FED začne obmedzovať nákupy dlhopisov, sadzby ponecháva nezmenené

03.11.2021  /  Redakcia

Federálny rezervný systém dnes ponechal úrokové sadzby nezmenené. Po svojom zasadnutí však oznámil, že čoskoro začne znižovať tempo svojich mesačných nákupov dlhopisov, čo je jeho prvý krok k stiahnutiu obrovského množstva finančnej pomoci, ktorú poskytoval kvôli COVID-u trhom a ekonomike.

Znižovanie nákupov dlhopisov sa začne koncom tohto mesiaca a tento proces prinesie zníženie nákupov o 15 miliárd USD každý mesiac (10 miliárd USD v štátnych dlhopisoch a 5 miliárd USD v cenných papieroch krytých hypotékami) – zo súčasných 120 miliárd USD mesačne, ktoré FED nakupuje.

Spolu s krokom znižovania nákupov dlhopisov FED tiež mierne zmenil svoj pohľad na infláciu, keď uznal, že zvyšovanie cien bolo rýchlejšie a trvalejšie, než centrálni bankári predpovedali.

FED vo svojom vyhlásení zdôraznil, že investori by nemali považovať zníženie nákupov dlhopisov za signál, že zvýšenie sadzieb je bezprostredné.

Podľa súčasného harmonogramu sa znižovanie nákupov dlhopisov začne v novembri a skončí sa okolo júla 2022. Predstavitelia uviedli, že nepredpokladajú začiatok zvyšovania sadzieb, kým sa znižovanie nákupov nedokončí, a projekcie údajne naznačujú, že v budúcom roku príde maximálne jedno zvýšenie.

Inflácia sa v USA pohybuje na 30-ročnom maxime, tlačí ju ochromený dodávateľský reťazec, vysoký spotrebiteľský dopyt a rastúce mzdy, ktoré pramenia z chronického nedostatku pracovnej sily. Predstavitelia FEDU však tvrdia, že inflácia sa nakoniec posunie späť k svojmu 2% cieľu, pripúšťajú však, že to môže trvať dlhšie.

Americké akciové indexy Nasdaq 100 a S&P 500 reagujú krátko po zverejnení FED-u rastom na nové historické maximá. Výnosy 10-ročných US vládnych dlhopisov poskočili na 1,6%.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.