Za poklesom cien ropy sú prichádzajúce dáta o čínskej ekonomike

24.11.2023  /  XTB

Ceny pohonných hmôt v 46. týždni (13.11. – 23.11.) opäť poklesli. Po minulotýždňovom cenovom prepade na cenách benzínu došlo aj na ceny nafty. Ceny benzínu poklesli o 0,3 centy na liter, teda o 0,19 % na cenu 1,584 € / l. Ceny nafty však korigovali až o 1,84 %, teda o 3 centy na liter na cenu 1,597 €/l. Dôvodom týchto poklesov, boli poklesy na cenách ropy, ktoré reagovali výraznejšie na prichádzajúce makroekonomické dáta z Číny.

Ceny ropy sa v minulom týždni taktiež dostali mierne pod tlak a poklesli nakoniec o 1 % na úroveň 80,61 dolárov za barel ropy brent. Na týchto cenách ju vidíme aj v súčasnosti, kedy sa ropa predáva na burze za 80,74 USD. Zaujímavosťou však je zvýšená volatilita na trhu, ktorá bola viditeľná aj v minulom týždni, keď došlo k nevídanému prepadu cien ropy. Tento prepad však netrval dlho a ceny sa opäť rýchlo vrátili na predchádzajúce úrovne. V tomto týždni sa pozornosť obracia k stretnutiu OPEC, ktoré bolo odložené z 26.11. na 30.11. Na tomto stretnutí sa bude diskutovať o možnom predĺžení alebo dokonca o dodatočnom znížení produkcie ropy. Takýto odklad stretnutia bol obchodíkmi braný ako negatívny a ceny začali klesať. Ku týmto negatívnym správam sa pripojili taktiež správy o zásobách ropy a ropných produktov v USA, ktoré v posledných dvoch týždňoch výrazne narástli, čo tiež prispieva k poklesu cien. Negatívny sentiment na trhu sa však môže sa rýchlo zmeniť v závislosti od rozhodnutí, ktoré padnú na stretnutí OPEC.

Veľkoobchodné ceny benzínu sú blízko svojich miním od začiatku roka, zatiaľ čo ceny nafty sú o niečo vyššie. V súčasnosti však už vidíme miernu stabilizáciu na veľkoobchodných cenách, a tak môžeme predpokladať že po takomto znížení cien na čerpacích staniciach príde mierna stabilizácia. V najbližšom týždni nám však určí cenový vývoj hlavne zasadnutie OPECu, ktoré môže ceny výraznejšie podporiť.

V porovnaní s krajinami EÚ sa poradie cien benzínu takmer nezmenilo. Poľsko sa nachádza na 5. mieste, zatiaľ čo Slovensko a Česká republike na 13. a 10. mieste.

Podobne to vyzeralo aj na cenách nafty, ktoré sa prepadli naprieč celou EÚ podobne ako na Slovensku. Poradie sa oproti minulému týždňu taktiež nezmenilo.

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/a-man-pumping-gas-into-his-car-at-a-gas-station-0aJOTBQfEFE