Momentálne niet sily, ktorá by ropu zastavila

14.01.2022  /  Saxo Bank

Ropa pokračuje vo svojej rally a nič nenasvedčuje tomu, že sa zastaví. Zatiaľ čo náhly skok na začiatku januára spôsobili dočasné obavy z prerušenia dodávok v Líbyi a Kazachstane, teraz ju ženú hore trvácnejšie problémy. Ukazuje sa, že niektorým krajinám v rámci skupiny OPEC+ sa nedarí zvyšovať produkciu na dohodnutú úroveň a uspokojovať tak globálnu spotrebu.

OPEC+ nateraz neplní sľubované zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne. Vo svojom najnovšom prieskume za december SP Global Platts zistila, že 14 z 18 členov, vrátane Ruska, nesplnilo svoje ciele. Podľa Platts 18 členov v decembri vyprodukovalo 37,72 milióna barelov denne, čo je asi 1,1 milióna barelov pod kombinovanou kvótou.

Na problémy poukazuje Americký Úrad pre energetické informácie, IEA aj samotná OPEC. EIA vo svojom januárovom krátkodobom energetickom výhľade zrevidovala výhľad globálnych zásob v Q1 z pôvodného prebytku na malý deficit. V správe tiež uvádza, že globálne zásoby ropy sa v decembri znížili o masívne 3 milióny barelov denne. Okrem toho EIA predpovedá, že rast ťažby ropy v USA bude v roku 2022 o niečo pomalší, než sa pôvodne predpokladalo, kým v roku 2023 dosiahne v priemere rekordných 12,41 milióna barelov denne. 

Prudký nárast cien od najnižšej pandemickej úrovne a novoobjavená disciplína medzi producentmi v znižovaní svojho zadlženia, im poskytli väčšiu finančnú slobodu riadiť svoj cash flow podľa vlastného uváženia. Za rozhodnutiami sa však zrejme skrýva aj presvedčenie, že ceny ropy zostanú v budúcnosti na súčasnej alebo potenciálne ešte vyššej úrovni. V neposlednom rade je za tým silný dopyt a znižujúce sa zásoby nerastného bohatstva, čo potvrdzuje aj neschopnosť viacerých členov OPEC+ zvýšiť produkciu.

Miernejšie obavy z vplyvu omikronu na mobilitu a dopyt po palivách zabezpečujú rope priaznivé vyhliadky. „Držíme si preto dlhodobý býčí pohľad na trh s ropou. Čakajú ho roky pravdepodobne nedostatočných investícií  zo strany veľkých ropných spoločností, ktoré strácajú chuť na veľké projekty. Čiastočne pre neisté dlhodobé vyhliadky ohľadne dopytu, ale aj kvôli obmedzenému prístupy k úverom  v dôsledku zelenej transformácie,“ hovorí analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Neočakávame, že celosvetový dopyt po rope dosiahne v dohľadnej dobe svoj vrchol, čo ďalej zvýši tlak na už aj tak sa znižujúce voľné kapacity. „To zvyšuje riziko ešte vyšších cien,“ uzatvára Ole Hansen.

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank


Chcete k tejto téme diskutovať? Diskutujte na našom diskusnom fóre.