Yellenová dnes Bitcoin schladila – poslala ho nadol

22.02.2021  /  Redakcia

Sú to iba necelé 2 týždne potom, čo automobilová spoločnosť Elona Muska Tesla (TSLA) oznámila médiám a verejnosti skutočnosť, že ešte v priebehu tohto januára investovala 1,5 miliardy dolárov do Bitcoinu. Táto správa vyvolala na Bitcoine viditeľné pokračovanie nákupnej horúčky. Veď kto by sa v takomto momente a pri exponenciálnom raste BTC nepostavil za inovačné meno a značku. Hodnota Bitcoinu odvtedy výrazne vzrástla, prekonala „magickú“ hranicu 50.000 a tento víkend sa dostala až nad 58.000 BTC/USD.

Tento víkend prebehla médiami aj iná správa o tom, že Tesla na svojej bitcoinovej pozícii (investícii) už momentálne drží profit vo veľkosti 1 miliardy dolárov (odhady analytikov). To by však znamenalo, že na tejto svojej transakcii už zarobila Tesla viac, ako zo svojho hlavného biznisu – predaja automobilov v roku 2020.

Dnes sa k Bitcoinu vyjadrila ale aj samotná ministerka financií USA a bývalá šéfka americkej centrálnej banky FED-u Janet Yellenová. Bitcoin otvorene skritizovala, čo malo za následok výpredaje a chvíľami prepad BTC až pod hranicu 48.000 BTC/USD (-18% od maxím).  

Zdroj: finviz.com

Yellenová zopakovala svoje obavy z Bitcoinu a uviedla, že ide o vysoko špekulatívnu „neefektívnu“ formu digitálnej meny, ktorá sa navyše často používa na nelegálne transakcie. Dala pritom jasne najavo, že jej administratíva podrobne preskúma Bitcoin a jeho použitie v rámci ochrany investorov. V tejto súvislosti poukázala na to, že by si ľudia mali dávať pozor z dôvodu nestability Bitcoinu (vysokej volatility), a že sa obáva potenciálnych strát, ktoré by investori mohli utrpieť. Bitcoin charakterizovala ako „vysoko špekulatívny“. Naznačila tiež, že je pravdepodobná vyššia miera regulácie.

Bitcoin je v súčasnosti najpopulárnejšia digitálna mena sveta. Za posledný rok prudko vzrástol a vďaka tomu úplne prvýkrát dosiahol trhovú hodnotu 1 bilióna dolárov. Prudký rast nahor pritiahol pochopiteľne aj väčší záujem investorov, firiem, korporácií, bánk a rôznych fondov.

Napriek všetkej popularite sa digitálna mena veľmi nepoužíva ako platobný mechanizmus medzi kupujúcimi a predávajúcimi. „Je to mimoriadne neefektívny spôsob vykonávania transakcií,“ uviedla Yellenová. Obáva sa tiež možnosti využívať Bitcoin na pranie špinavých peňazí a iné formy nelegálnych aktivít.

Paradoxne na druhej strane, jedna veľká štúdia naznačila, že iba malé percento bitcoinových transakcií sa používa v nezákonných transakciách, a jeho priaznivci tiež poukazujú na to isté, čo sa týka samotného dolára. V USA sa napríklad už uvažovalo o zrušení 100 dolárovej bankovky, pretože štúdie naznačujú, že ju uprednostňujú zločinci.

Napriek týmto obavám Yellenová uznala, že digitálne meny tu zostanú, a že tzv. „digitálny dolár“ by mohol byť dobrý nápad. FED údajne túto otázku už študuje.

Rovnako ako Venmo alebo Paypal, „digitálny dolár“ a súvisiaci platobný systém, by poskytovali „rýchlejšiu, bezpečnejšiu a lacnejšiu“ metódu výmeny peňazí, najmä pre ľudí bez bankových účtov a podobne. „Príliš veľa Američanov nemá skutočne prístup k jednoduchým platobným systémom,“ uviedla Yellenová.

Zvážením nedávnych federálnych stimulov, zavedenie „digitálneho dolára“ by mohlo umožniť vláde bez mihnutia oka poslať každému Američanovi šek priamo na jeho mobilný telefón alebo osobný účet. Namiesto toho niektoré platby trvali týždne, kým sa k príjemcom dostali prostredníctvom pomalej pošty alebo bankových vkladov. A ďalší, ktorí boli oprávnení, nikdy nedostali svoje peniaze.

Síce sa dnes BTC pod váhou týchto vyjadrení prepadol, momentálne sa opäť nachádza nad hranicou 54.000 BTC/USD. Vyzerá to tak, že ho Yellenová „schladila“ len nachvíľu, alebo nie? Zatipujte si v našej ankete, ako to s ním tento rok nakoniec dopadne…

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.