Ako a kam investovať v začiatkoch? Ako-investovat.sk .

Ako a kam investovať v začiatkoch?

monday
10.03.2014
Investície | admin Komentáre: 10


Ako začať s investovaním? Jednoduchá otázka so zložitou a dlhou odpoveďou. Na začiatok však postačí, ak si urobíte prehľad investičných možností, ich výhod a nevýhod.

 

Do čoho môžem investovať?

 

Aká je ponuka pre bežného investora na Slovensku s pár tisícmi alebo desaťtisícmi v kufríku?

 • Bankové vklady: sporiace a termínované účty
 • Zaistené vklady a fondy
 • Podielové fondy
 • ETF fondy
 • Akcie
 • Dlhopisy
 • Nehnuteľnosti

Bankové vklady

 

Aj keď chcete začať investovať, nezahoďte do koša klasické termiňáky a sporiace účty. Na začiatok dodržujte pravidlo: nebuďte zbrklí investori. Než si poriadne naštudujte a vyskúšate „skutočné investičné možnosti“, treba mať peniaze niekde uložené.

 

Ideálny je sporiaci účet, z ktorého si môžete kedykoľvek vytiahnuť peniaze a zainvestovať ich. Alebo niekoľko termiňákov s rôznymi dobami viazanosti. Napríklad 4 – 5 rôznych termínovaných vkladov s viazanosťou od pol roka do troch rokov, ktoré vám budú postupne končiť a vy môžete peniaze postupne a s rozvahou zainvestovať.

 

Zaistené vklady a fondy

 

Zaistené vklady a fondy ešte nikdy nikomu nič nezarobili. Ponúkajú síce garanciu istiny a teoreticky neobmedzený výnos, ale v realite drvivá väčšina z nich zarobí menej ako termínovaný vklad s rovnako dlhou viazanosťou.

 

Zaistené vklady aj fondy sú postavené ako skladačka konzervatívnej zložky a špekulatívneho opčného mechanizmu. Konzervatívna zložka (napríklad dlhopisy) slúži na to, aby zachovala garantovanú sumu – zaistila investíciu zospodu. Špekulatívna časť je zložená z opcií (alebo investičných certifikátov) a slúži na to, aby zarobila s potenciálom vysokého výnosu.

 

V praxi však zaistené vklady a fondy dokázali len jedno: veľmi dobre sa predávali, pretože u klientov bánk vyvolali ilúziu vysokého výnosu s garanciou. Keďže v realite garantované ilúzie nezafungovali, nič sa nestane, ak na túto skupinu „investícií“ zabudnete.

 

Podielové fondy

 

Podielové fondy sú zatracované z dvoch dôvodov. Po prvé ich čiastočne nahradili ETF fondy a po druhé ľudia majú s fondami zlú skúsenosť:

 1. Na fondoch sa ľudia spálili po kupónovej privatizácii (vytunelované investičné fondy však neboli to isté ako dnešné podielové fondy)
 2. Silnejšie regulované podielové fondy sa začali vo väčšej miere predávať okolo roku 2000. Následne kvôli prasknutiu internetovej bubliny akciové fondy spadli a ľudia sa popálili druhýkrát
 3. V roku 2008 zažili investori opäť sklamanie z akciových fondov, keď sa cez krízu akciové fondy zrútili o desiatky percent
 4. Podielové fondy ako také nie sú zlé. U nás sa zle zapísali hlavne kvôli tomu, že k nám prišli v zlom období. Pri podielových fondoch si treba uvedomiť tieto veci:
 5. Škála podielových fondov je od konzervatívnych peňažných, cez dlhopisové až po naj-volatilnejšie akciové fondy
 6. Akciové fondy zarobia alebo prerobia približne toľko ako akciové trhy (akciové indexy)
 7. To, či pri fondoch zarobím, prerobím a koľko, závisí od toho, aké fondy si vyberiem (peňažné, dlhopisové, akciové, a podobne) a od načasovania (neinvestujem na vrchole investičnej bubliny)

Poplatky podielových fondov sú často kritizované. Netreba však paušalizovať. Sú fondy, ktoré sú lacné, potom drahšie a nakoniec aj skutočne predražené fondy. Tým najdrahším sa vždy vyhnite. Pri porovnaní podielových fondov s ETF fondami zistíme, že podielové fondy sa najviac oplatia pri nižších investovaných sumách a pri pravidelnom investovaní:

 • Pri pravidelnom sporení do 50 eur mesačne nenájdete lacnejšiu možnosť, ako investovať do akcií, než sú podielové fondy
 • Pri nepravidelnom investovaní súm do 1000 eur sa ešte stále poplatkovo vyplácajú aj bežné podielové fondy

 

ETF fondy

 

ETF fondy nahradili to, čomu sa niekedy hovorilo indexové podielové fondy. ETF fondy sú zvyčajne akciové indexové fondy, ktoré sa obchodujú na burze. Nekupujete ich teda od sprostredkovateľa, ale na burze. Ich hlavnými výhodami sú:

 1. Rýchlosť vysporiadania obchodu (zainvestované máte ihneď po zadaní pokynu)
 2. Poplatok za nákup cez online brokera nie je percentuálny, ale fixne vysoký (5 – 10 eur za obchod)

Fixná výška poplatku je výhodná pri vyšších sumách. Či investujete 1000 eur alebo 5000 eur, ak má online broker poplatok 5 eur, platí pre obidve investované sumy. Z toho tiež vyplýva, že ETF fondy sa neoplatia pri nižších sumách (rádovo pod 1000 eur) a pri pravidelnom sporení malých súm.

 

Možnosť zarobiť alebo prerobiť je pri ETF fondoch v podstate rovnaká ako pri akciových fondoch. Musíte si vybrať správny trh (správny index) a musíte mať dobré načasovanie (neinvestovať na vrchole). ETF fondy vám teda nedávajú výhodu v zmysle kvalitnejšieho a výnosnejšieho produktu. Výhoda je len v rýchlosti vysporiadania pokynu a v štruktúre poplatkov.

 

Akcie

 

Akcie sú oproti podielovým a ETF fondom „čistá forma investovania“. Pri akciových fondoch investujete kolektívne – správca fondu nakúpi akcie za vás. Ak kupujete akcie priamo, beriete na seba zodpovednosť za ich výber, čo môže byť výhoda v prípade niektorých investorov, ale pre väčšinu ľudí to bude skôr nevýhoda. Nemusíme si nahovárať, že by väčšina ľudstva mohla mať lepšie investorské schopnosti ako priemerný manažér fondu.

 

Akcie obchodované na burze nie sú nič iné ako podiely vo firmách. Akciová spoločnosť vstúpi na burzu (ako napríklad Facebook, Tesla, Linkedin v nedávnej dobe) a jej podiely sa na nej začnú obchodovať. Podiel vo firmách obchodovaných na burze si teda môžete kúpiť aj vy vo forme akcií (akcie – akciovej spoločnosti). Akciová burza je miesto, kde sa dajú ľahšie kúpiť a predať podiely vo firmách.

 

Nielen bežní ľudia, ale aj podnikatelia na Slovensku väčšinou nemajú radi investovanie do akcií. A to napriek tomu, že ide iba o podiely vo firmách. Rovnako ako oni samotní majú podiely v súkromných firmách, a tak môžu na burze kúpiť podiely vo verejne obchodovaných spoločnostiach.

 

Dôvody, prečo Slováci nemusia akcie, sú podobné ako pri fondoch. Od skončenia socializmu mali Slováci s akciami tri nepríjemné skúsenosti:

 1. Kupónová privatizácia – vlastnili akcie podnikov, ktoré sú dnes vytunelované a bezcenné
 2. Internetová bublina po roku 2000
 3. Kríza a pokles akcií o desiatky percent v roku 2008

V krátkej dobe sme zažili tri negatívne udalosti a akcie si spájame hlavne s nimi. Na druhú stranu ako investori by sme nič nenamietli proti investícii do podielu v súkromnej firme. Pritom aj súkromná spoločnosť môže byť teoreticky vytunelovaná alebo môže klesnúť jej hodnota.

 

Podstatný rozdiel medzi akciami na burze a súkromnými firmami je vo volatilite cien. Ceny akcií na burze lietajú hore dole niekedy až desiatky percent. Naproti tomu podiel v súkromnej firme sa nikde neobchoduje a má len takú hodnotu, akú mu prisudzuje jeho majiteľ, prípadne záujemca o kúpu firmy.

 

Najväčšie dva rozdiely medzi akciami na burze a podielom v súkromnej firme sú:

 • Volatilita – výkyvy cien akcií na burze pri privátnych firmách neexistujú
 • Súkromnú firmu máte vo vlastných rukách, môžete sa do nej pozrieť, skontrolovať ju fyzicky, prípadne ak ste v nej výkonný manažér, tak ju môžete aj riadiť

Pre čistého investora-nepodnikateľa môžu byť tieto dva rozdiely veľkou výhodou. Volatilitu, teda výkyvy cien, môžete využiť tak, že pri poklese cien akcií na burze môžete výhodne investovať. Ak ste skôr investor ako manažér a podnikateľ, bude vám vyhovovať, že podniky obchodované na burze majú svoj manažment, ktorý firmu riadi. Vy sa nemusíte rozhodovať, kam firma smeruje. Nemusíte riadiť jej zamestnancov ani jej  každodenný chod. Akciový investor má len dve hlavné úlohy:

1.       Rozhodnúť sa, či je cena akcií podniku výhodná a následne investovať

2.       Následne firmu sledovať a rozhodovať sa, či budete akcie naďalej držať alebo ich predáte

Ak porovnám akcie a akciové fondy, tak fondy sú pre človeka, ktorý nechce vyberať jednotlivé akcie sám a rád prenechá túto činnosť správcovi fondu. Akcie sú pre investora, ktorý má viac času a chuti skúmať firmy obchodované na burze.

 

Poplatkovo sú akcie drahšie ako fondy aj ETF fondy hlavne pri malých sumách. Cez online brokera kúpite jeden titul s poplatkom približne 5 – 10 eur. Ak chcete kúpiť spolu 20 titulov, na poplatkoch za nákup necháte 100 eur a viac. Z hľadiska poplatkov sa do akcií oplatí investovať pri sumách od 10 000 eur.

 

Dlhopisy

 

Dlhopisy (nazývané aj obligácie) sú veľmi podobné akciám, až na ten rozdiel, že kúpou dlhopisu sa nestávate podielnikom vo firme, ale jej veriteľom. Firme teda ako majiteľ dlhopisu požičiavate peniaze (neposkytujete kapitál za podiel na zisku ako pri akciách).

 

Dlhopisy sú na Slovensku pomerne obľúbená investícia. Slováci sa jej neboja zrejme preto, lebo s dlhopismi ešte nezažili žiadnu významnú negatívnu udalosť. A na prvý pohľad sa dlhopisy zdajú byť veľmi jednoduché a bezpečné.

 

Investícia do dlhopisu pripomína termínovaný vklad. Investujem 5000 eur na 5 rokov s vyplácaným kupónom 5 % ročne. Jednoduché nie? Treba si však uvedomiť, že keď kúpim dlhopis, tak som fakticky požičal konkrétnej firme 5000 eur za 5-percentný úrok.

 

Ako mám zistiť či je 5-percentný úrok dostatočne vysoký? Ako mám zistiť, aké kreditné riziko nesie dlhopis? V akej finančnej kondícii je emitent dlhopisu, ktorému mám požičať svoje peniaze za 5-percentný úrok?

 

Ak som hovoril, že investícia do dlhopisov je veľmi podobná investícií do akcií, myslel som na to, že pri oboch by ste si mali urobiť finančnú analýzu. Predtým, než sa rozhodnem investovať do akcií alebo dlhopisov konkrétnej firmy, túto firmu by som si mal zanalyzovať. Pri dlhopisoch sa musím rozhodnúť, či je ponúkaný úrok dostatočne vysoký vzhľadom na kreditné riziko spoločnosti. Ak totiž emitent nebude schopný plniť svoje záväzky, investovanú sumu na konci obdobia neuvidím. Emitenti dlhopisov občas bankrotujú. Tak ako aj iné firmy.

 

Na Slovensku sú pre malých investorov dostupné hlavne podnikové dlhopisy miestnych firiem neobchodované na burze alebo obchodované na nelikvidnej bratislavskej burze. Viac o týchto dlhopisoch sa dočítate článkoch o dlhopisoch.

 

Nehnuteľnosti

 

Nehnuteľnosti sú u Slovákov obľúbenou formou investície.  Ako by vyzerali investície do nehnuteľností na Slovensku za posledných 11 rokov, si môžete prečítať v tomto článku. Do roku 2008 ceny realít u nás stúpali. V roku 2009 však klesli zhruba o 12 % a odvtedy každý rok mierne klesajú.

 

Rast alebo pokles ceny však u realít nie je jediná zložkou výnosu. Pokles od roku 2009 sa mohol investorovi vrátiť cez inkasované nájomné. Oproti akciám majú nehnuteľnosti jednu nevýhodu. Ak z akcií dostanete dividendu, táto dividenda je už očistená od všetkých nákladov, drahý manažment firmy a podobne. Dividendový výnos je skrátka váš „čistý zisk pred zdanením“.

 

Ak inkasujete výnos z prenájmu nehnuteľnosti, z hrubého nájmu ešte musíte odpočítať:

 • Služby a energie, ktoré sú zahrnuté v nájomnom
 • Náklady na opravy, údržbu a obnovu zariadenia a nehnuteľnosti samotnej
 •  Neobsadenosť nehnuteľnosti pri striedaní nájomníkov
 • Prípadná provízia realitke pri striedaní nájomníkov
 • Pri rekreačných nehnuteľnostiach (chaty a apartmány) aj inzerciu na a ostatné náklady na získavanie nájomníkov/zákazníkov

A to sme ešte nezapočítali čas a prácu strávenú pri týchto činnostiach. Nehnuteľnosti sú prácnosťou náročnejšie ako investícia do akcií, ale zároveň menej časovo náročné ako podnikanie (prevádzkovanie penziónu, hotelu a podobne).

 

To, či sa v investovaní prikloníte k nehnuteľnostiam alebo skôr k akciám alebo fondom, závisí viac od emócií ako od rozumu. Ľudia si zvyčajne vyberú takú investíciu, ktorá je im sympatickejšia. Nech vám už city (alebo rozum) radia ktorýkoľvek smer, na začiatok investujte radšej pomalšie a s rozvahou. 

 


mne to pride, ze najlepsie mat od vsetkeho trosku :) Pridal: rmaly dňa 10.03.2014 o 15:05

ETF is it my friends... now hand me vodka! (read in russian voice). Pridal: Macko očko dňa 11.03.2014 o 00:42

Diverzifikacia dava zmysel samozrejme. POkial je to v smere - akcie, dlhopisy, bankove vklady napriklad.
Ale diverzifikacia stylom - akcie vo fondoch, akcie v ETF, akcie samotne - to uz nie :-) Pridal: filip glasa dňa 11.03.2014 o 13:37

Vdaka za hodnotny clanok, co sa tyka ETF fondov, este by bolo fajn doplnit ze v zahranici existuje moznost ich pravidelne kupovat vo forme sporiaceho planu (Sparplan) ako bolo pred par rokmi opisane v clanku na starej verzii webu - poplatky su v tomto pripade prijatelne aj pre male sumy.

Svojho casu som si chcel kvoli tomu zalozit konto v jednej nemeckej direct banke, co ale odmietli kedze nie som rezidentom, neviem ako to je dnes a v inych bankach/inych statoch - mozno by to stalo za vyskum.

Planujete urobit v buducnosti nejake porovnanie podielovych fondov z hladiska poplatkov? Pridal: metalheart dňa 15.03.2014 o 18:35

Co sa tyka spar planov, tak ich takmer nikto od nas nevyuziva. Je to uz dost mimo zaujmu beznych ludi :-)
Porovnanie poplatkov beznych podielovych fondov - to by bolo mozno aj zbytocne. Su ich stovky ak nie tisice a nejake stranky co tie poplatky porovnavaju uz existuju. Pridal: filip glasa dňa 16.03.2014 o 07:09

Dnes už si v rámci Európy môžete otvoriť bankový účet v ktorejkoľvek banke. Pridal: Yco dňa 05.05.2014 o 10:44

Že je na Slovensku nezájem o akcie a nezájem o akciové fondy, o to se snaží sám autor tohoto článku a s nim spolupracující Saxobank. Autor článku a články píšící lidi ze Saxobank zřejmě nemají žádné akcie v plus, nikdy neprodali akcie s výdělkem a nedostávají každý měsíc dividendy. On byl a oni byli s akciemi a s fondy vždy jen zklamáni a prodali vždy akcie a fondy se ztrátou, zní z jejich slov. Autor článku potřebuje na akcie a fondy štěstí, aby nekupoval akcie a fondy na jejich vrcholu = před jejich propadem. O nízkém ocenění akcií a akcií ve fondech ani stopy. Ale na akcie a fondy neni potřeba žádné štěstí, neni nutno uhádnout vrcholy a dolíky v kurzech akcií. Stačí se zajímat jen o nízké ocenění akcií s PE, PB, PS, PC, růst zisku firem a dividendy nad 3%, hledat si jen velké, staré, zisky zvyšující akciové společnosti z indexů DAX, Stoxx50, Eurostoxx50 a Dow Jones, pak jsou úspěch a radost z akcií zaručeny. Autor článku a lidi ze Saxobank očekávají většinu jejich života korekci nebo krach akcií a fondů a nechávají o tom vědět každý týden slovenskou veřejnost. Proto Slováci akcie a fondy nechtěji. Aby vznikl zájem o akcie a fondy, je nutno se vyhnout těm slovenským akciím a fondům, je nutno přestat publikovat články od proroků krachu, přestat s podivnými články od Saxobank a začít popisovat úspěchy s akciemi známých amerických investorů, začít se radovat z dividend každý měsíc. Popisovat stálý příjem z dividend v důchodu. Člověk v 65 letech by neměl mít 0% až 35% peněz v akciích, ale 100% peněz v akciích, neboť z nich má profit v podobě dividend každý měsíc, každý rok vyšší a později jej zdědí děti. Akcie neni nutno kupovat v dolíku a prodávat na vrcholu. Akcie je nutno kupovat v době nízkých ocenění s PE, PB, PS, PC, s dividendou nad 3% a ty koupené firmy by měly dlouhodobě zvyšovat své zisky, protože jim neškodí konkurence. Vyhýbat se aeroliniím, akcii Nokia, akcii General Motors. Kdo chce, může akcie a fondy prodat s výdělkem, až budou PE, PB, PS, PC vysoké, nikdy neprodávat akcie a fondy s ztrátou. Kdo chce každý rok vyšší příjem z dividend, ten neprodá akcie nikdy, ani v době předražení jak 1999-2001 a pak mu akcie za 2-3 roky klesnou na zlomek kurzu z ledna 2000. Však příjem z dividend neklesne a člověk jej potřebuje každý měsíc. Pokud máme ty popsané akcie, např. JNJ, PG, BMW, jsme už dnes dávno nad vrocholem z roku 2000 a nad vrcholem z roku 2007, tedy to lidem neublížilo, když přečkali krach 2000-2002 a krach 2008 bez prodeje akcií. Pridal: Ladis dňa 21.07.2014 o 11:14

"Vyhýbat se aeroliniím, akcii Nokia, akcii General Motors."

Ladis, prečo ? Prečo sa vyhýbať aerolinkám ? Díky. Pridal: lukas dňa 21.07.2014 o 14:58

Ladis sa mal hlavne vyhnúť bankám v roku 2008 na čom prerobil celý majland.
A teraz tu mudruje :-) Pridal: filip glasa dňa 21.07.2014 o 16:36

Ak sa rozhodnete investovať tak skôr či neskôr narazíte na pojem priemerovanie ceny . POjem ktorý je dôležitý pri pravidelnom investovaní - sporení . O čom priemerovanie ceny je si na doplnenie môžete prečítať v článku tu : http://www.jetoopeniazoch.sk/ako-investovat-peniaze-a-priemerovanie-ceny-pravidelneho-sporenia/ Pridal: Stanislav dňa 29.06.2017 o 19:58
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:10 Komentáre Galéria (1)

Súvisiace články

Aké stratégie používajú hedge fondy?

monday
14.09.2015
Hedge fondy | jacoobstraka

Ako-investovat.sk story, alebo jak blogovaním zarobiť velké lóve

saturday
25.10.2014
Podnikanie | admin

Investovať do akcií na burze, alebo založiť vlastnú firmu?

friday
04.04.2014
Akcie | admin

Výber brokera na investovanie s malou sumou

thursday
08.08.2013
Trading a brokeri | marianbednarcik

Dlhopisy J&T, Penty a ďalších rybičiek

sunday
04.08.2013
Dlhopisy | admin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok