Viete čo je broker eToro a aké sú jeho výhody a nevýhody?

06.02.2023  /  Redakcia

Investovanie je dnes už často skloňovaným pojmom. Pre nezainteresovaných sa však môže zdať zložité a neprehľadné. Trh ponúka množstvo aplikácií a platforiem, ktoré by mali proces zoznamovania sa s investíciami urobiť príjemnejší a jednoduchší aj pre začiatočníkov. Významným hráčom je práve eToro. Pozrime sa teda na túto platformu bližšie.

Čo je broker eToro?

EToro je izraelská spoločnosť, ktorá kombinuje jednoduchý prístup k investovaniu vhodný predovšetkým pre začiatočníkov, s komplexnejšími funkciami a vlastnosťami, ktoré potešia aj skúsenejších obchodníkov.

Spoločnosť eToro založili ako RetailFX v roku 2007 v Tel Avive bratia Yoni Assia a Ronen Assia spolu s Davidom Ringom. Spoločnosť bola vytvorená s cieľom sprístupniť obchodovanie každému bez ohľadu na to, kde sa obchodník nachádza.

V novembri 2018 oznámila spoločnosť spustenie GoodDollar, neziskového komunitného projektu s otvoreným zdrojovým kódom, ktorého cieľom je znížiť globálnu nerovnosť bohatstva prostredníctvom univerzálneho základného príjmu (UBI) s využitím technológie DeFi na blockchaine.

Dnes sa jedná o najväčšiu platformu pre obchodovanie na burze a investovanie na svete, ktorá má viac ako 10 miliónov užívateľov.

Náš tip: Chcete investovať do automobilov? Dobrá voľba! Pretože podľa odborníkov pôjde v rokoch 2022-2023 o jeden z najviac rastúcich trhov. Nielen ceny automobilov, ale aj autodielov totiž momentálne stále rastú.

Aké finančné inštrumenty eToro ponúka?

Výber menových inštrumentov, ktoré eToro ponúka je pomerne bohatý, ide o:

Menové páry

Dve meny, ktoré sa navzájom vymieňajú, sa nazývajú menové páry. Menové páry sa zvyčajne uvádzajú pomocou oficiálnych skratiek jednotlivých mien. V ponuke menových párov je možné nájsť až 47 menových párov. Sú medzi nimi hlavné, krížové ale aj exotické páry.

Komodity

Ako komodity označujeme vzájomne zastupiteľné hmotné predmety obchodu, obchodované na burzách alebo vôbec svetových trhoch. Ponuka komodít sa môže zdať o niečo chudobnejšia ale základné komodity ako ropa, zlato, striebro, meď, zemný plyn, platina  a 7 ďalších tam nájdete.

Kryptomeny

V roku 2018 spoločnosť eToro spustila peňaženku s kryptomenami pre Android aj iOS a už v máji 2018 priniesla na americký trh ponuku desiatich kryptomien. Dnes na eToro môžete obchodovať až 17 kryptomien ako napríklad Bitcoin, Ethereum, Litecoin a ďalšie.

Akcie

Pod pojmom akcia si môžeme predstaviť cenný papier, s ktorým sú spojené práva jeho majiteľa podieľať sa na riadení, zisku a likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti. Platforma eToro poskytuje možnosť investovať do viac ako 1000 akcií z celého sveta. Svoje portfólio tak môžete doplniť aj o svetoznáme značky.

Indexy

Burzový index alebo akciový index je v podstate inštrument, ktorý meria časť akciového trhu. Akciové indexy zahŕňajú akcie jednotlivých spoločností z určitého sektoru. V ponuke eToro nájdete 13 indexov, ako napríklad najznámejší americký akciový index S&P 500 alebo populárny nemecký index DAX.

ETF fondy

Prostredníctvom ETF fondov je možné jednoducho investovať do rôznych odvetví ekonomiky. ETF je typ cenného papiera, ktorý kopíruje ceny akcií alebo indexov. Ich hodnota sa odvíja od ceny podkladového aktíva, ktorým môže byť zlato, ropa, rôzne komodity alebo dlhopisy.

TIP: Viete, prečo sú obľúbené ETF fondy?

Aké účty eToro poskytuje?

EToro poskytuje jeden typ obchodného účtu. Pre tých, ktorí si nie sú istí svojimi schopnosťami pri obchodovaní, eToro ponúka aj demo účet.

Demo účet nie je časovo obmedzený a ponúka možnosť obchodovania na finančných trhoch bez rizika. Pri založení je na účet pripísaný virtuálny kapitál vo výške $100 000. Táto možnosť ponúka vyskúšať si obchodnú stratégiu bez toho, aby ste ohrozovali svoj kapitál.

Čo sa týka reálneho obchodného účtu, jeho založenie je zadarmo avšak vedenie účtu je možné iba v dolároch. Minimálny vklad pre otvorenie účtu je 50 dolárov a maximálna finančná páka je 1:30 (pre profesionálnych klientov až do 1:400).

Poplatky

Jednou z výhod platformy sú pomerne nízke poplatky. Broker eToro si neúčtuje žiadne poplatky za založenie ani za zrušenie účtu. Ktoré úkony však spoplatnené sú?

Konverzný poplatok

Keďže je účet vedený v amerických dolároch pri vklade eur si spoločnosť účtuje konverzný poplatok vo výške 0.025 % z vloženej čiastky. Rovnako tento poplatok budete musieť strpieť aj pri výbere peňazí na svoj eurový účet. Vyhnúť sa konverznému poplatku je teda možné len tak, ak budete posielať peniaze na účet priamo v dolároch.

Poplatky za výber

Za každý výber sa účtuje fixná čiastka 5 dolárov. Nie je výhodné teda vyberať opakovane menšie sumy ale radšej vybrať jednorazovo sumu vyššiu.

Poplatok za neaktivitu

Poplatky za neaktivitu sa účtujú len v prípade ak sa do účtu neprihlásite viac ako rok. Ak sa tak stane účtuje sa poplatok 10 dolárov mesačne, z akejkoľvek dostupnej čiastky. V prípade, že na účte nie sú žiadne dostupné prostriedky potom tento poplatok účtovaný nebude. V prípade prihlásenia sa do účtu po viac ako roku, mesačný poplatok sa strhávať prestane.

Rozpätie

Ak nakupujete bez pákového efektu, tak kupujete skutočné podkladové aktívum. Vtedy neplatíte poplatok za realizáciu transakcie a poplatok za prenesenie otvorenej obchodnej pozície do ďalšieho dňa. Nákladom na obchod je len spread.

Poplatky za noc

Tieto poplatky sa účtujú len vtedy, ak držíte CFD, pákovú či krátku pozíciu cez noc. V obore sú tieto poplatky štandardom, pretože krátke a pákové obchody zahŕňajú pôžičku, teda tieto poplatky slúžia ako úrok.

TIP: Oplatí sa investovať do slovenských korporátnych dlhopisov?

Vklad a výber finančných prostriedkov

Na účet je možné vložiť peniaze hneď niekoľkými spôsobmi:

  • Kreditnou alebo debetnou kartou
  • Bankovým prevodom
  • PayPal
  • Union Pay
  • Skrill
  • Neteller a ďalšie

Vybavenie žiadosti o výber peňazí trvá štandardne 1-3 pracovné dni a výber prostriedkov je možný na:

  • Kreditnú kartu
  • Účet PayPal
  • Bankový účet

Výhody eToro

1.    Jednoduché na používanie

Platforma je jednoduchá a prehľadná aj pre začínajúcich obchodníkov a disponuje vysokou reputáciou a dôveryhodnosťou. Je tak vhodná predovšetkým pre nových investorov a podporuje veľké rozhranie aktív. Na rozdiel od iných kryptomenových búrz, ponúka možnosť vybrať svoje kryptoaktíva z platformy bez použitia špeciálnych peňaženiek eToro.

Ponúka však aj služby obchodovania s maržou pre skúsenejších investorov, ktorí vedia využiť nástroje s pákovým efektom.

2.    Kopírovanie úspešných obchodníkov

Súčasťou platformy je aj systém CopyTrader, ktorý umožňuje kopírovať obchodníkov s najlepšími výsledkami, ktorí sú zoradení podľa efektívnosti a ziskovosti. CopyTrader umožňuje užívateľom zvoliť množstvo peňazí, ktoré by chceli investovať, a potom nastaviť obchodný proces na autopilota.

Pr. Pokiaľ by teda najziskovejší obchodník investoval napríklad do samoobslužných autoumývačiek, je pravdepodobné, že autopilot podobnú investíciu vykoná aj za vás.

3.    Vzdelávanie investorov

Okrem nákupu a predaja kryptomien, spoločnosť eToro poskytuje materiály, ktoré pomáhajú novým obchodníkom vzdelávať sa a investovať na tradičných trhoch, forex, ETF, akcie, komodity a veľa iných trhov.

4.    Zákaznícky servis

V rámci pomoci investorom je k dispozícií aj zákaznícka podpora 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Zákaznícka podpora je na kvalitnej úrovni a môžete ju kontaktovať prostredníctvom e-mailu alebo online chatu.

5.    Bezpečnosť

EToro sa môže pochváliť aj svojou vysokou bezpečnosťou. Celkovo je jednou z najbezpečnejších obchodných online platforiem a za 14 rokov nezaznamenala žiadny veľký útok hackerov alebo väčšiu negatívnu bezpečnostnú udalosť.

6.    Registrovaná v Českej národnej banke

Dobrou správou pre domácich používateľov je, že aplikácia je aj v češtine a eToro je registrovaná v Českej národnej banke, ktorá tak môže dohliadať na jej činnosť. Pre Slovákov čeština nepredstavuje jazykovú bariéru, a preto obchodovať môžu aj tí ktorí neexcelujú v cudzích jazykoch.

TIP: Vedeli ste, že kúpa veterána môže byť zaujímavou investíciou?

Nevýhody eToro

1.    Poplatky

Aj keď je pri platforme tohto typu prirodzená prítomnosť poplatkov, jednoznačne patria k nevýhodám. Poplatky za neaktivitu a výbery sú jednoznačne nevýhodou, voči ktorej je potreba mať sa na pozore.

2.    Obrovské spready

Pri obchodovaní s kryptomenami sú spready (rozdiely medzi tržnou cenou a cenou, za ktorú akciu nakoupíte) pomerne vysoké. Sú však štandardom, ktorí nájdete aj u iných poskytovateľov.

3.    Podpora v Slovenskom jazyku

Napriek tomu, že podpora 24/7 je neodmysliteľnou výhodou, nie je dostupná vo všetkých jazykoch. Dostupná je len v angličtine, francúzštine, španielčine, nemčine, taliančine alebo arabčine.

4.    Vedenie účtu iba v USD

Orientácia v rôznych menách nemusí byť pre každého samozrejmosť. Euro je mena, ktorá nám umožňuje bezproblémové nákupy v celej eurozóne avšak pri eToro nie je dostačujúca. Pri výbere peňazí je potrebné teda myslieť aj na prevod sumy z dolárov na eurá, čo nemusí byť vždy výhodné a môže vašu reálnu čiastku výrazne znížiť.

5.    Dividendy

Platforma eToro daní dividendy z USA daňou 30 %, aj keď by správne malo byť použitých 15 %. V prípade, že sa s týmto problém obrátite na zákaznícky servis odkážu vás na slovenské úrady.

6.    Výpadky

Napriek tomu, že niektorí investori uvádzajú výpadky platformy ako nevýhodu len ťažko nájsť platformu, ktorá výpadok nikdy nezažila. K výpadkom prichádza len veľmi zriedka avšak sú rizikom, ktoré so sebou nesú aj ostatné platformy.

Záver

Každá recenzia eToro vám prinesie iné poznatky o tejto platforme. Rôzni investori majú od platformy rôzne očakávania, a tak nie je prekvapenie, že aj úrovne uspokojenia týchto očakávaní sú rozdielne.

Napriek množstvu výhod aj eToro disponuje nevýhodami. Mnohí ju však stále považujú za najlepšiu platformu pre nových investorov na Slovenskom trhu, ktorá ponúka pomocnú ruku aj začiatočníkom.

Natália Várošová, obsahový a SEO špecialista

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.