie známych osobností, populárnych ľudí alebo duchovných, zachytené zábery udalostí z obdobia vývoja fotografie alebo historické scény či zábery z nejakej vojny alebo iných spoločenských udalostí.
5. Staré peniaze, mince a numizmatika
Najlikvidnejší druh starožitností sú jednoznačne peniaze. Veda, ktorá sa zaoberá peniazmi, či už papierovými alebo mincami sa nazýva numizmatika.
Výhodou zbierania starých mincí je, že vám nezaberú veľa miesta. Navyše nadšencov pre staré peniaze a mince je stále dostatok, takže aj pre vaše obchodné zámery sa dajú staré peniaze pomerne ľahko speňažiť.
Staré mince sú často vyrobené zo vzácnych kovov, takže ich hodnota nie je len historická. Ak boli mince vydané v malom množstve, ich cena sa bude z roka na rok zvyšovať.
Ak teda narazíte aj vy na peniaze s preklepom alebo chybou, odložte si ich, aj takéto peniaze pre svoju jedinečnosť môžu vzrásť na svojej hodnote.
6. Nehnuteľnosti ako starožitnosť
Za investíciu do starožitností sa môže prekvapujúco považovať aj kúpa historickej nehnuteľnosti.
Investície do nehnuteľností sú veľmi obľúbenou investíciou. Napriek tomu majú tiež svoje výhody a nevýhody. Veľké množstvo kapitálu potrebujete nielen pred kúpou nehnuteľnosti, ale aj na jej priebežnú údržbu.
A to je reč o bežných nehnuteľnostiach. Tie historické môžu vyžadovať mnohonásobné väčšie množstvo energie, financií, času na opravy, údržby, renováciu – a navyše všetko v súlade s legislatívou o pamiatkách a pamiatkovým ústavom
7. Autá a veterány ako starožitnosť
Okrem nábytku, mincí a umeleckých diel sú dnes medzi zberateľmi veľmi obľúbené vzácne autá. Najcennejšie z nich sú tie, ktoré nie sú sériové, a práve pre tie, bude najťažšie zohnať náhradné diely. Experti a bankári sa zhodujú, že investícia do veteránov je skvelým doplnením investičného portfólia.
O cene zberateľského auta rozhoduje viacero faktorov. A vôbec nejde len o aktuálny stav, vek či počet najazdených kilometrov. Tie sú, samozrejme, vždy dôležité, no ani zďaleka nie jediné. V prípade „investičného“ auta totiž rozhoduje aj jeho rozšírenosť na trhu, konkrétna výbava, či dokonca história spojená s daným autom. Pomôže aj zdokladovanie kompletnej servisnej histórie, či prítomnosť dobového príslušenstva.
Predaj starožitností
Na to, aby ste začali investovať do starožitností, nepotrebujete mať k dispozícii veľké množstvo peňazí. Začať môžete s lacnými obrazmi mladých umelcov alebo fotografiami.
Spravidla najskôr investor zbiera umelecké diela v štýle, ktorý sa mu páči, len pre seba a až oveľa neskôr začne uvažovať o zarábaní peňazí.
Po investícií a zhodnotení prichádza na rad ich predaj.
Dnes už môžete položky nižšej aj vyššej hodnoty v pokoji predávať na internete. Nákup aj predaj dnes zastrešuje množstvo profesionálnych portálov, ktoré dbajú na pravosť exponátov v online aukciách.
Výhodou overených portálov a oficiálnych aukcií teda je, že minimalizujú riziko kúpy falzifikátu. Kupci však prirodzene ocenia, keď sa na starožitnosti budú môcť aj pozrieť, preto sa neobmedzujte len na online aukcie.
Časom môžete so starožitnosťami začať podnikať aj vy sami. Ak vás to samozrejme ťahá do tejto oblasti, cítite sa na to, máte na to pomerne dosť skúseností, citu a najmä odhodlania.
Tip: sprievodca pre začiatočníkov pre začiatky v investovaní.
Podľa odborníkov sa môže návratnosť takýchto zariadení začínať už v druhom alebo treťom roku, keď sa vytvorí veľká klientská základňa – no dôležité je vedieť si vytvoriť klientskú základňu, tá sa rovnako ako nič, sama od seba nevybuduje.
Navyše, aby sa z vás stal dobrý starožitník, odporúčame absolvovať nielen kurzy, ktoré z vás spravia certifikovaného odhadcu, ale najmä sa neustále odborne a prakticky vzdelávať, zlepšovať
Kam za starožitnosťami?
Starožitnosti kúpite doslova všade, dokonca aj od susedovej babičky. Ak sa však v starožitnostiach nevyznáte, je lepšie dôverovať autorite rôznych starožitníctiev, výstav a múzeí. Takéto prevádzky vykonávajú kontrolu predávaných vecí a neumožňujú predaj falzifikátov.
- Obchody so starožitníctvom – za najväčšiu výhodu môžeme považovať, že tieto starožitnosti sú väčšinou certifikované, teda majú určitú vypovedaciu hodnotu o ich hodnote a nájdete tu široký výber predmetov.
- Aukčné domy – predaj starožitností na aukcii predstavuje predaj za najvyššiu ponuku. Ide o najdrahší variant zaobstarania si hodnotného starého kúsku. Nevýhodou je predaj v dynamickom prostredí, kedy veľakrát dochádza k situáciám poukazujúcim na skutočnosť, že investor zaplatí oveľa viac ako je hodnota vydraženého predmetu.
- Blší trh – pomenovanie takéhoto trhu je snáď všetkým známe. Hovoríme teda o jednej z najlacnejších možností avšak ponúkané starožitnosti obvykle nestoja za investíciu. Vo vzťahu k takémuto trhu hovorme o nízkej dôveryhodnosti informácií o hodnote, ktoré nám poskytuje predajca.
Výhody a nevýhody investovania do starožitností
Výhody starožitností
- investície do starožitností nepodliehajú prudkým cenovým výkyvom
- ich ceny často už roky zaznamenávajú vyvážený rast
- zberateľov ochotných priplatiť za starožitnosti pribúda
- okrem výnosov poskytujú starožitnosti aj estetickú hodnotu
Nevýhody starožitností
- vysoké riziko likvidity
- ťažko predvídateľné trendy
- nebezpečenstvo získania falzifikátu pod rúškom starožitnosti
- vysoké dane a clá na dovoz/vývoz špecifických predmetov cez hranice
- nebezpečenstvo fyzickej straty a krádeže pri vlastnom uskladnení starožitností
- skladovanie, údržba
- možné energeticko informačné riziká a vplyv nielen na zdravie
Riziká starožitností
Napriek tomu, že starožitnosti môžu byť dobrou formou investície a zveľadiť náš domov, môžu so sebou priniesť aj isté riziká.
Čím starší predmet, o to menej vieme o tom, kto bol jeho vlastníkom. Možno sa to môže zdať niekomu prehnané a nepodložené, no z hľadiska prenosu energie, starožitnosti môžu byť nasiaknuté negatívnou energiou od predošlého nositeľa.
Platí to aj pre rodinné šperky. Veď, kto vie, aké vážne problémy riešila vaša prababka v čase, keď na prste nosila drahý prsteň – nedajbože ak ho mala na sebe v čase najväčších bolestí alebo pri smrti? Je preto vhodné byť obozretný, dať si pozor na nosené oblečenie alebo šperky – prípadne si dať tú prácu a zistiť, ako ich vhodne energeticky ošetriť a vyčistiť (tu zas pozor na šarlatánov).
Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:
PoctiveSEO: Naučte sa, ako písať články, ktoré zarábajú.
Autorka: Natália Várošová, SEO copywriterka
Titulný obrázok: Starožitný Vinobraní Prodejna – Fotografie zdarma na Pixabay – Pixabay