Bezpečné prístavy pre traderov Ako-investovat.sk .


Na finančnom trhu existuje niekoľko druhov bezpečných finančných nástrojov. Investujú do nich traderi, ktorí nemajú radi vysoké riziko, alebo aj bežní obchodníci v časoch zvýšenej neistoty. Kam investujú takíto obchodníci a prečo sú práve tieto nástroje bezpečné?

 

Samozrejme, riziko sa pri žiadnom type obchodovania nedá úplne eliminovať. Ak niekto chce investovať bezrizikovo, nech si dá radšej peniaze do banky na termínovaný účet. Aj v tradingu však existujú spôsoby, ako riziko znižovať. Okrem správneho money-managementu sem patrí aj použitie bezpečnejších nástrojov v časoch zvýšenej volatility a neistoty. Medzi takéto patria najmä zlato, švajčiarsky frank, japonský jen a ďalšie nástroje.

 

Zlato bude istota vždy

Zlato sa nedá manipulovať rozhodnutiami centrálnych bánk. Zlato, na rozdiel od peňazí, sa nedá vytlačiť. Ide o fyzickú komoditu, ktorá si vždy nejakú hodnotu zachová. Tieto dôvody robia zo zlata jeden z najbezpečnejších prístavov v časoch neistoty. Práve teraz, keď viacero centrálnych bánk uťahuje expanzívnu monetárnu politiku, vzniká na trhu väčšia neistota. Prispôsobí sa trh zvyšovaniu úrokových sadzieb? Ak dôjde k nejakým problémom, zlato bude jednoznačne voľbou číslo jeden pre ochranu v prípade volatility. Pekný príklad sme mohli vidieť včera, keď Severná Kórea opäť provokovala raketovou skúškou nad územím Japonska. Trh sa krátkodobo ocitol v panike, čo viedlo cenu zlata vyššie.

 

Jen a frank rastú, keď je na trhu nervozita

Každý, kto sa aspoň trochu venuje obchodovaniu na forexe, si už určite všimol, že v časoch zvýšeného napätia rastie cena švajčiarskeho franku a japonského jenu.

 

Aj keď sa Japonsko už dekády potáca v deflačnej špirále, ekonomika funguje. Japonsko nie je vystavené žiadnym vážnejším menovým otrasom. Okrem toho v prospech Japonska hovorí aj fakt, že má stále kladnú pozíciu v zahraničnoobchodnej bilancii. Hodnota zahraničných aktív držaných japonskými investormi je výrazne vyššia, ako hodnota tuzemského majetku, ktorú držia zahraniční investori. Podľa údajov japonského ministerstva financií, tento rozdiel dosahuje až 3 bilióny amerických dolárov. Aj tento fakt robí z Japonska bezpečné útočisko.

 

Švajčiarsko je na druhej strane už dlhé roky známe svojim bezpečným bankovým systémom. Švajčiarsko nikdy neskrachovalo, poskytuje viaceré možnosti pre bohatých zahraničných vkladateľov a je politicky veľmi stabilné. Práve posledný fakt robí zo švajčiarskeho franku veľmi zaujímavú destináciu.

 

Aj keď by niekto mohol namietať, že po šokujúcom uvoľnení menového kurzu EUR/CHF sa o stabilite hovoriť nedá, trh ukazuje, že švajčiarsky frank je aj naďalej považovaný za optimálnu možnosť pre obchodníkov v časoch vysokej volatility.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Prepad akcií v poslednom období? Možno len dobrý čas na nákup...

tuesday
16.10.2018
Akcie | redakcny clanok

Nové ESG ETF-ká od Vanguardu s nízkymi poplatkami

sunday
30.09.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Cestovne poistenie online: Kde sa vám to oplatí najviac?

monday
24.09.2018
Reklamný článok | redakcny clanok

Je čas opustiť akciový trh?

tuesday
18.09.2018
Trhy a makro | redakcny clanok

Merck a Pfizer profitujú

friday
31.08.2018
Akcie | juraj.kisak
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)