Zlato smeruje k svojmu najhoršiemu ročnému výkonu v dolárovom vyjadrení od roku 2013

22.12.2021  /  Redakcia

Zlato sa väčšinu decembra obchodovalo zakliesnené v užšom rozpätí. 200-dňový kĺzavý priemer sa pohyboval okolo 1793 USD, čo sa ukázaoa ako ťažká hranica pre prekonanie . Žltý kov bol v defenzíve so známkami slabosti už od 22. novembra, od prekvapivo jastrabích prejavov Powella a Brainarda, ktoré pomohli spustiť prudký výpredaj žltého kovu.

Zdroj: Saxo Group

Ako to bude so zlatom ďalej?

Kombinácia rastúcej inflácie, ktorá dosiahla v USA 6,8 % (najviac od 80. rokov 20. storočia) a faktu, že si členovia Federálneho výboru pre voľný trh FOMC prečítali zákon súvisiaci s nepokojmi v Bielom dome, viedla k jasnej zmene zamerania Fedu od tvorby pracovných miest k boju proti inflácii. Práve to môže byť pre zlato rozhodujúce v ďalšom období.

Väčšina medvedích prognóz stavia totiž zatiaľ na očakávanom výraznejšom raste úrokových sadzieb, ktoré vykazujú vysoký stupeň opačnej korelácie so zlatom. „V tomto bode zostáva zlato v defenzíve a zmeniť to môže len prerazenie už spomínaného 200-dňového kĺzavého priemeru. Ak nedôjde k nejakej náhlej zmene, zlato bude smerovať k svojmu najhoršiemu ročnému výkonu v dolárovom vyjadrení od roku 2013,“ hovorí Ole Hansen zo Saxo Bank.

Riziko poklesu ceny zlata nateraz nie je veľké, pokiaľ Fed nenaznačí agresívnejšie tempo zvyšovania úrokových sadzieb.


Ole Hansen
, komoditný analytik Saxo Bank


Chcete k téme komodity diskutovať? Diskutujte tu na našom diskusnom fóre.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.